Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Transformator electric

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
luky32

luky32

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.12.2007
Iesiri transformator. Am un transformator de la un u.p.s. cu întrări notate 0v, 196v,225v,252v și Iesiri 16v,0v,16v;8v,0v,8v, la ce întrări-Iesiri sa conectez 220v pentru a obține 16v și care sunt acele iesiri?

#2
Stefi_R

Stefi_R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 19.09.2005
0 - 252V pentru 240V intrare si oricare din 16V-0, sau 0-16V, sau daca nu 8V-8V la iesire, depinde de ce amperaj se cere si de grosimea infasurarilor in secundar.

#3
djl

djl

    Resursele sunt făcute pt. a fi consumate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,120
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă ai fi spus modelul şi marca, ar fi fost de ajutor.

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004
De unde iei 220v ?

#5
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,847
  • Înscris: 24.11.2006
Incepe epopeea transformatorului! Posted Image

@initiator: Obligatoriu cunostinte minime de electrica/electronica, aparat de masura. Le ai? Nu-s rau dar e spre binele tau si in acelasi timp siguranta. La ce vrei sa-l folosesti?
djl, pentru de ce iti trebuie modelul transformatorului? E o chestie mai mult decat banala ce are initiatorul.

Edited by un_el, 29 September 2022 - 09:44.


#6
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,208
  • Înscris: 19.03.2022
Eu nu inteleg de ce isi baga unii nasul in chestii de care habar nu au ?
Frate, te pricepi la mistrie, vezi-ti de mistrie si nu te baga la alte chestii ce nu le intelegi.

Dragi colegi, nu dati rezolvari la astfel de habarnisti care nu inteleg ce e aia electricitate, findca e posibil sa comita grave probleme atat cu propria persoana cat si celor din apropiere.

#7
Stefi_R

Stefi_R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 19.09.2005
Adevarul e ca n-avem de unde sa stim ce stie sau nu initiatorul, ca nici nu zice. Ce ma intriga de fapt, e valul de useri noi inregistrati pe Softpedia din ultimul timp (sau mi se pare?)

#8
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,847
  • Înscris: 24.11.2006

 Stefi_R, on 29 septembrie 2022 - 10:40, said:

Adevarul e ca n-avem de unde sa stim ce stie sau nu initiatorul, ca nici nu zice. Ce ma intriga de fapt, e valul de useri noi inregistrati pe Softpedia din ultimul timp (sau mi se pare?)

Adevarul e ca trebuie sa te uiti doar cum scrie si sa vezi ca nu are nici cele mai mici notiuni de electrica/electricitate. Cand esti "paleta", n-o spun intr-un sens peiorativ, mai bine o lasi balta sau incepi usurel de la baterii 777, sarmulite, becuri, leduri, intrerupatoare, aparate de masura, "licurici", montajul ala cu leduri samd. Nu in ultimul rand citesti si inveti, acum exista internetul, pe vremuri alta era situatia. E asa de greu sa-ti dai seama? In ceea ce-i priveste pe userii noi, fiecare are dreptul de a-si face un cont aici, nimeni nu-i interzice atat timp cat respecta regulamentul. Ma distreaza sfaturile "pretioase" de genul: "ce model este si marca", mai djl, las-o balta! Din cate ai spus chiar tu cunostintele tale sunt limitate in domeniul asta. Chiar fara model si notatiile de pe el pe care initiatorul sustine ca le are deja poti sa-ti dai seama despre ce este vorba. Nu-i asa ca poti folosi multimetrul ca sa afli cate ceva? Il pui in prima instanta pe masurare rezistenta iar apoi ca sa afli tensiunile te folosesti de voltmetru. Stii despre ce este vorba sau vorbesc limbi straine? Oricum multimetrul este esential in toata ecuatia asta, chiar si unul ieftin la 50 de lei isi va face treaba foarte bine in situatia data.

Edited by un_el, 29 September 2022 - 10:58.


#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,146
  • Înscris: 07.02.2003

 luky32, on 29 septembrie 2022 - 08:49, said:

Iesiri transformator. Am un transformator de la un u.p.s. cu întrări notate 0v, 196v,225v,252v și Iesiri 16v,0v,16v;8v,0v,8v, la ce întrări-Iesiri sa conectez 220v pentru a obține 16v și care sunt acele iesiri?
Pai e simplu, 220 nu prea mai ai de unde dar 230V poti baga pe intrarile de 225V fara probleme (adica intre 0 si 225V) iar iesirile sunt cele groase de 16V. Cele de 8v sunt subtiri, sunt menite sa alimenteze o parte electronica a UPS-ului, nu te intereseaza in mod normal daca ai nevoie de putere.
Acu depinde ce vrei sa faci cu transformatorul... vrei sa faci o sursa de alimentare liniara ? Iei cele 2 iesiri de 16V redresezi cu cate o dioda de putere pe fiecare, minusul devine 0-ul si scoti continuu.

Edited by andreic, 29 September 2022 - 11:03.


#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004

 Stefi_R, on 29 septembrie 2022 - 10:40, said:

Ce ma intriga de fapt, e valul de useri noi inregistrati pe Softpedia din ultimul timp (sau mi se pare?)
E user vechi. Vad ca e inscris in 2007.
Cont pus la pastrare.

#11
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,847
  • Înscris: 24.11.2006

 eiffel, on 29 septembrie 2022 - 10:57, said:

E user vechi. Vad ca e inscris in 2007.
Cont pus la pastrare.

S-au terminat sfaturile de pe facebook, si-a adus aminte ca exista softpedia. :lol:

#12
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,041
  • Înscris: 30.04.2007

 Stefi_R, on 29 septembrie 2022 - 10:40, said:

Adevarul e ca n-avem de unde sa stim ce stie sau nu initiatorul, ca nici nu zice.

pentru cineva care are minime cunostinte in materie (minim insemnind sa cunoasca cit de cit continutul .. revistelor tehnium ..de exemplu ;) ) din modul in care se exprima initiatorul, poate sa deduca destul de repede nivelul de cunostinte in materie, tocmai de aceea se raspunde la intrebare cu alte intrebari si se extrag cu greu raspunsurile care ar ajuta la un sfat cit mai in masura. in general, lucrul cu ~220 nu prea este de joaca, iar daca se intimpla o nevruta din cauza unui raspuns timpit, respondentul sa-l aiba pe constiintza pe intrebacios ;)

#13
Stefi_R

Stefi_R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 19.09.2005
Acum chiar imi pare rau c-am raspuns. Dupa ce-am scris mi-am dat seama ca, hopa - numai 3 postari; cand mi-a atras atentia moderatorul ca este user din 2007 - hopa, hopa!
Sa vezi ce-o sa rupa netu' sa vina cu detalii (cum observ ca regula aproape generala la noile topice cu noi utilizatori); poate ca nici nu-l interesa, de fapt, cum se leaga acel transformator. In fine, sa fim noi sanatosi cate chinezarii ordinare n-au ajuns prin prize (uneori chiar prizele in sine). Se presupune totusi ca un om normal sa iba un minim de discernamant, ca altfel n-ar mai trebui sa dam sfaturi de loc; daca ii vine idea sa bage transformatorul intr-o galeata cu apa sa aiba racire? Sau sa-i spunem sa nu mai foloseasca cutitul cand isi taie painea, ca poate isi taie vreo vena si moare? Sau sa nu cumva sa sugeram sa bea hipoclorit de sodiu impotriva Covidului, ca poate o face? (nu ca n-ar mai fi facut-o si altii).

#14
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,847
  • Înscris: 24.11.2006

 Stefi_R, on 29 septembrie 2022 - 12:04, said:

Acum chiar imi pare rau c-am raspuns. Dupa ce-am scris mi-am dat seama ca, hopa - numai 3 postari; cand mi-a atras atentia moderatorul ca este user din 2007 - hopa, hopa!
Sa vezi ce-o sa rupa netu' sa vina cu detalii (cum observ ca regula aproape generala la noile topice cu noi utilizatori); poate ca nici nu-l interesa, de fapt, cum se leaga acel transformator. In fine, sa fim noi sanatosi cate chinezarii ordinare n-au ajuns prin prize (uneori chiar prizele in sine). Se presupune totusi ca un om normal sa iba un minim de discernamant, ca altfel n-ar mai trebui sa dam sfaturi de loc; daca ii vine idea sa bage transformatorul intr-o galeata cu apa sa aiba racire? Sau sa-i spunem sa nu mai foloseasca cutitul cand isi taie painea, ca poate isi taie vreo vena si moare? Sau sa nu cumva sa sugeram sa bea hipoclorit de sodiu impotriva Covidului, ca poate o face? (nu ca n-ar mai fi facut-o si altii).

Ai si tu postari, o gramada, din 2005 de cand esti membru, exact 384. In rest succesuri si la tine sa ai si la cat mai putine esece! Grav ce se intampla in tara asta, din toate punctele de vedere, viitor luminos avem. Posted Image

Edited by un_el, 29 September 2022 - 13:32.


#15
denisbirda1

denisbirda1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 07.03.2022
E mai bine sa ai 4,619 decat 384. Iar tu ai contul din 2006 iar el din 2005. Posted Image

#16
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,208
  • Înscris: 19.03.2022

 denisbirda1, on 29 septembrie 2022 - 14:05, said:

E mai bine sa ai 4,619 decat 384. Iar tu ai contul din 2006 iar el din 2005. Posted Image
In ce priveste solicitarea initiatorului, ori e vreun copchil ce nu a ajuns sa studieze inca despre electricitate, ori e vreun batranel care pe vremea lui 4 clase erau suficiente sa intri "in paine" .
Il sfatuiesc ori sa mai citeasca ceva despre fizica electricitatii, ori sa se fereasca de asa ceva.

Off topic . . . .
Un cont din 2007 cu 3 postari inseamna ca si-a facut rost de cont.
Sunt sute de mii de conturi cu nici o postare, adica pregatite pentru privilegiati.

#17
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,847
  • Înscris: 24.11.2006

 denisbirda1, on 29 septembrie 2022 - 14:05, said:

E mai bine sa ai 4,619 decat 384. Iar tu ai contul din 2006 iar el din 2005. Posted Image

Ce sa-ti spun? Ai tot timpul din lume sa ma ajungi daca nu chiar sa ma depasesti. Succes! Poate castigi ceva premii de la softpedia, eu am castigat acum ceva ani in urma, spor sa ai!

Edited by un_el, 29 September 2022 - 16:27.


#18
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022
Vaaai, ce dragut! Daca mai stii pe unde sunt oamenii aia sa le transmiti salutari si urari de bine! Ce premiu ti-au dat?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate