Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Problema cu tuia, se usuca

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 21.04.2009
Buna.

Am 4 tuia plantati in primvara, luati de la pepiniera direct din pamant(gradina) in iunie stropiti cu fungicid si nu stiu ce  alte chestii de paianjeni etc, le-a mers foarte bine pana acuma, si nu inteleg de ce, ca vremea asta lor le prinde foarte bine, mai umeda si nu foarte frig.

Au inceput sa se usuce din interior spre exterior, chiar nu inteleg ce au, ceva boala sau? deja e 2-a oara cand ii schimb (adica am pus altii) , ori nu le merge bine in locul ala ori ceva eu gresesc, pentru ca, cateva luni au tinut bine, daca se usuca de tot, altii nu mai pun, imi iau adio de la ei.

Edited by Calypsso, 02 October 2022 - 10:12.


#2
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 08.08.2018
Am avut si eu o problema similara cu o tuie tanara, un vecin mi-a recomandat o solutie de sulfat de cupru si var stins (zeama bordeleza) de ~4 ori pe an, cu mentiunea ca doua dintre stropiri, primavara devreme si toamna tarziu, cand nu mai sunt / nu sunt inca temperaturi negative, doar solutie de sulfat de cupru 3%. A functionat perfect. Inainte de stropiri spala bine tuia cu furtunul, taie partile uscate complet, strange si arde tot ce cade.

Edited by mannick, 02 October 2022 - 10:56.


#3
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,049
  • Înscris: 10.07.2013
Tuya sunt ok de cumparat daca sunt de cel putin 12 luni in Romania cu tratamentele facute la timp.Posted Image

#4
oregano

oregano

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 14.03.2020
Am patit si eu asa cu unele exemplare de tuia. I-am lasat in banii lor si si-au revenit singuri. Nu-ti bate capul cu ei. Sunt foarte ieftini. Daca dau coltul,pui altii.

#5
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,839
  • Înscris: 02.02.2014
Tuia are nevoie de apa multa, nu constant, dar la o saptamana udati ff bine la radacina.( vara).
Iarna, daca solul nu este inghetat, la o luna poate primi 10L apa( mai ales cand sunt precipitatii sau ninsori modeste)
....
Dupa o ploaia zdravana in vara asta ( aprox. 15L/m2) am ajuns intre doi tuia pe unde trece teava de alimentare a aspersoarelor. De curiozitate am bagat mana la radacina si am pipait pamantul langa tulpina...Bocna de uscat.

Eu am tuia columnaris la inaltime maxima 3.5-4m

#6
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 12.01.2018

View PostCalypsso, on 02 octombrie 2022 - 10:12, said:

in iunie stropiti cu fungicid si nu stiu ce  alte chestii de paianjeni
trebuia și-n august-septembrie stropiți

#7
edi100000

edi100000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 02.08.2022
Si la mine la fel. Plantati in toamna trecuta, le-a mers bine pana acum 2 luni. De atunci cred ca am 12 care s-au uscat, cauza probabila lipsa drenajului. In ultima vreme nu m-am mai interesat de ei, nu stiu daca si-au mai revenit sau nu.

#8
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,049
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://fermaiancu.ro/wp-content/uploads/2017/08/juniperus-scopulorum-blue-arrow-feathered-2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mai rezistent este ienupărul de stîncă BlueArrow : https://www.agrodenm...lue-arrow-60-cm

#9
gushpi

gushpi

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,878
  • Înscris: 17.01.2012
principala problemă pt tuia (și alți arbuști de soiul ista) este că se scot din pepinieră cu trunchiul gros de 10 cm, dar cu rădăcinile de doar 10 cm, de jur-împrejur...
astfel că respectivii arbuști nu au cu/prin ce se hrăni :(

alegeți arbuști cu tulpina mai subțire și cu rădăcini/mustăți lungi

nu vă bazați pe cultivator, el TREBUIE să vândă an de an mii de bucăți..., iar dacă n-ar muri 75% dintre puieți - el din ce trăiește? :o

#10
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Vezi ca s-ar putea sa ai niste boli.
Daca e asa trebuie tratamente chimice cu mancozeb, cupru, strobilurine, captan, folpet...

Berckmann’s Blight – Necrozarea ramurilor din exterior spre interiorul coroanei.
Cercospora Needle Blight - Uscarea ramurilor din interior spre exteriorul coroanei.
Kabatina blight ­- Uscarea provocata de ciuperca Kabatina Thujae
Keithia blight – Uscarea provocata de ciuperca Didymascella Thujina.

Edited by medelin992, 03 October 2022 - 15:22.


#11
edi100000

edi100000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 02.08.2022

 xmanyacs77, on 02 octombrie 2022 - 20:24, said:

[ https://fermaiancu.ro/wp-content/uploads/2017/08/juniperus-scopulorum-blue-arrow-feathered-2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mai rezistent este ienupărul de stîncă BlueArrow : https://www.agrodenm...lue-arrow-60-cm
Nu este. Cresc si la un moment dat din senin incep sa se usuce. Avea vecinul meu si s-au uscat toti. Plus ca astia sunt un magnet pentru viespi si albine, zici ca are stup in curte.

#12
Ghytza333

Ghytza333

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 01.02.2018
Eu am o gradina mica cu mai multe specii de acest  gen. Au inceput  sa se usuce dinspre interior ca nu credeam ca o sa mai ramana ceva din ei. I-am tratat cu dithane(mancozeb) cum bine spunea cineva mai sus si i-am salvat. Dar trebuie stropiti din abundenta, o data la 10 zile primavara si toamna, vara si chiar si iarna, o data pe luna.
  Se pare ca au o ciuperca, caruia îi prieste  si clima noastra.
Zeama bordeleza si alte prafuri pe baza de Cu, apa de ploaie.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate