Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...
 Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Masina ridicata

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
117 replies to this topic

#109
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 19.03.2007
Adica unul cu salariul de 1500 de lei ,care are copii, n-ar trebui sa aiba masina pentru a-i duce la scoala, la doctor, pentru a-i plimba (atat cat isi permite). Si ar fi bine ca aia cu bani care au 2-3 masini sa poata avea locuri de parcare fara numar (ca de, isi permit) . De ce ar fi mai necesara o masina pentru unul care are bani si se fataie dintr-un loc in altul, doar pentru ca el nu concepe sa mearga inghesuit cu "plebea", fata de unul cu venituri modeste, care are nevoie sa-si duca copilul la doctor ?
Cat despre "pericol in trafic" hai sa vedem statistici si sa realizam soferii caror masini provoaca mai multe accidente, ca vedem zilnic pe la stiri mai multe masini scumpe implicate in accidente.
@me-iuras
Imi place ca esti convins de ceea ce scrii, ca stii tu exact salariile tuturor angajatilor...2500 pe hartie, ia scade darile pe care trebuie sa le dai la stat si vezi cu cat mai ramai in mana.
Astora care aveti gandirea si mentalitatea asta, va doresc sa ajungeti sa traiti cu aia 2500 de lei, sunt convins ca nu veti mai gandi astfel. Ca atunci cand ai e usor sa vorbesti in locul celor care nu au , fara a incerca sa te pui practic in locul lor.

Te citez "in Bucuresti ( unde sunt sumele respective pentru parcari vehiculate ) nivelul veniturilor pe medie este foarte aproape de cel din UE ( tot pe medie evident) ." Cred ca lucrezi in Guvern,esti politician sau bugetar cu salariu pe masura daca bati campii astfel. Despre ce medie vorbesti, cat castiga muncitorul roman,bulgar,polonez,etc in Germania ,sau despre venitul mediu al unui neamt in Germania ?

#110
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,807
  • Înscris: 09.01.2007
Nu zic ca nu ar trebui, zic ca nu si-o permite. Asta-i situatia. Daca ai salariu de 1500 de lei SI copii, efectiv nu ai bani sa-i pui benzina, dar vrei loc de parcare "privat"? Really?
Cum se face ca in tarile civilizate de prin Europa se cauta eliminarea masinilor prin oras. Cum se descurca aia prin Amsterdam daca nu au voie cu masina in centru, de exemplu? Ei nu au copii? Nu-i duc la scoala sau la doctor? (actually, chiar nu-i duc la scoala ca am petrecut mult timp prin olanda si copiii merg la scoala singuri/pe bicicleta chiar si in clasele 1-4, dar intelegi ideea)

Eu nu zic ca-i necesara pentru ala care nu concepe sa mearga inghesuit cu "plebea", zic ca daca ai genul asta de mofturi trebuie sa platesti in plus, si banii aia in plus sa mearga pentru chestii care ajuta populatia generala, gen transport in comun, parcuri, etc. Nu locuri de parcare ieftine. Ai mofturi? Platesti. Simplu. Nu zic sa-i ia masina, doamne fereste.

Repet, nu e datoria nimanui sa-ti faca loc pentru masina pe care ai cumparat-o de bunavoie. Trebuia sa te gandesti inainte sa o iei ca nu ai unde s-o parchezi in centru, de exemplu. Nu sa mergi in centru oricum si s-o lasi pe trotuare, sau la intrarea in parcarea de la universitate, etc. pentru ca-i gratis. Nu e vina mea, care vreau sa folosesc trotuarul, ca tu nu ai bani sa platesti parcarea legala, asa ca o urci pe toate bordurile. Orasul trebuie sa fie gandit pentru OAMENI, nu pentru masini, ca nici eu nu ma duc sa ma plimb pe jos pe autostrazi.

#111
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 19.03.2007
Hai sa nu mai comparam tarile civilizate cu Romania. Ca acolo majoritatea oamenilor cu bani circula cu bicicleta,trotineta,cu mijloacele de transport in comun. La noi in schimb snobismul e in floare. Sunt de acord, pune taxe pentru circulatia si locurile de parcare din centrul marilor orase, dar lasa-i si amaratului posibilitatea sa aiba o masina pe care sa o foloseasca, ca e o diferenta intre moft si necesitate. Ca e logic ca ala cu posibilitati materiale reduse circula mai putin ca snobul care se fataie (la agatat prin centru) in bolidul lui de zeci de mii de euro.
Sa se faca piste de biciclete ca in tarile civilizate, pe care sa poti circula in siguranta si dupa aceea sa puna taxe exorbitante de parcare. Eu am vazut multe masini ale astora cu multi bani parcate pe trotuare, nesimtirea si infatuarea in majoritatea cazurilor e direct proportionala cu venitul. Ca unul cu salariu de 2500 de lei se gandeste ca poate lua amenda si nu are din ce sa o plateasca. Unul cu bani isi permite sa plateasca amenda aia zilnic, astfel le demonstreaza celorlalti cum se pisa el pe lege, pe reguli si pe "plebe".
Pai multi si-au luat masina de ceva ani si atunci locul de parcare costa pana intr-o suta de lei. Acum ce-au facut, au scumpit de 10 ori locul de parcare si unde sunt banii aia, ca nu se vede nicio imbunatatire in ceea ce priveste conditiile oferite, nici vreo alta imbunatatire a ceea ce e in jur. Ca una e sa iei niste bani in plus si sa-i cheltui pentru binele cetateanului (platitorului de taxe) si alta e sa maresti taxele si sa-ti maresti salariul (tie si angajatilor din subordine), sau ca banii respectivi sa fie folositi pentru plata pensiilor speciale de mii de euro, sau "furati cu acte".
Daca tot se dorea, de ce nu s-au desfintat locurile de parcare din centru si pe suprafetele respective sa se faca piste de bicicleta ? Raspunsul e simplu, primaria are nevoie de bani, prea putin ii intereseaza siguranta circulatiei,a cetateanului, reducerea cu adevarat a poluarii.
Dar multi inghit pe nemestecate galusca...punem taxe mari ca amaratii sa fie nevoiti sa-si vanda masinile, iar aia care isi permit pot polua linistiti in continuare, ca in Romania isi permit din ce in ce mai putini e alta poveste. Bine, daca ne luam dupa ce scrie si crede @me_iauras de fapt nu ralizam ca e doar lapte si miere, ca avem aceleasi posibilitati si acelasi standard cu cei din tarile civilizate.

Edited by titoo, 13 September 2022 - 12:48.


#112
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 08.01.2009

View Posttitoo, on 13 septembrie 2022 - 11:38, said:

Adica unul cu salariul de 1500 de lei ,care are copii, n-ar trebui sa aiba masina pentru a-i duce la scoala, la doctor, pentru a-i plimba (atat cat isi permite). Si ar fi bine ca aia cu bani care au 2-3 masini sa poata avea locuri de parcare fara numar (ca de, isi permit) . De ce ar fi mai necesara o masina pentru unul care are bani si se fataie dintr-un loc in altul, doar pentru ca el nu concepe sa mearga inghesuit cu "plebea", fata de unul cu venituri modeste, care are nevoie sa-si duca copilul la doctor ?
Cat despre "pericol in trafic" hai sa vedem statistici si sa realizam soferii caror masini provoaca mai multe accidente, ca vedem zilnic pe la stiri mai multe masini scumpe implicate in accidente.
@me-iuras
Imi place ca esti convins de ceea ce scrii, ca stii tu exact salariile tuturor angajatilor...2500 pe hartie, ia scade darile pe care trebuie sa le dai la stat si vezi cu cat mai ramai in mana.
Astora care aveti gandirea si mentalitatea asta, va doresc sa ajungeti sa traiti cu aia 2500 de lei, sunt convins ca nu veti mai gandi astfel. Ca atunci cand ai e usor sa vorbesti in locul celor care nu au , fara a incerca sa te pui practic in locul lor.

Te citez "in Bucuresti ( unde sunt sumele respective pentru parcari vehiculate ) nivelul veniturilor pe medie este foarte aproape de cel din UE ( tot pe medie evident) ." Cred ca lucrezi in Guvern,esti politician sau bugetar cu salariu pe masura daca bati campii astfel. Despre ce medie vorbesti, cat castiga muncitorul roman,bulgar,polonez,etc in Germania ,sau despre venitul mediu al unui neamt in Germania ?

Mda ... eu n-am habar despre ce vorbesc .

Salariul minim pe econonomie Romania 2022 : 1524 RON salariu net (~2500  salariu brut angajat ) >>  https://cms.europa.j...este-din-iunie/
Salarii minime oferite retail >> Kaufland oct 2021 1941 RON net + beneficii (bonuri masa + alte stimulente)  https://www.antena3....uri-617633.html
    LIDL 2022 ~2700 RON net (include bonuri masa + beneficii) https://www.antena3....-an-629222.html
Intr-o piata concurentiala in care angajatorii retail sunt disperati sa gaseasca/pastreze angajatii fii sigur ca restul pietei e la acelasi nivel .

In ceea ce priveste cum se pozitioneaza Buc vs UE  >> https://www.economic...ena_166566.html . Conteaza nu doar venitul in termeni absoluti ci si care este costul vietii intr-un anumit loc sau altul . De ce crezi ca e mai usor inca romanilor sa devina proprieari de case decat strainilor desi in termeni absoluti salariile sunt mai mici .
Si ca sa afli si tu venitul mediu pe gospodarie in Ro . >>http://stiri.tvr.ro/...06760.html#view

In ceea ce priveste exemplele date de tine in legatura cu "nevoia" de a detine o masina e clar ca habar n-ai ce inseamna nevoie si dorinta /preferinta; sunt sute de mii de Bucuresteni care nu-si duc copii la scoala cu masina si cumva reusesc sa ajunga la ore. Cu atat mai mult la medic unde vorbim de o situatie rara in care e clar mai inteligent economic sa folosesti taxi/Uber sau ambulante daca e vb de urgente .

Am masina , platesc locul de parcare in parcarea privata a unui lant de retail si cu toate ca nu as avea nici o problema sa-mi permit sa-mi fatai fundu' in masina oriunde nu-mi cad picioarele mergand practic peste tot cu metroul+mers pe jos . Masina e pt. iesiri din oras si nu contribui la trafic . Nu sunt angajat la stat dar spre deosebire de tine stiu pe ce lume traiesc .

#113
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 19.03.2007
@me_iauras
Cred ca in realitate esti Florin Catu ca ala trambita ca vom avea cea mai mare crestere economica din Europa si ne explica la televizor cat de bine o ducem dar noi nu realizam asta. Statisticile alea se traduc prin ,venitul celor din Bucuresti este foarte mare, ca sunt cateva mii care au furat pe rupte si sunt plini de bani si cateva sutee de mii care traiesc la limita subzistentei, daca facem media...traim cu totii foarte bine, in lux.
Mai iesi si tu din bula aia a statisticilor in lumea reala si vezi care e de fapt realitatea.
Imi pui veniturile celor de la supermarket , tu poti trai decent cu 1524 de lei salariul net si bonuri de masa ? Ia cauta ce venituri au salariatii din Germania,Elvetia,Franta,Italia,ale acelorasi firme pe care le-ai postat aici .
Tocmai aia e problema, ca nu stii pe ce lume traiesti ci doar vezi lucrurile dintr-un singur unghi, avand impresia ca toata lumea are posibilitatile tale.

Edited by titoo, 13 September 2022 - 13:18.


#114
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 08.01.2009
Tocmai asta spun ca nu toata lumea are posibilitatile mele ; pt. unii masina e un moft pe care din pacate nu si-l permit . Taxa pe locul de parcare e doar o dovada mai clara ( vs alte carpeli pe care le fac , ITP trecut cu spaga ca nu-s in stare sa-si mentina masina in stare legala de utilizare , DPF-uri anulate cu zecile de mii care ne omoara pe toti , etc. )

Stiu foarte bine ca multi se chinuie sa supravietuieasca insa la fel de bine stiu si cati se sinchisesc sa iasa la vot cand e vremea si cu cine voteaza cei care o fac . Stiu foarte bine cati am iesit la proteste in primele zile OUG13 pana au inceput luminitiele si au venit si multi care desi nu pot nega ca au ajutat prin prezenta lor in realitate habar n-aveau de ce sunt acolo decat ca vor si ei sa faca parte din ceva .
Stiu ca al nostru primar Robert va fi reales desi nu face decat sa toace banii inlocuind diafragmele de beton existente care isi indeplineau rolurile perfect (desi erau ciobite si aveau nevoie de o mana de var pt estetica) pt. ca majoritatii nu-i pasa ca e furata pe fata .

Sa stii ca la fel cum exista multi romani cu grija zilei de maine exista si multi straini la fel de ingrijorati ; de asta cresterile tarifelor energiei ( indiferent ca e vb. de energie electrica sau gaz) reprezinta o problema majora pt. tot continentul . Daca nu ar fi asa atunci germanii/francezii/englezii nu ar avea nici o problema sa suporte niste cresteri care cumulate reprezinta 1-2000 E in plus pe an daca ar trai in huzurul in care crezi ca traiesc (mai ales cei care traiesc in zone mai indepartate de capitalele statelor si celorlaltor mari orase care concentreaza veniturile la fel cum se intampla si la noi in cazul Buc/Cluj/Tim/Iasi).

#115
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 19.03.2007
@me_iauras
Si pe cine sa alegi cand toti sunt la fel PSD,PNL acelasi drac, nu-i nicio diferenta, ca astia fac rocada de la Revolutie incoace. Slugi cu "Marile Puteri" si zbiri cu propriul popor . Normal ca a venit criza asta si le-a ajuns cutitul la os si in Vest, dar chiar si asa ia vezi ce masuri au luat acolo pentru a proteja populatia si ce se intampla in Romania.
Repet, oricum ar fi hai sa nu comparam nivelul de trai din tarile mentionate mai sus cu cel din Romania, unde mare parte din populatie traieste la limita subzistentei.

Edited by titoo, 13 September 2022 - 13:52.


#116
Sephh

Sephh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 28.04.2006
A venit si sentinta, am pierdut cazul.
Au motivat ca sunt legi in vigoare si ca am incalcat legea, motivele mele nu sunt suficiente.
In concluzie, am pierdut vreo 50 de lei cu o taxa la posta si copii la cereri.
Plus vreo 2 ore pierdute la citatie.

#117
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,056
  • Înscris: 09.08.2005

View PostTehCube, on 13 septembrie 2022 - 10:37, said:

Poftim si o pozitie oficiala legata de asta, primar s2 - https://www.facebook...XdwMWBZi3r2Lo1l
(nu vreau sa intru in politica dar mi s-a parut ca omul a explicat destul de clar situatia, cu cifre si toate cele)
Omul a explicat în stil politician.
A luat un exemplu scump fiindcă e în subteran și altul scump fiindcă materiale. La amîndouă foarte probabil contribuie la preț și obiceiuri strămoșești. Prietenii știu de ce.
După aia a uitat să spună că toți primarii Bucureștiului - absolut toți, inclusiv el -  au ignorat problema traficului și a parcărilor.
30 ani de ignorare, normal că ăsta e rezultatul. Bonus - autorizațiile de construire dincolo de orice limite ale suportabilului.
Și ce mai face el? Se smiorcăie că e imposibil să facă ceva. Foarte matur - dacă pleci de la premiza că ceva e imposibil normal că nu cauți soluții. Imposibilul e imposibil, nu?
Probabil de aia a construit 0 (zero) locuri de parcare în 2 ani și jumătate de mandat.
Pe scurt - argumentația domnului primar șchioapătă.

PS - dacă s-ar face ITP pe bune, din 1,27 milioane ar dispare cel puțin o treime, dacă nu jumătate.

#118
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,895
  • Înscris: 25.01.2007
Dacă faci 2 locuri de parcare, 3 vecini își mai cumpără o masina.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate