Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Tip diblu si rezistenta

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

View Postabac, on 24 septembrie 2022 - 12:29, said:

5 Kg e o caterinca, e greutatea unei pisici.


Let's agree to disagree. Motanul meu are 8 Kg

#20
Hayden02

Hayden02

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 08.11.2019
Am masurat diblu si surubul care au venit cu proiectorul, sunt 10 x 45 mm diblu si 6 x 55 mm surubul.

La pachet am diblu 6 x 50 mm cu surub 4.5 x 60 mm, dar au capul inecat. Nu stiu daca comentariul de mai sus e in gluma sau serios, daca pot sa folosesc surubul cu cap inecat cu saiba.

Asi putea sa caut surub cu capul plat cu un diblu de 6x50 sa le combin.

#21
realnick

realnick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 22.10.2007
pune unele de 6 x 60 sau 6 x50 si trage un pic de proiector dupa ce il montezi. daca nu iese la mana, nu va mai iesi de acolo. Sau merge si cu un conespand.

#22
Hayden02

Hayden02

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 08.11.2019

View Postarg, on 24 septembrie 2022 - 10:24, said:

1. ce grosime are planseul, ca risti sa ajungi la vecini
2. pe unde sunt firele in tavan
3. ca sa nu ai probleme pui ancore mecanice

https://www.dedeman....cu-surub/c/3191

mie-mi plac de tipu asta:
https://www.hornbach...bucati/8229621/

pentru ca piulita e in interiori in capul care expandeaza, si afara ramane doar capul surubului. dar atentie ca trebuie sa stii cat ai strans.

Intre timp am luat un dector de fire, nu cred ca sunt in zona in care dau, dar e armatura din 10 in 10 cm, aproximativ.
Ca ciocan am un Hobbyst de 500w si bughuri ieftine. Sunt bosch x5 bune de dat prin armatura?

#23
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Poti sa folosesti cap zenc cu saiba, dar nu e estetic daca ramane la vedere. Poate toate vopsite la culoarea suportului, negru sau alb, etc, sau daca sunt acoperite de un capac - in general reflectoarele se prind cu un capac pe niste flanse care se prind cum se discura aici, si capacul are o prindere suplimentara, uzual din lateral cu stifturi filetate cu cap INBUS. Existau si cu prindere vizibila cu piulite inchise cu cap rotund la vedere...

Saiba mareste suprafata de retentie chiar si la un holsurub cu semirotund, si ajuta desigur si la cap zenc ( inecat).
Se poate utiliza saiba si pt prins lemn ca sa nu crape de la zenc, ideal ingropat in buzunare , care la vedere pot fi si acoperite cu dop de lemn. Nu are rost sa pleci la cautat de holsuruburi cu semirotund potrivite, daca ai saibe si se mascheaza.

Legat de bormasina, e putin relevanta specificatia in W pt ce ai nevoie
Dincolo de acuratetea specificatiei si randament, care poate varia mult, ce conteaza e sa fie ciocan rotopercutor cu prindere SDS si nu asa zisa bormasina cu percutie care e buna doar pt caramida sau maxim beton moale B100 cu burghie scumpe pe care le uzeaza si distruge oricum repede.
La rotopercutante specificatia de baza este energia cinetica in juli, apoi cadenta, apoi turatia si in fine puterea in W.
In anii '90 s-a pus cablu TV in tot Bucurestiul cu rotopercutante Hilti de 500W care cu burghiu SDS de 6,5mm gaureau pereti prefabricati din beton 400 cu pietre cu 15 cm/ s.
Cu una cu percutie simpla nu faci 15cm in beton 400 nici in 2 ani non-stop. Eu pe vremuri bateam cu ciocanul intr-un bolt crom-molibden ca sa macin betonul, dadesm iar o secunda cu bormasina cu percutie, si iar cu boltul ciocanit de zeci su sute de ori si asa de abea faceam 4 gauri in juma' de zi. Cu rotopercutanta de 2,4J dureaza maxim 4s sa gauresti 8x50 si chiar 10x60, in beton 400, fara sa dai in armatura. In armatura nu dai, e o prostie, uzezi scula si burghiul degeaba. Teoretic se folosesc burghie cu 4 taisuri dar tot e o prostie, dureaza absurd de mult si uzura este absurda si nejustificata, la fel si zgomotul si timpul pierdut. Fie se da oblic, fie se face alta gaura.





#24
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Rotopercutantele de 2 ,4J au uzual 780-800W ( Makita HR2450, 2470, 2630).
Cu 2,4J se gaureste mai repede dar gaurile ies mai largi decat burghiul pana in 10mm.
Pt. 6 - 10 mm se recomanda 1,8J. La 6 - 6,5 merge f repede daca are cadenta de 4000-5000+ batai/min si ~1000 RPM. La 10mm merge inca destul de repede si cu 1.8J chiar daca vizibil mai lent decat cu 2,4J, insa gaurile ies mai bine la calibru cu 1.8J. Eu mai dau cu percutie cu o marime mai mica si apoi maresc fara percutie, daca merge, uneori merge foarte usor marirea, alteori nu. Trebuie si aspirare. E de bun simt si cand dai orizontal, insa vertical e obligatoriu si in sus si in jos. In sus fara aspirare iti cade praf in mandrina si in motor, iar in jos ( pt. praguri de ex) colmateaza si nu intra diblurile. In jos se poate aspira si la sfarsit, dar un sus trebuie in timp ce gauresti. Exista dispozitive speciale dedicate pt asa ceva. In lipsa lor poti pune capatul ingust de viteza pe aspirator, si macar o protectie cu disc de cauciuc in fata mandrinei, eventual cu pahar. Normal se folosesc dispozitive dedicate cu burduf si priza laterala pt aspirator sau cu ventuza de perete se lipeste in urma suctiunii aspiratorului, sau alte dispozitive accesorii care se integreaza cu bormasina, cu cap telescopic, etc.




#25
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,400
  • Înscris: 08.02.2011
Deci ai stat o luna de zile si nici acum nu ai dat amaratele alea de gauri ?

#26
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022

View PostHayden02, on 20 octombrie 2022 - 07:43, said:



Intre timp am luat un dector de fire, nu cred ca sunt in zona in care dau, dar e armatura din 10 in 10 cm, aproximativ.
Ca ciocan am un Hobbyst de 500w si bughuri ieftine. Sunt bosch x5 bune de dat prin armatura?

Sunt f bune, dar având în vedere câte ai cumpărat și viteza de execuție a lucrărilor, mai bine luai un proiector cu montaj inclus 😁

Ia omule 4 dibluri 6x60, pune placa aia pe tavan, marchează cu un marker găurile, dă le cu rotopercutorul ala, înșurubezi șuruburile și gata.
Prea analizezi mult pt o sărăcie de 5 kg.

#27
Hayden02

Hayden02

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 08.11.2019

View Postloock, on 23 octombrie 2022 - 04:09, said:

Rotopercutantele de 2 ,4J au uzual 780-800W ( Makita HR2450, 2470, 2630).
Cu 2,4J se gaureste mai repede dar gaurile ies mai largi decat burghiul pana in 10mm.
Pt. 6 - 10 mm se recomanda 1,8J. La 6 - 6,5 merge f repede daca are cadenta de 4000-5000+ batai/min si ~1000 RPM. La 10mm merge inca destul de repede si cu 1.8J chiar daca vizibil mai lent decat cu 2,4J, insa gaurile ies mai bine la calibru cu 1.8J. Eu mai dau cu percutie cu o marime mai mica si apoi maresc fara percutie, daca merge, uneori merge foarte usor marirea, alteori nu. Trebuie si aspirare. E de bun simt si cand dai orizontal, insa vertical e obligatoriu si in sus si in jos. In sus fara aspirare iti cade praf in mandrina si in motor, iar in jos ( pt. praguri de ex) colmateaza si nu intra diblurile. In jos se poate aspira si la sfarsit, dar un sus trebuie in timp ce gauresti. Exista dispozitive speciale dedicate pt asa ceva. In lipsa lor poti pune capatul ingust de viteza pe aspirator, si macar o protectie cu disc de cauciuc in fata mandrinei, eventual cu pahar. Normal se folosesc dispozitive dedicate cu burduf si priza laterala pt aspirator sau cu ventuza de perete se lipeste in urma suctiunii aspiratorului, sau alte dispozitive accesorii care se integreaza cu bormasina, cu cap telescopic, etc.

Ciocanul rotopercutor e Hobbyst PT82501, 1.8J, su cu burghiu de bosch x5.
Am pus diblu de 8x65mm cu saiba. A mers foarte usor, nu cred ca am dat peste nici o armatura.

Am folosit si un aspirator cu un adaptor de tip ventuza (la aspiratie), dar nu a tras tot praful. Cand am dat pe verticala a mers mai bine, doar ca a ramas praf pe interior, nu a intrat prin gaura de aspiratie, poate de design ul prost.

Se lucreaza in apartamant, nu intru in detalii.

[ https://ibb.co/4JjftwP - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

https://ibb.co/4JjftwP

#28
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Cand mai ai nevoie iti recomand diblurile rosii cu 3 nervuri spre varf si 6 nervuri spre rama.
Cele de 8 au doar 46,8mm lungime cu tot cu rama, deci risti mai putin sa ajungi cu gaura in partea cealalta a peretelui, apoi nervurile de dupa rama dau un diametru de pana la 10,2mm langa rama deci intra mult mai fest in gaura de 8 ( cele de 10 au cam 11,5 pe nervuri), apoi cele 3 nervuri longitudinale dinspre varf se agata mai bine de perete cand sunt presate de holsurub, si in fine smecheria maxima e ca la nevoie tipul acesta special de diblu permite introducerea fortata in el a unuia de 6 de acelasi tip rosu, a.i. dupa insurubarea holsurubului sa stea si mai presat si mai fest. La cele de 10 se poate baga de 8 in ele de acelasi tip.
Chiar si asa, cand nimeresti caramida moale sau celulara, nu e suficient si se mai baga holsuruburi 4x50 pe exteriorul diblului intre el si perete, unul, doua, 3 si se rezolva. Altfel trebuie dibluri si mai speciale cu strecuratoare de gauri si injectie de rasina bicomponent...

Attached Files


Edited by loock, 30 October 2022 - 02:35.


#29
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2009
Cu 4 dibluri fischer dintr-astea ai rezolvat problema: Dibluri plastic cu șurub Fischer UX 6x50 mm, pachet 10 bucăți
Dar atentie sa respecti specificatiile cand dai gauri: Adâncime min. găurire burghiu: 65 mm

In plus, sa folosesti burghiu de calitate pentru beton, recomand:
Burghiu beton SDS-plus HiKOKI Ø6x160 mm
Burghiu pentru zidarie SDS PLUS 6X160, Ø6 mm, otel • DeWalt Extreme
sau
Burghiu beton SDS-plus Bosch Zubehör Ø6x165 mm

Edited by Hamutovski, 30 October 2022 - 11:43.


#30
Hayden02

Hayden02

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 08.11.2019

View Postloock, on 30 octombrie 2022 - 02:28, said:

Cand mai ai nevoie iti recomand diblurile rosii cu 3 nervuri spre varf si 6 nervuri spre rama.
Cele de 8 au doar 46,8mm lungime cu tot cu rama, deci risti mai putin sa ajungi cu gaura in partea cealalta a peretelui, apoi nervurile de dupa rama dau un diametru de pana la 10,2mm langa rama deci intra mult mai fest in gaura de 8 ( cele de 10 au cam 11,5 pe nervuri), apoi cele 3 nervuri longitudinale dinspre varf se agata mai bine de perete cand sunt presate de holsurub, si in fine smecheria maxima e ca la nevoie tipul acesta special de diblu permite introducerea fortata in el a unuia de 6 de acelasi tip rosu, a.i. dupa insurubarea holsurubului sa stea si mai presat si mai fest. La cele de 10 se poate baga de 8 in ele de acelasi tip.
Chiar si asa, cand nimeresti caramida moale sau celulara, nu e suficient si se mai baga holsuruburi 4x50 pe exteriorul diblului intre el si perete, unul, doua, 3 si se rezolva. Altfel trebuie dibluri si mai speciale cu strecuratoare de gauri si injectie de rasina bicomponent...

View PostHamutovski, on 30 octombrie 2022 - 11:31, said:

Cu 4 dibluri fischer dintr-astea ai rezolvat problema: Dibluri plastic cu șurub Fischer UX 6x50 mm, pachet 10 bucăți
Dar atentie sa respecti specificatiile cand dai gauri: Adâncime min. găurire burghiu: 65 mm

In plus, sa folosesti burghiu de calitate pentru beton, recomand:
Burghiu beton SDS-plus HiKOKI Ø6x160 mm
Burghiu pentru zidarie SDS PLUS 6X160, Ø6 mm, otel • DeWalt Extreme
sau
Burghiu beton SDS-plus Bosch Zubehör Ø6x165 mm

Cred ca burghiul bosch x5 sunt destul de bune, au 4 pastile. Au mers ca prin branza. Dar nici celelalte burghiuri care le am nu au mers incet cand am dat gauri in pereti, am luat x5 in caz de dau de armatura, care in tavan aparatul imi arata ca e din 10 in 10 cm.

Pentru diburi am folosit Fischer Duopower 8 x 65 mm. In specificatiile producatorului mentioneaza ca un sigur surub ar trebui sa suporte pana la 230 kg.
Valid for tensile load, shear load and oblique load under any angle.

Pentru ecran am folosit doar 2 Fischer UX chiar daca are 7kg, 8 x 50 mm cu carlig inchis, fiecare ar trebui sa suporte 40kg. Sub ecran sunt niste cutii, daca se intampla ceva nu e problema, dar proiectorul e aproape de birou.
Surubul la amandoua e de 5mm.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate