Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

am gasit pe ebay acest obiectiv, sa l cumpar sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
burlan

burlan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 07.06.2006
am gasit pe ebay acest obiectiv https://www.ebay.co....9&segname=11051 , vreasu sa l folosesc cu un minolta dynax 5 si in viitor cu un mirrorlwess, vanzatorul mi a spus ca are ulei pe lamelele diafragmei, dar se misca ok diafragma si nu afecteaza calitatea imaginii, postez si o poza, sa l cumpar sau nu?voi ce ati face?

Attached Files


Edited by burlan, 12 September 2022 - 10:14.


#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Daca as lua un obiectiv vechi as lua ceva renumit pentru ceva, nu un zoom intunecat din perioada cand abia invata lumea sa faca zoomuri.

#3
burlan

burlan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 07.06.2006
daca va uitati pe dyxum , e destul desharp , din ce am citit eu, as dori un raspuns la obiect.

#4
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Sunt ieftine, chiar nu conteaza daca e util sau nu, daca e bun sau nu un astfel de obiectiv. Pur si simplu il iei si te bucuri de el, iar daca e defect e si mai interesant ca il desfaci si poti face experimente.

Edited by crokodilu, 12 September 2022 - 10:31.


#5
burlan

burlan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 07.06.2006
deci va rog sa mi spuneti e ulei care sa impiedice functionarea normala din ceea ce se vede in poza?asta doream sa intreb.

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Din poza nu se vede nimic. Nici macar obiectivul nu se vede bine, darmite ulei pe diafragma.

In mod normal diafragmele au un pic de ulei in ele - ca sa se miste mai usor, dar nu ar trebui sa se vada ceva.
Posibil ca obiectivul sa fi fost demontat si "aranjat/reparat".

#7
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Se vede ulei pe lamele, daca te uiti atent se vede. Dar nici macar asta nu e o pb., unii dau cu ulei pe lentile pentru un efect difuz interesant pe macro sau portrete.

Attached Files


Edited by crokodilu, 12 September 2022 - 11:10.


#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Am marit poza de 10 ori. Nu pot sa zic ca e ulei.
Poate fi orice - la rezolutia asta si sub lentila...

#9
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Mda, oricum e irelevanta intrebarea, il iei cu gandul ca exista riscul sa nu fie bun de nimic, altfel nu vad rostul unor achizitii pe nevazute. Exista obiective mai moderne, ceva mai scumpe, dar care pot oferi garantia unei calitati, sau cumperi SH de unde poti testa personal obiectivul.

#10
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
la acceasi bani am luat si eu mai demult un obiectiv pt Olympus. 50mm F1.8 parca.

Pe langa faptul stiut ca nu are autofocus, am concluzionat ca, desi pozele ieaseau interesant cu el, mai ales pe timp de amurg, calitativ, obiectivul de kit era mai bun cam in toate scenariile.

A fost o jucarie pt mine, inca il mai am, nu l-am folosit de 5 ani.

Fun: 50%
Utilitate 0.

#11
burlan

burlan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 07.06.2006
problema e, chestia aceea nu incurca la autofocus,la asta am nelamurire.mi e teama sa nu minta neamtul ala care l vinde...

#12
florin43

florin43

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 23.12.2005
E "micul beercan" . Il folosesc pe un Sony A700. Nu are focus pe macro dar se poate face usor. Am gasit prin targuri cu 80-120 lei. cam atat as da eu pe el.

#13
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Pe ebay era bine implementata protectia cumparatorului (nu am mai cumparat de 3-4 ani). Cand am avut probleme si am sesizat neconcordante intre ce era afisat pe ebay si ce a ajuns in colet, de fiecare data am primit banii inapoi. Ceva ulei pe diafragma am avut la vreo doua obiective full manuale (cunoscute insa pentru asa ceva) si nu a avut nici o importanta in functionare. Oricum obiectivul in discutie s-a vandut deja.

Edited by edri, 12 September 2022 - 12:42.


#14
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Diafragma nu are importanta ca e uleioasa neagra afumata sau cu  pete . Rolul ei e sa opreasca lumina....

#15
florin43

florin43

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 23.12.2005
Diafragma trebuie sa fie neagra si mata. Sa nu reflecte lumina.

#16
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
De aia e diafragma si nu oglinda... Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate