Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

La volan baut si fara permis? Pedeapsa?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View PostMindArchitect, on 01 octombrie 2022 - 17:10, said:

Care este este pedeapsa daca te prinde politia rutiera, baut, fara permis de conducere?

Inteleg ca se face dosar penal, mai departe care este amenda?
sa te prinda facand ce?

#38
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

View Postbenis, on 01 octombrie 2022 - 22:33, said:

...

Ce spune @Bebeluka la #32, nu vezi?  :D
Ce link-uri pui, cu ,,abuzații " secolului actual, care mai sînt banați și pe Softpedia, deși sînt îngeri?

Eu sînt sătul de asta.
Lasă-mă să mă cred pe mine, care nu am avut probleme, nu fake de pe net.

#39
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
pe bune? ne dai un exemplu din liberatea si ti se pare ca e suficient sa renuntam la etilotest?!?!?!?!?
apoi, hai sa citim stirea. E un pseudo exepriment facut de ... Tavi Perțea... il cunoastem. e politistul de la rutiera, din Oradea, care nu stie cu sensul giratoriu. ca nu stie, nu-i nimic, dar dadea si amenzi. a fost mutat de la rutiera pe motive de prostie...

avem cele mai multe accidente rutiere si voua vi se pare ca pedepsele sunt balnde. daca lumea s-ar teme, nu ar mai face accident.

View Postbenis, on 01 octombrie 2022 - 22:33, said:

Nu mă pronunț în această privință, dar ai aruncat acolo cu niște idei incoerente. Frumos ar fi să verifici ca ceea ce scrii să aibe sens înainte de a da enter. Și mai ales să verifici dacă nu cumva tu ești cel care nu are dreptate.

https://www.libertat...t-video-3183265



#40
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,977
  • Înscris: 30.11.2021
Va multumesc pentru raspunsuri.
Se poate inchide.

#41
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

View Postcetces, on 01 octombrie 2022 - 19:08, said:

da. se da doar cu suspendare la astea. ar fi si ilogic sa dai cu executare.

daca pentru asemenea nimicuri spanzuri omul, pentru fapte grave ce ii mai faci?

Intrebarea avea o logica. Eu stiu ca daca este o perdeapsa cu suspendare si apoi mai este o condamnare, obligatoriu se executa (vezi Dragnea). Aici e vorba de doua fapte diferite, ambele infractiune, dar comise simultan.

#42
cetces

cetces

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 10.08.2022
Daca citeai si legea ai fi inteles ca aia se aplica doar daca ai deja o condamnare cu suspendare definitiva si irevocabila.
In cazul ipotetic in care impusti doi oameni cu acelasi glont tras, nu se cumuleaza pedepsele, vei avea aceeasi pedeapsa ca si cum ai fi omorat un singur om.
Ba mai mult, sa vorbim la nivel de principiu si sa ziceam ca deja ai o condamnare pentru un omor, iar in penitenciar sa zicem ca omori paznicul dupa ce face pe smecherul cu tine... nici atunci nu o sa primesti o a doua condamnare, cel mult un mic spor de pedeapsa, in functie de cat a fost prima condamnare si cat ai executat din ea.

View Poststrongsss, on 02 octombrie 2022 - 09:37, said:

daca lumea s-ar teme, nu ar mai face accident.
Dumnezeule mare.
Chiar exista unii atat de redusi incat cred ca accidentele se petrec din cauza ca nu au frica oamenii?
Oricum e un fapt dovedit pentru redusii astia ca ca oamenii mor pentru ca le e frica de viata, si in acelasi timp oamenii traiesc pentru ca le e frica de moarte. E si logic, nu e asa?

#43
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

View Postcetces, on 01 octombrie 2022 - 19:08, said:

da. se da doar cu suspendare la astea. ar fi si ilogic sa dai cu executare.

daca pentru asemenea nimicuri spanzuri omul, pentru fapte grave ce ii mai faci?
Nu e deloc un nimic sa conduci baut pe sosele. Masina devine o arma. Asta inseamna ca oricine (tu sau apropiatii tai) opoate pati (poate muri sau poate ramane infirm pe viata) datoprita unui asemenea "nimic". Ai ingrijit pe cineva la pat? Sunt oameni care nu se mai recupereaza, a caror ingrijire costa mii de euro pe luna, uneori bani nedecontati de nimeni, fie si din cauza ca nu ai resurse sa faci procese etc. Sunt oameni in varsta, copii fara parinti in tara, nu se poate ocupa aproape nimeni... Practic, pentru ei, inseamna condamnare...

Si, vorba cuiva, dupa cat de multi pare ca sunt, pedepsele pare-se ca sunt rpea blande.

View Postcetces, on 03 octombrie 2022 - 10:24, said:

Daca citeai si legea ai fi inteles ca aia se aplica doar daca ai deja o condamnare cu suspendare definitiva si irevocabila.
In cazul ipotetic in care impusti doi oameni cu acelasi glont tras, nu se cumuleaza pedepsele, vei avea aceeasi pedeapsa ca si cum ai fi omorat un singur om.
Ba mai mult, sa vorbim la nivel de principiu si sa ziceam ca deja ai o condamnare pentru un omor, iar in penitenciar sa zicem ca omori paznicul dupa ce face pe smecherul cu tine... nici atunci nu o sa primesti o a doua condamnare, cel mult un mic spor de pedeapsa, in functie de cat a fost prima condamnare si cat ai executat din ea.


Dumnezeule mare.
Chiar exista unii atat de redusi incat cred ca accidentele se petrec din cauza ca nu au frica oamenii?
Oricum e un fapt dovedit pentru redusii astia ca ca oamenii mor pentru ca le e frica de viata, si in acelasi timp oamenii traiesc pentru ca le e frica de moarte. E si logic, nu e asa?
Nu. A vrut sa spuna ca daca lumea s-ar teme [de consecinte, de pedepse], ar circula mai prudent, s-a gandi de 10 ori inate sa consume cu substante si deci (statistic!) ar fi mai putine accidente. Cele mai multe accidente din cauza vitezei se intampla vara, in concedii, cand lumea circula mai putin prudent - stiai asta, nu?

Nu mai incerca sa gasesti circumstante unor neisprvaviti care cred ca orice e scuzabil. Pardon, nu neispraviti, ci canalii. De la 14-16 ani poti preveda consecintele faptelor tale, prin urmare trebuie sa fii raspunzator - si asta se invata! Vrei libertati, ai si raspunderi. Punct.

Si pentru ce? Pentru o distractie. Nu ca te-ai grabit cu mama sau cu navasta la spital. Pai o meriti cu varf si indesat, tati...

Edited by aaaa4567, 03 October 2022 - 11:35.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate