Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Toyota Corolla Cross Romania

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
13ochi

13ochi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 18.02.2009
Nu cred că ai înțeles!
Am deschis acest topic pentru că mă interesează modelul dar informațiile sunt extrem de limitate, inclusiv la reprezentante.
Este un mod de a strânge informații și de a împărtăși păreri de la mai multa lume, in special de la cei care au cunostinta despre modelele numărului 1 sa 2 mondial în vânzări de masini. Ne pierdem timpul în discuții sterile și de prost gust (strici fratelui meu senzația de bogat sau ceva de genul. Pe bune?!) fara sa scrii ceva totuși util. In 4 luni de când ești pe Softpedia ai cca 1100 de comentarii ceea ce te face campion cumva și releva faptul că nu prea ești ascultat pe acasă sau pe la muncă și vrei să-ți propovăduiești părerea prin forumuri. No offence! Hai sa fim utili cu informații de calitate, chiar daca opinia ta este una negativă sau contrară altora dar cu argumente susținute matur.
Sper să înțelegi că nu jignirile tale mă afectează ci faptul că nu aduci nimic util in acest topic deschis pentru care am avut un interes când l-am deschis (am scris mai sus că sunt interesat de model și de gama).

Edited by 13ochi, 18 September 2022 - 08:33.


#20
edi100000

edi100000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 02.08.2022

 NikoroB, on 18 septembrie 2022 - 08:09, said:

Oho, am atins o coardă sensibilă. Evident ca tot ce-am zis mai sus se bazează pe experiența si "trairile mele" (asa cum specifici mai sus).

Referitor la Mercedes, uite aici: https://www.autoklas.../oferta-revizii

Deci na, scuze inca o data ca v-am distrus visele.
In afara de a semnaliza ce ești, nu mai bine stai tu pe alte arii unde te simți împlinit? Nu de alta, dar își strica lumea feng shui-ul când îți citește capodoperele.

#21
13ochi

13ochi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 18.02.2009
Atunci când am deschis subiectul, mă gândeam la poziții pro și contra, cu argumente solide și documentate pentru că oricine citește aici să-și poată face o părere cat de cat in ceea ce privește o achiziție. Merita, nu merită, de ce as lua-o sau de ce nu! Până la urmă și o părere subiectiva dar din experiența pe brandul Toyota ar ajuta cumva, mai ales că ăștia produc de la lux la cele de masa. Oricum, din ce am citit până acum, au cea mai dezvoltată tehnologie hibrid, tehnologie luată de la ei de Mazda și Suzuki (poate și alții).

Edited by 13ochi, 18 September 2022 - 09:20.


#22
13ochi

13ochi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 18.02.2009
Am pus mana pe oferta completa cu detalii despre dotari...Posted Image

Attached Files


Edited by 13ochi, 19 September 2022 - 10:16.


#23
13ochi

13ochi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 18.02.2009
Primi care au facut un test drive scurt si care au detaliat putin masina pe varianta Europeana a CC sunt polonezii (sunt si consumurile trecute): [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_-jeki1xfdY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asta este lansarea oficiala:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/srrJrG25NPQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by 13ochi, 20 September 2022 - 09:39.


#24
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
Am facut TD cu masina recent si e ce trebuie. Versiunea testata dynamic cu motor de 2.0 190-si-ceva de cai, tractiune fata.

Mi-a placut mult cum se conduce, forarte dinamica, directia precisa, chiar sportiva peste asteptari, consum bun, trage bine, dotari destule, spatiu interior decent.

puncte slabe: pretul, termen de livrare si materialele de la interior: butoane ca la casetofoane din anii '90, insa e o Toyota nu un lexus asa ca era de asteptat.

Edited by un_dac, 16 November 2022 - 01:57.


#25
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 02.07.2007
eu doar am urcat in ea. nu mi-a placut deloc, totul de un negru trist, scaune nu foarte comfortabile si cu suport lateral slab, materiale slabe calitativ, preturi foarte mari doar pt ca e inaltata + motorul hybrid un plus fata de mhev. Nu mi-as lua asa ceva in 2023, arata ca un model invechit (Qashqai-ul J11 arata mai bine si e conceptie 2013). Dar cu siguranta se va vinde bine.

#26
VisPufos

VisPufos

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 26.10.2019
Salutare. Sunt proaspăt posesor de Cross și eram curios dacă ați reușit să faceți Android Auto sa meargă în modul wireless. Am echiparea Exclusive, dacă contează. Mulțumesc

#27
13ochi

13ochi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 18.02.2009
Si eu mi-am luat una!
Am testat Android Auto wireless cu un adaptor CarlinKit 4.0 si merge binisor.
Este bine sa ai un telefon nu mai vechi de 2 ani pentru a-ti afisa corect.
eu am testat cu un telefon Android de 5 ani si sunt diferente fata de conexiunea cu un telefon de 1 an vechime.

#28
HGNIROS

HGNIROS

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.03.2019
Dragilor, Am si eu o Toyota Corrola Cross de cca 3 luni, sunt f. multumit de ea si tin mult la aspectul fizic (interior si exterior).
Acum cateva zile am facut o “nefacuta” si am atins un stalp al parcarii, care a lasat urme in partea din spate dreapta (v. at.); acum trebuie revopsita (prtial sau total portiera din spate dreapta si schimbate bandourile respective.
Poate cineva sa-mi recomande vopsitoria uneia dintre reprezentantele Toyota (sau poate alta vopsitorie), astfel incat rezultatul final sa fie cat mai aproape de aspectul initial?
Va multumesc anticipat

#29
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Nu ai zis din ce oras , altfel doar nu duci masina din Buc la Timisoara :) . Depinde foarte mult si de culoare ,iar ca sa iasa tipla trebuie facut blending , in plus depinde cat de pretentios esti.
https://youtu.be/wfx...t1eqGAsBFCl6nDh


#30
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013

 HGNIROS, on 21 decembrie 2023 - 18:51, said:

Dragilor, Am si eu o Toyota Corrola Cross de cca 3 luni, sunt f. multumit de ea si tin mult la aspectul fizic (interior si exterior).
Acum cateva zile am facut o “nefacuta” si am atins un stalp al parcarii, care a lasat urme in partea din spate dreapta (v. at.); acum trebuie revopsita (prtial sau total portiera din spate dreapta si schimbate bandourile respective.
Poate cineva sa-mi recomande vopsitoria uneia dintre reprezentantele Toyota (sau poate alta vopsitorie), astfel incat rezultatul final sa fie cat mai aproape de aspectul initial?
Va multumesc anticipat
Daca esti in Bucuresti vezi Toyota de pe Splay ( Toyo Motors). La mine au reparat frumos pe casco micile zgarieturi si eu inlocuit si bara din spate. Eu nu vad diferenta, dar Corolla mea e un alb nemetalizat.

#31
HGNIROS

HGNIROS

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.03.2019

 Dodo03, on 21 decembrie 2023 - 19:21, said:

Nu ai zis din ce oras , altfel doar nu duci masina din Buc la Timisoara Posted Image . Depinde foarte mult si de culoare ,iar ca sa iasa tipla trebuie facut blending , in plus depinde cat de pretentios esti.
https://youtu.be/wfx...t1eqGAsBFCl6nDh

Multumesc. Sunt din Bucuresti, masina este rosu metalizat (3T3); voiam sa pun si o poza dar nu am stiut cum (chiar, ti-as fi recunoscator daca mi-ai da niste indicatii cum sa atasez o poza, eu am cautat si prin help-uri dar nu am gasit ceva util...).
Altfel, eu sunt cam pretentios, as vrea ca locul lovit sa iasa asa cum era inainte de lovitura.

 unknown_35, on 22 decembrie 2023 - 13:17, said:

Daca esti in Bucuresti vezi Toyota de pe Splay ( Toyo Motors). La mine au reparat frumos pe casco micile zgarieturi si eu inlocuit si bara din spate. Eu nu vad diferenta, dar Corolla mea e un alb nemetalizat.

Multumesc. Sunt din Bucuresti. Eu am luat masina de la Toyota Buc. Nord si ma intrebam daca acolo sunt lucratori priceputi, altfel, in peregrinarile mele inainte de a lua masina, mi s-a parut ca repr. Buc. Sud (Toyo Motors) este cea mai mare. Daca spui de repr. Toyo Motors, voi incerca acolo.
Masina este rosu metalizat (3T3); voiam sa pun si o poza cu "isprava mea", dar nu am stiut cum (chiar, ti-as fi recunoscator daca mi-ai da niste indicatii cum sa atasez o poza, eu am cautat si prin help-uri dar nu am gasit ceva util...).
Altfel, recunosc ca eu sunt cam pretentios, as vrea ca locul lovit sa iasa asa cum era inainte de lovitura.

#32
2cata

2cata

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,076
  • Înscris: 07.06.2023
Eu am avut nevoie în trecut de reparații tinichigerie și vopsitorie si am apelat la Bucuresti Nord.
In perioada 2010-2020 vreo 4-5 întrări cu diferite modele, foarte mulțumit.

Edited by 2cata, 22 December 2023 - 20:05.


#33
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
https://youtu.be/tzV...LqXE2ptDS2aWGXv

Uite Toyota si culoarea si cum ar trebui facut . Eu nu am auzit /vazut si nu cred ca cei de la casco deconteaza asa ceva. Practic ,ca sa nu se vada diferenta de culoare la usa inlocuita s-au vopsit si elemente adiacente , altfel nu iese cum trebuie.

#34
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013

 Dodo03, on 22 decembrie 2023 - 21:17, said:

https://youtu.be/tzV...LqXE2ptDS2aWGXv

Uite Toyota si culoarea si cum ar trebui facut . Eu nu am auzit /vazut si nu cred ca cei de la casco deconteaza asa ceva. Practic ,ca sa nu se vada diferenta de culoare la usa inlocuita s-au vopsit si elemente adiacente , altfel nu iese cum trebuie.
Casco deconteaza reparatia. Scrie in dosarul de dauna element revopsit, asta iti plateste. Nu stiu ce e cu video-ul de pe youtube, dar din cate stiu eu se vopseste elementul intreg, nu partial, dar nu si elementele adiacente .. pai asa revopsesti toata masina. Se cere sa lasi masina in service chiar si pentru a vopsi bara care trebuie inlocuita tocmai pentru a potrivi vopseaua, sa nu fie diferente.

#35
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Nu stii ce e cu el pentru ca nu te intereseaza . Operatiunea se numeste blending si am mai explicat cum se face : pentru a nu exista difetente de culoare se vopseste partial elementele adiacente, cum a facut tipul ala - a avut de vopsit integral usa si ca sa iasa tipla a vopsit partial si spatele + aripa. Legat de casco, asta spuneam , daca ai de vopsit aripa, aripa iti deconteaza si atat , sau o usa..usa si atat nu tot ce ar trebui facut, adica asa cum a facut tipul ala in video.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate