Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Omul util strânge robinetul și se mândrește cu asta

* * - - - 9 votes
  • This topic is locked This topic is locked
132 replies to this topic

#37
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,337
  • Înscris: 29.07.2013

View Posttoto_riina, on 07 septembrie 2022 - 16:35, said:

Eu va intreb pe cei care spuneti ca situatia asta e doar temporara, si ca va fi doar un sezon, cu pretul marit la MW de gaz, pe ce va bazati?


Temporara este doar pentru cei super optimisti.
Economia mondiala se reaseaza pe noi repere si asta devine dureros pentru cei obisnuiti sa aiba de toate cu bani si munca putine.
Probabil ca astia sunt aia "utili" la care se refera initiatorul.
M'nealui bate saua ca sa priceapa lumea ca "utilii" sunt aia care vor ca rusii sa fie pusi cu botul pe labe, chiar si cu sacrificii din partea noastra.
Eu opinez ca "utilii" sunt aia care au impresia ca daca Putin primeste ce vrea, totul va fi ca inainte.

Vrei mai mult, muncesti mai mult si ai atat cat iti poti permite. Si este doar inceputul.

Edited by argonaut, 07 September 2022 - 17:10.


#38
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009

View Postmigaci83, on 07 septembrie 2022 - 14:03, said:

Nu e vorba de sclavi vs pomanagii. Daca tot ceri pomana, macar sa o ceri inteligent. Nu doar ca sa iti fie cald la partea dorsala.
Industria Romaniei, atat cat mai este, moare vazand cu ochii. (vezi Alro, Azomures, combinatele metalurgice/siderurgice) dar toti isi vad interesul propriu: sa ii fie cald la popou. Mai nimeni nu vede imaginea de ansamblu.
Paiiiii asta se intampla pe vremea lui Cicoare,se intrerupea curentul pentru ca nu era energie suficienta pentru industrie
Hai ,.... aplauze furtunoase ,cincinalu" in 4 aniPosted Image

View Postargonaut, on 07 septembrie 2022 - 17:10, said:

Temporara este doar pentru cei super optimisti.
Economia mondiala se reaseaza pe noi repere si asta devine dureros pentru cei obisnuiti sa aiba de toate cu bani si munca putine.
Probabil ca astia sunt aia "utili" la care se refera initiatorul.
M'nealui bate saua ca sa priceapa lumea ca "utilii" sunt aia care vor ca rusii sa fie pusi cu botul pe labe, chiar si cu sacrificii din partea noastra.
Eu opinez ca "utilii" sunt aia care au impresia ca daca Putin primeste ce vrea, totul va fi ca inainte.

Vrei mai mult, muncesti mai mult si ai atat cat iti poti permite. Si este doar inceputul.
Putin s-a fript rau de tot,nu cred ca ii mai arde de "figuri"

Edited by florinellll, 07 September 2022 - 17:31.


#39
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,337
  • Înscris: 29.07.2013

View Postterratec, on 07 septembrie 2022 - 11:52, said:

Pentru binele cuiva trebuie să reducem temperaturile din case.


Te-au mai intrebat si alti colegi, Domnu' editorialist, pentru al cui bine trebuie sa reducem noi, utilii, temperatura din case si in ce sezon?

Edited by argonaut, 07 September 2022 - 17:46.


#40
migaci83

migaci83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 05.06.2021

View Postflorinellll, on 07 septembrie 2022 - 17:40, said:

Paiiiii asta se intampla pe vremea lui Cicoare,se intrerupea curentul pentru ca nu era energie suficienta pentru industrie
Hai ,.... aplauze furtunoase ,cincinalu" in 4 aniPosted Image

Nu stiu cum era inainte. Eram destul de micut.
Dar, ce e rau in a face economie pentru a avea resurse pentru industrie?

#41
unu999

unu999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,305
  • Înscris: 10.10.2019

View Postterratec, on 07 septembrie 2022 - 11:52, said:

Periodic, docilul de serviciu este tratat cu îndoctrinare.

Asa e. Docilul de serviciu primeste gaz ieftin cat sa devina dependent, iar apoi ajunge sclavul perfect. Indoctrinarea anti nuclear si anti gaze de sist a atins paroxismul in urma cu cativa ani, unii fiind rasplatiti apoi cu functii inalte in Gazprom.


Un nou editorial in care, prin aplicarea psihologiei inverse, faci cititorii sa desluseasca adevarul Posted Image Bravo! Astept cu nerabdare urmatorul editorial.

Edited by unu999, 07 September 2022 - 18:00.


#42
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 02.03.2003

View Postargonaut, on 07 septembrie 2022 - 17:46, said:

Te-au mai intrebat si alti colegi, Domnu' editorialist, pentru al cui bine trebuie sa reducem noi, utilii, temperatura din case si in ce sezon?

Ar fi vremea ca să înţeleagă că un editorial este diferit de o dezbatere, aşa cum sunt subiectele din alte arii (unele numite chiar dezbateri).

Pot citi, reciti şi eventual comenta. Nimeni nu se obligă să răspundă micilior nelămuriri existente sau inventate de dragul scandalului.
Exerciţiul citirii acestor texte se face cu presa tipărită. Cumpără ziarul, citesc şi după aceea pot dezbate cu amicii.

Edited by terratec, 07 September 2022 - 18:02.


#43
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,337
  • Înscris: 29.07.2013

View Postterratec, on 07 septembrie 2022 - 17:59, said:

Pot citi, reciti şi eventual comenta.


Pai, hai sa comentez atunci.

Un "editorial" in al carui titlu este jignita o mare parte a populatiei, cea majoritara, prin acordarea epitetului de "util", prescurtare a sintagmei "idioti utili", nu este altceva decat o mare mizerie.

Edited by argonaut, 07 September 2022 - 18:13.


#44
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Pe mine ma distreaza maxim hipstereala din "capitala" , cum au reusit sa se acomodeze bucurestenii cu traiul fara apa curenta, caci cu lipsa caldurii erau obisnuiti 😂😂.
Uite, de aia l-au pus si il sustin in continuare pe NicuOusor, omu are putere de convingere.
Altfel, cred ca o sa ma alatur si eu miscarii, iarna asta sper sa scad temperatura pe termostat cu un grad, sunt curios cum e la 25 de grade 😉
Imi place era asta post-revolutionara, toti milenialii sunt dispusi sa plateasca pentru a beneficia de privarea de confort, chiar si de libertati !
Beheheeeee....

Edited by icssizero, 07 September 2022 - 18:58.


#45
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Postargonaut, on 07 septembrie 2022 - 18:05, said:

Pai, hai sa comentez atunci.

Un "editorial" in al carui titlu este jignita o mare parte a populatiei, cea majoritara, prin acordarea epitetului de "util", prescurtare a sintagmei "idioti utili", nu este altceva decat o mare mizerie.
se va vedea daca vor fi utili sau nu, in masura in care vor achiesa la solidaritatea vesticii, pana una alta am citit ca elvetienilor li se interzice caloriferul electric si se conditioneaza temperatura din casa la 19 grade si a apei calde la 60.

amenda sau 3 ani la puscarie, tot in conditii de restriste banuiesc.

deocamdata Ciuca nu s-a hotarat cum ne va solidariza

#46
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,431
  • Înscris: 29.04.2008

View Postterratec, on 07 septembrie 2022 - 17:59, said:

. Cumpără ziarul, citesc şi după aceea pot dezbate cu amicii.

Sau îl poți folosi in fundul curții.

#47
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,512
  • Înscris: 02.09.2006

View Posticssizero, on 07 septembrie 2022 - 18:57, said:

Pe mine ma distreaza maxim hipstereala din "capitala" , cum au reusit sa se acomodeze bucurestenii cu traiul fara apa curenta, caci cu lipsa caldurii erau obisnuiti ����.
Uite, de aia l-au pus si il sustin in continuare pe NicuOusor, omu are putere de convingere.
Altfel, cred ca o sa ma alatur si eu miscarii, iarna asta sper sa scad temperatura pe termostat cu un grad, sunt curios cum e la 25 de grade ��
Imi place era asta post-revolutionara, toti milenialii sunt dispusi sa plateasca pentru a beneficia de privarea de confort, chiar si de libertati !
Beheheeeee....
Vezi ca beheheiesti aiurea, a facut misto ciobanul de voi!

#48
csoka2002ro

csoka2002ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 19.04.2010

View PostBursul, on 07 septembrie 2022 - 12:05, said:

Ne-a obligat Nemtia sa strangem robinetele de la calorifer?

Din pacate da ei ne-au obligat din nou ! Uber ale Nemtia !
Doar nu a fost initiativa muncitorimii din Romania ?!

View PostBursul, on 07 septembrie 2022 - 12:05, said:

Ne-a obligat Nemtia sa strangem robinetele de la calorifer?

View Postodastramosilor, on 07 septembrie 2022 - 19:33, said:

se va vedea daca vor fi utili sau nu, in masura in care vor achiesa la solidaritatea vesticii, pana una alta am citit ca elvetienilor li se interzice caloriferul electric si se conditioneaza temperatura din casa la 19 grade si a apei calde la 60.

amenda sau 3 ani la puscarie, tot in conditii de restriste banuiesc.

deocamdata Ciuca nu s-a hotarat cum ne va solidariza

Scria un celebru autor roman :
-Prosti dar multi!
-Multi dar prosti!
Avantaj la cine zice.
Politicienilor de acum si de oricand asta le-a trebuit, ambele tabere si multi si prosti.

Edited by csoka2002ro, 08 September 2022 - 00:03.


#49
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,288
  • Înscris: 05.08.2015
Oamenii strang sau largesc robinetul cat ii tine buzunarul

E o aiureala ca cineva s-ar mandri cu asta

Dar piesa centrala a editorialului nu e robinetul, ci aiureala

Sugerand ca oamenii, daca n-ar fi "utili", ar trebui sa se revolte, sa rastoarne regimul crud si opresiv

Si sa salveze astfel Rossia de la colapsul pe care si l-a pregatit singura, in buna sa traditie istorica

Si Trotski visa revolutia proletariatului european si, pana la urma, a semnat pacea de la Brest-Litovsk. Nu el, ca i-a fost rusine, a trimis un balalau.

#50
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006
iti permiti, deschizi robinetul la maxim, nu-ti permiti, il inchizi. Simplu.

#51
AncutaD

AncutaD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 12.07.2022
Sa te rascoli impotriva cui? A guvernelor slabe care au lasat europa vulnerabile in fata Rusiei?
Si razboiul asta care a durat prea mult.

#52
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 17.01.2012

View Posttoto_riina, on 07 septembrie 2022 - 16:35, said:

Eu va intreb pe cei care spuneti ca situatia asta e doar temporara, si ca va fi doar un sezon, cu pretul marit la MW de gaz, pe ce va bazati?

ai dreptate, ce a păpat lupu' - păpat rămâne!
și chiar de vor descoperi la 2 metri dedesubt, gaz cât himalaya, prețurile tot sus rămân... :(

observați câte bețe-n roate se bagă prosumatorilor de energie electrică solară...

View PostAncutaD, on 07 septembrie 2022 - 16:36, said:

Al cui?

dacă nu citești... :(

View Postgushpi, on 07 septembrie 2022 - 14:43, said:


PS: acel „cuiva” io sunt!!!

View Postiladi, on 07 septembrie 2022 - 20:41, said:


Sau îl poți folosi in fundul cur(ții.)

...iar o mică modificare aduce un pleonasm util... :P

#53
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 20.08.2014
Eu nu am daramat sobele chiar daca mi-am tras gaze anul trecut, le-am lasat, in caz de ceva...mai aveam o jumatate de tona de lemne de cand faceam focul cu lemne, si am mai luat juma de tona de peleti (din aia la 10 kg, cate 5 bucati mari). Dar cel mai mult ma dispera cum incearca nenorocitii astia sa sperie lumea, in special pensionarii, cu pana de curent si alte aberatii, ca o sa ne lase fara lumina si fara caldura! Gazul nu l-am avut oprit decat o singura data, cam 10 ore intr-o zi, cand a fost nu stiu ce incendiu pe undeva pe la Midia, iar lumina n-am mai avut-o oprita de cand hau...decat foarte rar cand fac ei revizii, dar atunci se anunta ziua si intervalul orar, si strazile. Dar nu ca o sa ne lase zile intregi in bezna si frig, cum anunta nenorocitii astia la tv!
Ma intreb ce interese stau in spatele a astfel de anunturi, trebuie sa fii nebun la cap sa anunti asa stiri false, ori vor sa scape mai repede de batrani provocandu-le atacuri de panica si infarct, de la sperietura!

#54
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018

View Postgeorge_alexandru, on 07 septembrie 2022 - 12:20, said:

Nu strangi nici un robinet, consumi cat poti de mult, platesti factura si iti vezi de ale tale. Nu iti interzice nimeni asta.

Pe cat pui pariu ca vor limita consumul pe adresa sub amenintarea intreruperii furnizarii de gaze sau electricitate?

Deci efectiv intreruperea serviciului + amenda. Sunt convins ca se va ajunge la asta cand nu vor mai exista resurse.

E ca si cum ai fi impreuna cu altii intr-o barca in mijlocul oceanului cu cateva sticle de apa de baut. Nu o sa bea doar unul ca animalul si restul sa moara, se vor rationaliza resursele. La fel si alea energetice.

View Postvalirex, on 08 septembrie 2022 - 02:41, said:

iti permiti, deschizi robinetul la maxim, nu-ti permiti, il inchizi. Simplu.

Si mai simplu e cand nu mai vine nimic pe teava. Si tu stai cu banii in mana, pe care nu-i vrea nimeni.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate