Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Masina volan dreapta

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
Hypocrisy

Hypocrisy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 25.07.2011
Am pus ochii pe o Honda CR-V din 2005, cu volan dreapta. Masina vreau sa o iau pentru weekend, mers pe dealuri(nu offroad greu) cu cortu, plimbari prin țară. E cu numere de UK. Se mai pot inmatricula? E chiar asa nasol volanu pe dreapta? De meserie is sofer, nu-s ultimu tantalau in trafic. Imi place f mult masina, si are si GPL din fabrica, mai fac economie la plimbare. Nu prea ma bag eu in depasiri cand ma plimb, deobicei merg relax, conduc pe timp la muncă destul, dar vreau si parerea voastra. Va las si linku olx https://www.olx.ro/d...-v-IDgm685.html

Edited by Hypocrisy, 15 August 2022 - 03:15.


#2
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Din ce stiu nu se mai inmatriculeaza.

#3
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,049
  • Înscris: 10.07.2013
Mai bine cumperi una care este inmatriculata: https://www.olx.ro/d...ml?reason=ip|cf

#4
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,041
  • Înscris: 06.02.2012
Voi astia cu volanu pe sant, duceti-va tata in India, Malaezia, Africa de sud, Anglia, etc, sunt vreo 50 de tari.
Sunteti bombardieri pe drumurile din Romania.

Edited by leomagic44, 15 August 2022 - 06:49.


#5
routerboard71

routerboard71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.12.2021
Sper sa nu se mai poata inmatricula cotete din astea cu volanul pe sant!
Atata spun ca daca ma dezlantui se lasa cu vorbe grele si suspend-uri

#6
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,179
  • Înscris: 08.12.2006
nu se mai pot inmatricula astfel de masini . Cele care inca se mai aduc si sunt destinate sa ramana in Romania, sunt aduse pentru pisese de schimb.

#7
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
https://www.avocatne...-senatorii.html

#8
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,924
  • Înscris: 06.04.2007

View PostHypocrisy, on 15 august 2022 - 03:08, said:

Am pus ochii pe o Honda CR-V din 2005, cu volan dreapta. Masina vreau sa o iau pentru weekend, mers pe dealuri(nu offroad greu) cu cortu, plimbari prin țară. E cu numere de UK. Se mai pot inmatricula? E chiar asa nasol volanu pe dreapta? De meserie is sofer, nu-s ultimu tantalau in trafic. Imi place f mult masina, si are si GPL din fabrica, mai fac economie la plimbare. Nu prea ma bag eu in depasiri cand ma plimb, deobicei merg relax, conduc pe timp la muncă destul, dar vreau si parerea voastra. Va las si linku olx https://www.olx.ro/d...-v-IDgm685.html
Daca de meserie esti sofer, ar trebui sa stii mai bine decat noi astia amatorii ce inseamna si cum o fi sa conduci o masina cu volanu stricat...

Ce poate fi mai minunat decat sa conduci prin tara (poate si cu familia in masina) o coaja cu volan pe dreapta...de vis, te vei simti special.
Plimba-te cu ea prin Anglia, Irlanda si o fi ok.

#9
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 30.12.2007
Zici ca esti de meserie sofer, ai fost si prin Anglia sa conduci acolo o masina normala pentru noi, sa vezi cum e sa conduci pe dos? Eu am multi km condusi in Anglia cu masina normala pentru noi, e mai naspa, nu e complicat rau, dar mai bine respecta locul volanului in tara unde esti. Daca nu ai experienta esti pericol public pentru tine, pentru familia ta si pentru ceilalti pe care ii intilnesti la locul si momentul nepotrivit.

#10
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,174
  • Înscris: 28.10.2018
Se conduc usor masinile cu volan pe dreapta, am condus una multi ani in Romania. Cand esti singur la volan e mai greu ca trebuie sa dezvolti tehnici de depasire, adica te asiguri majoritar din curba ca sa poti sa te infigi cand vine linia dreapta, sau vezi prin geamurile celui din fata, sau stai mai in spate ca sa ai campul vizual mai lat sau te bagi imediat dupa cineva care se lanseaza in depasire si evaluezi situatia, daca merge o calci dupa el, daca nu te bagi la loc si astepti inca o tura.

Cand esti cu pasager deja nu mai e nicio problema, ai o pereche de ochi intr-o pozitie favorabila de care sa te folosesti. Mai nou am vazut ca exista si sistem de camera in oglinda laterala care vede in fata si afiseaza pe display-ul central.

Asa cum ziceam, daca nu esti un maimutoi poti sa conduci in siguranta o masina cu volan pe dreapta.

Dar cum zice lumea: daca nu e masina dintr-o tara UE (Cipru, Malta), nu se mai pot inmatricula masini cu volan pe dreapta.

Edited by abac, 15 August 2022 - 08:43.


#11
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,116
  • Înscris: 26.06.2009
Daca era inmatriculata mai ziceam, dar cu numere de UK nu mai ai ce sa mai faci. De fapt ai putea, teoretic, sa o inmatriculezi de pe UK pe Irlanda (nu cea de nord, ci republica... cea care inca este in UE) si apoi sa o inmatriculezi pe Romania. Dar realist nu merita costurile astea. Ca sa nu mai zic de prostia cu volanul pe dreapta... dar probabil te atrage pretul f mic.

Vezi ca 99% nu mai are nici un RCA asa ca vei merge cu ea in ilegalitate!

#12
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.07.2017
Bai, eu n-aș lua asa ceva. Mi se mare ca diferența de preț nu merita efortul în plus de a te asigura suplimentar de fiecare data când faci depășiri. Plus ca și dacă tu ești super atent mai sunt unii care circula cât mai aproape de mijlocul șoselei de aproape calcă linia. Ai scos puțin botul sa te asiguri, vine unu din asta și gata-i baiu. Cu sistem de oglinzi cum se lauda unii ca au mi se pare iar ca te complici.
Dacă vrei ceva de mers pe coclauri găsești la preturi bune și cu volan pe stânga.

#13
cetces

cetces

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 10.08.2022
Se pot inmatricula.
Cei de mai sus scriu doar ce si-ar dori ei. Inclusiv cel ce a pus link ca sa te induca in eroare ca nu se poate.
Acela e doar un banal proiect de lege, unul din miile de proiecte de lege existente, si care nu are sanse sa se concretizeze in proiect de lege, mai ales ca propunerea din proiect e neconstitutionala, daca citea proiectul observa ca initiatorii proiectului doresc chiar sa anuleze actele emise deja de statul roman pentru autoturismele deja aflate in circulatie, lucru care va pica la prima contestatie.
Si daca mai citea proiectul observa ca in eventualitatea in care se va ajunge sa fie votat proiectul, el va intra in vigoare la 6 luni de la data publicarii in Monitorul Oficial, adica lasa timp suficient sa poata fi contestat si anulat pe motiv de neconstitutionalitate.
Proiectul e facut sa pacaleasca cumva extremistii, nu sa se aplice vreodata... doar sa poata spune ca noi am vrut, dar uite ca am aflat ca nu se poate. Proiect de imagine si atat, cu care mai spera sa mai castige niste voturi de la extremisti, care sunt si usor de pacalit dupa cum se poate vedea, ca ei nici nu fac diferenta intre proiect de lege si lege.

#14
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Cauti altceva 4x4. Dai deja 1800 pe o masina, mai pui inmatricularea, etc si depasesti 2000 lejer. Mai pune 1000 , iar pe la 3000 gasesti un Suzuki SX4 sau alt model de masina cu volan pe stanga si 4x4.

#15
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 15.04.2007
Ti-ai luat-o colegule.Eu cred ca tu ai si dat banii pe ea.

#16
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,873
  • Înscris: 07.11.2006

View Postabac, on 15 august 2022 - 08:40, said:

Cand esti singur la volan e mai greu
ca trebuie sa dezvolti tehnici de depasire, adica te asiguri majoritar din curba ca sa poti sa te infigi cand vine linia dreapta, ce faci cabd drumul n-are curbe?
sau vezi prin geamurile celui din fata, mai ales daca ala din fata are geanuri infoliate/fumurii
sau stai mai in spate ca sa ai campul vizual mai lat stai in spate si se baga altu' in fata ta
sau te bagi imediat dupa cineva care se lanseaza in depasire si evaluezi situatia, daca merge o calci dupa el, daca nu te bagi la loc si astepti inca o tura.cum dracu evaluezi situatia daca tu nu vezi nimic.Asa procedeaza doar soferii, adica se baga unu dupa altu in depasire fara nici un fel de asigurare

Io stiam ca legislatia unionala permite inmatricularea masinilor cu volan dreapta/stanga in tarile membre unde se circula pe dreapta/stanga.
Malta Cipru si Irlanda sunt tari membre.

#17
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,982
  • Înscris: 30.08.2017
Permite doar dacă sunt din Cipru/Irlanda, pentru că sunt omologate acolo iar omologarea e valabilă pe tot teritoriul UE. UK însă nu mai este în UE...

Edited by george_alexandru, 15 August 2022 - 09:34.


#18
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,811
  • Înscris: 24.04.2013
Eu nu vad de unde rezulta ca nu se mai pot inmatricula si/sau folosi astfel de masini. Perfect de acord ca e periculos sa ai volan pe dreapta cand circuli pe dreapta si eu personal nu as cumpara asa ceva, dar pana la a le interzice inmatricularea sau, mai rau, utilizarea celor deja inmatriculate e cale lunga.

Din ce vad proiectul de lege mentionat pe avocatnet.ro e tot proiect, si chiar daca a trecut de Senat imi pare imposibil sa fie pana la urma adoptat. Cititi punctul de vedere al Guvernului (PDF din 07.VII.2022) ca sa va lamuriti de ce (PL-x nr. 86/2022 <http://www.cdep.ro/p...cam=2&idp=19836>). Sunt chestiuni de reglementari europene, decizii CJUE si iminenta declansarii unei proceduri de infringement daca o asemenea lege va intra in vigoare.

Ce se poate impune sunt solutii alternative, care sa nu implice modificari majore asupra masinii ca in cazul schimbarii volanului de pe dreapta pe stanga, dar care totusi sa reduca riscul de  accident - cum ar fi ‘camera video pentru depasiri’ situata in oglinda din stanga.

View Postgeorge_alexandru, on 15 august 2022 - 09:34, said:

… UK însă nu mai este în UE …
Nu mai este, DAR exista un acord EU - UK dupa BREXIT. Vezi punctul de vedere al Guvernului de care am mentionat, scrie si de acest aspect.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate