Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Alegere panouri fotovoltaice

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
asincancu

asincancu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,214
  • Înscris: 27.02.2011
https://m.alibaba.co..."}&from=Android
Acela va fi invertorul ,daca îmi puteți oferi sfaturi de modele,siteuri,persoane fizice care se ocupa cu comercializarea  panourilor fotovoltaice la un preț bun.
Puterea panou  să depășească 400w, as dori sa instalez cat mai mult din cei 5,6kwh ai invertorului, adică să mă și incadrez in cei 420 VDC ai invertorului.Ex In căutările mele incipiente mă m încadrat în cei 420VDC și cu 10 panouri de 410w dar și 10 panouri de 545w  fiind o diferență de producție intre ele.
Sper că am explicat cat de cat cam ce as dori. Mulțumesc.

Edited by asincancu, 03 October 2022 - 15:01.


#2
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,598
  • Înscris: 12.08.2008
Ai cumparat potcoavele inatea calului si carutei?!
PS vine toamna, iarna si primavara.. calcueaza un maxim de 25 % putere livrata in cateva ore, cand e soare..

Edited by mihaiC1, 03 October 2022 - 16:05.


#3
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004
exact :))

plus de asta omu nu zice cati acumulatori are, ca daca ai 100 de panouri, in ce stochezi?

#4
asincancu

asincancu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,214
  • Înscris: 27.02.2011

 mihaiC1, on 03 octombrie 2022 - 16:00, said:

Ai cumparat potcoavele inatea calului si carutei?!
PS vine toamna, iarna si primavara.. calcueaza un maxim de 25 % putere livrata in cateva ore, cand e soare..
Se poate zice și așa

#5
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

 mihaiC1, on 03 octombrie 2022 - 16:00, said:

Ai cumparat potcoavele inatea calului si carutei?!
PS vine toamna, iarna si primavara.. calcueaza un maxim de 25 % putere livrata in cateva ore, cand e soare..
Când e soare e mai mult de 25%. Când e innorat ești cam pe acolo.

#6
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,598
  • Înscris: 12.08.2008
Dupa ce stegi panourile de bruma, gheata, zapada, praf, jeg, smog..

 odastramosilor, on 03 octombrie 2022 - 16:32, said:

exact Posted Image)

plus de asta omu nu zice cati acumulatori are, ca daca ai 100 de panouri, in ce stochezi?

Naspa! E amagit ca e prosumator si ce energie da in retea va primi gratis inapoi cand nu e soare Posted Image

Edited by mihaiC1, 03 October 2022 - 17:17.


#7
asincancu

asincancu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,214
  • Înscris: 27.02.2011
Credeți că mă puteți sfătui și la subiect.

#8
wtvr

wtvr

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 08.09.2022
Am inteles ca vei fi pe off-grid. Legat la retea dar fara injectare.
In primul rand fara plumb, mai degraba nu iei deloc baterii.
Ce greseala se mai face la tipul asta de instalatie e sa pui prea multe panouri, 3 sferturi din an stau degeaba si iarna nu ajung. Iti recuperezi banii cine stie cand. Cu cat pui mai putine cu atata mai repede isi revine buzunarul. Sa vezi 6 KW stand in soare si casa trage 50W te face sa pui niste intrebari. Iarna, pe nori grei, tot spre zero se produce oricati kw ai instalati.
Sa duca boilerul si vara ac, ca asa e modern acum. Daca nu ai, pune-ti ac de restul banilor, merita fiindcă se alimentează "gratis" SI din 3-4kw instalati cu boiler cu tot. Vezi smecheria aia cu boilerul ce poate consuma mai putin instant. Baterie de buget si cuptor electric din ala puternic tip aragaz nu e compatibila.

#9
autocargo

autocargo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 01.03.2015
Vezi aici un clasament. Pe primele 10 locuri sunt panouri cu tehnologie noua (celule tip N) care deocamdată nu se găsesc pe piața noastră.
Eu am ales JA Solar DeepBlue 3, fiind primul (ca performante) disponibil pe piața din Romania...
Am acelasi invertor si am cumparat 8 panouri de 545w...
Cu panouri însumând 420voc, la iarna cred ca vei prajii invertorul...

Attached Files


Edited by autocargo, 03 October 2022 - 17:28.


#10
asincancu

asincancu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,214
  • Înscris: 27.02.2011

 wtvr, on 03 octombrie 2022 - 17:17, said:

Am inteles ca vei fi pe off-grid. Legat la retea dar fara injectare.
In primul rand fara plumb, mai degraba nu iei deloc baterii.
Ce greseala se mai face la tipul asta de instalatie e sa pui prea multe panouri, 3 sferturi din an stau degeaba si iarna nu ajung. Iti recuperezi banii cine stie cand. Cu cat pui mai putine cu atata mai repede isi revine buzunarul. Sa vezi 6 KW stand in soare si casa trage 50W te face sa pui niste intrebari. Iarna, pe nori grei, tot spre zero se produce oricati kw ai instalati.
Sa duca boilerul si vara ac, ca asa e modern acum. Daca nu ai, pune-ti ac de restul banilor, merita fiindcă se alimentează "gratis" SI din 3-4kw instalati cu boiler cu tot. Vezi smecheria aia cu boilerul ce poate consuma mai putin instant. Baterie de buget si cuptor electric din ala puternic tip aragaz nu e compatibila.
Am ac uri vro 3. Pentru încălzire.

 autocargo, on 03 octombrie 2022 - 17:18, said:


Am acelasi invertor si am cumparat 8 panouri de 545w...
Cu panouri însumând 420voc, la iarna cred ca vei prajii invertorul...
Ce se întâmplă iarna mai exact pe înțelesul necunoscătorilor.

#11
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,598
  • Înscris: 12.08.2008
Iar nasol ! Un AC consuma peste 2 kw pe incalzire si panourule tale dau cam 5 kw in conditii optime.. vara ! Iarna cu 1 kw de la panouri sa fii boier Posted Image
Multumit de sfaturi ?!

#12
autocargo

autocargo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 01.03.2015
Panourile solare lucreaza mai bine iarna decat vara, iarna fiind reci, ele vor produce chiar mai mult decat specificațiile lor . Cu fiecare grad in minus VOC-ul  lor urca. Asa ca un VOC de 420 calculat de producator la 25 de grade celsius, iarna poate sa ajunga la peste 460-470. Invertorul are specificatiile de maxim 450Voc si trebuie sa te incadrezi in el indiferent de conditiile meteo (anotimp).

Edited by autocargo, 03 October 2022 - 18:00.


#13
asincancu

asincancu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,214
  • Înscris: 27.02.2011

 mihaiC1, on 03 octombrie 2022 - 17:53, said:

Iar nasol ! Un AC consuma peste 2 kw pe incalzire si panourule tale dau cam 5 kw in conditii optime.. vara ! Iarna cu 1 kw de la panouri sa fii boier Posted Image
Multumit de sfaturi ?!
Nu am spus că vreau sa fiu independent și să inventez eu apa calda. Doresc doar sa încropesc un sistem în limita bugetului disponibil in același timp sa învăț cele necesar iar cu timpul sper sa evolueze spre ceva mai bun. Mulțumit de răspuns.

Edited by asincancu, 03 October 2022 - 18:22.


#14
asincancu

asincancu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,214
  • Înscris: 27.02.2011
Ce credeți ?

 autocargo, on 03 octombrie 2022 - 17:59, said:

Panourile solare lucreaza mai bine iarna decat vara, iarna fiind reci, ele vor produce chiar mai mult decat specificațiile lor . Cu fiecare grad in minus VOC-ul  lor urca. Asa ca un VOC de 420 calculat de producator la 25 de grade celsius, iarna poate sa ajunga la peste 460-470. Invertorul are specificatiile de maxim 450Voc si trebuie sa te incadrezi in el indiferent de conditiile meteo (anotimp).
Ce părerea aveți de cele puse.. credeți că merg 14 de 410 w ,in caz că mai găsesc ?

Attached Files



#15
clamx

clamx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 09.05.2010

 mihaiC1, on 03 octombrie 2022 - 17:53, said:

Iar nasol ! Un AC consuma peste 2 kw pe incalzire si panourule tale dau cam 5 kw in conditii optime.. vara ! Iarna cu 1 kw de la panouri sa fii boier Posted Image
Multumit de sfaturi ?!

Depinde de clasa de energie. Eu am un AC din clasa A+++ și setat pe încălzire (22 grade celsius) a consumat ~0.7kw/h la -8 grade temperatura exterioara.

Edit: legat de panourile de 410W, cu 14 buc ai fi chiar în limita de 420V (iarna).

Edited by clamx, 03 October 2022 - 19:00.


#16
asincancu

asincancu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,214
  • Înscris: 27.02.2011
https://www.facebook...78113852251858/
In caz că dorește cineva ,moment nu are din ce am discutat cu dânsul ,dar daca mai strânge comenzi poate mai aduce.

 clamx, on 03 octombrie 2022 - 18:56, said:



Depinde de clasa de energie. Eu am un AC din clasa A+++ și setat pe încălzire (22 grade celsius) a consumat ~0.7kw/h la -8 grade temperatura exterioara.

Edit: legat de panourile de 410W, cu 14 buc ai fi chiar în limita de 420V (iarna).
Cam așa se stabilizează și ale mele .

#17
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

 autocargo, on 03 octombrie 2022 - 17:59, said:

Panourile solare lucreaza mai bine iarna decat vara, iarna fiind reci, ele vor produce chiar mai mult decat specificațiile lor . Cu fiecare grad in minus VOC-ul  lor urca. Asa ca un VOC de 420 calculat de producator la 25 de grade celsius, iarna poate sa ajunga la peste 460-470. Invertorul are specificatiile de maxim 450Voc si trebuie sa te incadrezi in el indiferent de conditiile meteo (anotimp).
Faptul că iarna ziua e mult mai scurtă probabil nu contează pentru tine. Degradarea termică e mult mai mică la panourile noi, undeva sub 10% pentru zilele toride. Mai curând scăderea puterii se datorează unghiului de inclinare a panourilor, in majoritatea cazurilor panourile sunt montate la 30grade, care e foarte aproape de înclinarea optimă pentru primăvară sau toamnă (aprox 34 grade).
Pentru vară unghiul optim, e cam 19 grade.

La panouri de verificat suprafața, pentru că un panou de putere mai mare, are și o suprafață proporțional mai mare. Panourile de înaltă eficiență (peste 20%) de putere mai mică au avantajul că pot fi mai ușor aranjate să umple o suprafață fixa.

Acum aveți explicația de ce am scris că e un topic amuzant.
Evident coroborat cu cei peste 2kwh ai lui Mihai.

#18
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,898
  • Înscris: 01.03.2013

 mihaiC1, on 03 octombrie 2022 - 17:53, said:

Un AC consuma peste 2 kw pe incalzire
Ei, pe dracu'...
Unul de 9000 BTU consuma maxim in jur de 800W.
Unul de 12000 BTU consuma maxim in jur de 1200W.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate