Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Camera supraveghere orientata spre spatiul public

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,055
  • Înscris: 02.03.2003
Plin de avocati si juristi pe aceasta arie. :)

Camerele de supraveghere nu se instalează fără autorizaţie. Initiatorul, daca nu este clonă sau trol, poate lua legatura cu un avocat real si poate fi îndrumat corect în legatură cu demersurile care trebuie făcute pentru a rezolva problema.

#20
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Corect despre instalarea camerelor de supraveghere, necesită instalare cu firmă autorizată, nu e legal să o pui tu singur.
De asemenea plângere la poliție pentru că vă ridică ștergătoarele sau alte neanderthalisme de genul

Edited by waterman, 14 September 2022 - 14:41.


#21
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,075
  • Înscris: 19.12.2012

View Postdonmarcoluciano, on 14 septembrie 2022 - 11:00, said:

Salutare,



In legatura cu acea camera de supraveghere, tinand cont ca surprind per ansamblu si pe celelalte masini cat si pe proprietari fara acordul acestora, se poate face ceva legal in aceasta privinta?

Multumesc!

Amice, esti un idiot !

Te freca pe tine grija acelor camere ? Am inteles ca esti frustrat in legatura cu acei vecini si nu stii cum sa le omori capra.  Umbli in chiloti pe strada sau de ce te deranjeaza camera ?


PS. Si eu am camera pusa la geam, am avut si vecini retarzi care au zis ca fac reclamatie la politie si ce sa vezi ca nu la mult timp a venit la mine un alt vecin sa mi ceara daca nu pot sa-l ajus sa afle cine i-a f*tut oglinda.  O camera pe parcare se poate dovedi utila uneori. Daca nu incapi de vecin, ia-yte de altceva, nu mai fiti romani ma..

#22
unu999

unu999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,305
  • Înscris: 10.10.2019

View Postwaterman, on 14 septembrie 2022 - 14:40, said:

necesitã instalare cu firmã autorizatã
Pai trebuie sa manance si militienii pensionati la 45 de ani ceva, nu? Doar cine credeti ca-s detinatorii firmelor specializate din domeniu?

View Postterratec, on 14 septembrie 2022 - 14:33, said:

Camerele de supraveghere nu se instaleazã fãrã autorizaþie.
Ce mandru e omuletul care lupta pentru libertate... libertate cu voie de la stapanire Posted Image Hai ca mai clar de atat nu poti fi.

#23
donmarcoluciano

donmarcoluciano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 15.10.2008

Quote



Amice, esti un idiot !



Acela este nivelul tau,"amice"? Restul reply-ului nu l-am mai citit, am vazut ca nu meriti a fi bagat in seama.





Edited by donmarcoluciano, 14 September 2022 - 16:15.


#24
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Pt un telefon smart trebuie autorizatie ?!
Il pun fie sa filmeze, fie sa faca live cate zile si ore vreau, din casa mea catre: cosmos, blocul de vizavi sau nenea care fumeaza in parcare.
Important e ce fac cu imaginile inregistrate.

#25
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,543
  • Înscris: 30.07.2007

View Postterratec, on 14 septembrie 2022 - 14:33, said:

Plin de avocati si juristi pe aceasta arie. Posted Image

Camerele de supraveghere nu se instalează fără autorizaţie. Initiatorul, daca nu este clonă sau trol, poate lua legatura cu un avocat real si poate fi îndrumat corect în legatură cu demersurile care trebuie făcute pentru a rezolva problema.
Asa cum s-a spus si cum o arata experienta, oricine poate instala camere de supraveghere. Eu am instalat, in autoturisme oricine are.
Conteaza ce faci cu inregistrarile.

#26
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 23.10.2015
Din cate stiu, legea 333/2003 se refera la unitatile enumerate la Art1. Persoanele fizice pot sa apeleze la firme specializate, nu este obligatoriu.

Decizia 52 referitoare la GDPR restrictioneaza procesarea/publicarea imaginilor (nu inregistrarea in scopuri proprii) numai daca se poate identifica persoana (putin probabil de la o chinezarie montata la etajul 3).

Cel putin asta e interpretarea mea a textului celor doua legi.

Edited by LukRo, 14 September 2022 - 17:42.


#27
migaci83

migaci83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 05.06.2021

View PostBogotta, on 14 septembrie 2022 - 13:11, said:

Legea nu e de partea lui . Oricine poate filma orice. Daca nu ar fi asa, am putea da in judecata si camerele pentru Rovigneta si toate camerele de supraveghere de prin intersectii.
Daca folosesti  imaginile sau filmarile pentru santaj sau vanzare atunci se schimba lucrurile. Atat timp cat filmezi in loop, ai tot dreptul sa o faci, daca iti permiti curentul electric consumat Posted Image

View Postadisz, on 14 septembrie 2022 - 14:10, said:

Ba da, este de partea lui. Adica are dreptul sa dea in judecata pe oricine, oricand. Este un drept garantat. Asa si in cazul de fata.
Posted Image

Si eu sunt interesat de acest aspect.
Inteleg, din comentariile de mai sus ca:
-camera poate fi montata si fara sa se apeleze la firme autorizate
-se poate filma atata timp cat imaginile filmate nu sunt facute publice

Intrebarea este, acele imagini, daca camera nu e montata de o firma autorizata, pot fi folosite in instanta sau in cazul oricarui alt litigiu?
Exemplu concret: niste indivizi au spart geamul usei de la intrare in bloc, dar nu stim cine. Noi, proprietarii(toti) am convenit sa cumparam o camera si sa o montam. Singuri. In cazul in care evenimente similare mai au loc, vom putea folosi imaginile pentru a identifica infractorii?

#28
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,663
  • Înscris: 13.12.2006

View PostLukRo, on 14 septembrie 2022 - 11:35, said:

Oricine poate filma si poza spatiul public cat doreste.

Mai mult, poti filma si poza de pe spatiul public in orice directie, inclusiv spre proprietate privata.

În esență, specialiștii scriu în document că persoanele fizice n-au nicio obligație de a respecta GDPR atât timp cât camerele video monitorizează numai terenurile și casele proprii. Și atât timp cât fluxurile video nu sunt puse la dispoziție pe internet unui număr nedeterminat de alte persoane.

Cu alte cuvinte, românii pot folosi camere video fără să respecte prevederile GDPR numai dacă acestea sunt orientate exclusiv către propria casă și propriul teren. Dacă o cameră video este orientată în așa fel încât este vizibilă, fie și doar parțial, o proprietate vecină sau un spațiu public, atunci lucrurile se schimbă radical.
Așadar, cei care folosesc camere video și supraveghează parțial (chiar dacă nu asta intenționează) spații publice sau alte proprietăți private sunt obligați să respecte prevederile GDPR.

https://www.avocatne...-excepții.html


ps: sa stiti ca cititul n-a omorat pe nimeni. si faptul ca esti informat nu e un lucru rau

View Postwaterman, on 14 septembrie 2022 - 14:40, said:

Corect despre instalarea camerelor de supraveghere, necesită instalare cu firmă autorizată, nu e legal să o pui tu singur.

o baza legala? art 58 din legea 333???  - se refera la domeniul public. pe domeniul privat imi montez eu camere si nimeni n-are ce sa-mi faca.

#29
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 23.10.2015

View PostVipeR85, on 14 septembrie 2022 - 18:24, said:

În esență, specialiștii scriu în document că persoanele fizice n-au nicio obligație de a respecta GDPR atât timp cât camerele video monitorizează numai terenurile și casele proprii. Și atât timp cât fluxurile video nu sunt puse la dispoziție pe internet unui număr nedeterminat de alte persoane.

Cu alte cuvinte, românii pot folosi camere video fără să respecte prevederile GDPR numai dacă acestea sunt orientate exclusiv către propria casă și propriul teren. Dacă o cameră video este orientată în așa fel încât este vizibilă, fie și doar parțial, o proprietate vecină sau un spațiu public, atunci lucrurile se schimbă radical.
Așadar, cei care folosesc camere video și supraveghează parțial (chiar dacă nu asta intenționează) spații publice sau alte proprietăți private sunt obligați să respecte prevederile GDPR.

https://www.avocatne...ÄŒ›ii.html


ps: sa stiti ca cititul n-a omorat pe nimeni. si faptul ca esti informat nu e un lucru rau

Nu inteleg la ce m-ai citat, vrei sa corectezi o afirmatie gresita?

#30
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,663
  • Înscris: 13.12.2006
da, ti-am corectat afirmatia. din pacate asteptarile mele includeau si intelegerea unui text la prima vedere. ami cer scuze la domni ca m-am anselat

#31
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 23.10.2015
Nu este nimic gresit in afirmatiile mele, eventual ai completat.

"ami" cer scuze si eu, m-am "anselat" si eu privind nivelul interlocutorilor. Se vede ca scoala romaneasca scoate numai rebuturi in ultima vreme.

#32
gvincentiu

gvincentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 03.06.2006
GDPR-ul in 2019 s-a schimbat. Pe scurt:
1. nu e obligatoriu instalarea cu firma autorizata indiferent ca esti PF, PJ etc. sau autoturism Posted Image
2. se poate filma domeniul public, in schimb nu se pot folosi imaginile fara acordul persoanelor filmate
3. orice persoana care observa o camera, sau trece prin zona uneia are dreptul de a solicita de la detinatorul camerei (oricine ar fi el PF, PJ, Politie Locala, Primarie etc.) urmatoarele informatii: interesul legitim al celui care filmeaza, scopul filmarii, unde se stocheaza informatiile, cat timp se stocheaza, cine are acces la ele. De asemenea poate solicita o copie a imaginilor/datelor sale printr-o simpla solicitare verbala sau scrisa. De aemenea are dreptul de a depune o plangere la Autoritatea Națională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal,
Deci da, poti sa deschizi un razboi de uzura cu vecinii. Sau cu Primaria, sau cu Politia Locala, sau cu detinatorul oricarei camere orientate catre domeniul public. Inclusiv cu proprietarii de masini ce au camere de bord Posted Image
GDPR nu se aplica pentru camerele orientate spre spatiile private, dar se aplica daca sunt alte persoane decat proprietarii prin zona (ex. magazine, sali de asteptare medici etc.)

Edited by gvincentiu, 14 September 2022 - 19:52.


#33
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,663
  • Înscris: 13.12.2006

View Postgvincentiu, on 14 septembrie 2022 - 19:46, said:

Sau cu Primaria, sau cu Politia Locala, sau cu detinatorul oricarei camere orientate catre domeniul public. Inclusiv cu proprietarii de masini ce au camere de bord Posted Image

GDPR nu se aplica pentru camerele orientate spre spatiile private, dar se aplica daca sunt alte persoane decat proprietarii prin zona (ex. magazine, sali de asteptare medici etc.)

1...link catre GDPR-ul de zici ca s-a schimbat...sa nu mai cautam si noi.
2. Primaria si Politia locala sunt 2 entitati(uneori distincte, alteori nu) care sunt operator de date cu caracter personal. ti se va da cu flit in "razboiul de uzura" imaginar purtat cu aceste entitati. nu-ti spun de ce..te las sa te mai documentezi

View Postgvincentiu, on 14 septembrie 2022 - 19:46, said:

2. se poate filma domeniul public, in schimb nu se pot folosi imaginile fara acordul persoanelor filmate

esti constient ca n-ar mai exista filmari video la canalele de stiri, nu? adica, mai pe intelesul tau, daca se face un reportaj in piata pentru pretul muraturilor, canalul de stiri care difuzeaza filmarea va trebui sa aibe acordul scris al tuturor care au trecut prin cadru?

#34
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006

View Postdonmarcoluciano, on 14 septembrie 2022 - 13:14, said:

L. E.: Indivizi ca aia, te fac sa incurci intr-o zi pedala de frana cu cea de acceleratie.

daca reusesti performanta asta, lasa masina acasa si ia o bicicleta, nu esti sofer cand spui asa ceva

#35
gvincentiu

gvincentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 03.06.2006

View PostVipeR85, on 14 septembrie 2022 - 21:44, said:

1...link catre GDPR-ul de zici ca s-a schimbat...sa nu mai cautam si noi.
2. Primaria si Politia locala sunt 2 entitati(uneori distincte, alteori nu) care sunt operator de date cu caracter personal. ti se va da cu flit in "razboiul de uzura" imaginar purtat cu aceste entitati. nu-ti spun de ce..te las sa te mai documentezi

esti constient ca n-ar mai exista filmari video la canalele de stiri, nu? adica, mai pe intelesul tau, daca se face un reportaj in piata pentru pretul muraturilor, canalul de stiri care difuzeaza filmarea va trebui sa aibe acordul scris al tuturor care au trecut prin cadru?
https://edpb.europa...._devices_ro.pdf
... si citeste ceea ce o Primarie difuzeaza catre populatie: https://www.primaria...vegherea-video/ . Pentru acestia: respect maxim. La fel si pt Politia Locala, sau orice alta entitate din UE.
Referitor la canalele de stiri, daca persoanele nu pot fi identificate, nu fac obiectul GDPR, insa, daca o persoana trece prin cadru cand se filmeaza, are dreptul de a solicita tot ceea ce am specificat mai sus. Nu te mai contrazice fara a te informa.
https://panorama.ro/...m-reactioneaza/

Edited by gvincentiu, 16 September 2022 - 11:36.


#36
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,663
  • Înscris: 13.12.2006

View Postgvincentiu, on 16 septembrie 2022 - 11:27, said:

... si citeste ceea ce o Primarie difuzeaza catre populatie: https://www.primaria...vegherea-video/

pentru mine site-ul este inaccesibil. dar la cat patos pui in a mediatiza o informare a unei primarii comunale banuiesc ca au aia niste juristi a-ntaia.

View Postgvincentiu, on 16 septembrie 2022 - 11:27, said:


o inutilitate de articol...cunosti sintagma "forme fara fond"? cam asa e si articolul asta probabil taxat la numar de cuvinte. 1000 de cuvinte, nici un continut relevant.

View Postgvincentiu, on 16 septembrie 2022 - 11:27, said:


Referitor la canalele de stiri, daca persoanele nu pot fi identificate, nu fac obiectul GDPR, insa, daca o persoana trece prin cadru cand se filmeaza, are dreptul de a solicita tot ceea ce am specificat mai sus. Nu te mai contrazice fara a te informa.

mai sus spuneai ca nu se pot folosi imaginile fara acordul persoanelor filmate. iar eu ti-am dat un caz concret: filmarile televiziunilor si mai concret, reportajele de stiri. dar in loc sa iti susti afirmatia cu ceva te fofilezi cu ce am bolduit cu rosu in quote.  amice, daca TU nu poti identifica persoanele dintr-o filmare, asta nu inseamna ca nimeni nu poate.
pe langa asta, ai scaldat-o ca persoana care trece prin cadru are dreptul sa solicite nush ce avioane. pai mai sus cu cateva posturi spuneai ca trebuie acord.  hotara-te...trebuie acordul persoanei filmate sau nu se aplica gdpr-ul pentru ca tu nu recunosti persoana?

eu nu ma contrazic. sunt constient de ceea ce scriu si sunt si consecvent. ceea ce nu prea se poate spune despre tine

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate