Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Aftershave care trebuie diluat ca e prea puternic

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Workman

Workman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 22.01.2006
Salutare,

Mi-am luat un aftershave de pe emag, facut de cei de la "Cheia"  (da, aia cu sapunul Cheia si altele).  
Acum inteleg ca e o firma mai mica, mai de familie au si alte produse in afara de sapun (produse mai eco din ce am citit pe site-ul lor).

In fine...mi-am luat de la ei un aftershave care avea review-uri bune pe emag, insa am o problema cu el: uleiul de esential de menta pe care il contine este foarte, foarte puternic.
Daca iti intra accidental in ochi are efect de spray cu piper iar daca nu iti intra si reusesti sa dai doar pe obraji dupa ce te-ai ras - e atat de puterni mirosul ala ca iti dau lacrimile.

Sa si scriu ce contine:  apa, glicerina, alaun (piatra acra), aroma, ulei esential de menta. Cu ce l-as putea dilua?

Mai am un aftershave normal de la Malizia (tot lichid, nu crema)...sa le amestec?



Merci.

Edited by Workman, 26 September 2022 - 17:16.


#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,168
  • Înscris: 13.03.2017
Apa dom'le ... apa

Pui in podul palmei apa, pui cateva picaturi de aftershave d'asta "periculos" si dai pe mufa Posted Image

Asa se foloseste asta cu uleiuri esentiale

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
Eu cred ca are si alcool, d'la bun!

De ce faci experimente chimice pe pielea ta?
Ia un aftershave de la o firma cunoscuta si gata.

#4
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 05.06.2009
Folosește-l mai bine pe post de unguent antireumatic. Glumesc 🙂.
Ar fi bine sa scrii producătorului despre aceasta problema, fie asa e produsul și nu e ok, fie a fost o eroare pe linia de fabricație/imbuteliere, ceea ce iarăși nu este ok, în ambele variante produsul nu poate fi folosit în scopul pentru care a fost creat.

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 07.11.2006

 Adm, on 26 septembrie 2022 - 17:45, said:

Eu cred ca are si alcool, d'la bun!

De ce faci experimente chimice pe pielea ta?
Ia un aftershave de la o firma cunoscuta si gata.

Cheia este chiar o firma cunoscuta, are vechime zeci de ani, chiar 135 Posted Image Cate firme cunosti cu vechimea asta?

Poate ca initiatorul este prea sensibil, am citit parerile cumparatorilor de pe emag si in afara de initiator, toti au laudat produsul.

#6
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,538
  • Înscris: 04.01.2006
Vezi sa nu fie ceva la tine, initiator. Un soi de reactie alergica sau o impresie de-a ta ca e prea puternic.
Eu am o problema cu o gama de parfumuri (cu mosc mi s-a spus ca ar fi). Pentru mine, mirosul este aberant de puternic, intepator, daca trece cineva pe langa mine la 2 metri mi se intoarce stomacul pe dos si imi ramane in nas cateva minute. Clar nu imi prieste mie, ca sunt parfumuri foarte populare. Cand mai merg cu consoarta la cumparaturi si trece pe langa noi cineva dat cu asa ceva, imi vine sa vomit, ea spune ca de-abia se simte.

Edited by ambr0zie, 26 September 2022 - 19:02.


#7
Workman

Workman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 22.01.2006
Da, am scris producatorului dupa prima folosire.  Nu a raspuns.

Ok, am sa incerc sa il diluez cu apa si vedem ce iese.

De puternic, e puternic...prietena mea a zis sa scot sticluta pe pervaz, afara.   :-)
Capacul ala pe filet nu este etans si in baie se simte mirosul chiar si asa, fara sa desfac sticluta.  Prima data cand m-am dat cred ca am simtit mirosul de menta de pe fata toata ziua, pana am facut seara dus.  

Nu sunt alergic la menta, dar uleiul ala din aftershave pare a fi extrem de concentrat.  Poate o fi fost o eroare de productie fix in sticluta mea....  :-)

Edited by Workman, 26 September 2022 - 19:31.


#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004
Ori esti tu prea sensibil ori aia nu e menta care iti face problema.
Mirosul ar trebui sa fie usor dulceag si fin - folosesc destul de des ulei de menta la diverse. Puritate 100%. Nu diluat cum ar trebui sa fie in after shave.
Cu ochii - vezi ca ma ie si piatra acra...

Recomand sa-l arunci si sa-ti iei ceva pe testate, dintr-un magazin fizic.

#9
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Se poate dilua cu putina apa . Partea aromatica se pierde in timp daca il lasi deschis , desigur in alt loc unde sa nu te deranjeze mirosul .
La caldura mirosul se disperseaza mai rapid , deci poti baga flaconul fara capac in apa fierbinte sa zicem un 40 - 50 de grade , sa nu se sparga .

#10
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,335
  • Înscris: 24.03.2006
Cumpara Tarr de la Farmec. E bun, ieftin si miroase frumos. Posted Image

#11
Evonxxx

Evonxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 17.02.2022
Eu nu stiu cum sa gasesc parfum cu concentratie cat mai mare si tu te plangi ca ii prea puternic aftershave, mno dilueaza-l cu apa distilata atunci.... sau ia-ti oboseala adidas la 25 lei .

#12
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 05.06.2002

 Workman, on 26 septembrie 2022 - 19:27, said:


Ok, am sa incerc sa il diluez cu apa si vedem ce iese.

nu cu apa. iei alcool de 98° alimentar si-l amesteci ceva de genul doua parti alcool cu o parte apa (preferabil distilata) si apoi amesteci cu aftershave-ul minune. astfel isi si pastreaza efectul dezinfectant pe care trebuie sa-l aiba un afteshave.

#13
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,563
  • Înscris: 16.03.2014
Candva acu 15 ani am muncit la o firma care colabora cu aceasta "afacere de familie". Ii cunosc personal pe owneri. Oribili oameni: tepari cu acte in regula. Atunci le spunea Dac sistem srl, Dacic product srl. Firme bagate in insolventa cu intentie, tepe trase la colaboratori, file CEC fara acoperire, angajati umiliti, carti de munca neplatite, produse de toata jena bagate in CFR prin mituirea directorilor.....
Prin 2011 au cumparat brandul Cheia, despre produsele lor (care nu au nimic in comun cu Cheia copilariei noastre), le primeam moka, imi era frica sa spal carpetele cainilor/mitelor cu ele. Cu Cheia pt barbierit mi-am iritat palmele.
Fa-ti un bine: arunca acea potiune si pe viitor evita produsele lor.

#14
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,887
  • Înscris: 17.01.2012
dacă e concentrat, nu e bun
dacă nu e concentrat, e apă de ploaie
...
moscul, ufff, mie moscul îmi provoacă stop respirator :(

#15
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,563
  • Înscris: 16.03.2014

View Postgushpi, on 27 septembrie 2022 - 08:37, said:

dacă e concentrat, nu e bun
dacă nu e concentrat, e apă de ploaie
Este cum vrei tu sa fie, iti spune ce vrei tu sa auzi, se produce in garaj cu apa de la chiuveta, baga 3-4 ingrediente, il agita, decupeaza ambalajele cu eco, produs romanesc la imprimanta, pune pe emag la pret mai mare decat Old Spice.... si marca banul (cel mai important lucru).
Poate p-orma ipochimenul care l-a "produs" isi ride in barba: "inca unu de l-am fript".
Noi ca natie nu ne mai facem bine veci, cum naiba vinde un neica nimeni apa parfumata cand doreste, unde doreste?

#16
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,827
  • Înscris: 27.01.2016

View Postioana1973, on 27 septembrie 2022 - 09:18, said:


Noi ca natie nu ne mai facem bine veci, cum naiba vinde un neica nimeni apa parfumata cand doreste, unde doreste?
Păi si de ce sa nu vândă daca găsește cumpărători?

#17
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,563
  • Înscris: 16.03.2014

View PostTestosteron, on 27 septembrie 2022 - 09:20, said:

Păi si de ce sa nu vândă daca găsește cumpărători?

Oamenii in general sunt(suntem) de buna credinta, asta psihologic vorbind. Ma gandeam la autoritati, emag?

#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004

View Postadisz, on 26 septembrie 2022 - 18:26, said:

Poate ca initiatorul este prea sensibil, am citit parerile cumparatorilor de pe emag si in afara de initiator, toti au laudat produsul.
Legat de asta recomand topicul de aici - https://forum.softpe...review-negativ/

Daca puneti review negativ se respinge pe motiv de "sesizare".

Asta de vreo 2 ani incoace.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate