Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Depistat pozitiv COVID-19

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
25 replies to this topic

#1
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 21.04.2009
Salut,sper sa fi postat bine, eu si sotia mea am fost astazi depistati pozitiv cu covid-19, vreau sa intreb, care sunt procedurile acuma? am mai avut si anul trecut si a venit cineva ne-a facut test ne-a bagat in carantina si aia a fost, dar acuma cum sta treaba ? tre' sa sun pe medicu de familie?  cate zile stai acuma in carantina? adica care sunt procedurile la ora actuala.

Edited by althea, 17 August 2022 - 11:01.


#2
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,982
  • Înscris: 30.08.2017
Suni medicul de familie și vezi ce tratament îți recomandă (probabil paracetamol). Nu mai există carantină, ești liber să te plimbi prin lume.

Edited by george_alexandru, 17 August 2022 - 09:32.


#3
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 24.11.2020

View Postgeorge_alexandru, on 17 august 2022 - 09:31, said:

. Nu mai există carantină

Sigur? Întreb doar.

#4
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,982
  • Înscris: 30.08.2017
Ghidul de la MS:

https://www.ms.ro/ce...simptome-covid/

Zice doar de tratament ambulatoriu pana la insanatosire pentru simptome usoare si medii...dar asta nu e carntina.

Practic e cam aceeasi procedura ca in cazul gripei.

#5
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 21.04.2009
Am vorbit cu medicu de familie, mi-a spus sa merg la un centru autorizat sa-mi faca un test ca sa ma confirme, iar medicu de familie mi-a dat paracetamol si strepsils pentru gat si cam atat, daca ma simt rau sa o sun sa-mi dea si altceva, dar a zis ca nu are rost, daca am simptomele , astea in plus covidu asta cica este asociat in mare parte cu o viroza,depinde la om la om,  simptomele au fost cam asa: a inceput cu gatul sa ma doara dupa o usoara febra si acuma a 3-a zi o usoara tuse seaca, dar in rest ma simt foarte bine,  cica pot sa merg unde vreau cum vreau, nu sunt in carantina, ci doar e o recomandare.

Chiar imi prinde vine 7 zile de concediu dupa lte 10 zile uhuu....

Edited by Calypsso, 17 August 2022 - 10:38.


#6
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,822
  • Înscris: 06.01.2008
E recomandat sa-ti faci un test in centru autorizat ca sa primesti CM. Si daca nu s-au schimbat regulile, e platit 75% de firma si 25% de stat, astfel ca primesti salariu pe zilele respective ca si in cazul unui concediu de odihna.

#7
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 15.05.2010
Ba exista carantina, 5 zile, se ofera medical pt asta.

#8
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,161
  • Înscris: 06.07.2007
Daca sunteti bolnavi, luati legatura cu medicul de familie.
Daca nu, va vedeti de viata.

#9
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,654
  • Înscris: 30.10.2009

View PostHider141, on 17 august 2022 - 10:39, said:

E recomandat sa-ti faci un test in centru autorizat ca sa primesti CM. Si daca nu s-au schimbat regulile, e platit 75% de firma si 25% de stat, astfel ca primesti salariu pe zilele respective ca si in cazul unui concediu de odihna.
E obligatoriu să-și facă testul într-un centru, iar concediul medical îl plătește inițial angajatorul, dar e decontat de stat.  

Quote

Indemnizația acordată pentru oricare dintre cele două tipuri de concedii medicale pentru COVID-19 este de 100% din veniturile salariale brute. De asemenea, pentru concediul medical pentru COVID-19 nu se aplică stagiul minim de cotizare.

Concediile medicale de COVID-19 se acordă exclusiv în următoarea zi după terminarea carantinei/izolării, medicii de familie neputând elibera aceste certificate înainte de perioada prevăzută în decizia DSP. Astfel, salariatul va putea depune la angajator certificatul de concediu medical abia după obținerea lui de la medicul de familie și nu înainte ca perioada de carantină/izolare să expire. Perioada maximă în care poate fi eliberat un concediu medical de carantină sau izolare este de 30 de zile calendaristice de la data ultimei zile a încetării perioadei de carantină/izolare.

Plata indemnizației de concediu medical se face de angajator, aceasta va fi decontată integral de Fondul național unic de asigurări sociale de sănătate (FNUASS). În cazul acestor concedii medicale pentru COVID-19 întreaga indemnizație acordată pentru carantină și/sau izolare este decontată de stat.
Sunt aici mai multe informații:
http://cas.cnas.ro/c...au-izolate.html

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004

View PostCalypsso, on 17 august 2022 - 10:36, said:

cica pot sa merg unde vreau cum vreau, nu sunt in carantina, ci doar e o recomandare.
E doar recomandare, dar e de bun simt sa te izolezi, iar da chiar trebuei sa iesi din casa sa porti o masca, preferabil FFP2.
Sa nu mai imbolnavesti si pe altii.

Testul oficial il poti fae gratuit doar pe la camerele de garda de la spitale.

#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,146
  • Înscris: 07.02.2003

View PostCalypsso, on 17 august 2022 - 10:36, said:

Chiar imi prinde vine 7 zile de concediu dupa lte 10 zile uhuu....
Daca nu te simti bine dupa 7 zile poate fi prelungit cu inca 5.

View PostCalypsso, on 17 august 2022 - 10:36, said:

cica pot sa merg unde vreau cum vreau, nu sunt in carantina, ci doar e o recomandare.
Macar 3-4 zile incearca sa eviti vorbitul sau stranutul in fata altor persoane, dupa aia nu mai esti asa contagios. Foloseste masca daca trebuie sa te vezi sau sa vorbesti cu alte persoane.

Edited by andreic, 17 August 2022 - 11:32.


#12
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,654
  • Înscris: 30.10.2009

View PostCalypsso, on 17 august 2022 - 10:36, said:

cica pot sa merg unde vreau cum vreau, nu sunt in carantina, ci doar e o recomandare.
Să nu faci asta. Tu pare că ai un organism rezistent, dar poți face virusul cadou cuiva care nu e așa de norocos ca tine.

#13
Denky2

Denky2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 16.08.2022
Salut! Desi am luat, voluntar, o pauza lunga de softpedia, din cauza de parole uitate, dar, mai ales, din cauza valurilor de aberatii extreme pe tema Covid, tot ce pot spune este ca noua tulpina, desi da simptome usoare sau medii, poate da complicatii ulterioare de evitat, vorbim de tropism cardiac, in cazul tulpinii prezente.
Sanatate multa tuturor si nu lasati garda (botnita, vorba intelighentiei proletare) jos!

#14
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,877
  • Înscris: 31.08.2006

View PostDenky2, on 17 august 2022 - 12:02, said:

tot ce pot spune este ca noua tulpina, desi da simptome usoare sau medii, poate da complicatii ulterioare de evitat, vorbim de tropism cardiac, in cazul tulpinii prezente.


Cati crezi ca mai iau in serios chestia asta ? Ii doare fix in pix si trateaza totul ca pe o raceala. Oamenii, in general, traiesc in prezent. Foarte putini se gandesc la ce ar putea lasa COVID-ul in urma, in organismul lor. De-aia foarte multi au lasat garda jos, dar jos de tot.

#15
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,654
  • Înscris: 30.10.2009
O să bag în izolare de forum pe oricine mai postează mesaje anti-mască sau din categoria ”dă-l dreak de covid”.

#16
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Eu nu sunt anti-mască, dar purtată mult timp face mai mult rău decât bine mai ales dacă n-o schimbi des! La ora actuală există vaccinuri dacă chiar ești îngrijorat de boală!

Eu am făcut covid luna trecută, după 3 ani de pandemie când chiar credeam că nu se mai poate întâmpla nimic. A fost mai sever decât îmi imaginam dar în 3-4 zile a trecut. Nu știu dacă alea două doze de Pfizer de anul trecut au ajutat cu ceva sau erau deja expirate. De aia zic că toți îl vor lua mai devreme sau mai târziu, e mult prea transmisibil ca să trăiești cu frica-n sân și să-ți re-ordonezi viața în jurul lui.

#17
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,708
  • Înscris: 11.01.2005

View Postrickysyv, on 17 august 2022 - 14:21, said:

Eu am făcut covid luna trecută, după 3 ani de pandemie
Doar pentru a destinde atmosfera pret de un rând, suntem în ziua 888 a pandemiei (2,43 ani) de când a fost declarată la Geneva (11 mar. 2020)

#18
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,324
  • Înscris: 20.10.2015

View PostCalypsso, on 17 august 2022 - 09:02, said:

Salut,sper sa fi postat bine, eu si sotia mea am fost astazi depistati pozitiv cu covid-19, vreau sa intreb, care sunt procedurile acuma?

Uite la soacra-mea
https://forum.softpe...0#entry29264100

Eu n-am facut cu ea test oficial, cu ocazia asta nu am putut cumpara medicamente compensate

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate