Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Toyota Corolla Cross Romania

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
13ochi

13ochi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 18.02.2009
Incepand cu luna Septembrie 2022 se vor primi in Romania primele modele de Toyota Corolla Cross hibrid, cu motor pe benzina aspirat de 2.0.
Versiunea europeana este cea mai avansata din lume (exista peste tot in America de Nord si Sud, Asia, Australia, dar versiuni fara hibrid ori cu motor de 1.8) avand display complet electronic de 12.3" si display multimedia de 10.5", cu multiple facilitati gen wireless Android/Apple carplay sau foarte multe setari de siguranta auto.
Listele de pret sunt disponibile la dealeri de 3 luni dar informatiile sunt extrem de sumare daca tinem cont de faptul ca lansarea acestui model la nivel european s-a petrecut in Decembrie 2021.
Se pare ca nici reprezentantele nu stiu multe.
Daca aveti informatii mai detaliate, va rog sa le postati in acest topic.
Multumesc!

Attached Files


Edited by 13ochi, 16 September 2022 - 17:55.


#2
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,266
  • Înscris: 06.07.2007
La exterior parca seamana cu SCross de la Suzuki.
O fi ca urmare a colaborarii lor?

#3
al3xlove

al3xlove

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 08.08.2007
Wow Coyota nice... alt "SUV" neinteresant.

#4
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
Corolla la pret de Camry. Hm. De de? De ce ai lua o Corolla Cross cand poti lua un Rav4 la aceiasi bani, in ideea ca vrei suv...

#5
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013

 mannick, on 16 septembrie 2022 - 18:52, said:

Corolla la pret de Camry. Hm. De de? De ce ai lua o Corolla Cross cand poti lua un Rav4 la aceiasi bani, in ideea ca vrei suv...

Poate celelalte 2 modele nu sunt la fel de zgomotoase la viteze mari?

#6
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022

 mannick, on 16 septembrie 2022 - 18:52, said:

Corolla la pret de Camry. Hm. De de? De ce ai lua o Corolla Cross cand poti lua un Rav4 la aceiasi bani, in ideea ca vrei suv...
Probabil se pregătește si vreun Camry cross care să înceapă de la 50k. Na, lumea vrea "suv", producatorii le dau o conservă înălțată cu care fac ditai profitul.

PS: poate pune cineva si vreo poza cu interiorul. Tot tristețea aia absolută ca la Corolla? Infotainment-ul o sa aiba macar android auto?

#7
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
Toate astea noi au AA si CP, dar nu wireless. Asta se pare ca are wireless, au ajuns din urma Dacia.
Cateva poze cu bordul sunt pe site-ul Toyota, si arata bine. Dar pretul este aberant.

#8
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Motiv sa vanda Rav4 mai scump.
Parca americanii i-au zis "cea mai neinteresanta masina posibila" sau pe acolo.

#9
13ochi

13ochi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 18.02.2009
Rav 4 hibrid e generatia a IV-a si are aproape acelasi pret (un pic mai mare) decat Corolla Cross hibrid generatia a V-a.
Generatia 5 de RAV 4 hibrid vine anul urmator dar cu preturi mult mai mari.
CC are wireles carplay...

https://toyotavest.r...a-cross-hybrid/

Attached Files

  • Attached File  _cc1.jpg   297.01K   35 downloads

Edited by 13ochi, 16 September 2022 - 22:28.


#10
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 24.07.2022
in afara de un gratar pe camp plat, unde poti intra si cu o berlina, ce poate sa faca in plus aceasta masina? mi se pare ca ia bataie de la toate clasele de masini.

#11
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
E japoneză. Enough said:). Apoi na, e suv, e hibrid. Haide s-o luam ca sa nu mai rada toti vecinii si toate colegele de la muncă că suntem saraci!

 13ochi, on 16 septembrie 2022 - 22:22, said:

Rav 4 hibrid e generatia a IV-a si are aproape acelasi pret (un pic mai mare) decat Corolla Cross hibrid generatia a V-a.
Generatia 5 de RAV 4 hibrid vine anul urmator dar cu preturi mult mai mari.
CC are wireles carplay...

https://toyotavest.r...a-cross-hybrid/
Na, ar fi si cazul sa ceară mai mult pe Rav4. Vorba aia, daca au ajuns sărăciile de Hyundai sa aiba versiune "luxury" si Mazda sa ceară 60k pe noua conservă. Eu zic ca un 70k ar fi decent.

#12
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 24.07.2022
Nu merge. Eu rad de exemplu doar de suv/cross..se vede că e cumpărată din.. deruta și aliniere

Edited by Punter, 17 September 2022 - 03:09.


#13
13ochi

13ochi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 18.02.2009

 NikoroB, on 16 septembrie 2022 - 23:03, said:

E japoneză. Enough said:). Apoi na, e suv, e hibrid. Haide s-o luam ca sa nu mai rada toti vecinii si toate colegele de la muncă că suntem saraci!


Na, ar fi si cazul sa ceară mai mult pe Rav4. Vorba aia, daca au ajuns sărăciile de Hyundai sa aiba versiune "luxury" si Mazda sa ceară 60k pe noua conservă. Eu zic ca un 70k ar fi decent.

Nu e SUV cu diferential, deci pur sange dar are tractiune 4x4, tractiune care nu e folosita preponderent in off-road.
E folosita f mult in siguranta rularii pe suprafete "lucioase".
Rav4 nu va fi 70k dar modelul de varf se va duce spre 58-60k.
Sa zicem ca ai avea bani de o masina de top, ma indoiesc ca multi admiratori ar putea sa o intretina.
Un schimb de filtre, cu ulei la Mercedes e undeva pe la 8000 lei. Nu mai spun de piese.

Edited by 13ochi, 17 September 2022 - 08:36.


#14
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
"Siguranța rularii", asta-i un alt clișeu obosit. Dar na, scrie 4x4 (sau variatiuni) pe spate? Scrie!

PS: cine a bagat Mercedes in toata povestea asta? Nu stiu de unde-ti iei cifrele dar un schimb de ulei/filtre nu costă 8k lei. Poate eventual daca mercedesul ala din poveste este camion greu...

#15
13ochi

13ochi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 18.02.2009

 NikoroB, on 17 septembrie 2022 - 08:49, said:

"Siguranța rularii", asta-i un alt clișeu obosit. Dar na, scrie 4x4 (sau variatiuni) pe spate? Scrie!

PS: cine a bagat Mercedes in toata povestea asta? Nu stiu de unde-ti iei cifrele dar un schimb de ulei/filtre nu costă 8k lei. Poate eventual daca mercedesul ala din poveste este camion greu...
Are fratele meu una! De acolo mi-am luat datele!
Tu de unde ai datele? Ai vreo informatie clara sau doar vorbim ca sa dam bine?

Edited by 13ochi, 17 September 2022 - 19:39.


#16
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Scrie mare cand trec pe splai ca revizia e cateva sute de lei, ma gândesc ca nu mint :)). Oricum, discutia e fix degeaba daca nu mentionezi modelul. Sau poate na, ii stric combinația fratelui si nu mai poate sa se mai dea "bogat".

#17
13ochi

13ochi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 18.02.2009

 NikoroB, on 17 septembrie 2022 - 21:01, said:

Scrie mare cand trec pe splai ca revizia e cateva sute de lei, ma gândesc ca nu mint :)). Oricum, discutia e fix degeaba daca nu mentionezi modelul. Sau poate na, ii stric combinația fratelui si nu mai poate sa se mai dea "bogat".
A cam înțeles toată lumea de aici cat de Kkt e Corolla Cross și Rav4  pentru tine, la care observații "pertinente" ai pus.
Sunt mașini de panarame, de 2 lei, de fațadă, etc. A înțeles toată lumea opinia ta. Toți îți respectam opinia dar te repeți.
Referitor la subiectul topicului, ai vreo informație utilă, vreun comentariu cu informații certe, cu o comparație care sa se bazeze pe date?
Poți ajuta cu informații și experiențe trăite cu modele Toyota sau chiar altele și care să ajute puțin subiectul deschis?
Hai sa ne facem puțin utili ptr cei care urmăresc sau postează aici și pe care să-i ajutăm cumva să-și formeze o opinie buna sau rea, dar cu ceva informații de calitate.
Referitor la Mercedes, mergi și întreabă la o reprezentanta și nu mai citi reclame când treci pe strada. Poate afli că nu stăpânești subiectul. Daca faci revizia la un service de garaj oarecare, e posibil sa te coste 200 lei sau cat zici tu. Dar pentru o mașină în garanție, mai întreabă înainte de a afirma cu certitudine tot felul de SF-uri.
In concluzie, te rog pune și tu o informație de calitate referitoare la subiect că să câștigăm toți din asta.
Mulțumesc!


#18
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Oho, am atins o coardă sensibilă. Evident ca tot ce-am zis mai sus se bazează pe experiența si "trairile mele" (asa cum specifici mai sus).

Referitor la Mercedes, uite aici: https://www.autoklas.../oferta-revizii

Deci na, scuze inca o data ca v-am distrus visele.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate