Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Masina ridicata

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
117 replies to this topic

#37
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,100
  • Înscris: 15.08.2005

 TehCube, on 05 septembrie 2022 - 15:12, said:


Aha, deci celor care s-au interesat si si-au facut timp sa mearga la o licitatie publica, aia sunt cei care au primit "pe blat"? Poate n-aveau chef sa le fie masina ridicata pentru ca parcheaza pe locuri care nu-s ale lor.
Foarte bine ca o sa ajunga preturile la cotele respective. Masina e un moft, nu e datoria nimanui sa ofere locuri de parcare gratis. Spor la participat la liciatii!
la fel si aia care depun cereri de locuri de parcare in platforma online si le primesc, iar vecinii comenteaza ca s-au dat pe blat.
la mine in zona s-au eliberat vreo 5 locuri de parcare in august, aveai la alegere. fiind in zona 3, pretul unui loc de parcare e de 500 lei/an si tot au stat vreo sapt locurile alea libere in platforma online.

#38
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,806
  • Înscris: 09.01.2007

 routerboard71, on 05 septembrie 2022 - 15:29, said:

"Masina e un moft"
Poate pentru tine o fi moft.
Multe chestii te ajuta in viata. Dar in general masina e un moft, in sensul ca nu e esentiala. Adica poti trai fara inconveniente majore si fara. Am avut colegi care veneau la munca facand naveta din Ploiesti in Bucuresti cu trenul, si apoi transport in comun.
In plus, nu o ziceam ca pe o insulta, ci mai mult ca sa subliniez faptul ca vine cu multe responsabilitati, nu cu drepturi. Cea mai importanta fiind cea de a nu ii incurca (prea tare) pe altii, fie in trafic, fie cand o lasi parcata, etc. Si responsabilitatea asta o ignora multi cu desavarsire.

 rexx, on 05 septembrie 2022 - 15:56, said:

la fel si aia care depun cereri de locuri de parcare in platforma online si le primesc, iar vecinii comenteaza ca s-au dat pe blat.
la mine in zona s-au eliberat vreo 5 locuri de parcare in august, aveai la alegere. fiind in zona 3, pretul unui loc de parcare e de 500 lei/an si tot au stat vreo sapt locurile alea libere in platforma online.

Oho, norocos. In sectorul 3 stiu pe cineva care a participat la licitatie recent, erau 5 locuri libere, s-au dat primele 3 cu 6500 / 7000 / 8000, al 4-lea (pe care l-a luat el) cu 10000 si ultimul cu 13000 (lei, evident), si asta pentru dreptul de a-l folosi, tot vor trebui platiti SI cei 500 de lei pe an, evident.

#39
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,367
  • Înscris: 27.10.2007
asta a fost geniala.

 Sephh, on 05 septembrie 2022 - 13:07, said:

Momentan au fost locurile date pe blat pentru oameni care nu au ce face acasa si s-au dus la licitatia cu strigare, plus afiliati primariei.
N-ai dreptate, de fapt nu te-a interesat licitatia, iar acum emiti pretentii pentru locul de parcare. chiar mi se pare ca n-ai dreptate.
probabil ti-ai facut calculul ca nu se ocupa locurile si vei putea parca pe gratis, dar soarta a decis altfel.

Edited by strongsss, 05 September 2022 - 19:31.


#40
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 19.03.2007

 Sephh, on 04 septembrie 2022 - 23:27, said:

Mi-a fost masina ridicata (abuziv) de catre politie.

Era intr-o parcare mare unde locuiesc eu, locul de parcare respectiv nefiind marcat cu nimic, scris cu vopsea, placute cu numarul masinii care a cumparat locul, nimic.
Din ce am inteles, sunt in toata parcarea cam 10 locuri cumparate (recent), din vreo 70 de locuri cate are parcarea, insa multe au placute sau scris cu vopsea numarul.

Ce sanse am sa imi anuleze amenda politia si sa nu platesc nici taxa la parcul auto?
Politia cand a venit sa constate, nu trebuia sa aiba o dovada ca locul e marcat in vreun fel?
In felul asta, se face japca, daca maine parcheaza alt ghinionist, ii ridica si lui masina.

In ce oras/sector locuiesti ?

#41
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Teoretic sunt goale alea verzi, practic sunt neplatite doar. Daca platesti, alegi unul si poti parca. Ca atunci cand te duci la mall si platesti dupa doua ore. Sau ca si cum te duci in centru si vezi unul gol si nu vezi nici un taxator sau aparat si zici ca inseamna ca e gratis. Nu e, mi s-a intamplat in alte orase nu in Bucuresti. In Bucuresti apar din ciment langa tine si iti spune cat costa, in Ardeal sunt mai molcomi si trebuie sa te interesi tu cat platesti si unde.
Nici in sectorul 6 nu mai sunt marcate de cativa ani, noroc cu vecinii ca mai dau cu var pe jos ca altfel nu se mai vede numarul de 3 ani. Dar lumea stie unde se parcheaza si unde nu. Daca sunt linii albe pe jos nu se parcheaza, e simplu. Unii si-au pus opritoare, atii numerele pe gard dar politia asta locala care mananca bugetul le-a dat jos.
Primaria asta a ta de care nu vrei sa zici asteapta sa platesti ca sa parchezi. Pana atunci iti ridica masina. Simplu.

#42
cetces

cetces

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 10.08.2022
Numai fantezii scriu unii.
Sunt parcari de resedinta, nu plateste nimeni nici o taxa sa il ocupe temporar si nu apare nici un taxator, alea sunt parcarile cu plata, lucru care n-are nimic in comun cu parcarile de resedinta.
De obicei parcarile de resedinta sunt concesionate intr-un interval orar gen 16-08, in rest, in intervalul 08-16 sunt parcari liber de ocupat de oricine fara sa poata comenta cineva ceva, cat timp nu e parcata o masina pe loc il poti ocupa.
La alea cu plata de obicei e invers, sunt cu plata in intervalul 08-16 si gratis in intervalul 16-08, scopul e sa ii taxeze pe aia care in timpul programului institutiilor publice parcheaza pe langa institutiile publice, adica daca vrei sa platesti taxele/impozitele trebuie sa platesti si minim o ora de parcare suprataxa de fraier platitor de taxe si impozite. Sau daca te duci la spital sa te tratezi de ceva trebuie sa platesti suprataxa de fraier platitor de taxe, impozite si contributie de sanatate minim 3 ore, ca mai devreme de 3 ore nu prea ai sanse sa te vada cineva la UPU, cunosc persoane care pentru chestii banale au stat in sala de asteptare 6 ore pana sa ii vada un medic sa ii panseze si sa le prescrie cateva pastile amarate.

Apropo de ce spunea cel de mai sus, are dreptate, din cauza celor ce n-au ce face pe acasa primarul isi permite sa forteze nota.
Cunosc o parcare unde sunt arondate 4 blocuri de oameni cu capul pe umeri care s-au unit impotriva primariei si n-au concesionat locurile, locuri care de fapt sunt aceleasi locuri facute de Ceausescu pe care primaru a desenat niste linii. Doar 4 tampiti care n-aveau ce face pe acasa au tradat uniunea si s-au dus sa umfle buzunarul primarului degeaba, amuzant e ca erau exact aia care isi abandonau rabla in parcare cu saptamanile ca saracii n-au viata deloc, deci unde sa plece... nici nu e de mirare la cat de idioti au dat dovada ca sunt.

Sfatul meu e sa contesti, pierzi sau castigi, nici nu conteaza, mai bine sa lupti decat sa regreti ca ai fost violat fara sa incerci sa spui macar nu la viol, lucru care prin definitie inseamna ca nu a fost viol ca ti-ai dat consimtamantul.

#43
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 19.03.2007
@cetces
Cand unul are locul platit si tu nu ai cunostinta de acest lucru si ii ocupi locul, e legitim ca cel care a platit acel loc de parcare sa sune la politia comunitara si sa pretinda ca locul sa-i fie eliberat. Iar politia vine si ridica masina de pe acel loc de parcare. Ce nu ti se pare corect ? Adica unul e prost si plateste 500-600 de lei locul de parcare si altul se vrea smecher si nu plateste dar vrea sa foloseasca ?
Nu stiu unde locuiesti, dar in orasele aglomerate se ofera sume astronomice uneori pentru a avea un loc de parcare. La fel nu stiu de unde o scoateti pe aia ca locul e al tau intre anumite ore, probabil folclor urban. E usor sa dai sfaturi pe banii altora, daca pierzi platesti recuperarea masinii, amenda, cheltuielile de judecata, timpul pierdut, stres, etc. Ia fa un calcul si vezi cum iesi mai bine, sa platesti la fel ca ceilalti locul de parcare sau sa inmultesti suma pe care o dai pe parcare cu 3,5 sau 10.
In sectorul 4, intri pe aplicatie si vezi exact ce locuri mai sunt libere in jurul locuintei, astfel poti realiza daca un anumit loc e liber sau inchiriat de cineva. Iar montarea placutei cu nr de inmatriculare sau orice alte marcaje sunt interzise. Daca afirmi ca parcarea e la liber intre 8 si 16, poti inchiria si un blocator care iti va fi montat pe locul tau de parcare, dimineata cand pleci la serviciu il ridici, tocmai ca sa nu-ti ocupe altcineva locul.
Concluzia ta ar fi ca aia care isi platesc locul de parcare sunt tampiti si cei care "fenteaza" plata sunt baieti destepti ?

#44
cetces

cetces

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 10.08.2022
Ce folclor urban nene, ca iti dau acum exemple de orase unde scrie chiar pe panou ca doar in intervalul orar X locurile pot fi concesionate ca parcari de resedinta. Exact cum scriu si pe panourile parcarilor cu plata ca doar in intervalul orar X se plateste, in afara acelor ore locurile fiind la liber, cum le-a lasat Ceausescu.
Anumite sectoare din Bucuresti sunt exceptii, avand aplicatii prin care poti vedea in timp real ce locuri au fost concesionate, nu sunt nicidecum regula, nici macar la nivel de Bucuresti, in alte orase nu afli asemenea informatii.

La fel exceptie sunt anumite UAT-uri care concesioneaza locuri 24/24, in rest se concesioneaza doar in intervale orare bine definite, de obicei in afara orelor de munca, ca cel ce le concesioneaza sa poata ocupa locul cand ajunge acasa de la munca. In rest, in timpul programului n-are nici un drept asupra locului, poate parca oricine.

Ba chiar cunosc un UAT care a gandit o hotie inedita, dupa care a anulat treaba dupa ce cetatenii s-au revoltat. Sa vezi ce hotie gandise primarul: concesiona riveranilor locul intre orele 16-08 iar in intervalul 08-16 erau transformate in parcare cu plata orara... si chiar si riveranii daca nu plecau la ora 08 de pe loc trebuiau sa plateasca taxa orara ca sa nu ii deranjeze garda primarului.

Doar pentru ca aveti voi anumite frustrari nu inseamna ca e legal ce se face.
Pe asta si mizeaza primarii, ca cetatenii vor sta capra si nu se vor zbate.
La Constanta s-a ajuns ca in urma unor contestatii sa fie anulat in instanta sistemul de parcari cu plata, fiind declarat ilegal. Primaria in mod pervers a lasat insa afisele si cine nu stia ca a fost anulat platea in continuare.

#45
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,100
  • Înscris: 15.08.2005
cate legende urbane pe aici, mai ales aia cu intervalul orar
la fel ca si aia ca ai voie sa parchezi pe trotuar daca lasi 1 metru ptr pietoni

am cautat in contractul meu de parcare si nu scrie NIMIC de interval orar: locul este inchiriat si gata

Edited by rexx, 05 September 2022 - 21:47.


#46
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,806
  • Înscris: 09.01.2007
Daca ma intrebati pe mine, cel mai fain sistem e cum au prin unele parti din Olanda (eu am vazut in Eindhoven) - tu achiti un loc in zona X (pe langa resedinta ta), si parchez pe locurile "primariei" din zona respectiva, care poate fi o strada intreaga. Nu are fiecare loc desemnat, si ziua e "la liber", daca ai treaba in zona poti opri acolo in vizita la cineva.

Dar seara/noaptea circula o masina cu camera, verificand numerele de inmatriculare. Daca nu ai ce cauta acolo (nu locuiesti in zona) si esti parcat pe loc de resedinta, ai o problema. :)
In felul asta se ocupa "organic" locurile, daca e cineva in vizita la vreun vecin cand ajungi acasa, nu trebuie sa astepti dupa el, sa muti masina, etc., si e foarte usor de administrat de catre primarie.

De ce exista mituri pe la noi? Ca avem super destepti la conducere:

Quote

Unde parcăm dacă avem treabă în zonă? Ne răspunde chiar primarul Robert Negoiță: dacă beneficiarul părășeste locul de parcare ”în timpul zilei, adică de la ora 8 la ora 18, dacă nu mă înșel, altcineva poate ocupa locul de parcare temporar, cu condiția că pune numărul de telefon în parbriz”. Putem deci parca liniștiți în timpul zilei pe orice loc de parcare închiriat de la DSP, chiar și pe cele dintre blocuri, doar să lăsăm un număr de telefon și să ne mutăm mașina când beneficiarul ne solicită asta.
Omu' a zis "daca nu ma insel" ca probabil are loc privat de parcare, nu stie detalii de genul.
Probabil functioneaza chestia cu numarul de telefon, daca nu sunt nesimtiti atat proprietarul cat si cei care vin sa o ridice, dar eu n-as risca.

#47
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,244
  • Înscris: 04.11.2016

 titoo, on 05 septembrie 2022 - 21:15, said:

...................La fel nu stiu de unde o scoateti pe aia ca locul e al tau intre anumite ore, probabil folclor urban.........................

Nu este nici folclor si nici legenda urbana, cel putin la noi in oras. Parcarile de resedinta sunt semnalizate ca atare, sunt trase linii si alocate locuri, asta dupa ce primaria mai intai le asfalteaza si incearca sa le mareasca capacitatea. Locurile in aceste parcari sunt disponibile pentru toata lumea de la 7,00 la 16,30 de luni pana vineri. Dupa aceasta ora daca cel care are locul arondat si-l gaseste ocupat poate chema "localii" care dau amenda. Cel care are loc platit nu are voie sa-l blocheze sau sa-l marcheze sub nicio forma.

"Art.34 – În parcările de reşedinţă se va atribui pentru folosinta, in limita locurilor disponibile, câte un loc
de parcare pentru fiecare apartament, între orele 16,30 si 07,00 a zilei următoare, de luni până vineri şi de sâmbăta
de la ora 07,00 până lunea la ora 07,00, la tariful stabilit prin Hotărâre a Consiliului Local sau la tariful licitat."

Edited by gabrieln2016, 05 September 2022 - 22:02.


#48
cetces

cetces

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 10.08.2022

 rexx, on 05 septembrie 2022 - 21:46, said:

cate legende urbane pe aici, mai ales aia cu intervalul orar

 TehCube, on 05 septembrie 2022 - 21:53, said:

De ce exista mituri pe la noi? Ca avem super destepti la conducere:

Omu' a zis "daca nu ma insel" ca probabil are loc privat de parcare, nu stie detalii de genul.
Nu sunt mituri, ci unii au impresia ca daca la ei in sat e asa inseamna ca pe toata planeta e la fel. Si mai sunt si agresivi contrazicand lumea aiurea.
A zis daca nu ma insel pentru ca nu cunostea exact intervalul orar, asa ca a zis 08-18 dar a adaugat acea "daca nu ma insel" ca sa mentioneze ca e posibil sa greseasca si sa fie alt interval orar, de exemplu 08-16.

#49
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Astia care va certati despre ora... Sa zicem ca in unele orase e cu ore dar voi ati vazut pozele intiatorului? Chiar si la faza asta cu ore el are poze in intuneric. Deci clar nu erau intre 8 si 18 sau 6 si 16 sau ce mai vreti voi.
In sectorul meu nu se specifica de anumite ore, nimic. Ai locul ala si gata.
Daca eram in decembrie il credeam ca e ora 17 si poate mai avea pana la 18. Dar in august intuneric inseamna dupa 21.

Edited by Seteh, 05 September 2022 - 22:06.


#50
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,806
  • Înscris: 09.01.2007

 cetces, on 05 septembrie 2022 - 22:02, said:

Nu sunt mituri, ci unii au impresia ca daca la ei in sat e asa inseamna ca pe toata planeta e la fel. Si mai sunt si agresivi contrazicand lumea aiurea.
A zis daca nu ma insel pentru ca nu cunostea exact intervalul orar, asa ca a zis 08-18 dar a adaugat acea "daca nu ma insel" ca sa mentioneze ca e posibil sa greseasca si sa fie alt interval orar, de exemplu 08-16.

Nu cred, eu sunt in sector 3 si in contract nu scrie de interval orar. Nu stiu daca ar trebui sa fie specificat in contract sau nu, dar daca e vreo prevedere legala legata de treaba asta, eu nu am gasit-o online, sau pe site ADP. Te invit sa incerci.
Dar cert e ca in alte orase exista chestia asta. Adica eu nu te contraziceam, dar in Bucuresti nu stiu sa fie asa. N-am auzit pe nicaieri.
Stiu ca-i ilegal sa pui opritor sau alte d-alea, dar cred ca-i din cauza ca iti instalezi rahaturi pe terenul statului, nu ca sa poata parca altii ziua.

Repet, nu sunt sigur ca-i asa, dar nu am gasit nicaieri ca ai avea voie, doar declaratia asta "la oha" a primarului. Si procedura cel putin dubioasa cu numarul in parbriz, daca aia nu te suna si pleaca cu asina ta, ii dai in judecata ca erau obligati prin lege sa te sune? :)

#51
Sephh

Sephh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 28.04.2006
Astazi pe la 17 cand am coborat, omul era in parcare si deja sunase la politie ca sa ridice alta masina care parcase pe locul lui.

E bun daca aduna vreo 15 clienti pe luna.

#52
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,240
  • Înscris: 26.06.2009

 adip1962, on 05 septembrie 2022 - 08:17, said:

Ce sanse ai? Zero!
Acum vreo 6 luni mi-au ridicat masina de pe Calea Vacaresti. Parcata complet regulamentar. Ca cica nu aveam 25 m de la intersectie. Daca masori din centrul ei, aveam 30.... Acum acolo este parcare... cu plata.
...distanta se masoara de la marcajul de incepere al intersectiei. Ai masurat asa? Probabil ca nu mai ies cei 25m, nu-i asa? ;-)

#53
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,167
  • Înscris: 19.09.2005

 Sephh, on 05 septembrie 2022 - 13:07, said:



Am intrebat de curiozitate astazi la ADP cat costa un astfel de loc de inchiriat.
Momentan au fost locurile date pe blat pentru oameni care nu au ce face acasa si s-au dus la licitatia cu strigare, plus afiliati primariei.
S-au dat locuri cu 150 de lei pana la finalul anului.
Din ce am vorbit acolo, se estimeaza ca la anul, pretul pentru un loc sa ajunga 4000 - 6000 de lei pe an.
ce sector?
eu m-as duce si as lua cat sunt inca cu tariful minim
la adp gasesti si regulamentul parcarilor.
poate e cu loc in parcare dar oricare loc.

#54
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 19.03.2007

 cetces, on 05 septembrie 2022 - 21:36, said:

Ce folclor urban nene, ca iti dau acum exemple de orase unde scrie chiar pe panou ca doar in intervalul orar X locurile pot fi concesionate ca parcari de resedinta. Exact cum scriu si pe panourile parcarilor cu plata ca doar in intervalul orar X se plateste, in afara acelor ore locurile fiind la liber, cum le-a lasat Ceausescu.
Anumite sectoare din Bucuresti sunt exceptii, avand aplicatii prin care poti vedea in timp real ce locuri au fost concesionate, nu sunt nicidecum regula, nici macar la nivel de Bucuresti, in alte orase nu afli asemenea informatii.

La fel exceptie sunt anumite UAT-uri care concesioneaza locuri 24/24, in rest se concesioneaza doar in intervale orare bine definite, de obicei in afara orelor de munca, ca cel ce le concesioneaza sa poata ocupa locul cand ajunge acasa de la munca. In rest, in timpul programului n-are nici un drept asupra locului, poate parca oricine.

Ba chiar cunosc un UAT care a gandit o hotie inedita, dupa care a anulat treaba dupa ce cetatenii s-au revoltat. Sa vezi ce hotie gandise primarul: concesiona riveranilor locul intre orele 16-08 iar in intervalul 08-16 erau transformate in parcare cu plata orara... si chiar si riveranii daca nu plecau la ora 08 de pe loc trebuiau sa plateasca taxa orara ca sa nu ii deranjeze garda primarului.

Doar pentru ca aveti voi anumite frustrari nu inseamna ca e legal ce se face.
Pe asta si mizeaza primarii, ca cetatenii vor sta capra si nu se vor zbate.
La Constanta s-a ajuns ca in urma unor contestatii sa fie anulat in instanta sistemul de parcari cu plata, fiind declarat ilegal. Primaria in mod pervers a lasat insa afisele si cine nu stia ca a fost anulat platea in continuare.
Tati, doar ce ti-am spus ca atunci cand pleci la serviciu ridici blocatorul inchiriat de la primarie si garantat pe locul pe care l-ai platit nu parcheaza nimeni, nici macar 1 minut si tu vrei sa ma convingi ca locul "e la liber" intre 8 si 16 !
Cat timp exista o regula impusa de primarie, o hotarare aprobata in consiliul local si publicata, eu zic ca e lege nu e dupa frustrari. Asa ca eu am ales sa platesc 500 de lei locul ala de parcare (asta nu inseamna ca sunt de acord cu suma aia, atata timp cat primaria trage 2 dungi pe asfalt si cam atat), decat sa consum timp, carburant, nervi, pentru a ma invarti minute bune prin cartier sa gasesc un loc liber de parcare.
Asa ca te las pe tine si cei asemeni tie sa va zbateti , sa platiti amenzi, sa alergati sa va recuperati masina, sa va pierdeti timpul si banii prin tribunale, ca eu am alte treburi mai utile de facut.
In Mamaia/ Constanta au anulat taxa aia nesimtita de parcare atunci cand au constatat ca s-au desteptat "fraierii" sa plateasca sume nesimtite pe cazare si locul de parcare,au constatat ca e mai ieftin in Grecia, Bulgaria.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate