Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Companiile de telefoane si preturile aberante pentru piesele de schimb

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 30.10.2017
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/G7lp0kefxq4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Samsung iar incepe cu magariile. Samsung, lansandu-si si ei program de self-repair precum Apple, considera ca clientii care doresc sa isi inlocuiasca singuri bateria telefonului trebuie sa plateasca 206 dolari (aproape 1000 de lei) pentru o baterie noua. Mi se pare de-a dreptul aberant, dat fiind ca puteai obtine o baterie pe vremuri cu cateva zeci de lei, cu aceeasi tehnologie litiu-ion.

#2
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,644
  • Înscris: 15.12.2009
Ați vrut "right to repair", aveti right to repair. Acum vreti si gratis?

#3
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 30.10.2017

View Postro_explorer, on 15 august 2022 - 20:46, said:

Ați vrut "right to repair", aveti right to repair. Acum vreti si gratis?

Nu, vrem sa il gasim pe cel care a impus astfel de preturi.

#4
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,744
  • Înscris: 01.11.2005

View PostTrafalgarLaw, on 15 august 2022 - 20:55, said:

Nu, vrem sa il gasim pe cel care a impus astfel de preturi.
boss, asta e pretul. vrei ? bine. nu vrei, iarasi bine.
Asa sareau de fund in sus si apple haters ani in urma ca mna, nu se gasesc piese de schimb originale, ca reparatia costa o caciula de bani etc, etc. Mno, uite ca nu doar Apple e cel care face chestii de genul.

#5
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 30.10.2017

View Posttehnics, on 15 august 2022 - 21:03, said:


boss, asta e pretul. vrei ? bine. nu vrei, iarasi bine.
Asa sareau de fund in sus si apple haters ani in urma ca mna, nu se gasesc piese de schimb originale, ca reparatia costa o caciula de bani etc, etc. Mno, uite ca nu doar Apple e cel care face chestii de genul.

Nu bossule, cineva manipuleaza piata, din moment ce la chinezi gasesti aceeasi baterie cu 65 de lei.

#6
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 21.10.2009
E pacat ca in ultimii ani Scamsung copiaza tot ce e mai rau de la Apple.
Radeau de Apple cand au scos jack-ul de 3.5 mm. Peste cativa ani au scos si ei.
Faceau misto de Apple cand au renuntat la incarcatorul din cutie. Au facut apoi la fel.
Nu mai vorbesc de separarea SoC-urilor pe piete de desfacere, in USA si Coreea primeau Snapdragon si noi, europenii primeam Exynos. Pai bravo mai scamsungule...
Now this...

Solutia e sa aratam ca avem si noi, cumparatorii, un cuvant de spus.
Avem telefoane de exceptie si de la Sony, Asus, chiar si branduri chinezesti care fac telefoane bune.

Edited by lex2010, 15 August 2022 - 21:17.


#7
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 23.10.2015
Se gasesc baterii compatibile, eu recent mi-am schimbat bateria la Samsung Note cu doar 48 lei.

Problema este cand Samsung se ascunde in spatele patentelor pentru a bloca furnizorii sa ofere alternative si sa cumperi doar de la ei. Cum face Apple.

#8
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,294
  • Înscris: 08.02.2011
Costa 206 dolari ca vine cu display cu tot ca piesa de schimb. Schimbi bateria, schimbi si displayul odata cu ea si invers.

#9
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,644
  • Înscris: 15.12.2009

View PostTrafalgarLaw, on 15 august 2022 - 20:55, said:

Nu, vrem sa il gasim pe cel care a impus astfel de preturi.
Cine esti tu sa impui un anume mod de reparatie si pretul la care un producator isi vinde produsul?
Nu vrei? Nu cumperi. Simplu.

Nu e ca si cum asta ar fi insulina in USA - ala de abia e scam adevarat - sa urci de la 50 usd la 600 USD pretul aceluiasi produs pentru simplul fapt ca oamenii sunt obligati sa cumpere, ca sa ramana in viata.
Voi, cu telefoanele voastre puteti oricand sa va luati xiaomi, huawei, realme, oppo si alte chinezarii - oricum sunt cele mai bune din lume in ochii vostri.

Edited by ro_explorer, 16 August 2022 - 00:04.


#10
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 23.10.2015

View Postro_explorer, on 16 august 2022 - 00:03, said:

Cine esti tu sa impui un anume mod de reparatie si pretul la care un producator isi vinde produsul?
Nu vrei? Nu cumperi. Simplu.

La fel cum le impune sa aiba un singur tip de incarcator. De aia avem reglementari.

"Right to repair" trebuie reglementat.

#11
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,644
  • Înscris: 15.12.2009
Cred ca unii nu știți ce sunt alea reglementări și la ce folosesc ele.
Voi vreți comunism.

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postro_explorer, on 16 august 2022 - 00:03, said:

Cine esti tu sa impui un anume mod de reparatie si pretul la care un producator isi vinde produsul?
Nu vrei? Nu cumperi. Simplu.

Atunci cum explici de exemplu asta? "Compania Apple, amendată pentru că vinde iPhone-ul 12 fără încărcător în cutie"
Parca vorbeam de principiul "Nu iti convin conditiile de vanzare, nu cumperi."

#13
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 30.10.2017

View Postro_explorer, on 16 august 2022 - 00:03, said:


Cine esti tu sa impui un anume mod de reparatie si pretul la care un producator isi vinde produsul?
Nu vrei? Nu cumperi. Simplu.

Nu e ca si cum asta ar fi insulina in USA - ala de abia e scam adevarat - sa urci de la 50 usd la 600 USD pretul aceluiasi produs pentru simplul fapt ca oamenii sunt obligati sa cumpere, ca sa ramana in viata.
Voi, cu telefoanele voastre puteti oricand sa va luati xiaomi, huawei, realme, oppo si alte chinezarii - oricum sunt cele mai bune din lume in ochii vostri.

Cine sunt eu? Eu sunt cel mai important element din ecuatie, consumatorul.

Asta e frate, cand faci hardware bun normal ca lumea te cumpara, indiferent de tara de origine. Tu vorbesti precum un activist al partidului republican - toti ceilalti sunt prosti si saraci, iar cine nu e cu mine vrea comunism.



View Postro_explorer, on 16 august 2022 - 01:17, said:

Cred ca unii nu știți ce sunt alea reglementări și la ce folosesc ele.
Voi vreți comunism.

UE ar trebui sa actioneze dpmdv precum China, unde exista reglementari dure pentru piata de desfacere a tehnologiei. Fiind viitorul, nu trebuie sa permitem nimanui sa dicteze piata.

Unul dintre obligatiile statului este sa isi apere consumatorii. Mi se pare perfect normal sa bagi pumnul in gura companiilor care cer preturi nesimtite si care elimina toate metodele alternative de a-ti repara un produs. Atunci se baga guvernul si zice "O sa coste maxim 100 de lei pentru ca asa iti spun eu." Ar afecta doar corporatiile lacome si ar avantaja consumatorul de rand.

Edited by TrafalgarLaw, 16 August 2022 - 06:05.


#14
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
De la un reparagiu de telefoane stiu ca piesele Samsung de schimb sunt obscent de scumpe, comparat cu cele Apple.

Daca ai spart un ecran la Samsung, adesea nu mai merita reparatia.

#15
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 14.11.2004
Rossmann refuleaza si aiureli, dar nimeni nu te obliga sa iei de la iFixit.

Attached File  S20.PNG   44.46K   34 downloads

Pret de la ESD Rom - Samsung Plaza. Eu am servisat la ei un Z Flip 3 5G cu capacul spate spart care a costat 250 de lei (manopera si piese) si pe urma au reparat telefonul in garantie (inlocuit ecran si acumulatori).

Samsung mi se par rezonabili la piese fata de iStyle, mai ales ca au si service rapid intr-o ora pentru modele comune.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Apropo de Rossmann, la firma lui o curatare de praf pt un laptop (posibil si inlocuire pasta termoconductoare) = 100 si ceva usd Posted Image

Edited by MembruAnonim, 16 August 2022 - 08:17.


#17
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 14.11.2004
Totusi el sta in State si costurile de acolo sunt mai mari ca cele din Romania. Dar l-am vazut ca in ultimul timp a trecut la "rant-uri" si a lasat tutorialele balta.

#18
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,644
  • Înscris: 15.12.2009

View PostMembruAnonim, on 16 august 2022 - 03:50, said:

Atunci cum explici de exemplu asta? "Compania Apple, amendată pentru că vinde iPhone-ul 12 fără încărcător în cutie"
Parca vorbeam de principiul "Nu iti convin conditiile de vanzare, nu cumperi."
Spune ceva de preț în reglementarea aia?

View PostTrafalgarLaw, on 16 august 2022 - 06:00, said:

UE ar trebui sa actioneze dpmdv precum China, [...]
China e comunista dacă nu știai.

View PostTrafalgarLaw, on 16 august 2022 - 06:00, said:

Mi se pare perfect normal sa bagi pumnul in gura companiilor care cer preturi nesimtite si care elimina toate metodele alternative de a-ti repara un produs. Atunci se baga guvernul si zice "O sa coste maxim 100 de lei pentru ca asa iti spun eu."
Ai descris perfect comunismul/dictatura.

Ma mir ca nu vreți și un Rimac la preț accesibil.

Edited by ro_explorer, 16 August 2022 - 09:24.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate