Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Info Coronavirus/Vaccinare vs Fake News

Samsung ue55mu6402 optiuni/setari...

Transmitere Index ENEL

Tradiția impodobiri bradului...
 R.I.P avocatul31

Plutitor cu temporizator

Lacuit la temperaturi scazute

Network Signal Guru
 Cum se monteaza obiectul asta?

Curent AC produs de alternator

GDPR | Algoritm computer vision p...

Elveția ia in considerare in...
 Windows Defender recuperare

Hackintosh Ryzen 5600g fara placa...

Cum izolez acest fir?

rtorrent - scripting

Cu masina spre Portugalia

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

scoty

scoty

Active Member

• Grup: Members
Voi ajunge cu masina mea Tesla model Y in Portugalia, as vrea sa stiu cum se platesc autostrazile la ei pentru masini straine, am inteles ca la unele nu au porti se plateste doar electronic. Poate imi raspunde cineva care a circulat cu masina prin Portugalia. Multumesc anticipat!

cornete

cornete

Member

vezi :
http://www.tollcard....home/index.html
sau:
https://visitors.viaverde.pt/en/

victord36

victord36

Senior Member

• Grup: Senior Members
Cat faci pana acolo ? In cazari ma refer.

scoty

scoty

Active Member

victord36, pe 02 octombrie 2022 - 10:51, a scris:

Cat faci pana acolo ? In cazari ma refer.
trei zile, am experienta am mers pana la nordkapp 12000 dus -intors!

xmanyacs77

xmanyacs77

*European Nevaccinat*

Vizualizare mesajscoty, pe 02 octombrie 2022 - 13:27, a scris:

Sa ne pui poze cand ajungi la destinatie...Posted image
Drumuri bune!

dan210

dan210

Senior Member

View Postscoty, on 02 octombrie 2022 - 07:49, said:

Voi ajunge cu masina mea Tesla model Y in Portugalia, as vrea sa stiu cum se platesc autostrazile la ei pentru masini straine, am inteles ca la unele nu au porti se plateste doar electronic
daca masina nu are numar portughez poti plati cu Via Verde Portugal, Tollcard, Easy Toll, Paytolls sau alte metode de pre-pay conform cu tipul de calatorie

Satelise - plata cu aplicatia pentru autostrada A28 si A22

Via Verde Visitors - modalitate de plata din contul bancar unde se se asociaza cardul la un dispozitiv Via Verde

Tollcard - card pre platit ( 5, 10, 20, 40 euro) valabil pe autostrade cu plata exclusiv electronica, dupa activare este asociat numarului de masina respectiv si este valabil un an

EasyToll - metoda de plata automata a taxei de autostrada doar pentru masinile straine, unde se asociaza un card bancar (MasterCard sau Visa) la numarul masinii respective, valabil 30 de zile

Pre-pay cu inentificator temporar - numai pentru autostrazi cu plata electronica, se poate inchiria pentru 30 de zile de la posta sau agentii payshop
este asociat la contul bancar, este la purtator, poate fi folosit in mai multe masini de aceiasi clasa (de plata)
daca autostrada are cabine pentru plata manuala, trebuie platit acolo, de asemenea nu este valabil pe banda semnalizata cu ViaVerde
se inchiriaza saptamanal, prima saptamana 6 euro dupa 1.50 euro, la inchiriere se plateste 42 euro din care se primeste inapoi cautiunea 36 euro la predare
daca nu se preda, se considera vandut, pretul fiind cautiunea

oregano

oregano

Junior Member

• Grup: Junior Members

Vizualizare mesajscoty, pe 02 octombrie 2022 - 07:49, a scris:

Voi ajunge cu masina mea Tesla model Y in Portugalia, as vrea sa stiu cum se platesc autostrazile la ei pentru masini straine,

Bine ca ne-ai spus ca ai Tesla. Era si relevant in nedumerirea ta,privind plata autostrazilor.. Daca aveai un Logan,era altceva. Probabil nici nu ne spuneai.

victord36

victord36

Senior Member

View Postscoty, on 02 octombrie 2022 - 13:27, said:

E bine.Cata incarcari trebuie sa faci si cat dureaza incarcarea pentru 4000 km ?
Tot asa am calcutat si eu.Trei zile,doar timpul de incarcare.

Edited by victord36, 02 October 2022 - 16:25.

richi_e

richi_e

Senior Member

minim 3500 km
3 zile faci cu o masina normala!

scoty

scoty

Active Member

Multumesc pentru raspunsuri, am specificat ca am Tesla, nu ca sa ma laud cum sugereaza unii (cu Logan era dificil sa faci asemenea calatorie) findca m-amgandit ca poate imi raspunde un posesor de masina electrica, in Portugalia reteaua Tesla este putin dezvoltata. Pentru informare la incarcare in reteaua Tesla la 1000 km incarcarea dureaza in jur de o ora o ora jumatate! Probabil ca voi face mai mult de trei zile findca vreau savizitez la dus Luxembourg si la intors Andora. Pana la urma calatorie in si conteaza si trebuie sa fie placuta si imteresanta nu neaparat destinatia!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate