Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Site-uri matrimoniale serioase

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Șomer cu indemnizație vs fără indemnizație

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
ebin_os

ebin_os

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 31.03.2007
curand mi-am dat demisia de la locul de munca (acum 3 luni)  (vechime 12 ani la acel loc) bagase ture de noapte etc.
voiam sa aplic pentru o cerere de somaj online si am observat doua modalitati si anume :
1. înregistrarea ca șomer fără indemnizație?
2. acordarea indemnizației de șomaj?

care este diferenta dintre ele si la care sa aplic?

Multumesc.

#2
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 05.06.2009
Nu ai dreptul la șomaj, deoarece ți-ai dat demisia.
Te poți înregistra ca șomer fără indemnizație. Nu știu însă în ce măsură te ajuta asta.

#3
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,887
  • Înscris: 17.01.2012
cred că ajută la aplicarea gratuită pe programe de reconversie profesională derulate de AJOFM

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004
Si daca ai fi fost dat afara, din cate tin minte trebuia sa te inregistrezi in termen de 30 de zile ca sa beneficiezi de indemnizatie.

La demisie nu ai drept de indemnizatie de somaj.

#5
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,644
  • Înscris: 30.11.2021
Cursuri de formare profesionala si pachete cu alimente de la primarie sau uniunea europeana.

Daca ti ai dat demisia nu ai drept la somaj.
Poti da un telefon sa intrebi lista cursurilor disponibile. Nu te astepta la cine stie ce cursuri, frizer, introducere date in calculator, ajutor de bucatar, manichiurista.


#6
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,248
  • Înscris: 24.02.2017

View Posteiffel, on 28 septembrie 2022 - 10:24, said:

La demisie nu ai drept de indemnizatie de somaj.


Asa stiu si eu. Zic bine colegii.  Nu ai nici un drept. Ai actionat la impuls... asta e. Cauta-ti repede in alta parte pentru ca nu doar ca nu mai ai venituri insa nici nu iti mai merge vechimea si nici asigurare medicala nu ai . Daca Doamne fereste ai nevoie de spitalizare pentru ceva (orice) ...  dai faliment .

#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 05.06.2009
Depinde de fiecare ajofm ce cursuri organizează. Eu am făcut un curs de inspector resurse umane și salarizare, în perioada pandemiei, când am fost în șomaj timp de 8 luni.
Nu orice șomer poate face orice curs dintre cele organizate, pentru anumite cursuri se cer 12 clase/ diploma de bacalaureat, pentru altele - studii superioare.

View PostBogotta, on 28 septembrie 2022 - 10:47, said:




Asa stiu si eu. Zic bine colegii.  Nu ai nici un drept. Ai actionat la impuls... asta e. Cauta-ti repede in alta parte pentru ca nu doar ca nu mai ai venituri insa nici nu iti mai merge vechimea si nici asigurare medicala nu ai . Daca Doamne fereste ai nevoie de spitalizare pentru ceva (orice) ...  dai faliment .

Lasă spitalizarea (chiar și neasiguratii beneficiază de asistenta medicala de urgenta, sau îl poate lua cineva din familie, care lucrează, ca și coasigurat) ...vine iarna, vin facturile alea mari la întreținere.


#8
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,248
  • Înscris: 24.02.2017
Spitalizarea de urgenta este gratuita intradevar. Despre coasigurare ..... nu stiu care sunt conditiile sincer sa fiu.

#9
cetces

cetces

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 10.08.2022
Aplici degeaba pentru somaj, iti va fi respins deoarece nu indeplinesti conditiile legale ca sa obtii somaj.
Cat despre inregistrarea ca somer neindemnizat, o faci degeaba, nu exista nici un avantaj pentru care sa pierzi timpul sa faci asta.

Concluzia e una singura: Nu aplica la niciuna ca la niciuna nu exista un avantaj pentru cazul tau.
Daca vrei avantaj vezi poate te incadrezi la ajutoare sociale... daca ai copii multi ai tras lozul castigator, stai acasa si o sa castigi mai mult din ajutoare decat castiga altii din munca.

Edited by cetces, 29 September 2022 - 05:27.


#10
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,644
  • Înscris: 30.11.2021
Am ceva timp de scris mesajul asta:

1 - Avantajul este ca te au in baza de date si mai dau alimente, alimente care sunt destul de consistente.

Tu ti-ai dat demisia si ai dreptul doar la alimente si la formare profesionala.
Formare profesionala care depinde de anumite perioade ale anului.

Imi aduc aminte ca dupa primul loc de munca doreau sa ma califice, mai corect "reconversie profesionala" si se uitau pe lista aia, eu lucrasem pe calculator, nu puteau sa ma inscrie la cursul de "introducere date in calculator" ca era aberant. Asa ca nu m-au mai inscris pe la vreun curs.
Dar am cunostinte care au facut cursurile respective, introducere date in calculator, ajutor de bucatar, nu te astepta la mare lucru de la cursurile respective.

Si ca fapt divers, cu toate ca somajul este un drept platit de tine, din salariu tau, cand o sa ajungi in viata asta somer, sa apelezi la somajul ala(6 luni dupa scoala si 12 luni daca ai lucrat 12 luni si nu ti-ai dat tu demisia), o sa vezi ca este o caterinca ieftina. Te trimit la cursuri, te cheama la targuri inutile de joburi.
Stii cum fac numarul ala de persoane interasate, in cautarea unui job? Foarte simplu, te cheama la targul respectiv sa iti semnezi carnetul de somer.

Si firmele erau si sunt, firme jegoase, firme confectii, firme de paza care nu platesc ore de noapte, firme dubioase.

Era o perioada in care te chemau la sediu si iti faceau poze, iti faceau un fel de card european, un fel de C.V. Era inca o vrajeala sa sifoneze bani.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate