Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Achiziție router ce preia internetul pe wi-fi

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
ok ca sa lamuresc unele nelamuriri acest archer c64 face ce am nevoie: se conecteaza pe wifi si scoate net pe ethernet. asta folosind functia wds cum a zis @Fane.

e cam asa: dezactivezi dhcp-ul din router activezi la meniul iptv/vlan modul bridge si setezi internet la toate porturile lan (nu stiu daca asta e strict necesar dar asa am vazut pe youtube) si apoi activezi wds pe una din benzile de 2.4 ghz ori 5 ghz dar nu pe ambele.

eu folosesc banda de 5 ghz pt ca e disponibila pe echipamentul meu si prind cu archer c64 viteze de 250-300 mbps la porturile ethernet. sunt ok vitezele astea?

vorbind de porturi ethernet am ales router si nu extender pt ca asa cum am zis deja e vorba de mai multe sisteme si cum am banda de 5 ghz atunci am nevoie de porturi gigabit ca degeaba atinge viteze de 300/867 mbps pe wireless daca pe ethernet ar scoate numai 100 mbps.

#20
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
serios?
nu vreau sa fi dezamagit din prima zi, dar nu o sa  "atingi" 867 Mbps throughput via wifi cu router-ul ala in vecii-vecilor.
867 e de fapt doar link rate-ul; daca o sa ai 1/2 din 867 ca si throughput atunci sa fi multumit.
dar te las sa "descoperi" singur Posted Image

Edited by ogo, 20 September 2022 - 16:36.


#21
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
n-am fost eu clar am vrut sa zic ca degeaba wifi-ul de la router poate atinge teoretic 867 mbps daca ethernetul e limitat la 100 mbps la iesire (in cazul in care nu-i gigabit). de aia aveam nevoie de router cu porturi gigabit pt mai multe sisteme.

pt ca pe mine ma intereseaza vitezele pe ethernet deoarece asta folosesc si nu wireless. ating acum intre 200-300 mbps uneori si mai mult. probabil ca atata poate dar tot e mai bine decat 100.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate