Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Eroare Cadastru

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,774
  • Înscris: 23.09.2005
Buna ziua,
Am un titlu de prorietate emis in 1994 sau '96 cu suprafata de 2400m, prin 2002 dupa moartea bunicilor mostenitorii nu s-au inteles la impartire si a urmat un proces de partaj. In timpul procesului expertul a venit si a masurat terenul, nu stiu cum ca nu a fost prezent nimeni din partea noastra, si a reiesit o suprafata de 2228m, mai putin cu 170 mp fata de titlu de proprietate. Procesul a impartit terenul astfel: partea noastra a fost 1803mp, iar cealalta parte 425mp +casa.

In 2018 am facut cadastrul terenului meu, cel care a venit a luat puncte cu GPSul in toate colturile terunului. Toate bune si frumoase pana anul asta cand am chemat sa imi intaruseze terenul. Acuma constat ca in foarte multe colturi punctele de cadastru nu bat cu hotarul dintre vecini, in unele zone chiar cu 2 metri.
Din ce am inteles de la cel care facea intarusarea, cel din 2018 a modificat punctele pe cadastru ca sa ii iasa suprafata din acte ca era mai usor.
Ce pot sa mai fac acum ca cineva a cumparat un teren langa al meu si a venit la mine ca tb sa mut gardul (aflat pe hotar).
Se mai poate modifica cadastrul din 2018?

Edited by relu_24, 15 August 2022 - 10:02.


#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,146
  • Înscris: 07.02.2003
Se poate face altul oricand. Oricum nu sunt valabile decat 10 ani parca.
Erorile necorectate din trecut vor bantui viitorul, asa se intampla de obicei, intotdeauna trebuie confruntate actele si datele finale pentru a verifica daca e totul in regula si corecta erorile materiale pentru a nu avea repercursiuni in viitor.

Edited by andreic, 15 August 2022 - 10:42.


#3
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,041
  • Înscris: 30.04.2007
ma aflu intr-o situatie relativ asemanatoare, doar ca la mine este "putin translatat", cu max 1 - 1,5m latura "mica" a unui dreptunghi. am aflat dupa ce un vecin cu terenul tangent la latura din spate a terenului, a observat ca intre linia tarusilor lui si ai mei, este o mica distanta, desi trebuiau sa se afle pe aceeas linie. urmeaza sa sun la firma care a facut intarusatea (cu gps) si sa aflu detalii. am inteles ca se poate face usor corectarea (in cazul meu, teren dreptunghiular). revin cu stiri .. ;)

#4
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,774
  • Înscris: 23.09.2005
Pai cel care a cumparat terenul de langa si-a facut cadastru lipindu-se de punctele din cadastru meu, asa ca acum hotarul apare pe terenul lui.
Nu inteleg de ce cel care a facut cadastrul la vecin nu a masurat la hotar ci s-a legat de cadastrul meu.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postrelu_24, on 15 august 2022 - 12:29, said:

Nu inteleg de ce cel care a facut cadastrul la vecin nu a masurat la hotar ci s-a legat de cadastrul meu.
Aparea suprapunere si nu il acceptau cei de la OCPI.

E putin probabil sa mai poti rectifica, fara acordul vecinului.

#6
danutzu22

danutzu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,532
  • Înscris: 31.05.2006
Afirmi ca e vorba de "partea noastra - 1803mp".
Inteleg ca sunteti mai multi mostenitori pe suprafata de 1803 mp.
"Din ce am inteles de la cel care facea intarusarea, cel din 2018 a modificat punctele pe cadastru ca sa ii iasa suprafata din acte ca era mai usor."
Ce puncte a modficat daca in urma masuratorilor a rezultat suprafata din acte?
Daca ar fi asa ar fi aparut o eroare / suprapunere cu alt vecin.
Sincer cred ca totul pleaca de la cei 2400 mp cat a avut propietatea initiala.
Foarte putin probabil ca terenul sa "intre la apa" si sa la o masuratoarea ulterioara cu sau fara GPS sa fie mai mic cu 170 mp.
Mai degraba ar fi vorba de un teren intrvilan in suprafta de 2400 mo la data colectivizarii , foarte posibil ca cei aproximativ 170 metri patratisa fi fost expropiati pentru utilitate publica, simplu exemplu largire de strada, fosta ulita ingusta cun pe era pe vremuri la sate, sunt foarte multe cazuri de gen, dupa 1990 cand s-au emis in primul rand adeverintele de propietate s-a tinut cont de registrul de la primarie la data colectivizarii.
Bunicii s-au dus, nepotii au trecut la impartit mostenire si dreptate a facut judecatorul, mai intai a stablit in urma expertizei ca sunt de impartit 2228 mp.
Daca terenul initial a avut suprafata de aproxinativ 2400 mp tot in expertiza se regaseste si explicatia unde s-au "evaporat" 172 de mp
Judecatorul conform legii a stablit niste cote de mostenire si a facut imparteala terenului dar NU a facut si masuratori, intarusare .................Nu avea de ce.
Cu hotararea judecatoareasca in mana si actul initial de propietate fiecare mostenitor vrea mai mult decat are dreptul.
Daca statul a luat ceva mp atunci se procedeaza ca in "armata", se "completeaza din alta parte".
Cum "terenul" mostenit a devenit mai mic posibil sa se fi intrat cu gardul de delimitare a propietati pe la un vecin si de aci pricina.
Solutia problemei va fi pronuntata tot prin hotarare judecatoreasca, tribunalele sunt pline de situatii similare,

Edited by danutzu22, 15 August 2022 - 15:37.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate