Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...
 Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?
 

Convertirea religioasa.

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
225 replies to this topic

#199
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,601
  • Înscris: 19.03.2022

View Postlogic1, on 03 decembrie 2023 - 16:09, said:

Dacă Isus rămânea la munca câmpului, Dark nu avea azi mustrări de conștiință că nu-i ajunge timpul să citească cele 500 de volume de critică... Posted Image
Deci nu crede in divinitate dar isi aloca timp si energie incredibila ca sa duca si pe altii pe calea lui.
Mai ramane sa ofere si bani alora de accepta sa fie ucenicii lui. Posted Image
Dar totul pare ca e demersul unui disperat, sau a unuia care inca nu e convins de calea aleasa.
Deci sa citeasca 500 volume ca sa se convinga de o chestie imi pare halucinant.
Mai ramane si varianta fabulatiei. Posted Image

#200
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,030
  • Înscris: 16.03.2004
Noi, la curs, vom relua multe subiecte deja discutate, dar acum, spre sedimentarea cunoștințelor, fiecare va avea ocazia să scrie ce nu a reușit atunci sau poate că nu a înțeles atunci și pricepe acum ...:)

#201
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,030
  • Înscris: 16.03.2004
Păi putea Xlander să realizeze un așa curs grozav, cum este cursul meu aflat în plină desfășurare!??? Hai să fim serioși! Xlander nu se poate compara cu mine, care citesc de 70 de ani, Biblia, zece ore pe zi, în fiecare zi![ https://forum.vivaldi.net/assets/uploads/files/1606663539875-icon_biggrin.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
O fi el inteligent, nu zic nu, dar îi lipsește studiul aprofundat! :unsure:... Păi dacă se uită zi lumină la filme cu karate pe casete VHS... când să mai citească Biblia...Posted Image

#202
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,829
  • Înscris: 06.03.2021
Mai bine să vizioneze filme cu karate, decât să citească inepțiile tale... :thumbdown:

#203
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,030
  • Înscris: 16.03.2004
Deci iată că, în afară de membrii fondatori care discută și susțin bunul mers al topicului adoptat, eu, Logic și Daniel, mai vine și Grateful, din când în când, a mai scris și Alireza, poate va poposi la noi și veteranul tuturor forumurilor posibile, Vio, își mai dă cu părerea și Heartu, deci câți suntem? O mână de oameni, dar mai pot participa: Xlander, Silică, Kruger, Robert. Mai ales Robert, pe care l-am surprins că a băgat puțin nasul, dar a ieșit repede. Se discuta despre Imaculata Concepțiune și se accentua faptul că Emanuel a fost un copil obișnuit, și semnul consta în coordonata de timp, căci Emanuel avea să se maturizeze, ca orice copil, dar până atunci, regele Ahaz era asigurat de Dumnezeu că pericolul din partea vecinilor de la nord, va fi înlăturat.

p.s.: asigurăm orice vizitator că acest proiect colosal este cea mai bună producție Softpedia din ultimii 200 de ani, pe parte de Religie&Spiritualitate!
Posted Image

#204
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,030
  • Înscris: 16.03.2004

View PostGRATEFUL, on 10 ianuarie 2024 - 23:42, said:

In mod deosebit nu ma intereseaza subiectul topicului, doar mai intru din cand in cand... Pentru mine caracterul inspirat al Bibliei este clar si nu stau sa caut nod in papura, tinand cont de efectele relatiei mele cu Dumnezeu. Asa ca colegul dark, nu are motive sa se bucure daca uneori comentez... In mod particular nu agreez stradania colegilor de a demonta valoarea unica a Bibliei.

Dacă pentru tine caracterul ispirat al Bibliei este o certitudine, dincolo de orice problemă textuală, atunci, dragă Grateful, fii gata să devii lidera de grup creștin, cap de coloană formată din: Xlander, Silică, Kruger, etc., adică grupul celor care se consideră creștini și cred că Biblia este Cuvântul lui Dumnezeu.
Și Logic crede asta, dar... într-o formă mai aparte iar colegul Daniel este deja din ce în ce mai polarizat în jurul ideii că Biblia este o carte scrisă de mână omenească, fără nicio intervenție divină, la niciun nivel...
Faptul că nu îți susții teza de fiecare dată, Grateful, te cam descalifică...ar trebui să fii acolo, la fiecare ”foaie”, să prezinți punctul de vedere creștin, să ții partea Bibliei, să arăți că cel care a scris acolo, chiar a fost inspirat de Dumnezeu, că citatul din Vechiul testament este corect aplicat! Posted Image

#205
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,601
  • Înscris: 19.03.2022
Pacat ca nu vede si partile inspirate de "Satan".
O laie inspirata, cand iti repeta de un milion de ori aiureala asta ajungi sa repeti dupa ei aceasi prostie.
Colega a cazut si ea in capcana asta.

#206
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,030
  • Înscris: 16.03.2004
Pe tine în ce grup te punem, Pacu? În grupul creștinilor, al liber cugetătorilor, sau al ateilor moderați?Posted Image

#207
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,601
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdark, on 11 ianuarie 2024 - 11:17, said:

Pe tine în ce grup te punem, Pacu? În grupul creștinilor, al liber cugetătorilor, sau al ateilor moderați?Posted Image
Tu ce crezi ? In ce grup ar fi locl meu ?
Iti dau un "hint", am convingerea ca isus e painea coborata din cerul spiritual.

#208
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,030
  • Înscris: 16.03.2004
Te punem în grupa condusă de colega Grateful.

#209
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,601
  • Înscris: 19.03.2022

 dark, on 12 ianuarie 2024 - 11:51, said:

Te punem în grupa condusă de colega Grateful.
Mereu mi-a placut sef femeie. Posted Image
Totusi explicatiile ei  sunt prea firave.
Speram din partea ei mai multa implicare, asa cum face colegul Logic.
O prezenta feminina  relaxeaza discutia, insa esenta  lipseste.
Pe topicul lansat de mine " Mantuirea prin credinta"  am avut impresia ca nu a inteles nimeni la ce anume m-am referit .
E ignorat total acest aspect, despre mantuire vorbesc.

#210
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,030
  • Înscris: 16.03.2004

View PostPaco_ste1, on 13 ianuarie 2024 - 22:47, said:

Totusi explicatiile ei  sunt prea firave.

Sunt, totuși, explicații competente, de fiecare dată, colega nu dezamăgește! Dacă colega ar activa mai mult, recunosc că mi-ar fi un oponent serios, care mi-ar da mult de furcă, mie, ”ateului”...Posted Image

#211
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,601
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdark, on 14 ianuarie 2024 - 09:15, said:

Sunt, totuși, explicații competente, de fiecare dată, colega nu dezamăgește! Dacă colega ar activa mai mult, recunosc că mi-ar fi un oponent serios, care mi-ar da mult de furcă, mie, ”ateului”...Posted Image
Asta cu "explicatii competente " chiar m-a derutat.
Cam dezamageste, chiar pe topicul ei.
Explicatiile ei se afla in zona paganismului ortodox.

#212
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,030
  • Înscris: 16.03.2004

View PostPaco_ste1, on 14 ianuarie 2024 - 10:47, said:

Cam dezamageste, chiar pe topicul ei.

Păi tu ce faci, o compari pe colega Grateful cu colegul Logic sau cu colegul Daniel, care sunt ași în Biblie? :huh:
Compar-o și tu cu... Silică sau Xlander. :idea:

#213
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,829
  • Înscris: 06.03.2021

View Postdark, on 14 ianuarie 2024 - 10:55, said:

Compar-o și tu cu... Silică sau Xlander.

Eh, colega Grateful este mult mai versată în scripturi decât Silică sau Xlander... și asta ai văzut în dezbaterile purtate cu Logic... crezi că Silică sau Xlander ar fi putut să dezbată vreo idee cu Logic la nivelul la care a fost Grateful?! 🤔

#214
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,601
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdark, on 14 ianuarie 2024 - 10:55, said:

Păi tu ce faci, o compari pe colega Grateful cu colegul Logic sau cu colegul Daniel, care sunt ași în Biblie? Posted Image
Compar-o și tu cu... Silică sau Xlander. Posted Image
Una e sa pui copy-paste si alta e sa intelegi profetia sau intelesul spiritual.
Ca pana acum nici zexe nu avea indeletnicirea sa inteleaga spiritual.
Daca intelegea zexe spiritul profetiilor acum era sfantul  de pe forum. Posted Image

#215
neneafane

neneafane

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 14.08.2023

View Postdark, on 27 decembrie 2023 - 17:32, said:

Păi putea Xlander să realizeze un așa curs grozav, cum este cursul meu aflat în plină desfășurare!??? Hai să fim serioși! Xlander nu se poate compara cu mine, care citesc de 70 de ani, Biblia, zece ore pe zi, în fiecare zi![ https://forum.vivaldi.net/assets/uploads/files/1606663539875-icon_biggrin.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
O fi el inteligent, nu zic nu, dar îi lipsește studiul aprofundat! :unsure:... Păi dacă se uită zi lumină la filme cu karate pe casete VHS... când să mai citească Biblia...Posted Image
Cum adică citești biblia de 70 de ani care zece ore pe zi?
Nu ai înțeles nimic din prima?
Iar topicul era despre convertire.


#216
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,030
  • Înscris: 16.03.2004

View Postneneafane, on 14 ianuarie 2024 - 16:09, said:

Nu ai înțeles nimic din prima?

Din păcate abia la vârsta senectuții am început să mai pricep și să-mi dau seama de fraudele comise...:ermm:...

View Postneneafane, on 14 ianuarie 2024 - 16:09, said:

Iar topicul era despre convertire.

Era și este despre convertire. Da, m-am convertit la ateism.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate