Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Dostinex , sa continui sau ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Ma aflu intr-o situatie in care urmatoarea vizita la endocrinolog o sa fie abia pe la mijlocul lui Septembrie,

Asadar la ultima vizita , endocrinologul mi-a prescris Dostinex 0.25 mg de 2x pe saptamana , 8 pastile in total , din cauza ca aveam prolactina ridicata si posibil adenom hipofizar (pentru asta am RMN pe 25 August) , insa am ramas fara pastile , am facut pauza o saptamana si simptomele au reaparut -> dureri de cap .

Treaba e ca , nici endocrinologul nu mi-a spus cat timp sa iau Dostinex, si la cum ma simt , parca as vrea sa continui cu dostinex.

#2
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007
Endocrinologul ti-a prescris o singura cutie. Eu as zice sa mergi mai intai la o dozare de prolactina (cel putin eu asa recomand la cabinet) si vezi apoi in functie de asta. Ideal ar fi sa-l contactezi pe endocrinolog imediat cum afli rezultatul de laborator.

Telefon, e-mail...

#3
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Pe 18 August plec iar la analize pentru a testa tocmai Prolactina si hormoni tiroidieni, si pe 25 RMN-ul pentru a vedea de la ce am durerile astea uneori groaznice de cap, desi e clar ca as avea adenom hipofizar.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 DianaXO, on 15 august 2022 - 15:40, said:

dureri de cap .

Fa o analiza de sange si vezi cum iese, nu este scumpa, ~80-100 lei +/- (25-OH-Vitamina D). Rezultatele le vei avea in 2-4 zile. Poate exista o corelatie in carenta de vit d si durerea de cap, posibil si prolactina, adenom hipofizar etc.

Edited by MembruAnonim, 15 August 2022 - 16:26.


#5
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
^ Din cauza prolactinei ridicate am primit initial dostinex , si mi-am revenit cat de cat , dar atat , ca am ramas fara dostinex si au reaparut durerile de cap , si nici nu stiu daca sa continui sau nu  cu dostinex, cu endocrinologul ma vad abia in Septembrie cum am mai zis.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sunt mari sanse ca nivelul ridicat de prolactina sa nu provina de la un posibil adenom hipofizar (eu cred ca mai mare de 3-4mm nu este, iar la dimensiunea asta nu da probleme).

Eu sunt curios ce v-a spune rezultatul RMN. Cand te vei vedea cu endocrinologul, cu siguranta iti va da sa faci analize printre altele si 25-OH-Vitamina D

Edited by MembruAnonim, 15 August 2022 - 17:20.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate