Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Omul util strânge robinetul și se mândrește cu asta

* * - - - 9 votes
  • This topic is locked This topic is locked
132 replies to this topic

#19
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,336
  • Înscris: 29.07.2013
Asa se intampla cand traiesti intr-o colectivitate si intr-o uniune.
Te obisnuiesti cu easy life obtinut prin strategii economice gresite la care au pus toti botul. Lipsa de previziune si strategii alternative, mergand doar pe mana unora ce se considera "locomotiva economica", cu ochii inchisi si mainile intinse te leaga de respectivul utilaj si la bine dar si la greu.

Gaze de sist, gazele din MN, NuclearElectrica, baraje neterminate, au ramas in uitare, mult mai comod fiind gazul de pe teava sovietica, alaturi de tovarasi.
S-a liberalizat comertul cu energie electrica fara vre-o retinere sau atentie iar rezultatul a fost aparitia baetzilor destepti cu ceasuri de 100.000 de euro si conturi babane, umplute in cativa ani.
Trist este ca nici acum, dupa ce ne-a cazut in cap toata criza, masurile ce trebuiau luate de demult inca sunt in discutii baiguite de niste parlamentari si politruci ale caror venituri le vor permite sa nu bage de seama robinetul dumitale.

#20
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009

View Postlaffin, on 07 septembrie 2022 - 13:13, said:

asa-i omu cand se invata cu pomana, crede ca i se cuvine.
Corect,mai bine sclavi decat pomanagii

View Postargonaut, on 07 septembrie 2022 - 13:30, said:

S-a liberalizat comertul cu energie electrica fara vre-o retinere sau atentie iar rezultatul a fost aparitia baetzilor destepti cu ceasuri de 100.000 de euro si conturi babane, umplute in cativa ani.
Trist este ca nici acum, dupa ce ne-a cazut in cap toata criza, masurile ce trebuiau luate de demult inca sunt in discutii baiguite de niste parlamentari si politruci ale caror venituri le vor permite sa nu bage de seama robinetul dumitale.
Umplute in cateva luni

Edited by florinellll, 07 September 2022 - 13:41.


#21
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Postlaffin, on 07 septembrie 2022 - 13:13, said:

asa-i omu cand se invata cu pomana, crede ca i se cuvine.

Ce pomana, te referi la natiuni care NU AU fluvii, bazine hidrografice, resurse de hidrocarburi ca Romania ?
Votez ca urmatoarea resursa restrictionata sa fie AERUL.

#22
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View Postborn2lose, on 07 septembrie 2022 - 12:45, said:

of, tinerete nebuna, ce naiva si lipsita de griji esti Posted Image

noi astia care am trait sub calcai rusesc, si ne-aducem aminte ce insemna economia cand eram sub control rusesc - 2 ore de curent seara si caldura de paste si de craciun,

Nu mai incercati sa distorsionati realitatea. Nu era asa, pana si la Vaslui aveam curent aproape continuu, erau intervale orare la care se intrerupea. Iar caldura...era cat sa fie suficient, nu cat sa stai in maieu. 2ore dimineata si vreo 2-3 ore seara, era de ajuns, oamenii pe atunci erau la munca. Ca sa nu mai zic ca aproape toti la blocurile cu 4 etaje aveau sobe, care nu aveau sobe avea resouri, radiatoare, curentul era un mizilic pe atunci, cu 100lei care reprezenta 5% din salariu achitai toata intretinerea. Mai rau era cu TV-ul si in localitatile mici cu statul la coada la butelie, abia acolo era nasol ca se formau cozi de 200-300m cu liste de asteptare.

Daca tot va apucati de povestit, spuneti exact cum era situatia nu exagerati. Nu zic ca era bine si ca mi-ar lipsi cumva acele vremuri dar nici nu tin minte sa fi facut foamea, frigul.

#23
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,510
  • Înscris: 02.09.2006

View PostNaijax, on 07 septembrie 2022 - 12:16, said:

Nu te obliga nimeni
Daca mai cresc un pic preturile la gaze, te obligi singur
Au englezoii o vorba - heating or eating
Ce alegi ?
   Din ce am citit de-a lungul anilor pe forum, am inteles ca majoritatea covirsitoare a celor prezenti au un nivel de trai foarte ridicat, venituri consistente, foarte multi traiesc excelent in strainate impreuna cu familiile, deci teoretic sint prea putini cei care vor fi nevoiti sa faca economie la incalzire!
  nu vreau sa ceez discutii aiurea, dar e ciudat cum cei care intr-un context insinueaza ca sint plini de bani, in alt context s-ar putea vaita ca nu le ajung banii pentru facturile la utilitati!

#24
migaci83

migaci83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 05.06.2021

View Postadisz, on 07 septembrie 2022 - 12:36, said:

Io as alege heating pana la urma. Daca stai in frig consumi mult mai multe calorii decat daca stai in caldura. Eating oricum exista, mai moderat, dar exista.

Parerile sunt impartite.
Am dat un google la repezeala.
https://dieteticdire...mmer-vs-winter/
Contrary to popular belief, our bodies burn slightly more calories adapting to cold temperatures than we do adapting to warm weather.(...)
Conversely, the summer heat has little effect on your resting calorie burning (aka BMR- Basal Metabolic Rate). If you find yourself sweating, this is not active calorie burning. However, if you are in heated environment for prolonged periods or running a fever this can increase your calorie burning or BMR.

https://www.livestro...f-you-are-cold/
Cold weather doesn't increase calories burned unless you get really cold and start to shiver, according to the ACE.

De asemenea, se pare ca frigul e mai "sanatos". Nu o spun eu, o spune un doctor de ... copii. (asta si pt ca unii se ingrijorau ca copii ar suferi cel mai mult din cauza unei temperaturi mai mici, si de mania asta de a da temperatura la 25 grade)
https://www.cbsnews....e-cold-or-heat/
So, which is harder on the body: extreme heat or extreme cold?
"It's a good question," said Dr. Thomas Hellmich, an emergency room physician at University of Minnesota Amplatz Children's Hospital. "In general, you tolerate better extremes in cold. Your core temperature can tolerate going down more than going up."
He pointed out that someone who falls through the ice can survive for hours, even with their core temperature dropping 20 degrees.
"If it goes up even 10 degrees, that's gonna be really hard on your brain. Where if it goes down, it can actually be protective -- in some situations," he said.
Hellmich said he sees more children in the hospital with problems related to high temperatures than he does in the extreme cold.
"People are at higher risk with temps they're not used to and their body hasn't adapted to," he explained. "In Minnesota we're not used to this."

(articol din 2011)

#25
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,510
  • Înscris: 02.09.2006

View Postsandu222, on 07 septembrie 2022 - 13:48, said:

Nu mai incercati sa distorsionati realitatea. Nu era asa, pana si la Vaslui aveam curent aproape continuu, erau intervale orare la care se intrerupea. Iar caldura...era cat sa fie suficient, nu cat sa stai in maieu. 2ore dimineata si vreo 2-3 ore seara, era de ajuns, oamenii pe atunci erau la munca. Ca sa nu mai zic ca aproape toti la blocurile cu 4 etaje aveau sobe, care nu aveau sobe avea resouri, radiatoare, curentul era un mizilic pe atunci, cu 100lei care reprezenta 5% din salariu achitai toata intretinerea. Mai rau era cu TV-ul si in localitatile mici cu statul la coada la butelie, abia acolo era nasol ca se formau cozi de 200-300m cu liste de asteptare.

Daca tot va apucati de povestit, spuneti exact cum era situatia nu exagerati. Nu zic ca era bine si ca mi-ar lipsi cumva acele vremuri dar nici nu tin minte sa fi facut foamea, frigul.
Maestre, ia gugaleste si vezi cit curent aveai dreptul sa consumi trimestrial inainte de 1989!  Chiar daca ai trait in epoca, posibil sa nu stii ca erau cote si de energie electrica, pentru ca nu ajungeai sa le depasesti ca nu aveai cu ce consuma!
la 3 persoane/ ap. 3 camere, cota era de 30 kwh lunar. la orase, la sate chiar mai putin! ce se depasea se platea mai scump, dupa care puteai fi debransat! e adevarat ca nu am auzit sa fie cineva debransat din acest motiv, dar toti cei care (ca si mine) incalzeam locuinta sau apa electric, plateam de ne spargeam la curent! personal, am platit si 250 lei amenda pentru ''risipa de energie electrica''!

asa ca nu ne mai povesti tu din auzite ceea ce noi am trait!

#26
migaci83

migaci83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 05.06.2021

View Postflorinellll, on 07 septembrie 2022 - 13:40, said:

Corect,mai bine sclavi decat pomanagii

Nu e vorba de sclavi vs pomanagii. Daca tot ceri pomana, macar sa o ceri inteligent. Nu doar ca sa iti fie cald la partea dorsala.
Industria Romaniei, atat cat mai este, moare vazand cu ochii. (vezi Alro, Azomures, combinatele metalurgice/siderurgice) dar toti isi vad interesul propriu: sa ii fie cald la popou. Mai nimeni nu vede imaginea de ansamblu.

#27
4ndr3i-13

4ndr3i-13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,479
  • Înscris: 02.01.2008
cum facem sa le transmitem politicienilor sa isi miste popoul sa faca ceva util si pentru noi? de la salvarea industriei la marirea capacitatii de productie pe gaze si energie, nu mai zic de transporturi, educatie, medicina

#28
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,810
  • Înscris: 14.10.2008
Obiectiv este bine ca nu ni se mai taie macaroana ca in comunism, daca vrem, daca ne permitem (wow be careful, vorba lui TJ Miles) putem sa consumam cat curent si cat gaz dorim.

Subiectiv: oricum nu sunt de acord cu peste 22 C in casa indiferent de sezon, iarna incalzesc la 19 C ca mai sus oricum imi explodeaza factura, vara racoresc camera la cat vrea aparatul de AC, 21-19 C.

#29
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 17.01.2012

View Postoverseas, on 07 septembrie 2022 - 13:04, said:

Ma simt panicat cand aud CRIZA ! Sigur e ok sa spunem in stanga si in dreapta ca e CRIZA ?

ai dreptate, nu-i CRIZĂ - ESTE RĂZBOI!!!

#30
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
E wake-up call pt. cei ce cred că se poate consuma și bate joc de Pământ la nesfârșit. Am ajuns în 2022 să consumăm resursele neregenerabile ale planetei deja de prin august, restul anului e pe datorie.

#31
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 17.01.2012

View Postterratec, on 07 septembrie 2022 - 11:52, said:

Pentru binele cuiva trebuie să ...

bre inițiatorule, io văz că to dorești să imprimi senzația că ni se limitează niște drepturi...
ești în eroare TOTALĂ!!!

am mai scris azi: hitler a fost lăsat în pace între 1919 și 1939 - iar consecința a fost moartea directă a peste 70 de milioane de oameni și nenorocirea a altor sute de milioane (prin foamete, boli etc)
așa că dacă trebuie să tremur o iarnă, numai pt ca apoi să revin la normal, o voi face... bucuros chiar!

PS: acel „cuiva” io sunt!!!

#32
migaci83

migaci83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 05.06.2021

View Post4ndr3i-13, on 07 septembrie 2022 - 14:12, said:

cum facem sa le transmitem politicienilor sa isi miste popoul sa faca ceva util si pentru noi? de la salvarea industriei la marirea capacitatii de productie pe gaze si energie, nu mai zic de transporturi, educatie, medicina

Pai cred ca in primul rand prin incetarea in a ne mai plange pe net/canale sociale pe criterii subiective si a vedea doar interesul propriu (gen, eu vreau sa stau in chiloti la 25 grade, ca de asta s-a murit la revolutie) si a fi putini mai responsabili si mai cerebrali.
Politicienii ne vor da ceea ce le cerem. Cerem subventii pentru confortul nostru, astea ne vor da. Cerem subventii pentru industrie, atunci asta ar trebui sa ne dea. Ideea ca ambele nu se poate. Noi trebuie sa alegem. Dar trebuie sa intelegem ca subventionand industria, in final se va indeplini indirect si prima cerinta.

#33
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,886
  • Înscris: 15.04.2007

View Postgushpi, on 07 septembrie 2022 - 14:32, said:

ai dreptate, nu-i CRIZĂ - ESTE RĂZBOI!!!
Votez si eu ca din cauza la razboi,da care razboi ? Vedeti data !

Attached Files



#34
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,861
  • Înscris: 06.10.2003

View Post4ndr3i-13, on 07 septembrie 2022 - 14:12, said:

cum facem sa le transmitem politicienilor sa isi miste popoul sa faca ceva util si pentru noi? de la salvarea industriei la marirea capacitatii de productie pe gaze si energie, nu mai zic de transporturi, educatie, medicina
Francezii au folosit ghilotina.

View Postgushpi, on 07 septembrie 2022 - 14:32, said:

ai dreptate, nu-i CRIZĂ - ESTE RĂZBOI!!!

În Ro nu războiul e de vină ci clasa politică (și, pe cale logică, poporul care a ales niște nulități să-i reprezinte).

La modul serios, io n-am citit în presă de vreo măsură pentru firmele producătoare de orice din Ro. Degeaba curentul ar fi ieftin pentru cetățenii vulnerabili cum ne transmite Ciucă dacă sunt șomeri. Pe lângă subvenția plătită furnizorilor mai trebuie să plătească statul și șomajul foștilor angajați din firmele închise.

#35
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 20.08.2014
Eu va intreb pe cei care spuneti ca situatia asta e doar temporara, si ca va fi doar un sezon, cu pretul marit la MW de gaz, pe ce va bazati? Cu ce vor compensa liderii europeni absenta gazului rusesc? Cu gaz din Marea Nordului? Permiterul Neptun descoperit in Marea Neagra zice-se ca va fi exploatat abia peste 4-5 ani...dar pana atunci mai sunt 4-5 ierni, ce ne facem? Indiferent daca se va termina sau nu razboiul din Ucraina (sau daca va ramane un conflict inghetat gen Abhazia Osetia), cine garanteaza ca va scadea pretul la bursa, cata vreme "somitatile" europene si-au pus in cap sa ingenuncheze Rusia cu orice pret?
Atata timp cat pretul se stabileste la bursa, iar tarile OPEC nu vor sa mareasca productia, vorbim vorbe. Anul trecut pe vremea asta desteptul de Popescu ne asigura ca preturile vor reveni peste 1 an la cele din 2020 (inainte sa dea ordonanta de iarna trecuta). Acum vedem ca realitatea e cu totul alta! In plus, anul trecut, cand preturile incepusera deja s-o ia razna (incepand cu vara lui 2021), nu era niciun razboi, deci razboiul nu are treaba cu situatia actuala a preturilor!

#36
AncutaD

AncutaD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 12.07.2022

View Postterratec, on 07 septembrie 2022 - 11:52, said:

Pentru binele cuiva trebuie să reducem temperaturile din case.
Al cui?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate