Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Frica de prapastie

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Buna,

Sper sa gasesc un impatimit de-al muntelui care sa ma ajute sa inving frica de prapastii. Chiar daca e o poteca mai lata, am senzatia ca tot o sa pic, ca prapastia parca ma trage spre ea!Posted Image
Problema e asa, anul trecut in Dolomiti am alunecat (nimic grav) langa o prapastie care nu era foarte adanca, adica avea cativa zeci de metri. Ce dracu' declic s-a produs in mintea mea ca am facut traseul pana la capat, dar am ramas cu aceasta temere.

Anul asta am mers in vacanta in Alpii francezi,  pe acelasi traseu ca acum doi ani si nu am putut sa ajung la Lac Blanc pentru ca m-am blocat la trei sferturi din drum in fata unor scari. Cumplit! Imi vine sa mor de ciuda!Posted Image

Am facut apoi trasee banale, dar nu se compara ca cele care le faceam inainte.

Ma ajuta cineva sa inteleg ce s-a produs in mintea mea si de ce nu pot face trasee ca inainte?
Cum se poate depasi frica de vai adanci.

Multumesc!

#2
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,343
  • Înscris: 28.07.2008
Cum ce declic, altul mai clar decat cel al instinctului de supravietuire declansat ce mai vrei? Asta inainte de a te arunca pe explicatii psihanalitice intortocheate
Oi fi ramas cu vreun soi di sindrom post traumatic
Desensibilizeaza-te treptat, ia-ti un dispozitiv VR si arunca-te pe inaltimi, prapastii, din astea

#3
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,461
  • Înscris: 15.11.2003
Poate e un semn sa stai in banca ta ca nu mai poti dpdvd fizic sa faci astfel de trasee

#4
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007

View PostAtreides7, on 26 august 2022 - 13:31, said:

Cum ce declic, altul mai clar decat cel al instinctului de supravietuire declansat ce mai vrei? Asta inainte de a te arunca pe explicatii psihanalitice intortocheate
Oi fi ramas cu vreun soi di sindrom post traumatic
Desensibilizeaza-te treptat, ia-ti un dispozitiv VR si arunca-te pe inaltimi, prapastii, din astea

E frustrant sa vezi cate faceai inainte si cate nu poti face acum datorita unui blocaj nenorocit! Efectiv imi tremura picioarele si imi sunt palmele pline de transpiratie!

Ajuta VR ala? Ce imi recomanzi?

View Postradu103, on 26 august 2022 - 13:34, said:

Poate e un semn sa stai in banca ta ca nu mai poti dpdvd fizic sa faci astfel de trasee

De ce? Cum asa? La ce te-ai gandit cand ai zis asta? Sunt oameni in varsta, sariti de 70 de ani care fac trasee frumoase!
Nu e vorba de alpinism, e vorba de trasee in zona expert sa zicem, care le faceam fluierand pana anul trecut. Da nici nu ma gandeam la vaile alea...

#5
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,343
  • Înscris: 28.07.2008
VR e folosit chiar profesionist si in tratarea a tot felul de fobii, prin expunerea graduala si treptata la stimulul cu pricina, pana te lasa rece.
De recomandat iti recomand pentru inceput un simplu vizor VR  pentru celular de cativa 20, 30, 40 ron din comert si poti testa orice aplicatie pentru mobil care contine simulare trasee la inaltime, de pe cladiri , munti, zbor, etc samd

#6
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
O iei usurel de la inceput in cresterea graduala a dificultatii traseelor . Cand te apropii de zonele mai stresante iei un calmant , preferabil natural dar care sa nu dea somnolenta .
Pentru ca problema e de natura psihologica e bine sa iti faci un fel de ''mantre'' pe care le repeti de foarte multe ori , de genul ''eu...numele sunt curajoasa , sunt alpinista , sunt...Posted Image , iar acest traseu este usor si placut'' . In timp functioneaza !

#7
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,842
  • Înscris: 01.11.2005

View Postthalia, on 26 august 2022 - 13:25, said:

Cum se poate depasi frica de vai adanci.

Multumesc!
Du-te prin China si cauta un pod dintr-ala din sticla si exerseaza acolo. E fara misto.

#8
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Eu tot astept persoana care sa imi spuna ca "a fost acolo" si a depasit aceasta frica! Si-o s-o intalnesc!
Da, va dati seama ca am tot repetat un "Eu pot!" pana si-a piedut fraza sensul :)
M-am gandit sa merg si la noi, sa caut o gashca eventual cu un ghid specializat si sa incerc.

Chiar e nashpa, va zic sincer, e foarte nasha, e ca un lucru al tau care ti-a fost rapit, nu doresc nimanui...
Sunt constienta ca bariera e in mintea mea, da' s-a intarit ca fier-betonu'!

#9
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,343
  • Înscris: 28.07.2008
Na, tu vrei un "vindecat"...
Spor!

#10
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 08.10.2004
orice fobie se invinge treptat, prin acomodarea creierului la asa perceputul pericol, pana isi da seama ca de fapt nu e un pericol. sfatul meu e sa mergi pe munte cu niste oameni cu experienta in ale muntelui, si la locurile unde ai probleme sa treci ancorata de ei.  doar faptul ca vei avea acea siguranta o sa te faca sa treci inzecit mai usor.

#11
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007

View PostAtreides7, on 26 august 2022 - 14:18, said:

Na, tu vrei un "vindecat"...
Spor!

Stai nu te supara! M-am gandit ca e mai usor, ca inveti de la cineva care a mai trecut prin asa ceva. E posibil sa mearga, e posibil sa nu, ca suntem unici.
Ideea finala e ca vreau sa trec de chestia asta, sa nu raman blocata in ea, mai ales ca am fost acolo, traseele alea le-am facut eu! Eu, nu altcineva:)

#12
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,737
  • Înscris: 24.10.2019

View Postthalia, on 26 august 2022 - 14:23, said:

Ideea finala e ca vreau sa trec de chestia asta, sa nu raman blocata in ea, mai ales ca am fost acolo, traseele alea le-am facut eu! Eu, nu altcineva:)

Eu cel de la 15 ani sunt acelasi cu cel de 30 de ani?

Eu zic ca nu. Simt ca nu.

Verifica si echilibrul. Corpul e posibil sa iti dea semne ca ceva e in neregula.
Si sa se manifeste mai puternic la o presiune mai scazuta. Ureche interna, echilibru, pocnituri, etc.

#13
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Buna si asta cu urechea ! Poti verifica si cum stai cu otolitii , cu ameteala sau vertij ! Am trecut prin asa ceva , la fel am confundat cu aparitia unei temeri dar era de la o infectie a urechii .

#14
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Incearca sa urci pe munte cu un grup, unde cel putin unul sa aiba si sa stie sa folosesca un ham si o coarda, te asigura in portiunile periculoase si asa ai sanse sa iti invingi fobia. Bafta!

#15
dev2000

dev2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 27.09.2016
Fa un curs de escalada cu un instructor specializat, cu iesire in natura (nu numai in sala). Dupa cateva zile de catarare, chiar pe trasee scurte de 10 - 15 metri, iti dispare frica de inaltime. Eventual si cateva exercitii de cadere in coarda

Edited by dev2000, 26 August 2022 - 16:43.


#16
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Zic si eu o vorba, sa nu va suparati. E din experienta proprie.
Initiator, porti cumva ochelari de distanta? Daca nu, ai simtit vreodata nevoia?

Edited by crocko.dilul, 26 August 2022 - 16:53.


#17
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,343
  • Înscris: 28.07.2008
Initiatoare, iti recomand remediul suprem. Te vindeca definitiv de toate alea Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Q-3qlFuzLSU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,402
  • Înscris: 09.08.2006

View Postthalia, on 26 august 2022 - 13:25, said:

Buna,

Sper sa gasesc un impatimit de-al muntelui care sa ma ajute sa inving frica de prapastii. Chiar daca e o poteca mai lata, am senzatia ca tot o sa pic, ca prapastia parca ma trage spre ea!Posted Image
Problema e asa, anul trecut in Dolomiti am alunecat (nimic grav) langa o prapastie care nu era foarte adanca, adica avea cativa zeci de metri. Ce dracu' declic s-a produs in mintea mea ca am facut traseul pana la capat, dar am ramas cu aceasta temere.

Anul asta am mers in vacanta in Alpii francezi,  pe acelasi traseu ca acum doi ani si nu am putut sa ajung la Lac Blanc pentru ca m-am blocat la trei sferturi din drum in fata unor scari. Cumplit! Imi vine sa mor de ciuda!Posted Image

Am facut apoi trasee banale, dar nu se compara ca cele care le faceam inainte.

Ma ajuta cineva sa inteleg ce s-a produs in mintea mea si de ce nu pot face trasee ca inainte?
Cum se poate depasi frica de vai adanci.

Multumesc!
Uita-te la HaiHui2 pe youtube si aplica ce vezi la Andreia.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate