Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Intrebare program spion telefon android s10

  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
mariustm32

mariustm32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 10.11.2015
Buna ziua. As dori sa stiu daca pot afla daca am instalat pe telefonul meu un program care imi spioneaza activitatea de pe telefon ( apeluri, mesaje, whatsapp, etc ). Ma intereseaza daca se poate afla asta cumva, iar daca nu, as vrea sa stiu cum as putea reseta un telefon sa fiu sigur ca nu mai ramane nimic care sa ruleze in background. Ar trebui sa functioneze doar cu un Factory Reset sau trebuie mai mult de atat? Multumesc anticipat.

Edited by mariustm32, 19 August 2022 - 11:07.


#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004
Depinde cine a pus softul ala.
Daca e de la NSA nu-l gaseste nimic.

Altfel un antivirus bun sau antimalware ar pute asa-l gaseasca, depinde cat e de comun.

Factory reset poate ajuta, dar iarasi, daca e de la NSA nu ajuta.

Ai vreo banuiala cine ar putea sa-l puna ?
Mai e posibil ca unul din programele instalate de tine din Google Play sau alte surse sa faca nazbatii...

Si mai exista varianta ca producatorul telfonului sa spioneze unele date...

#3
mariustm32

mariustm32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 10.11.2015

 eiffel, on 19 august 2022 - 11:08, said:

Depinde cine a pus softul ala.
Daca e de la NSA nu-l gaseste nimic.

Altfel un antivirus bun sau antimalware ar pute asa-l gaseasca, depinde cat e de comun.

Factory reset poate ajuta, dar iarasi, daca e de la NSA nu ajuta.
Nu e vorba de NSA. E vorba de iubita, cred ca e mai rau de atat. Daca as fi sigur ca e doar NSA, nu as fi atat de preocupat de treaba asta. :)

#4
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,546
  • Înscris: 06.02.2006
Sunt curios cate avertismente dau pe topicul asta :lol:

#5
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,843
  • Înscris: 04.10.2007
Nu stiu ce se mai intampla in zilele noastre, dar acum vreo 8-10 ani daca instalai Cerebeus nici cu factory reset nu il scoteai din telefon.

#6
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,827
  • Înscris: 15.04.2019
De ce n-ai securizat telefonul (cu amprenta sau si mai sigur, cu pattern/PIN)? Acceptand si dreptul ei de a proceda la fel cu telefonul propriu. Ma indoiesc ca partenera are competentele si accesul la un soft spion de calitate. In general - hard reset e foarte bun. Poti vedea toate aplicatiile instalate si dezactiva ce vrei cu Android Debug Bridge https://developer.an...E&gclsrc=aw.ds.

Edited by __Dan__, 19 August 2022 - 11:35.


#7
Darkman48

Darkman48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 24.05.2009

 mariustm32, on 19 august 2022 - 10:56, said:

As dori sa stiu daca pot afla daca am instalat pe telefonul meu un program care imi spioneaza activitatea de pe telefon

Poti incerca la gestionarea aplicatiilor din setari, bifezi sa iti arate si aplicatiile de sistem si apoi cauti pe google fiecare aplicatie in parte dupa nume, poate exista detalii despre ele si afli ce si cum face fiecare dar e munca de sisif. Altfel, NSA nu da aplicatiile oamenilor de rand ca sa fie o aplicatie asa ascunsa de sa nu o poti dibui. :)

#8
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021

 mariustm32, on 19 august 2022 - 11:14, said:

Nu e vorba de NSA. E vorba de iubita, cred ca e mai rau de atat. Daca as fi sigur ca e doar NSA, nu as fi atat de preocupat de treaba asta. Posted Image

Sfatul meu sa sa faci bay back, ii spui ca l-ai pierdut, iar cel nou iti bagi parola!

#9
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,827
  • Înscris: 15.04.2019

 mirel3003, on 19 august 2022 - 11:25, said:

Nu stiu ce se mai intampla in zilele noastre, dar acum vreo 8-10 ani daca instalai Cerebeus nici cu factory reset nu il scoteai din telefon.
Pe telefon root-at banuiesc. Nu orice doamna e in stare de asa ceva. Doar daca apeleaza la baieti scumpi.

#10
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,982
  • Înscris: 30.08.2017

 mariustm32, on 19 august 2022 - 11:14, said:

Nu e vorba de NSA. E vorba de iubita, cred ca e mai rau de atat. Daca as fi sigur ca e doar NSA, nu as fi atat de preocupat de treaba asta. Posted Image

Daca e agent Mossad nu prea ai ce-i face (oricum, asta ar fi cea mai mica dintre probleme). Altfel, se rezolva cu un antimalware sau cu factory reset. Extrem de improbabil ca iubita ta sa aiba cunostinetele necesare sa poata instala ceva ce ar putea ocoli aceste doua masuri.

Edited by george_alexandru, 19 August 2022 - 11:31.


#11
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Rescriere firmware cu ODIN, dar sa nu ramai fara telefon daca nu stii ce faci.

#12
mariustm32

mariustm32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 10.11.2015

 __Dan__, on 19 august 2022 - 11:27, said:

De ce n-ai securizat telefonul (cu amprenta sau si mai sigur, cu pattern/PIN)? Acceptand si dreptul ei de a proceda la fel cu telefonul propriu. Ma indoiesc ca partenera are competentele si accesul la un soft spion de calitate. In general - hard reset e foarte bun.
Avand in vedere softurile care sunt pe piata acum, nu iti trebuie cunostinte profunde sa instalezi un program de genul. Bani sa ai Posted Image Eu am intrebat doar sa ma asigur ca totul este in regula in aceasta privinta.

Nu dau nume de programe de genul. La o simpla cautare pe google, se gasesc, contra cost, o multime de variante.

Edited by mariustm32, 19 August 2022 - 11:34.


#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004

 mariustm32, on 19 august 2022 - 11:14, said:

E vorba de iubita, cred ca e mai rau de atat.
Pai in cazul asta ruleaza un Bitdefender si un Malwarebytes pe el si vezi daca gasesc ceva.
Dupa care ca sa fi sigur faci un Factory Reset.

Mai e si varianta de mers la service sa-ti rescrie softul acolo cu o imagine noua.

#14
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,843
  • Înscris: 04.10.2007

 __Dan__, on 19 august 2022 - 11:30, said:

Pe telefon root-at banuiesc. Nu orice doamna e in stare de asa ceva. Doar daca apeleaza la baieti scumpi.

Da trebuia root-at dar nu e rocket science.... sau cel putin nu era acum cativa ani...
Eu tin minte ca mi-am instalat pe Galaxy S2 Cerebeus in cazul in care mi se fura telefonul sa il pot recupera... asta prin 2011 - 2012, nu stiu cat mai e de simplu in zilele noastre ca odata cu S8 (2017) nu am mai modificat softul niciunui telefon.

#15
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Reseteaza telefonul la setarile din fabrica si apoi reinstaleaza manual totul , sa nu iei datele inapoi din backup.

Iti recuperezi orice altceva din backup in afara de aplicatii.

#16
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,537
  • Înscris: 04.01.2006
Am avut ocazia sa vad la lucru un keylogger de android si am ramas masca de ce putea.
Nu am retinut numele programului, ma rugase sa vin sa ne jucam pe el, ca nu era in stare sa-l configureze, dar i-am zis ca nu fac asa ceva.
Ma rog, cauza "problemei" e ca el avea 50 de ani si ea 25. Si asta era doar una din chestiile ce voia sa le faca. Ii instalase o camera spion in birou.
A stat omul vreo 3 zile non stop sa poata sa-l configureze ca lumea.

Suntem pe o arie tehnica dar
1. cele mai multe "programe de spionaj" se numesc de fapt Cap si Maini versiunea 1.0. Acest "program" de fapt iti stie parolele si/sau sau are acces la dispozitive cand nu esti atent
2. Indiferent daca se foloseste vreun keylogger sau programul mentionat de mine mai sus, nu e bine. Daca se ajunge la paranoia, chiar daca are un motiv real sau unul inventat, crede-ma ca aia nu e viata.

Metode de a evita (desi parerea mea e ca buba e mare) - scan puternic, cu mai multe programe antivirus/antimalware pe orice dispozitiv folosit pe net 2. factory reset, desi nici eu nu-s convins ca un program bun nu ramane.

#17
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 03.02.2005

 mariustm32, on 19 august 2022 - 10:56, said:

..as vrea sa stiu cum as putea reseta un telefon sa fiu sigur ca nu mai ramane nimic care sa ruleze in background. Ar trebui sa functioneze doar cu un Factory Reset sau trebuie mai mult de atat? Multumesc anticipat.
Cea mai sigura varianta este sa rescrii firmware-ul stock al telefonului. Download-at de pe site-ul producatorului si urmati pasii oficiali. Astea is sfaturile generale.
Pentru Samsung, nu stiu daca sunt pasi oficiali, dar poti folosi cu incredere https://www.sammobil...y-s10/firmware/

Edited by Ciubex, 19 August 2022 - 17:34.


#18
mariustm32

mariustm32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 10.11.2015
Va multumesc pentru raspunsuri. Am ajuns la concluzia ca merg la un service sa ii rescriu firmware-ul. Cred ca este cel mai safe. Multumesc si o seara minunata va doresc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate