Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

La volan baut si fara permis? Pedeapsa?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
Evonxxx

Evonxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 17.02.2022
Eu cunosc pe cineva care a avut permis anulat 3 ani, defapt 2 persoane care au prinse conducand sub influenta alcoolului . In cazul meu cand am fost prins " organizand si participand la intreceri ilegale de masini " am primit 1 an cu suspendare, 2200 ron amenda, 6 luni munca in folosul comunitatii, 3 ani cazier patat ,6 luni restrictie de a da de carnet pe teritoriul Ro, permis anulat permanent cu drept de a da de scoala dupa 6 luni.

#20
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013

 MindArchitect, on 01 octombrie 2022 - 17:10, said:

Care este este pedeapsa daca te prinde politia rutiera, baut, fara permis de conducere?

Inteleg ca se face dosar penal, mai departe care este amenda?

Pedeapsa maxima ar fi 1 an la Beciul Domnesc! Posted Image

Edited by xmanyacs77, 01 October 2022 - 19:18.


#21
cetces

cetces

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 10.08.2022

 Evonxxx, on 01 octombrie 2022 - 19:14, said:

am primit 1 an cu suspendare, 2200 ron amenda, 6 luni munca in folosul comunitatii, 3 ani cazier patat ,6 luni restrictie de a da de carnet pe teritoriul Ro, permis anulat permanent cu drept de a da de scoala dupa 6 luni.
Cam asa e norma, daca n-ai un avocat mai conectat.
Stiu asta pentru ca aveam niste contracte ce presupuneau lucrari in parcuri, si dimineata cand ma duceam sa dau cu biciul ma intalneam pe acolo cu tot felul de tineri, unii mai ceafa lata tatuati, altii banali, intrand in vorba cu ei (sa avd daca sunt buni de recrutare) am aflat ca prestau munca in folosul comunitatii... cei de la administrarea spatiilor verzi care erau pana atunci muncitorii devenisera sefii lor si punea biciul pe ei. Multi din ei erau pe fapte total banale, pe care intr-o societate cu adevarat civilizata s-ar trece cu vederea a doua zi.

#22
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

 cetces, on 01 octombrie 2022 - 19:08, said:

da. se da doar cu suspendare la astea. ar fi si ilogic sa dai cu executare.
daca pentru asemenea nimicuri spanzuri omul, pentru fapte grave ce ii mai faci?

De-aia s-a umplut de nemernici pe sosele. Eu sper sa intre la bulau. Le vine un pic de minte la cap.

#23
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

 benis, on 01 octombrie 2022 - 17:57, said:

Foarte bine punctat, trebuie refuzate testele lor și cerută prelevarea de probe biologice. Nu e de glumă.

Adica sa te duci de buna voie la spital si sa iti faci analize medicale gratis din cauza ca un bou te crede "drogat" ? Alta metoda nu exista?

#24
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Ai sa mori.

#25
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,787
  • Înscris: 12.01.2018

 denisbirda1, on 01 octombrie 2022 - 17:45, said:

Depinde. Uneori amenda, uneori dosar, uneori puscarie.
uneori nu pățești nimic

 benis, on 01 octombrie 2022 - 17:57, said:

Foarte bine punctat, trebuie refuzate testele
automat intri la refuzul de-a sufla în fiolă.îți ia permisul el nu este obligat să te ducă la teste

la teste te duce după ce apare ceva în fiolă

#26
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 09.08.2006
Priveste partea buna a lucrurilor: nu pot sa-ti ia permisul.

#27
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,297
  • Înscris: 13.01.2011

 cetces, on 01 octombrie 2022 - 17:47, said:

Daca ... imprecise... considerat vinovat...  complet nevinovat.
Asta ce mai este, nesănătatea facultăților mentale?!
Eu nu am pomenit, să suflu, să nu fiu băut, și să apară pozitiv.
Tot de la reptilieni este și asta?!  :w00t:

Bueei nene, poporul român devine din ce în ce mai ciudat!
Bine, o parte din el.

#28
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 yo9hrb, on 01 octombrie 2022 - 20:09, said:

Priveste partea buna a lucrurilor: nu pot sa-ti ia permisul.
Cum nu ?

Articolul 22^1
(1) Retragerea permisului de conducere se dispune de către poliția rutieră și în cazul în care titularul acestuia nu a putut fi supus testării în vederea stabilirii concentrației de alcool pur în aerul expirat sau testării preliminare a prezenței în organism a unor substanțe psihoactive, iar în urma efectuării examinării medicale s-au constatat elemente clinice sugestive consecutive consumului recent de băuturi alcoolice sau de substanțe psihoactive, cu ocazia procedurii de recoltare a mostrelor biologice în vederea stabilirii alcoolemiei ori a consumului de substanțe psihoactive, eliberându-se o dovadă înlocuitoare a permisului de conducere fără drept de circulație.
(2) Retragerea permisului de conducere se dispune până la ora 8.00 a zilei următoare, dar nu mai puțin de 12 ore.


#29
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,297
  • Înscris: 13.01.2011

 cetces, on 01 octombrie 2022 - 19:20, said:

... societate cu adevarat civilizata s-ar trece cu vederea a doua zi.
Nu zău, cum ar fi la americani?!
Ești pe glume, pe subiectul ăsta  🤭

#30
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

 cetces, on 01 octombrie 2022 - 19:08, said:

da. se da doar cu suspendare la astea. ar fi si ilogic sa dai cu executare.

daca pentru asemenea nimicuri spanzuri omul, pentru fapte grave ce ii mai faci?

Mai era un subiect cu un coleg cu permisul suspendat 3luni  pt. 108km in localitate. Un user de  pe forum i-a dat replica asta:

 Fjell, on 30 septembrie 2022 - 17:46, said:

Mi-ar fi placut sa ai patania asta pe la mine. Nu iti mai puneai intreabarea despre cand vei putea redobandi permisul ! Foloseai autobuzul tot restul vietii, asta dupa ce executai ceva luni sau ani de puscarie, plus o amenda pe care o puteai plati doar de faceai credit la banca sau la un FNI.

Asta in opinia mea ar fi o exagerare, un "nimic" cum zici tu.

Dar la bautura si fara permis ar trebui initial (la prima abatere)  3 ani. Ca n-ai permis as mai accepta, mai sunt copii teribilisti sau oameni care stiu sa conduca sau care au permisul anulat si se duc si ei pana in satul vecin cu masina fiului. Dar sa bei? de ce sa faci asta?

#31
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005

 sandu222, on 01 octombrie 2022 - 20:23, said:

Ca n-ai permis as mai accepta, mai sunt copii teribilisti sau oameni care stiu sa conduca sau care au permisul anulat si se duc si ei pana in satul vecin cu masina fiului. Dar sa bei? de ce sa faci asta?

Cum adica e acceptabil sa n-ai permis? Sunt 2 variante aici, n-ai dat vreodata examen deci nu ai nicio certificare oficiala ca esti in stare sa conduci SAU ti-ai pierdut permisul pentru ca esti un bivol care nu respecta conduita rutiera sau legislatia rutiera in general. Stiu oameni care beau 1-2 pahare de vin sau 2-3 beri si conduc fara nicio problema strict dpdv al abilitatii de a conduce, mult mai periculosi mi se par drogatii si incepatorii pe stil Schumacher, astia sunt o pacoste in trafic. De aia fara permis pentru ca n-au avut vreodata nici nu mai zic, sunt efectiv niste retardati care nu inteleg consecintele, nici pe alea legale dar nici pe alea practice.

#32
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015
Am crezut mereu ca pedepsele pentru infractiunile care fac subiectul topicului sunt prea blande...Dar se gasesc unii care se supara...
Cred ca nu sunt deloc descurajante pedepsele,avand in vedere frecventa abaterilor. D'aia scapa cate un plod iorgulescu sau ceva asemanator...
La-s pune pe nenea ala care considera pedepsele ca fiind aspre,in locul victiimei sau al rudelor acesuia...Sa vezi cum se schimba optica...
Eu vad foarte simplu si "din topor":
Ai  fost prins conducand fara permis(inexistent,fara scoala pentru obtinere permis de conducere) cativa ani de puscarie si refuz dreptul de a incerca obtinerea permisului pentru cativa ani. Pentru ca,daca scapa usor prima data,si omoara pe cineva ulterior incalcand legea la fel(conducand un autovehicul fara a poseda dreptul acesta) degeaba il bagi la puscarie.Victima n-o intorci din morti.
Ai fost prins conducand beat,scapi de puscarie(legea blanda) sunt sanse mari sa repeti "isprava",ca poate "merge si a doua oara".Omori pe cineva,la fel ca si cazul de mai sus,degeaba ajungi in puscarie(daca ajungi),victima nu invie...
Ai fost prins conducand fara a avea dreptul acesta(permisul de conducere suspendat) eu as anula permisul,ceva ani de inchisoare,si "pauza" de cativa ani in a avea dreptul de a incerca reobtinerea permisului de conducere.
Permisul de conducere este in drept obtinut in urma unui scoli si al unui test(vorbind de scoala "pe bune").NU este pe viata!Gresesti,pierzi dreptul si trebuie sa ai dreptul sa poti sa-l recastigi.
Cand faci scoala de soferi,inveti care sunt pedepsele pentru greselile si infractiunile la legea circulatiei.Ti le ASUMI!
Dar,intr-o tara unde radarele neinscriptionate au fost declarate ilegale,unde plozii de milionari omoara pe strada conducand un autoturism in stare de ebrietate sau sub influenta drogurilor,si scapa NEPEDEPSITI,unde un sef de partid cu nume de metal pretios conduce autoturism/autovehicul fara a avea acest drept(permis conducere suspendat),si asta in vazul lumii,acesta fiind chiar aparat de cativa "pierduti" prin zona(aka sustinatori)...Ce ar mai fi de zis...
Se pare ca respectarea legii in tara este facultativa...
Legea aspra si aplicabila este singura varianta. Peste ani de zile,cand lucrurile intra pe fagas normal,se mai pot relaxa pedepsele.
Vestul ala blamat a fost educat cu biciul,nu va faceti iluzii. Drept urmare,au un numar mic spre foarte mic de victime ale "zmeilor" la volan.
"Dacii liberi" au legi permisive,si un numar record de decese in accidente de circulatie.
Ce preferati?

Edited by Bebeluka, 01 October 2022 - 21:11.


#33
MrLTN

MrLTN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 29.01.2020

 pasilla, on 01 octombrie 2022 - 20:19, said:

Cum nu ?

Articolul 22^1
(1) Retragerea permisului de conducere se dispune de către poliția rutieră și în cazul în care titularul acestuia nu a putut fi supus testării în vederea stabilirii concentrației de alcool pur în aerul expirat sau testării preliminare a prezenței în organism a unor substanțe psihoactive, iar în urma efectuării examinării medicale s-au constatat elemente clinice sugestive consecutive consumului recent de băuturi alcoolice sau de substanțe psihoactive, cu ocazia procedurii de recoltare a mostrelor biologice în vederea stabilirii alcoolemiei ori a consumului de substanțe psihoactive, eliberându-se o dovadă înlocuitoare a permisului de conducere fără drept de circulație.
(2) Retragerea permisului de conducere se dispune până la ora 8.00 a zilei următoare, dar nu mai puțin de 12 ore.


Care permis? Nu ai inteles ca nu are?

#34
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

 AWE, on 01 octombrie 2022 - 20:34, said:

Cum adica e acceptabil sa n-ai permis? Sunt 2 variante aici, n-ai dat vreodata examen deci nu ai nicio certificare oficiala ca esti in stare sa conduci SAU ti-ai pierdut permisul pentru ca esti un bivol care nu respecta conduita rutiera sau legislatia rutiera in general. Stiu oameni care beau 1-2 pahare de vin sau 2-3 beri si conduc fara nicio problema strict dpdv al abilitatii de a conduce, mult mai periculosi mi se par drogatii si incepatorii pe stil Schumacher, astia sunt o pacoste in trafic. De aia fara permis pentru ca n-au avut vreodata nici nu mai zic, sunt efectiv niste retardati care nu inteleg consecintele, nici pe alea legale dar nici pe alea practice.
N-ai inteles mesajul meu. Ma refeream la faptul ca ar fi acceptabil sa ia  o pedeapsa mai mica(mai blanda)  unul care  e prins conducand fara permis decat unul baut. Nu vorbesc de 2 pahare, vorbesc de bautura puternica.   Ala fara permis daca nu-i idiot nu produce nimic, ca e lucid macar. Nu-l poti baga in aceeasi oala ca pe unul baut bine cu/fara permis. Parerea mea.

#35
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
george simion. tu esti, ma?

#36
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,141
  • Înscris: 04.02.2011

 crisstonne, on 01 octombrie 2022 - 20:16, said:

Asta ce mai este, nesănătatea facultăților mentale?!
Eu nu am pomenit, să suflu, să nu fiu băut, și să apară pozitiv.
Tot de la reptilieni este și asta?!  Posted Image

Bueei nene, poporul român devine din ce în ce mai ciudat!
Bine, o parte din el.
Nu mă pronunț în această privință, dar ai aruncat acolo cu niște idei incoerente. Frumos ar fi să verifici ca ceea ce scrii să aibe sens înainte de a da enter. Și mai ales să verifici dacă nu cumva tu ești cel care nu are dreptate.

https://www.libertat...t-video-3183265

Deci da, se poate întâmpla.

https://ro.covidogra...tive-drug-tests

Edited by benis, 01 October 2022 - 22:39.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate