Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Site-uri matrimoniale serioase

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Software pentru calculat suprafete...

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
M-ar interesa un soft gratuit (eventual si light) de calculat suprafete, cam in genul in care o face AutoCAD-ul. Adica, sa-i trasez desenul, perimetrul (cu lungimile segmentelor), iar el sa execute aria. E viabila cerinta? Posted Image

Edited by ursamajor, 03 October 2022 - 17:03.


#2
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Google SketchUp

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,960
  • Înscris: 24.02.2006
direct in browser (deci as light as it can be) : https://www.geogebra.org/geometry
daca te intereseaza suprafete de teren, vezi ca google maps are integrata o functionalitate de genul asta

#4
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,598
  • Înscris: 12.08.2008

View Postursamajor, on 03 octombrie 2022 - 17:02, said:

M-ar interesa un soft gratuit (eventual si light) de calculat suprafete, cam in genul in care o face AutoCAD-ul. Adica, sa-i trasez desenul, perimetrul (cu lungimile segmentelor), iar el sa execute aria. E viabila cerinta? Posted Image

Daca ai o ruleta electronica are functia implementata .

#5
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Am incercat cu Google Maps, dar din pacate terenurile pe care vreau sa le masor sunt mici si pitite prin zone nu prea vizibile pe Maps.
Geogebra acela pare OK, dar cred ca trebuie sa faci desenul perfect la scara.

View PostmihaiC1, on 03 octombrie 2022 - 17:28, said:

Daca ai o ruleta electronica are functia implementata .
Am telemetru cu laser, calculeaza si asta arii, dar e greu ziua cu el, ca nu se vede spotul. Iar daca ai si curbe multe, ai dat de dreaq!



Continuati, sa am de unde alege si ce testa.
Multumesc.

Edited by ursamajor, 03 October 2022 - 17:34.


#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 19.09.2005
iti poti face un excel, exact cum doresti tu

pentru triunghi e usor dar de la 4 laturi in sus iti trebuie si unghiuri

#7
hulk90

hulk90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 10.11.2010
https://www.moasure....cts/moasure-one exact ce vrei tu - nu-i chiar gratuit ( glumita)
Nu-i ce vrei tu. Cel putin mai bun decat autocadul, iar gratuit il faci tu cumva, gen ai trial 30 de zile la orice versiune, ai licente emise de ei pt studenti ( nu mai cauta ei daca esti, ai fost sau vei fi), insa totul posibil sa fii primul, nu fac parte din Autodesk sa-ti promit siguranta sau vechiul crack-uit ( idk, i'm not the police), o sa-ti las si alte variante gasite de mine pe world wide poate te ajuta.
1. O aplicatie (Jareeb) facuta pt fermieri, unde ai obtiunea de a masura in teren cu GPS-ul de la telefon, insa nu stiu cat de precis ar fi, nu prea cred ca avem precizie de 0,006m/sec "The government provides the GPS signal in space with a global average user range rate error (URRE) of ≤0.006 m/sec over any 3-second interval, with 95% probability." cum zice gps.gov insa chiar de ar fi, mai ai si blocuri, copaci prin preajma si s-a dus exactitatea masuratorilor. Topografia pe care vrei s-o faci tu tot in autocad se face btw, pt ca-i mai eficient, ai cotele le pui in plan si afli aria, ai planul, il inserezi intr-un dwg, il scalezi si-i afli aria.
2.https://www.calculator.net/area-calculator.html n-am idee daca te ajuta. Bafta

Edited by hulk90, 03 October 2022 - 21:09.


#8
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,385
  • Înscris: 31.01.2010

View Postursamajor, on 03 octombrie 2022 - 17:31, said:




Am telemetru cu laser, calculeaza si asta arii, dar e greu ziua cu el, ca nu se vede spotul. Iar daca ai si curbe multe, ai dat de dreaq!



Continuati, sa am de unde alege si ce testa.
Multumesc.

Folositi calul de masurat ca ala merge fara probleme ziua.

#9
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,275
  • Înscris: 11.08.2003
Eu am folosit pentru perimetru (coordonate GPS) asta https://www.daftlogi...lator-tool.htm# (calculeaza si suprafata).
Pentru arie, pe langa dimensiunile laturilor, cred ca-ti trebuie si ceva unghiuni.

#10
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,504
  • Înscris: 10.01.2019
Vorbeste cu un topograf care a lucrat in zona respectiva. E posibil ca ei sa aiba imagini  din zona la rezolutie mare luate cu drona si introduse in autocad sau intr-un program GIS. acolo e simplu de calculat suprafete, inclusiv terenul poate fi cartografiat cu drona

#11
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,174
  • Înscris: 28.10.2018

 AlexD2, on 04 octombrie 2022 - 06:37, said:

Vorbeste cu un topograf care a lucrat in zona respectiva. E posibil ca ei sa aiba imagini  din zona la rezolutie mare luate cu drona si introduse in autocad sau intr-un program GIS. acolo e simplu de calculat suprafete, inclusiv terenul poate fi cartografiat cu drona


Ah, da, iar ala idiot ii da munca lui facuta cu scule de zeci de mii de euro pe gratis.


Pune mana pe o roata din aia de masurat distante folosita de drumari si de politie la accidente.


Cat despre soft, odata ce ai zis Autocad, s-a terminat discutia. Nu vad de ce ai vrea alt soft daca ai si stii sa utilizezi Autocad.

Edited by abac, 04 October 2022 - 06:43.


#12
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

 abac, on 04 octombrie 2022 - 06:40, said:

Pune mana pe o roata din aia de masurat distante folosita de drumari si de politie la accidente.
Nu vad de ce ai vrea alt soft daca ai si stii sa utilizezi Autocad.
Autocad-ul era doar pentru exemplificare. Nici nu am, nici nu sunt expert.
Cat despre roata, exact cu una de-aia fac masuratorile. Calculul ariilor e altceva. Mai ales cand ai suprafete complexe.
Daca ai ceva de recomandat, fa-o, de "morala" nu e nevoie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate