Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Casa mica judetul Ilfov

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#55
bogdantu

bogdantu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 03.07.2009
Update 5 Noiembrie.

Attached File  5nov_01.jpg   266.85K   136 downloads

Attached File  5nov_02.jpg   333.8K   143 downloads

Attached File  5nov_03.jpg   292.57K   126 downloads

Attached File  5nov_04.jpg   323.46K   119 downloads

Attached File  5nov_05.jpg   421.74K   119 downloads

Daca randamentul de astazi este bun poate primeste si o mana de tencuiala duminica.

#56
bogdantu

bogdantu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 03.07.2009
As avea nevoie de sfatul vostru.

Se da desenul naiv de mai jos Posted Image

Attached File  utilitati.png   12.5K   60 downloads

Din spatele casei pana la gard am 1m si de la casa la strada am 10 m. Am figurat unde am bransamentul de apa si unde va veni cel de electrica. Inca nu stiu unde va fi cel de gaz dar probabil in apropierea celui electric.

Pentru fosa (pana ajunge sa fie pusa in functiune canalizarea cca 3 ani) am doua variante. As prefera-o pe cea de jos, langa tei dar mi-e teama ca radacinile acestuia ar fi un impediment.

Prin spatele casei, pe latimea de 1m trebuie sa ajung intr-un fel sau altul cu utilitatile in casa. As vrea sa pun gazul tot ingropat dar la o adica il pot duce aerian daca e prea mare inghesuiala.

Care ar fi cea mai buna practica din punctul vostru de vedere? Pot duce apa, gazul si curentul prin acelasi sant? Sa le separ cumva?(cum?) Cu apa trebuie sa vin mai adanc, cu celelalte nu.

#57
bogdantu

bogdantu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 03.07.2009
Am omis sa postez de o saptamana. Suntem gata la gri din weekend-ul trecut.

Acum astept geamurile pentru care am promisiune ca vor fi montate marti.

Attached File  la gri.jpg   378.18K   132 downloads


Am primit si ATR-ul pentru 20 KW. M-am socat.

Un "intreprinzator" local/zonal mi-a facut o oferta de nerefuzat sa am curent in 4-5 luni. 9500 RON. soc si groaza.
Nu ma asteptam sa fie gratis dar se sare calul la greu.

#58
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,821
  • Înscris: 17.03.2008
Daca ai curent in 5 luni,la banii aceia chiar e oferta! Euam asteptat 13 luni si m-a costat dublu. Fara subraversari, spargeri de carosabil etc.

#59
bogdantu

bogdantu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 03.07.2009

View Postsacos, on 19 noiembrie 2022 - 23:20, said:

Daca ai curent in 5 luni,la banii aceia chiar e oferta! Euam asteptat 13 luni si m-a costat dublu. Fara subraversari, spargeri de carosabil etc.

Vom vedea daca chiar se intampla in termenul scontat. Pana acum am avut mare noroc. S-au legat destul de bine lucrurile. Sigur, nu am stat nici eu cu mainile in buzunar
Enel a scris in ATR ca ei il fac cu 11.5K dar deconteaza doar 2.4K in 5 ani.

Edited by anaki, 21 November 2022 - 20:41.
limbaj


#60
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,821
  • Înscris: 17.03.2008
Adică ai ATR-ul și cel care a ofertat nu l-a văzut? Mă tem că, după ce îl va vedea, îți va explica în termeni specifici firmelor de specialitate că trebuie să mai plătești nu știu ce taxe. Și vei depăși cei 11500 de lei. (cel puțin așa s-a întâmplat în cazul meu. Am depășit suma din ATR cu vreo 25-30%). Spre exemplu, cine pletește garanția de bună execuție? Că la mine eu am plătit-o.
Ar tyrebui să ai graficul rambursărilor. De ce rambursează doar 2400 de lei?.....

#61
bogdantu

bogdantu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 03.07.2009

View Postsacos, on 21 noiembrie 2022 - 20:21, said:

Adică ai ATR-ul și cel care a ofertat nu l-a văzut? Mă tem că, după ce îl va vedea, îți va explica în termeni specifici firmelor de specialitate că trebuie să mai plătești nu știu ce taxe. Și vei depăși cei 11500 de lei. (cel puțin așa s-a întâmplat în cazul meu. Am depășit suma din ATR cu vreo 25-30%). Spre exemplu, cine pletește garanția de bună execuție? Că la mine eu am plătit-o.
Ar tyrebui să ai graficul rambursărilor. De ce rambursează doar 2400 de lei?.....

A vazut ATR-ul. Tocmai... initial mi-a zis ca ma costa 5-6 mii dar dupa ce a vazut ATR-ul a ridicat si el la 9500.

Nu trebuie nici o garantie ca stalpul este pe partea mea si nu se sparge nimic nefiind trotuare. Lucky me! Se face un sant in pamant de L=4-5m pana in fata gardului meu.

Pe ATR se specifica 2400 ron ca fiind valoarea medie a unui bransament in RO (asa e in lege/ordin/ceva). Aia o ramburseaza, nu mai mult. De asta zic ca sunt banditi la drumul mare.

#62
bogdantu

bogdantu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 03.07.2009
Mic update:
Din 28 Martie am racordul de curent tras(si pus in functiune. adivca contor). Pret final cca 9800 ron

Am contractat o firma care sa-mi faca bransamentul si instalatia de gaz pana in casa. Racordul propriuzis, cu subtraversare strada este 7100. Firma este evident legata ombilical de furnizor dar primesc factura pe 100% din bani.

Cred ca dupa Pasti ne apucam de instalatiile de la interior.

Edited by bogdantu, 01 April 2023 - 10:50.


#63
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.01.2013

View Postbogdantu, on 01 aprilie 2023 - 10:49, said:

Mic update:
Din 28 Martie am racordul de curent tras(si pus in functiune. adivca contor). Pret final cca 9800 ron
Uau, ce diferenta...un prieten are ATR pt 19kw de 3900 ron...stalpul pe partea cealalta a unui drum satesc neasfaltat. Si era cam nemultumit, ca e scump.

#64
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 23.02.2007
Sa faca schimb :D

#65
bogdantu

bogdantu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 03.07.2009

View Postblackiesasha, on 04 aprilie 2023 - 15:47, said:

Uau, ce diferenta...un prieten are ATR pt 19kw de 3900 ron...stalpul pe partea cealalta a unui drum satesc neasfaltat. Si era cam nemultumit, ca e scump.

Sincer, asta pare un pret mai aproape de cantitatea de munca si materialele consumate. Nu mai spun de veniturile medii din RO. Pai daca intri in aproape orice comuna din RO care nu se numeste Corbeanca sau Floresti, etc si le spui oamenilor de 5-10k ron se uita ca la nave spatiale.

Sper sa-l tina norocul pe prieten si chiar sa realizeze bransamentul cu suma aceea sau in apropiere. De curiozitate, este tot sub tutela Enel Muntenia sau in alta parte?

#66
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.01.2013
Nu, e la EON pe langa Iasi. A demarat deja procedura, dar e cam blocat deoarece cica nu se gasesc nu stiu ce cutii pt bransament.

#67
bogdantu

bogdantu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 03.07.2009
Asta este una dintre scuzele din repertoriu. Mai urmeaza cele cu nu stiu ce avize. Intarzie receptia. Nu sunt contoare.

#68
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,821
  • Înscris: 17.03.2008
Cutii sunt. Nu fac licitatiile pentru montarea lor sau sunt ibtarziate licitatiile. La fel si la contoare. Mie mi-au montat un contor vechi.  Care s-a si stricat, stand nefolosit, in cateva luni.

#69
danpromfx

danpromfx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 27.07.2017
Ar fi mai bine sa fie lumea informata, dar se strica mersul lucrurilor pentru cei ce fac "lucrari" in domeniu...

De la https://anre.ro/cons...ordez-la-retea/ , din ordinul 59/2013:

Quote

5) În cazul în care OR nu are posibilitatea achiziționării grupului de măsurare a energiei electrice/blocului de măsură și protecție, cu excepția contorului de măsurare a energiei electrice, OR informează, până la terminarea execuției instalației de racordare, utilizatorul sau OE, după caz, cu privire la posibilitatea utilizatorului de a achiziționa echipamentele;

Quote

6) În cazul în care OR nu are posibilitatea achiziționării contorului de măsurare a energiei electrice;

Vedeti atasamentul si apoi cereti-va drepturile... poate asa mai mor de foame unii "electricieni" si mai invata si unele institutii ca lumea nu e proasta si merita mai mult decat batjocura.

Attached Files



#70
bogdantu

bogdantu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 03.07.2009
S-a executat instalatia electrica si cea sanitara.

Ne-am inarmat cu materiale pentru izolare / compartimentare si finisarea peretilor la interior si asteptam sa treaca mini-vacanta Posted Image

Attached File  20230601_135007.jpg   312.33K   83 downloads

#71
bogdantu

bogdantu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 03.07.2009
Are cineva idee cum as putea sa izolez dozele sau in jurul dozelor? Ca sigur se va strapunge folia bariera de vapori.

#72
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 06.10.2019

View Postbogdantu, on 09 iunie 2023 - 20:41, said:

Are cineva idee cum as putea sa izolez dozele sau in jurul dozelor? Ca sigur se va strapunge folia bariera de vapori.

La un moment dat, vazusem la un client de al meu niste doze ( de fapt cred ca includeau si prizele ), care veneau cu o membrana de jur imprejur, special concepute pentru tipul asta de montaj.

Cred ca erau comandate direct din Germania, dar nu stiu sa iti dau mai multe detalii. Ar trebui sa incerci pe site-urile marilor producatorii de "electrice", sigur au niste solutii dedicate, potrivite situatiei tale.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate