Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 

Ce spune biblia despre....

* - - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
39 replies to this topic

#1
astf123

astf123

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 11.10.2017
Salut.Nu sunt ateu sau crestin,momentan oscilez.
Ce spune biblia despre oamenii care de a lungul vietii lor au trait in cu totul alta religie/credinta,dar nu au avut nicioadata ocazia sa citeasca sau sa auda despre Dumnezeu sau Iisus?Merg in iad?
In special oameni din trecut,cand nu era net sau social media.
Iisus spune" Eu sunt Calea adevarul si viata,nimeni nu vine la tatal decat prin mine".
Un exemplu ar fi un om din amazon cu religia lui incasa, care moare fara sa auda de Iisus.Merge in iad?

#2
doi_calatori

doi_calatori

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 27.05.2021
Pai el e abonat la alta firma.

#3
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
Nu am sursa exacta la indemana, dar spune ca va fi judecat dupa legea in care a trait si propria constiinta.

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,099
  • Înscris: 07.11.2006
Nu esti ateu, dar nici crestin. Inseamna ca ai alta religie, obligatoriu.
Incasii il au pe Iisus al lor in varianta incasa si merg in iadul lor, varianta incasa.Asta in cazul cand o anumita religie, ceea ce n-as prea crede.
Iisus este o entitate doar pentru crestinism, care este o religie monoteista. Restul religiilor (mai putin islamul care doar il aminteste) n-au treaba cu Iisus si ce a propovaduit el.

#5
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,805
  • Înscris: 16.03.2004

View Postastf123, on 29 august 2022 - 16:23, said:

Ce spune biblia despre oamenii care de a lungul vietii lor au trait in cu totul alta religie/credinta,dar nu au avut nicioadata ocazia sa citeasca sau sa auda despre Dumnezeu sau Iisus?

Romani 2:14

spune că sunt OK, că ”își sunt singuri lege”, adică proprii lor șefi.

#6
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,074
  • Înscris: 09.09.2010

View Postadisz, on 29 august 2022 - 16:41, said:

Nu esti ateu, dar nici crestin. Inseamna ca ai alta religie, obligatoriu.
De ce este obligatoriu sa ai o religie?

View Postadisz, on 29 august 2022 - 16:41, said:

Incasii il au pe Iisus al lor in varianta incasa si merg in iadul lor, varianta incasa.
Deci, oricum mergi intr-un iad. Sau rai, dupa caz.

#7
astf123

astf123

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 11.10.2017

View Postdark, on 29 august 2022 - 16:50, said:

Romani 2:14

spune că sunt OK, că ”își sunt singuri lege”, adică proprii lor șefi.
Legea omului din Amazon e credinta incasa,ce are la baza ritualuri de sacrificare si multe traditii si alti zei,cum se pupa legea asta cu cea crestina?
Aproape niciun om de acolo nu respecta ceea ce zice Iisus.

#8
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,805
  • Înscris: 16.03.2004

View Postastf123, on 29 august 2022 - 17:04, said:

Legea omului din Amazon e credinta incasa,ce are la baza ritualuri de sacrificare si multe traditii si alti zei,cum se pupa legea asta cu cea crestina?
Aproape niciun om de acolo nu respecta ceea ce zice Iisus.

Isus nu a efectuat un ritual de sacrificare? Posted Image Nu te împărtășești cu trupul și sângele Lui? Vezi, e același lucru...

#9
astf123

astf123

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 11.10.2017

View Postdark, on 29 august 2022 - 17:07, said:

Isus nu a efectuat un ritual de sacrificare? Posted Image Nu te împărtășești cu trupul și sângele Lui? Vezi, e același lucru...
Man Iisus e una ,un simplu om e alta.Aia sacrificau oameni aproape in fiecare saptamana pentru zeul soare,doar pentru a il "hrani cu ofrande",cum e asta e acelasi lucru cu sacrificiul lui Iisus?:))
Plus de asta Romani 2:14 zice ca "Când neamurile[a], – care nu au Legea –, fac din fire lucrurile Legii,"-legea crestina si cea incasa sunt incompatibile.
La ei cand cineva iti da o palma ,intoarce si celalalt obraz nu se aplica,cand la ei primeai o palma luptai cu ala pana la moarte.
Si sunt multe alte exemple,cel mai grav e faptul ca au alt zeu.
Romani 2:14 vorbeste despre neamurile din Israel nu despre neamurile lumii))))

Asa ca te mai rog odata da versetul unde scrie ce face Dumnezeu cu un neam ca incasii care au o religie barbara si neprietenoasa cu multe traditii si alti zei,incalcatoare de principii biblice?
Acei oameni meritau macar odata sa auda de Iisus.Cum baraba a auzit de el un baraba al incasilor(om rau) de ce nu a avut sansa sa auda?Nu e corect.

#10
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,805
  • Înscris: 16.03.2004

View Postastf123, on 29 august 2022 - 17:15, said:

Romani 2:14 vorbeste despre neamurile din Israel nu despre neamurile lumii))))

Păi, neamurile sunt ale lumii, nu în Israel. În accepțiunea biblică, neamurile sunt orice popor care nu este evreu.
Cu privire la acei incași, care efectuau sacrificii umane, Biblia nu se ocupă în mod direct. Oricum, timpurile acelea nu se mai iau în considerare, dacă un incaș acceptă pe Isus.

Dumnezeu nu tine seama de vremurile de nestiinta si porunceste acum tuturor oamenilor de pretutindeni sa se pocaiasca; (Fapt.17:30)

#11
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 897
  • Înscris: 07.03.2012
Religia și zeii sunt o invenție a omului care nu-și poate explica diverse fenomene. Deci nu există dumnezei, isuși și alte plăsmuiri. În acest context, restul discuției este futil.

#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Indiferent de religie/credinta cu totii mergem la reciclat, ne transformam in praf de stele.

#13
astf123

astf123

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 11.10.2017

View Postdark, on 29 august 2022 - 17:22, said:

Păi, neamurile sunt ale lumii, nu în Israel. În accepțiunea biblică, neamurile sunt orice popor care nu este evreu.
Cu privire la acei incași, care efectuau sacrificii umane, Biblia nu se ocupă în mod direct. Oricum, timpurile acelea nu se mai iau în considerare, dacă un incaș acceptă pe Isus.

Dumnezeu nu tine seama de vremurile de nestiinta si porunceste acum tuturor oamenilor de pretutindeni sa se pocaiasca; (Fapt.17:30)
"Cu privire la acei incași, care efectuau sacrificii umane, Biblia nu se ocupă în mod direct. Oricum, timpurile acelea nu se mai iau în considerare, dacă un incaș acceptă pe Isus."-Eu cred ca noi nu vorbim aceeasi limba,scuza mi exprimarea.Niciun incas nu a auzit de Iisus pe pamant,insinuezi ca Dumnezeu le mai da o sansa incasilor sa mearga la EL.Exista doua probleme aici:
1.)Eu ti am propus aceasta teorie,lucru ciudat ca Dumnezeu trebuia sa scrie asta in biblie,si nu putem sti ca asa e.
2.)Incasul dupa moarte nu mai are corp pacatos si nimic de pierdut deci daca i se explica cum sta treaba si  vede ca ori are viata vesnica ori se prajeste logic ca alege raiul.Dar asta  eprea simplu,nu a trebuit sa si bata capul cu ideea exista nu exista Dumnezeu ca noi,sau cu viata crestina.Ce frumos si special tratament as vrea si eu sa am parte de el:)

Lamureste ma ca inca nu mai lamurit ce se intampla cu persoanele care nu au auzit de Dumnezeu,Iisus sau crestinism dupa moarte,ce spune biblia concret cu versete?

"Dumnezeu nu tine seama de vremurile de nestiinta si porunceste acum tuturor oamenilor de pretutindeni sa se pocaiasca; (Fapt.17:30)"-Sigur ajunge mesajul asta acum la toti oamenii da sigur sigur,hoopa nu a ajuns.))))

#14
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,805
  • Înscris: 16.03.2004
Tu crezi că Biblia conține orice vrem noi? Posted Image E o carte ca oricare alta, o compilație de texte scrise de diverși.

#15
astf123

astf123

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 11.10.2017

View Postdark, on 29 august 2022 - 17:41, said:

Tu crezi că Biblia conține orice vrem noi? Posted Image E o carte ca oricare alta, o compilație de texte scrise de diverși.
Tu pur si simplu refuzi sa mi raspunzi la intrebare.
Uite ca faptul ca nu scrie asta niciunde imi da indoieli pentru existenta lui Dumnezeu:)
Mai eviti mult subiectul?

#16
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,805
  • Înscris: 16.03.2004
Concret și direct, ce dorești tu, Biblia nu prezintă niciunde, decât doar sub formă de aluzii așa, dar mai mult de atât, nu...

#17
astf123

astf123

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 11.10.2017

View Postdark, on 29 august 2022 - 17:56, said:

Concret și direct, ce dorești tu, Biblia nu prezintă niciunde, decât doar sub formă de aluzii așa, dar mai mult de atât, nu...
De cate ori ai citit o ?Ca sa stiu gradul de competenta al "nu scrie niciunde".
Ce-ti cer eu e doar informativ.

#18
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,805
  • Înscris: 16.03.2004
Nu are nicio relevanță, cineva poate citi Biblia de o mie de ori și să nu rețină nimic, iar altul, doar o singură dată, și să fie capabil a-ți explica una sau alta, din Biblie!Posted Image

Edited by dark, 29 August 2022 - 18:03.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate