Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Casa mica judetul Ilfov

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#19
bogdantu

bogdantu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 03.07.2009

View PostnewPhelipe, on 06 octombrie 2022 - 12:51, said:

eu nu pot vizualiza pozele din acest post..., e problema doar la mine sau.. ?

Acum?

[sharedmedia=core:attachments:2668983]


#20
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Nope.

#21
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 26.11.2001
Felicitari celui care a avut ideea de a pune polistiren in cofrag Posted Image

Sper ca mai poti recupera din OSB-ul ala, eu nu l-as fi folosit. In cel mai rau caz o folie intre el si beton ar fi ajutat sa nu se umfle cu apa si sa reziste cateva turnari.

Edited by don_King, 07 October 2022 - 17:11.


#22
bogdantu

bogdantu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 03.07.2009

View Postdon_King, on 07 octombrie 2022 - 17:07, said:

Felicitari celui care a avut ideea de a pune polistiren in cofrag Posted Image

Sper ca mai poti recupera din OSB-ul ala, eu nu l-as fi folosit. In cel mai rau caz o folie intre el si beton ar fi ajutat sa nu se umfle cu apa si sa reziste cateva turnari.

Chiar a fost o idee foarte buna. OSB-ul de la exterior il vom scoate curat, extrudatul este deja lipit de soclu. Aici economisim adeziv, manopera dar mai ales timp.

Cofragul din interior cred ca s-a recuperat 80%. La anumite colturi nu s-a putut scoate chiar intreg dar e ok.
Acum, chiar daca nu este perfect curat, il putem folosi la placat structura.

#23
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 26.11.2001
Chiar daca e ceva de munca, incearca sa il protejezi cu o folie la turnare. OSB trage apa si nu rezista multe turnari.  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9q-fvIlLswA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#24
bogdantu

bogdantu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 03.07.2009
Nu am nici cea mai vaga idee de ce dispar aceste atasamente

Attached File  plan parter.jpg   339.19K   183 downloads

Attached File  vedere ansamblu.jpg   247.14K   168 downloads

#25
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Amu merg :)

#26
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Foarte eficient! La obiect, cât îți trebuie! Felicitări! Presimt ca termini înainte multora (in special a mea).

Dacă nu e cu supărare (sau secret), cât costa structura și montajul? Intra și altceva in afara de structura in înțelegerea cu cei ce îți fac structura? Întreb pentru un prieten…

Un sfat, dacă îmi permiți. Dacă o sa ai aparatura care funcționează 24/7 in CT, as dubla pereții, in sensul ca as face structura peretelui de gips carton ce îmbracă structura in doua straturi de vata de 10cm, cu spațiu între ele cam 5cm. Iese un perete de 30cm total (2GK, 10vata, 5spatiu, 10vata, 2GK). Și, dacă ai buget și spațiu de depozitare, vezi poate începi sa cumperi deja vata (dacă pui vata). Eu am cumpărat anul trecut la 85 lei/mp/20cm, și acum este 120-130 lei.

#27
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005

View Postbogdantu, on 08 octombrie 2022 - 12:19, said:

Nu am nici cea mai vaga idee de ce dispar aceste atasamente

Attachment plan parter.jpg

Attachment vedere ansamblu.jpg

Daca streasina nu este suficient de mare sa-ti pui jaluzele/rulouri exterioare pentru umbrire pe timp de vara.

#28
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008

View Postbogdantu, on 07 octombrie 2022 - 21:54, said:

Chiar a fost o idee foarte buna. OSB-ul de la exterior il vom scoate curat, extrudatul este deja lipit de soclu. Aici economisim adeziv, manopera dar mai ales timp.


Multi zic asta dar nu dau feedback daca au fundatia dreapta cand se pune ata... sunt totusi 40ml de cofraje pe care le misca elefantul daca vrea.
De ce e problema? Pai daca ai deviatii marisoare ai cam pus-o, nu poti tencui pe polistiren si daca incarci cu adeziv risti sa cada si n-ai facut nici o economie mai ales daca mai trebuie sa bagi si mult... cum ar arata soclu ondulat dupa ce-l plachezi sau il dai cu decorativa?

De problema asta cu extrudat in cofraje te poti lovi si la stalpi si centuri daca nu-ti iasa perfect structura cand trebuie sa lipesti izolatia si trebuie sa tencuiesti.

Succes!

Edited by danciusergiu84, 08 October 2022 - 21:35.


#29
bogdantu

bogdantu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 03.07.2009

View Postanothertwo, on 08 octombrie 2022 - 19:48, said:

Foarte eficient! La obiect, cât ĂŽți trebuie! Felicitări! Presimt ca termini ĂŽnainte multora (in special a mea).

Dacă nu e cu supărare (sau secret), cât costa structura și montajul? Intra și altceva in afara de structura in ĂŽnțelegerea cu cei ce ĂŽți fac structura? ĂŽntreb pentru un prieten‌

Un sfat, dacă ĂŽmi permiți. Dacă o sa ai aparatura care funcționează 24/7 in CT, as dubla pereții, in sensul ca as face structura peretelui de gips carton ce ĂŽmbracă structura in doua straturi de vata de 10cm, cu spațiu ĂŽntre ele cam 5cm. Iese un perete de 30cm total (2GK, 10vata, 5spatiu, 10vata, 2GK). Și, dacă ai buget și spațiu de depozitare, vezi poate ĂŽncepi sa cumperi deja vata (dacă pui vata). Eu am cumpărat anul trecut la 85 lei/mp/20cm, și acum este 120-130 lei.

Salut @anothertwo. Multumesc si fingers crossed Posted Image

Structura Mexi a costat cca 13K E (cred ca am prins si varful de scumpete al fierului), din care cam 5% transportul de la Oradea. Contractul este pentru proiectare, debitare, premontare, transport, montare. Restul il voi face cu o echipa locala. Probabil voi apela pentru electrica si instalatii la altii mai specializati.

Camera tehnica este destul de mica dar nici nu estimez ca vor fi generatori de zgomot in afara pompei de la centrala. Daca va fi nevoie de mini-statie de dedurizare cred ca mai bine fac un camin betonat in curte + hidrofor si ce mai trebuie.

Vecinul care mi-a lucrat la fundatie si cu care voi continua si la inchideri are din fericire un mega-garaj in care vom pune polistirenul si vata. Se pare ca este un moment bun in care pretul acestora este rezonabil asa ca voi da comanda saptamana viitoare.

PS: cand am dat peste "cimitirul" de oale sparte fii sigur ca mi-am adus aminte de jurnalul tau si de peripetiile prin care ai trecut Posted Image

View Postmircea812, on 08 octombrie 2022 - 20:15, said:

Daca streasina nu este suficient de mare sa-ti pui jaluzele/rulouri exterioare pentru umbrire pe timp de vara.

Streasina nu este mare/suficienta.

Pentru rulouri exterioare nu am buget acum si ma cam grabesc sa "inchid" exteriorul sa nu vina timp ploios. Sa le pun dupa se lasa ori cu stricaciuni cu care nu sunt de acord la o fatada noua sau iese ceva oribil daca le pun peste izolatie.

De aceea 90% voi pune obloane de lemn/aluminiu cand imi voi permite.

View Postdanciusergiu84, on 08 octombrie 2022 - 21:33, said:

Multi zic asta dar nu dau feedback daca au fundatia dreapta cand se pune ata... sunt totusi 40ml de cofraje pe care le misca elefantul daca vrea.
De ce e problema? Pai daca ai deviatii marisoare ai cam pus-o, nu poti tencui pe polistiren si daca incarci cu adeziv risti sa cada si n-ai facut nici o economie mai ales daca mai trebuie sa bagi si mult... cum ar arata soclu ondulat dupa ce-l plachezi sau il dai cu decorativa?

De problema asta cu extrudat in cofraje te poti lovi si la stalpi si centuri daca nu-ti iasa perfect structura cand trebuie sa lipesti izolatia si trebuie sa tencuiesti.

Succes!

Acum dupa ce s-a turnat si placa, vizual (fara sa decofram la exterior inca) nu pare sa fi plecat nici o proptea din locul ei. De curiozitate, m-am uitat pe latura scurta la o poza si sunt cam din 50 in 50 cm. Oricue se poate intampla dar sunt destul de dese.
Cu feedback-ul stii cum e. Nimanui nu-i place sa se "laude" cu o nereusita Posted Image

Time will tell! Vom decofra cam in 2 saptamani, dupa ce se monteaza structura metalica. Asta si ca sa nu le dau sansa de a se urca cu bocancii pe ea.

Multumesc pentru incurajare!

#30
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
De curiozitate (tot pentru un prieten 😀), cum se placheaza pe interior și exterior o casa pe structura metalica? Poți pune o secțiune detaliata pentru un perete, te rog?

#31
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
Am vazut in cartier la mine una.  Structura de metal, panouri prefabricate spuma, vata bazaltica, plasa si tencuiala. La interior nu stiu.

Omul asta cred ca o sa incalzeasca casa cu becurile :)

Structura de metal este cea din metal gros de genul asta https://www.h-metal..../profil-ipe/103

#32
bogdantu

bogdantu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 03.07.2009

View Postanothertwo, on 09 octombrie 2022 - 11:14, said:

De curiozitate (tot pentru un prieten 😀), cum se placheaza pe interior și exterior o casa pe structura metalica? Poți pune o secțiune detaliata pentru un perete, te rog?

Sunt pe mobil și nu știu cum pot adăuga o imagine. Pe scurt, de la exterior: polistiren 15 sau mai mult, tencuit( masa șpaclu armata + decorativa) lipit cu spuma de OSB, structura cu vata bazaltica la interior( țevi și fire la interior), folie barieră vapori, 2xGK, finisaj.

#33
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Muta pe Full version si de acolo te descurci. Apoi muti pe Use mobile version in stanga jos a paginii.

Attached Files



#34
bogdantu

bogdantu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 03.07.2009

View Postbogdantu, on 09 octombrie 2022 - 14:25, said:



Sunt pe mobil și nu știu cum pot adăuga o imagine. Pe scurt, de la exterior: polistiren 15 sau mai mult, tencuit( masa șpaclu armata + decorativa) lipit cu spuma de OSB, structura cu vata bazaltica la interior( țevi și fire la interior), folie barieră vapori, 2xGK, finisaj.

Attached File  Screenshot_20221009_160635.jpg   251.54K   81 downloads

#35
bogdantu

bogdantu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 03.07.2009

View Postmircea812, on 09 octombrie 2022 - 12:19, said:

Am vazut in cartier la mine una.  Structura de metal, panouri prefabricate spuma, vata bazaltica, plasa si tencuiala. La interior nu stiu.

Omul asta cred ca o sa incalzeasca casa cu becurile Posted Image

Structura de metal este cea din metal gros de genul asta https://www.h-metal..../profil-ipe/103

Cred ca am vazut si pe jurnal pe cineva cu grinzi din acelea heavy duty.
Zici ca nu stii la interior... nu ai si tu nevoie de o cana de zahar, orez, ceva Posted Image

#36
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019

View Postbogdantu, on 09 octombrie 2022 - 18:49, said:

Zici ca nu stii la interior... nu ai si tu nevoie de o cana de zahar, orez, ceva
Au apus vremurile alea. Te duci la usa omului, și vezi ca scoate telefonul și îți comanda un kil de zahăr prin Tazz livrat la usa ta, doar doar sa nu te bage-n casa. 😀

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate