Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Masina volan dreapta

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#37
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,363
  • Înscris: 29.01.2008
Mașinile cu volan pe dreapta erau aduse de regulă din UK, deci...

#38
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,212
  • Înscris: 26.06.2009
RAR soune clar in articolul postat de tine ca se refera la masini din UK. Eu doar am comentat la afirmatia ta “nu se mai pot inmatricula masini cu volan pe dreapta” ca nu e deplin adevarata - depinde tara de provenienta.

#39
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,954
  • Înscris: 24.04.2013
Iar eu as mai comenta ca din punctul de vedere exprimat de Guvern cu privire la initiativa legislativa discutata pe aici reiese chiar ca si refuzul de a inmatricula masini cu volanul pe dreapta provenite din  UK incalca o hotarare CJUE (nu intr-un proces contra Romaniei ci intr-unul contra Lituaniei) si acordul UE - UK post-BREXIT (indiferent ce ar face in prezent RAR-ull). Am pus link catre pagina procesului legislativ si acolo e disponibil acest punct de vedere.

#40
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,363
  • Înscris: 29.01.2008
Până la Brexit, (aproape) toate mașinile cu volan pe dreapta aduse în țară proveneau din Marea Britanie. Din ce am citit într-un articol pe net cu câteva luni înainte de interzicerea înmatriculării mașinilor din Anglia, peste 95% din mașinile cu volan pe dreapta proveneau din GB, urmând ca pondere cele din Irlanda și (reînmatriculate) din Bulgaria. Cipru nici nu era pe listă, pesemne nu se rentează să aduci mașini de acolo. Volanul pe partea dreaptă e un handicap când circuli pe partea dreaptă a drumului și te-ai obișnuit cu volanul în stânga, dar principala problemă nu e la volan, ci la „piesa” dintre volan și scaun. Atât timp cât se ține cont de particularitățile conducerii unei mașini cu volan pe dreapta, va intra mult mai rar în depășiri (și nu din scurt, că așa nu este vizibilitate) și nu vor fi probleme.
Eu o singură dată am mers (doar ca pasager) într-o mașină cu volan pe dreapta, stând pe scaunul din stânga. Tot drumul parcă am avut un bolovan în stomac, fiind „pe locul șoferului”, dar fără să am volan și pedale.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate