Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Recomandare TV 65/70inch

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
leonardc

leonardc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 25.07.2008
Salut

Asi dori sa schim un LG 49SK8500PLA cu ceva mai mare ca diagonala in jur de 65/70inch.
Ce va recomandari?
Mentionez ca mai detin un Sony X85J de 65".

Multumesc

#2
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,880
  • Înscris: 28.11.2006
Bugetul?

#3
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,843
  • Înscris: 22.02.2014
Sony de 85 sau 65 inch, dar seria 90.

#4
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,671
  • Înscris: 03.01.2007
Eu am un high-end Sony din 2017, 65 inch, 9000 lei si un Samsung low spre mid-end din 2018, 55 inch, 3500 lei. Recomand fara ezitare Samsung. Dar cine sunt eu sa recomand? Un necunoscut de pe internet. Sony are X95K in anul 2022, high-end, cu contrast de ecran IPS 1700:1 ca televizoarele de 500 lei. Cam asa se vede si high-end-ul din 2017, ca un televizor ieftin, doar ca e foarte luminos. In schimb Samsung-ul imi aminteste foarte des de cand aveam OLED. Sa n-ai incredere in mine. Ia-ti Sony.

#5
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,274
  • Înscris: 06.12.2006
Stai linistit ca si Samsung abunda de IPS pe seriile superioare de vreo 2 ani, si mai dai si-n bobi ce dimensiuni au sau n-au IPS.
Si cu tot ecranul IPS Samsung se vedea bine, multi nici nu faceau diferenta.
Culmea, cele mai multe comentarii negative erau la modul cum erau asamblate televizoarele Samsung (serii de top nu zarzavaturi), cu scapari de lumina pe lateral, clouding si bleeding la greu.
Se vede ca ai un cui impotriva Sony, dar asta e doar problema ta.
Pana la urma fiecare cumpara ce-i inspira mai multa incredere.

#6
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 08.08.2002

 FeDaYin, on 30 august 2022 - 10:33, said:

In schimb Samsung-ul imi aminteste foarte des de cand aveam OLED.

Deci un Samsung cu un VA modest ii aminteste de OLED ... no comment.

#7
memo7gy

memo7gy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 06.12.2021
Senzationalul  Sony 85X95J, 214.8 cm....RECOMNAD cu caldura...ma bucur zilnic de el..chiar conteaza diagonala mare.

Edited by memo7gy, 30 August 2022 - 14:20.


#8
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,671
  • Înscris: 03.01.2007
Sony foloseste panouri de calitate doar de la 85 inch in sus.

Attached Files


Edited by FeDaYin, 30 August 2022 - 15:51.


#9
leonardc

leonardc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 25.07.2008
Astep sa vad ce oferte apar de Black Friday! Asi incerca ceva de la Samsung din seria NeoQled cu conditia sa fie la un pret decent.

#10
skystars

skystars

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 13.03.2008

 memo7gy, on 30 august 2022 - 14:19, said:

Senzationalul  Sony 85X95J, 214.8 cm....RECOMNAD cu caldura...ma bucur zilnic de el..chiar conteaza diagonala mare.

La 16000 lei...

Mai cititi si pe aici , chiar daca e un caz izolat ... nu garanteaza nimeni din lume ca ultimele modele de led tv de la orice firma nu se vor defecta vreodata . Acum treizeci si ceva de ani ce garantie avea un tub Trinitron dintr-un tv color Sony !!!

https://forum.softpe...e-nou-e-normal/

#11
leonardc

leonardc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 25.07.2008
In comparatie cu LG  meniul de la Sony mi se pare foarte lent, am senzatia uneori ca este in reluare.

#12
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Cam asa sunt TV-urile cu Android TV comparativ cu cele ce au OS proprietar(Tizen, WebOS etc)

#13
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,274
  • Înscris: 06.12.2006

 leonardc, on 30 august 2022 - 20:09, said:

In comparatie cu LG  meniul de la Sony mi se pare foarte lent, am senzatia uneori ca este in reluare.

Inteleg ca vorbesti de 65X85J.
Nu pun la indoiala afirmatiile tale, dar pe de alta parte nu pot sa inteleg cum la unii se rupe caruta-n doua in timp ce altora le merge ca unsa.
Din 2015 si pana azi am butonat intensiv 4 televizoare cu android: 43W755, 85XD8577 (ambele cu platforma HW MT5890) si 55XG9505, 49XH9505 (cu platforma HW MT5893).
Singurul care mai facea figuri (parea sa agate din cand in cand) era 43W755, dar dupa ce l-am resetat si reconfigurat - fiind lasat in folosinta unei persoane de 88 ani - merge de rupe, inclusiv pe platforme de streaming.
Celelalte 3 merg fara cel mai mic glitch, doar cu reset la configurarea initiala.
N-or fi astia cei mai buni din domeniu pe zona de imagine, dar sa stabileasca daca un SO este bun sau nu, nu cred ca le trebuie multa carte.
Vezi comparatia intre A90J si 55C1, du-te la Smart Features > Smoothness > si ai in stanga webOS cu average si in dreapta Google TV (un android TV cu interfata modificata) care apare ca fiind very smooth. Iar la Smoothness pe semnul de intrebare poti citi: How smooth the interface is to navigate, affected by lag and frame drops. Poti extinde comparatia si pe alte modele.

Cum poti accepta sa-ti mearga TV in reluare, tinand cont de cati bani ai decartat?
As face conferinta cu Sony, service-ul pana i-ar da de cap.
In loc sa gasiti o rezolvare scrieti resemnati pe forum, exact ca posesorii de vechiile Dacii: "Asa face toate."
Iti spun ca android TV merge smooth, asta ca sa nu fac pe smecheru' si sa zic very smooth.

Edited by dba, 31 August 2022 - 09:07.


#14
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,274
  • Înscris: 06.12.2006
Fluiditate SO - Comparatie intre android TV si Tizen la nivel 2020, si la nivel 2019.

Edited by dba, 31 August 2022 - 09:16.


#15
memo7gy

memo7gy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 06.12.2021

 skystars, on 30 august 2022 - 19:57, said:

La 16000 lei...

Mai cititi si pe aici , chiar daca e un caz izolat ... nu garanteaza nimeni din lume ca ultimele modele de led tv de la orice firma nu se vor defecta vreodata .

https://forum.softpe...e-nou-e-normal/


Cum am spus ..marimea chiar conteaza...la o digonala de 85 inci , nu gasesti nimic sub 20.000 Lei....iar daca vreodata ai ocazi sa privesti un 85 inci de la 3-4 metri distanta vei ramane socat cat de Senzational este..
Eu am avut inainte un 75 inci..(iar saltul de pret  de la 75 la 85 inci este de peste intre 5-10 mii Lei) si credeam ca ce mare diferenta poate face 10 inci...Pfuiii, enorma..

 skystars, on 30 august 2022 - 19:57, said:

.

Mai cititi si pe aici , chiar daca e un caz izolat ... nu garanteaza nimeni din lume ca ultimele modele de led tv de la orice firma nu se vor defecta vreodata . Acum treizeci si ceva de ani ce garantie avea un tub Trinitron dintr-un tv color Sony !!!




Si apoi care brand e garantat pe viata ca nu se strica ???..nicu unul...si atunci ce facem ?..nu mai cumparam nimic?...mai e si de noroc..eu mai am un Sony din prima generatie de 4K de prin 2014,  parca...si bubuie si acum , e beton...

Edited by memo7gy, 31 August 2022 - 15:02.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate