Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Cu masina spre Portugalia

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Voi ajunge cu masina mea Tesla model Y in Portugalia, as vrea sa stiu cum se platesc autostrazile la ei pentru masini straine, am inteles ca la unele nu au porti se plateste doar electronic. Poate imi raspunde cineva care a circulat cu masina prin Portugalia. Multumesc anticipat!

#2
cornete

cornete

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 28.10.2005
vezi :
http://www.tollcard....home/index.html
sau:
https://visitors.viaverde.pt/en/

#3
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 15.04.2007
Cat faci pana acolo ? In cazari ma refer.

#4
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005

View Postvictord36, on 02 octombrie 2022 - 10:51, said:

Cat faci pana acolo ? In cazari ma refer.
trei zile, am experienta am mers pana la nordkapp 12000 dus -intors!

#5
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,049
  • Înscris: 10.07.2013

View Postscoty, on 02 octombrie 2022 - 13:27, said:

trei zile, am experienta am mers pana la nordkapp 12000 dus -intors!

Sa ne pui poze cand ajungi la destinatie...Posted Image
Drumuri bune!

#6
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,132
  • Înscris: 24.06.2006

View Postscoty, on 02 octombrie 2022 - 07:49, said:

Voi ajunge cu masina mea Tesla model Y in Portugalia, as vrea sa stiu cum se platesc autostrazile la ei pentru masini straine, am inteles ca la unele nu au porti se plateste doar electronic
daca masina nu are numar portughez poti plati cu Via Verde Portugal, Tollcard, Easy Toll, Paytolls sau alte metode de pre-pay conform cu tipul de calatorie

Satelise - plata cu aplicatia pentru autostrada A28 si A22

Via Verde Visitors - modalitate de plata din contul bancar unde se se asociaza cardul la un dispozitiv Via Verde

Tollcard - card pre platit ( 5, 10, 20, 40 euro) valabil pe autostrade cu plata exclusiv electronica, dupa activare este asociat numarului de masina respectiv si este valabil un an

EasyToll - metoda de plata automata a taxei de autostrada doar pentru masinile straine, unde se asociaza un card bancar (MasterCard sau Visa) la numarul masinii respective, valabil 30 de zile

Pre-pay cu inentificator temporar - numai pentru autostrazi cu plata electronica, se poate inchiria pentru 30 de zile de la posta sau agentii payshop
este asociat la contul bancar, este la purtator, poate fi folosit in mai multe masini de aceiasi clasa (de plata)
daca autostrada are cabine pentru plata manuala, trebuie platit acolo, de asemenea nu este valabil pe banda semnalizata cu ViaVerde
se inchiriaza saptamanal, prima saptamana 6 euro dupa 1.50 euro, la inchiriere se plateste 42 euro din care se primeste inapoi cautiunea 36 euro la predare
daca nu se preda, se considera vandut, pretul fiind cautiunea

#7
oregano

oregano

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 14.03.2020

View Postscoty, on 02 octombrie 2022 - 07:49, said:

Voi ajunge cu masina mea Tesla model Y in Portugalia, as vrea sa stiu cum se platesc autostrazile la ei pentru masini straine,

Bine ca ne-ai spus ca ai Tesla. Era si relevant in nedumerirea ta,privind plata autostrazilor.. Daca aveai un Logan,era altceva. Probabil nici nu ne spuneai.

#8
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 15.04.2007

View Postscoty, on 02 octombrie 2022 - 13:27, said:

trei zile, am experienta am mers pana la nordkapp 12000 dus -intors!
E bine.Cata incarcari trebuie sa faci si cat dureaza incarcarea pentru 4000 km ?
Tot asa am calcutat si eu.Trei zile,doar timpul de incarcare.

Edited by victord36, 02 October 2022 - 16:25.


#9
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,899
  • Înscris: 02.02.2007
minim 3500 km
3 zile faci cu o masina normala!

#10
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Multumesc pentru raspunsuri, am specificat ca am Tesla, nu ca sa ma laud cum sugereaza unii (cu logan era dificil sa faci asemenea calatorie) findca m-amgandit ca poate imi raspunde un posesor de masina electrica, in Portugalia reteaua Tesla este putin dezvoltata. Pentru informare la incarcare in reteaua Tesla la 1000 km incarcarea dureaza in jur de o ora o ora jumatate! Probabil ca voi face mai mult de trei zile findca vreau savizitez la dus Luxembourg si la intors Andora. Pana la urma calatorie in si conteaza si trebuie sa fie placuta si imteresanta nu neaparat destinatia!

#11
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005

View Postscoty, on 03 octombrie 2022 - 06:10, said:

Multumesc pentru raspunsuri, am specificat ca am Tesla, nu ca sa ma laud cum sugereaza unii (cu logan era dificil sa faci asemenea calatorie) findca m-amgandit ca poate imi raspunde un posesor de masina electrica, in Portugalia reteaua Tesla este putin dezvoltata. Pentru informare la incarcare in reteaua Tesla la 1000 km incarcarea dureaza in jur de o ora o ora jumatate! Probabil ca voi face mai mult de trei zile findca vreau savizitez la dus Luxembourg si la intors Andora. Pana la urma calatorie in si conteaza si trebuie sa fie placuta si imteresanta nu neaparat destinatia!

M-am intors si vreau sa pun aici niste informatii, care poate vor folosi altui calator cu masina elecrtic si nu numai, in drumul spre Portugalia. Traseul la dus a fost urmatorul: Oradea - Munchen - Clermont Ferand - Burgos - Porto. Dupa vizita de trei zile in Porto am mers la Lisabona unde am stat doua zile. De la Lisabona am mers la Algarve mai precis in frumosul orasel Armancao de Pera, unde am stat cinci zile si am vizitat Capul Segres, Lagos, Ponta de Piedade, Carvoieiro, Abufeira, Faro, Seven Hanging Valleys Trail, si aproape toata coasta dintre Sagres si Faro, am reusit sa fac si baie in Oceanul Atlantic, spre surprinderea mea avea 22 grade si afara desi era septembrie erau in jur de 30 grade, greu de suportat.
Am mers aproape tot timpul pe autostrada, am incarcat doar la statiile tesla si o noapte la hotelul 3K Europa in Lisabona. Costuri totale energie pentru cei 9870 km, facuti 3000 lei.
Pentru autostrada in Portugalia, acolo unde este exclusiv taxare electronica am inscris masina pe easytools si mi-au luat automat banii de pe card. Taxe totale autostrzi inclusiv vigneta de Elvetia 1214 lei. Cele mai bune autostrazi si cele mai scumpe in jur de 10 euro/100 km sunt in Franta, cele mai proaste sunt in Spania autostrazile din Sud cele gratuite. In Portugalia sunt bune dar nu stralucite. Ca o ciudataenie in Portugalia si partial si in Spania nu gasesti la benzinarii raclete sa cureti de insecte parbrizul. Am folosit furtunul de apa de la instalatia apa/aer.
Pun aici si cateva fotografii, spre sa inspier si pe altii sa viziteze Portugalia o tara  minunata, cu niste plaje splendide si cu costruri la fel ca in RO.

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate