Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Frica de prapastie

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,901
  • Înscris: 02.02.2007
eu am rau de inaltime si tot merg pe munte!
ex : nu pot sa stau pe marginea unui baraj/lac de acumulare, chiar daca sunt pe loc drept, dupa parapet!

iar de cativa ani, merg singur pe munte!
munte, adica Piatra Craiului, trasee serioase, nu drumetii prin padure!
dar sunt foatrte atent si ma concentrez sa fac lucrurile bine si in siguranta!
frica e doar in mintea noastra, ce cele mai multe ori!
la ultima drumetie am intalnit si un urs, norocul meu ca era din ala salbatic, bine crescut! Posted Image

Edited by richi_e, 26 August 2022 - 18:02.


#20
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,456
  • Înscris: 03.11.2006

View Postthalia, on 26 august 2022 - 14:23, said:

M-am gandit ca e mai usor, ca inveti de la cineva care a mai trecut prin asa ceva. E posibil sa mearga, e posibil sa nu, ca suntem unici.
De mic copil am fost constient ca am o anumita doza de rau de inaltime. Tin minte si acum prima data cand m-am uitat in jos de pe un balcon de la etajul 9. Prin anii de gimnaziu vizitam frecvant gradina botanica din urbea mea natala care avea un turn de apa vizitabil:
http://gradinabotani.../turnul-de-apa/
Accesul la nivelul de sus e printr-un fel de pasarela oblica care constituia un obstacol pe care multi ani la rand nu l-am putut depasi. Insa, cu perseverenta, am reusit la un moment dat, chiar daca ajuns la ultimul nivel stateam practic lipit de perete, cat mai departe posibil la balustrada.
Trecut de adolescenta am inceput sa merg pe munte si nu am mai avut probleme respectand un singur sfat: niciodata nu te uiti direct in jos, doar oblic, cu unghi de 45 grade. Creasta nordica a Pietrei craiului nu mi-au probleme. Singura data in ultimii ani cand am avut un disconfort a fost in Salina de la Turda, cand am mers pe podet transparent la foarte mare inaltime. Ei bine, acolo n-a prea functionat smecheria.

#21
marco68

marco68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 23.12.2007
Eu spun sa cauti un homeopat bun care sa aiba rabdare sa te curete de frica de moarte, ....ce simti este teama de necunoscut, nesiguranta ,lipsa de incredere...etc ,trateaza astea .

#22
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

View Postthalia, on 26 august 2022 - 13:25, said:

Cum se poate depasi frica de vai adanci.

Multumesc!

N-ai cum
Situatia se adanceste cu varsta
SI sa-mi bag picioarele de nu ma enervez de mor!

#23
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007
Nici eu nu cred ca se poate. Se deterioreaza niste centri nervosi ai echilibrului care nu cred ca-si ai revin.
Daca in trecut (acum 20 de ani) am masurat vreo 4 ore pe piramida de la Istrita Buzau (actualmente nu cred ca mai exista), la vreo 60 de metri(cre), pe o platforma de 1mp, acum mi-e frica si sa ma uit de la balcon de la etajul 4.
Cu prapastiile inca nu am treaba, dar simt o jena pe care nu o aveam inainte. Si, pentru prima data am avut o senzatie de jena in avion, chestie pe care inainte nu o aveam. Frica sa ma uit in jos.
Prima data cand am zburat, am zburat cu un avion mic, AN-nustiucat, de mica altitudine si de mica viteza, cu care se fac poze pentru fotoplanuri. Avea si o trapa deschisa (pentru camera foto) de 1mp, pe care puteai scoate picoarele afara la aerisit degetelele.

Insa, am avut curajul anul trecut sa ma dau pe tiroliana de la Garana, care e cica a doua din tara ca marime. Are vreo 700 de metri, iar in filmarea de jos ma vad cat un purice. Am prins curaj cand am vazut ca ai mei copii s-au dat si n-am vrut sa par mai prost, dar adevaru e ca ma p**am  pe mine de frica. La plecare. In aer a fost OK insa.

#24
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015
N-am treaba cu avionul, planorul, chiar cu parasuta.
Cand eram pustan mergeam pe o barna lata de 40cm, 5m intre 2 blocuri la etajul 11, nimic in stanga si in dreapta, fara probleme.
Acum mi-ar fi frica.

AN-2 era avionul

#25
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017
Eu am un amic care are 24 de ani si are rau de inaltime , asta in situatia in care locuieste la etajul 4.  Nu iesise ever pe balcon. Am fost in vizita la el si am vazut ca isi facuse un porumbel cuib acolo. El habar nu avea. M-am amuzat copios. :)

O data cu varsta e clar ca se amplifica astfel de frici. Ia pastile si basta.

#26
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Vara-mea din Jermania e pisiholog si printre altele trateaza frica de inaltime. Vezi daca gasesti asa ceva in Romanika. Io zic ca frica de inaltime e buna si mersul pe poteci prin munti nu, mai ales pentru "experti". Sint plini muntii de cadavre de experti :lol:

#27
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017
Ultimul e varu-miu.  Din fericire nu a murit insa a mers prin niste grohotisuri (sau cum se numesc) si s-a intors cu ruptura de ligament la un picior.  El destept insa muntele si mai destept. :)  Acum e in medical acasa.

#28
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012

View Postthalia, on 26 august 2022 - 13:25, said:

Problema e asa, anul trecut in Dolomiti am alunecat (nimic grav) langa o prapastie care nu era foarte adanca, adica avea cativa zeci de metri. Ce dracu' declic s-a produs in mintea mea ca am facut traseul pana la capat, dar am ramas cu aceasta temere.

faptul că senzația s-a declanșat în urma unui eveniment, arată că niciun „temerar” al muntelui nu te va ajuta :(
problema e de natură medicală: conexiune aiurea de neuroni, ureche internă deranjată etc (așa cum au zis și alți colegi)

poți încerca soluțiile  cu VR-ul sau tiroliana, iar dacă hapul nu trece, atunci apucă-te de trasee dulci și de alte îndeletniciri!

poți fi în continuare fericită, dacă-ți recunoști handicapul și-ți setezi alte priorități/țeluri.

baftă!

PS: ciclismul este o activitate ce dă la fel de multe satisfacții precum escalada!

#29
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

View Postgushpi, on 29 august 2022 - 09:47, said:

faptul că senzația s-a declanșat în urma unui eveniment...

Parerea mea este ca i se pare.
In cazul meu s-a petrecut in timp.

#30
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

View Postsmoke, on 26 august 2022 - 14:18, said:

orice fobie se invinge treptat, prin acomodarea creierului la asa perceputul pericol, pana isi da seama ca de fapt nu e un pericol. sfatul meu e sa mergi pe munte cu niste oameni cu experienta in ale muntelui, si la locurile unde ai probleme sa treci ancorata de ei.  doar faptul ca vei avea acea siguranta o sa te faca sa treci inzecit mai usor.

Cum adica 'nu e pericol'? O prapastie nu e un pericol?

#31
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,901
  • Înscris: 02.02.2007
mult mai periculoase sunt soselele!
mult mai multe cruci sunt pe marginile de drum, decat pe potecile de munte!
cei mai multi care mor pe munte, fac imprudente, isi asuma un risc prea mare. de obicei, sunt cei cu experienta, care se incred (prea) mult in ei, in experienta lor si o lasa mai moale cu atentia!
foarte putini mor ptr ca au alunecat de pe o poteca turistica, cei mai multi pier in sutuatii extreme(trasee de iarna care nu se pargurg ,,oficial,, trasee dificile parcurse in condiii extreme(poaie, zapada), lipsa de asigurari, etc!

#32
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Anul asta am trecut pe langa o tipa care abia pasea pasarela asta: [ https://www.outdooractive.com/img/800//9246057/.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
I-am zis ca se descurca excelent, a zambit, probabil i-a trecut frica pentru jumate de secunda.

E o chestie de obisnuinta. Sunt destui soferi care dupa un accident au frica de condus. Frica care in timp dispare. Un exercitiu bun este catararea pe un perete, prima data in sala. Dupa un timp nu-ti mai tremura chilotii cand atarni in ham la 20-25 metri.

#33
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,932
  • Înscris: 07.11.2007

View Postcrocko.dilul, on 26 august 2022 - 16:51, said:

Zic si eu o vorba, sa nu va suparati. E din experienta proprie.
Initiator, porti cumva ochelari de distanta? Daca nu, ai simtit vreodata nevoia?

Nu port. La niciun control nu mi-au fost inca recomandati.

#34
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,932
  • Înscris: 07.11.2007
Va multumesc pentru sfaturi si ca ati impartit experientele cu mine, de la fiecare dintre voi am sa incerc sa aplic cate ceva, mai putin sa ma las de munte.
Nu pot, m-a "lovit" prea tare ca nimic nu se compara cu urcatul pe munte si odihna aia placuta cand ajungi colo sus (dupa puterile fiecaruia, nu atingand Mont Blancul).

Cred ca la indemana e sa caut un ghid care sa aiba experienta si sa incercam un traseu impreuna, "problema" o studiez din primavara, dar nu am gasit vreme in afara concediului. Stiu ca pare greu de crezut, dar nah, sunt si mama si sotie, si gradinar si angajat, cand dracului sa le faci pe toate.

Insa, incerc acum in Septembrie, sper sa reusesc.

Mi-a zis cineva sa renunt, e cel mai la indemana, dar nu vreau. Sunt incapatanata! Am trecut prin multe si am reusit sa fac praf multe obstacole din viata asta...
Pur si simplu, nu vreau sa renunt inainte de a epuiza toate resursele.

#35
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,546
  • Înscris: 10.01.2012
Mulți ar putea crede că la mijloc e ceva misterios, eventual ceva legat de conjunctura astrală nefavorabilă.
Dar mai bine analizez ce se poate observa cu ochiul liber. La 20 de ani era destul de simplu să îmi revin după un stres intens, chiar dacă munceam 12 ore pe zi.
Dacă aș trece la 45 de ani prin ritmul de muncă și situațiile de atunci, aș ajunge la fără clanță Posted Image  

Adică chiar dacă nu conștientizăm, ne ramolim. Concret, sunt procese de uzură favorizate de stilul de viață, de ex inflamație cronică latentă cu exces de fibrină, calcificarea țesuturilor moi cu calciu migrat din cele dure, subminarea mitocondriilor samd, care fac ne fac tot mai ineficienți. Astfel senzația de confort și ușurință din tinerețe este treptat înlocuită cu disconfort, iar organismul își produce singur morfina ca să nu mai simtă "durere" fizică sau psihică. Ca în orice dependență de opioide, receptorii de opioizi sunt modificați, emoțiile sunt altele, iar diverse situații ne găsesc tot mai vulnerabili.

Soluția implicită este tocmai încetinirea și chiar inversarea acestor procese. Cu o strategie țintită poți "întineri" cu 10 ani, sau chiar mai mult la nivel de eficiență. De fapt este vorba de reziliență.

Edited by NelsonMandela, 20 September 2022 - 00:14.


#36
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

View Postthalia, on 30 august 2022 - 08:59, said:

Cred ca la indemana e sa caut un ghid care sa aiba experienta si sa incercam un traseu impreuna,

Nope, solutia e la tine doar
Gaseste ceva care te sperie si exerseaza de mai multe ori cate putin.

Eu, am fost pe blocurile alea vechi doar datorita tie fir-ai tu sa fii, si ... am trecut.
Fiecare pas iti va reda increderea in tine

Ia-ti masuri de precautie mai multe si mai sigure, dar nu te culca.
N-ai voie.

O sa mori dracu la un moment dat si e pacat sa mori cu frica asta in oase.
Nu ti-e mai frica de faptul ca Dumnezeu o sa te intrebe: "Si de ce n-ai incercat ma rog???"
Ce dracu-i raspunzi.

Nu cauta compania altora decat pe youtube poate.
E ca mersul pe motocicleta. In grup nu se invata nimic si mai e si periculos.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate