Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Convertirea religioasa.

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
220 replies to this topic

#1
PNX

PNX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 02.03.2022
Bună.
De multa vreme, mai exact după 89, sa început convertirea religioasa, mai exact, de la ortodoxia majoritara la cea neoprotestanta.
Localități întregi au fost convertite având ca baza pocainta și renegarea unor tradiții care nu aveau baza teologica.
În județul Suceava, a avut un val fără precedent.
Numai ca de o vreme, adică în ultima perioada, a început sa treacă înapoi la ortodoxie numeroase familii de baptisti și penticostali.
Spre exemplu aici în zona, doua familii și un bărbat, vor trece luna viitoare la ortodoxie.
Penticostai fiind.
Într-o alta localitate o familie numeroasa, duminica aceasta, va trece la ortodoxie.
Pe Facebook, am văzut zilele trecute, undeva prin Vicov dacă nu ma înșel, la fel o familie de babtisti parca trecea la ortodocși.
Acuma, o alta problema.
Aici local, pentru ca cunosc problema, din partea neoprotestantilor, se opun cu vehementa la convertirea din ai lor.
Dar când sa trecut de la ortodocși la ei, nu prea a fost atâta scandal.

Eu înțeleg ca dacă nu te regăsești spiritual într-o religie, găsești una care te poți apropia de Dumnezeu și care îți convine.
În familie am 3 religii, asa ca știu despre ce vorbesc.
Nu am înțeles de ce neoprotestanti țin cu înverșunare sa te convertească, iar atunci când pleacă cineva de la ei, îl reneagă, sau e o tragedie ca pierd pe cineva.

Edited by PNX, 29 September 2022 - 09:00.


#2
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,163
  • Înscris: 06.07.2007
Cum adica duminica asta sau peste o luna trec la ortodoxie? Se face cu petrecere, cu programare? Adica pana la ora 10 sunt penticostali, iar la 10 si 1 minut devin ortodocsi? Zici ca schimba angajatorul...
La asta s-a redus credinta?
Se caca Dumnezeu pe el de ras cand vede asa ceva.
In ce trib spui ca locuiesc aia?

Edited by dan1980_25, 29 September 2022 - 09:09.


#3
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,185
  • Înscris: 14.10.2008
Nu si-a dat nimeni seama ca cele mai putine restrictii in viata le ai cu religia crestina, ortodoxa sau catolica? Posted Image

Cea mai restrictiva mi se pare islamul. Dar e si din cauza ca acele popoare sunt ele prea fanatice.

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,416
  • Înscris: 19.04.2009
Aia is mici copii pe langa Martorii lu Unicorn.

In general religiile, toate, tin de oamenii cu nuca mai neteda. Cu cat mai deteda, cu atat mai bine.


Daca se increteste creierul cuiva, paraseste religia, oricare ar fi ea.

#5
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,185
  • Înscris: 14.10.2008
Nu pot fi ateu, dar nici sa fiu de acord cu restrictiile culinare si sexuale ale religiilor.

Am avut un vecin cu sotie catolica, era smecher ca sarbatorea ambele Pasti. Posted Image

#6
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,065
  • Înscris: 15.05.2008
Hilar este altceva si foarte putini sunt dispusi sa recunoasca asta,inclusiv initiatorul
Toate confesiile religioase se mandresc ca sunt crestini,dar au o ura in ei fata de alta confesiune religioasa,o inventie de citit gandurile ar distruge aceasta caricatura de crestinism.
O singura regula ar trebui sa respecte crestinii si ar acoperi absolut totul,iubeste aproapele tau,da de unde, si-ar scoate ochii de ar putea.

View PostNeaceasca85, on 29 septembrie 2022 - 09:12, said:

Nu pot fi ateu, dar nici sa fiu de acord cu restrictiile culinare si sexuale ale religiilor.

Am avut un vecin cu sotie catolica, era smecher ca sarbatorea ambele Pasti. Posted Image

Spargea mai multe oua

#7
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,001
  • Înscris: 09.01.2007
Sa le spuna cineva baptistilor ca la origine si in special in Anglia au fost, si in multe locuri inca au ramas, campioni ai libertatii de opinie.

In rest, formal si teoretic, e o tragedie oficiala, fie ca se intampla la ortodocsi, fie la protestanti.

#8
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,862
  • Înscris: 26.01.2007

View PostLex404, on 29 septembrie 2022 - 09:11, said:

In general religiile, toate, tin de oamenii cu nuca mai neteda. Cu cat mai deteda, cu atat mai bine.
Daca se increteste creierul cuiva, paraseste religia, oricare ar fi ea.
Toate, dar cel mai mult la religia ateistă e valabilă treaba asta.

#9
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,132
  • Înscris: 30.10.2003

View PostPNX, on 29 septembrie 2022 - 08:59, said:

Nu am înțeles de ce neoprotestanti țin cu înverșunare sa te convertească, iar atunci când pleacă cineva de la ei, îl reneagă, sau e o tragedie ca pierd pe cineva.
La baptisti am observat un spirit de superioritate fata de ortodoxie. La predici se mai faceau pilde cu preot ortodox vs pastor baptist. Pe penticostali ii considerau frati, dar pe ortodoxi nu.
Fiind mai putini se cunosc mai bine, incearca sa fie ca o familie si cand unul pleaca intr-adevar pare o tragedi.

De ce tin neaparat sa te convinga? Asta e un lucru universal: veganii si vegetarienii, aia cu Linux, aia cu dietele, etc. Fiecare persoana care e entuziasmata de ceva, incearca sa-i convinga si pe altii sa le placa acel lucru.

#10
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,862
  • Înscris: 26.01.2007

View PostPNX, on 29 septembrie 2022 - 08:59, said:

Nu am înțeles de ce neoprotestanti țin cu înverșunare sa te convertească, iar atunci când pleacă cineva de la ei, îl reneagă, sau e o tragedie ca pierd pe cineva.
Pentru aceleași motive pentru care ortodocșii procedează la fel cu familiile care pleacă de la ei la neoprotestanți.
Poate cu singura diferență că ăia care pleacă de la ortodocși la "sectanți" mai primesc și bătaie! :lol:

Edited by Sfantul Jakob, 29 September 2022 - 09:26.


#11
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,001
  • Înscris: 09.01.2007
E un spirit exclusivist si/ sau competitiv denaturat de genul Steaua - Dinamo, e fix acelasi lucru. Un spirit care e inevitabil adus de multi in diverse organizatii, cluburi, biserici, whatever.

Crestinismul dupa Biblie si religia crestina se intersecteaza uneori, cateodata, partial, rareori total.

In rest, multe convertiri indiferent de sens sunt motivate de chestiuni practice personale, casatorii etc

#12
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostPNX, on 29 septembrie 2022 - 08:59, said:

Nu am înțeles de ce neoprotestanti țin cu înverșunare sa te convertească, iar atunci când pleacă cineva de la ei, îl reneagă, sau e o tragedie ca pierd pe cineva.
Foarte simplu. Se cheamă ”revenue stream” pe limba lor de baștină.
Fiecare convertit = membru cotizant.

#13
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,112
  • Înscris: 21.03.2020

View Postceanu1980, on 29 septembrie 2022 - 09:22, said:

Hilar este altceva si foarte putini sunt dispusi sa recunoasca asta,inclusiv initiatorul
Toate confesiile religioase se mandresc ca sunt crestini,dar au o ura in ei fata de alta confesiune religioasa,o inventie de citit gandurile ar distruge aceasta caricatura de crestinism.
O singura regula ar trebui sa respecte crestinii si ar acoperi absolut totul,iubeste aproapele tau,da de unde, si-ar scoate ochii de ar putea.



Spargea mai multe oua
Aici e ca la echipele de fotbal, care are mai multi ultrasi e mai smecher...

#14
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postdan1980_25, on 29 septembrie 2022 - 09:05, said:

Cum adica duminica asta sau peste o luna trec la ortodoxie? Se face cu petrecere, cu programare? Adica pana la ora 10 sunt penticostali, iar la 10 si 1 minut devin ortodocsi?
Zici ca schimba angajatorul perceptorul..


#15
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,399
  • Înscris: 25.08.2009

View PostNeaceasca85, on 29 septembrie 2022 - 09:12, said:

Nu pot fi ateu, dar nici sa fiu de acord cu restrictiile culinare si sexuale ale religiilor.

Am avut un vecin cu sotie catolica, era smecher ca sarbatorea ambele Pasti. Posted Image
Asa este, am avut un coleg de serviciu, catolic. Avea libera prima zi de luni dupa Pastele catolic, si tot asa, dupa Pastele ortodox. Nu pierdea bani, se trecea cu vederea, probabil pentru ca eram bugetari.

#16
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 17.08.2022
Religia a devenit o casa de licitatii....
Se prezinta subiectul si ce se poate obtine odata cu el daca il cumperi.

Scopul nu este credinta.....Doamne Fereste....
Scopul este numarul donatiilor, spectacolul pe youtube si Tik-Tok, video pe retele de socializare si adunarea de adepti
Cei ce conduc turma au averi fabuloase si nu picate din cer.
Cei ce stau in spatele celor cu averi fabuloase care conduc turma,
organizatii secrete sau semisecrete au influenta politica enorma.
Ei gasesc ciobanii care sa tina oile adunate sa poate fi tunse pana la piele....
Presedinti, prim ministrii, senatori, deputati

Convertirea este un joc.
Cine nu a crezut in ceva si se converteste nu va crede nici in acel ceva nou.

Edited by vio69c, 29 September 2022 - 09:42.


#17
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,001
  • Înscris: 09.01.2007
Eu am Biblia acasa, de la ea incepe religia mea si cu ea se termina.

#18
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 17.08.2022
Te poti converti la prima parte a ei, la iudaism....
Te asigur ca e mult mai complexa si palpitanta

Edited by vio69c, 29 September 2022 - 09:44.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate