Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Amenda pentru lipsa actelor?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#55
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Mai ales ca legea e extrem de clara Posted Image :

(2) Participanții la trafic sunt obligați ca, la cererea polițistului rutier, să înmâneze acestuia documentul de identitate sau, după caz, permisul de conducere, documentul de înmatriculare ori de înregistrare a vehiculului condus, documentele referitoare la bunurile transportate, precum și alte documente prevăzute de lege.

Edited by pasilla, 14 August 2022 - 11:48.


#56
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,970
  • Înscris: 06.04.2007

View Postcrislacor, on 14 august 2022 - 11:37, said:

Sincer, nu mi se pare normal să faci atîta caz pentru două bucăți de plastic! Dacă legea spune că trebuie să te identifici ca persoană prezentînd „organului” ceva, atunci trebui s-o faci! Că acel ceva e o bucată de plastic, o ștampilă pe frunte, un cip băgat în braț sau o hologramă ieșită din ceas, not my fucking problem, legea spune care dintre ele!
Dar dacă te aștepți ca „armonizarea” asta cu vremurile să îți dea posibilitatea de a umbla pe stradă fără nici un „ceva”, atunci mai așteaptă, că nu se va întîmpla...
"Legea spune" o zici cred ca a treia oara, de ce nu vrei sa fie schimbata legea?
Tu unde traiesti ca pozitionare in timp?

Accepti cu usurinta sa-ti dai toata viata pe o aplicatie, dar pe partea astalalalta ramai ancorat in trecut
Adica ti se pare normal sa iti scaneze/pozese fata o aplicatie, dar nu ti se pare normal sa fie schimbata legea.
Pt ce rahat ti-ai/ne-am dat toata viata ca date in mediul virtual?


#57
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,060
  • Înscris: 20.06.2009
Colega, nu am nici o problemă în a se schimba legea!!! Dar nu te aștepta ca schimbarea să o inițiez eu, atîta timp cît pe mine nu mă deranjează să port acele acte cu mine, tot timpul!

P.S. Și da, pînă se va schimba legea actuală, ești obligat s-o respecți. Mă rog, în măsura în care dorești asta, dar, evident, și cu asumarea consecințelor în cazul în care n-o faci!

Edited by crislacor, 14 August 2022 - 12:02.


#58
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,970
  • Înscris: 06.04.2007
Lejea-i leje...ce sa mai...

Nu cred ca deranjeaza nici macar pe initiator sa aibe actele la el, dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa partici la schimbarea ei, asa doar pt ca nu re deranjeaza...
doar daca n-ai nimic de spus si esti spalat pe creier iremediabil.

Iti convine sa dai viata ta in mediul virtual, obligat uneori, dar nu te deranjeaza ca legea e facuta pt acum 60 de ani...ca nu te deranjeaza sa porti doua plastice la tine




#59
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,060
  • Înscris: 20.06.2009

View PostOctavian___, on 14 august 2022 - 12:17, said:

(...) asta nu inseamna ca nu trebuie sa partici la schimbarea ei, asa doar pt ca nu re deranjeaza...
doar daca n-ai nimic de spus si esti spalat pe creier iremediabil.
(...)
Mulțumesc pentru cuvintele frumoase, ești un drăguț!Posted Image

#60
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Sa porti cu tine mereu cartea de identitate mi se pare o tampenie; si aia care au gandit-o: alti "destepti". Macar daca avea dimensiunea unui card bancar.
Unde sa o pun? doar in chiloti (vorba ta). In portofel nu incape decat daca iti cumperi un model care cantareste de 5 ori cat bermudele.

#61
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,249
  • Înscris: 29.12.2006

View PostY0samiteSam, on 14 august 2022 - 07:20, said:

De ce trebuie sa am mereu la mine o gramada de acte? Suntem in 2022, exista internet rapid prin orice tip de conexiune si baza de data este usor de accesat.

În 2022, actele se prezintă fără bani, dar folosirea internetului e pe bani.




View PostY0samiteSam, on 14 august 2022 - 14:53, said:

Sa porti cu tine mereu cartea de identitate mi se pare o tampenie; si aia care au gandit-o: alti "destepti".

În cazul unui accident, cartea de identitate e de cel mai mare ajutor pentru identificarea...rănitului.




View PostOctavian___, on 14 august 2022 - 11:07, said:

Asta e legea care trebuie updatata dupa vremuri!

Mai exact: cum ?

Edited by lupini, 14 August 2022 - 15:15.


#62
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Asta-i un pic penibil, sa te plangi de dimensiunile CI-ului dar sa ai telefon cat paleta de ping-pong.

#63
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postit_is_me, on 14 august 2022 - 10:58, said:

Codul rutier prevede ce acte trebuie prezentate polițistului rutier.
Bună sau proastă, asta e legea în vigoare în acest moment.
E atât de simplu.

Mai ales ca nu se cere niciun act in plus fata de momentul in care ai fost luat cu forta de pe strada si obligat sa dai de permis :)

Daca s-ar cere ceva in plus, macar poti sa spui ca daca stiai de la inceput nu te mai complicai.

View PostOctavian___, on 14 august 2022 - 11:07, said:

Asta e legea care trebuie updatata dupa vremuri!
Daca un rahat de aplicatie iti cere toata viata ca sa o poti folosi, e normal ca legea sa fie modelata dupa prezent.

Nu va exista "niciodata" (in viitorul previzibil) identificare exclusiv digitala dependenta de net si de un server naiba stie pe unde.


O bag si eu pe aia clasica. Pe afara tot asa facem?
Ca eu imi iau si pasaportul si buletinul la mine (chestie care m-a si scos dintr-un mare rahat odata - buletin presupus ca fiind fals intr-un aeroport la mama naibii).

#64
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,970
  • Înscris: 06.04.2007
Sa nu ti se mai intample niciodata, dar rezolvai beleaua si daca nu aveai pasaportul la tine. Ca doar nu crezi ca le-ai aratat pasaportul si gata, te-au recunoscut ca nu e CI-ul fals :)))

E o modalitate de identificare extra mega invechita, asta o sa vedeti probabil mai bine in urmatorii 10-20 de ani. Acum se pune accent mai mult pe identificarea din baza de date si (mult) mai putin pe o bucata de plastic.
Doar ca lejea-i leje, stati ancorati in treaba asta depasita de vremuri sibine o fi.

#65
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,543
  • Înscris: 30.07.2007
Io propun sa reinceapa campania aia de implantare, stiti voi, 5G

#66
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostOctavian___, on 14 august 2022 - 17:10, said:

Sa nu ti se mai intample niciodata, dar rezolvai beleaua si daca nu aveai pasaportul la tine. Ca doar nu crezi ca le-ai aratat pasaportul si gata, te-au recunoscut ca nu e CI-ul fals :)))

E o modalitate de identificare extra mega invechita, asta o sa vedeti probabil mai bine in urmatorii 10-20 de ani. Acum se pune accent mai mult pe identificarea din baza de date si (mult) mai putin pe o bucata de plastic.
Doar ca lejea-i leje, stati ancorati in treaba asta depasita de vremuri sibine o fi.
Nici vorba de lejea-i lege. E nevoie sa explic din nou?

Legat de treaba cu buletinul, se ingrosase putin gluma.  Lipsea nu stiu ce kkt de pe buletin. Ce si de ce lipsea nici in ziua de azi nu am aflat.  Nu, chiar nu s-au inseninat la vederea pasaportului. Nici cu pasaportul in mana nu erau convinsi ca sunt roman si ca sunt eu. Pana la urma s-au convins ca sunt eu dar au ramas cu impresia ca am vrut sa ii testez. Sa fac o proba la buletin sau ceva de genul asta.

Nu stiu cum as fi putut rezolva intr-un timp rezonabil si fara vreun deranj situatia daca nu aveam pasaport.

Aveam niste contracte la mine, delegatii si alte prostii dar nu era nimic de nefalsificat.

View Postcrocko.dilul, on 14 august 2022 - 17:32, said:

Io propun sa reinceapa campania aia de implantare, stiti voi, 5G

Daca va prinde peste tot retea, va fi ok.

Pana atunci va ramane cum e.

Sau sa nu se mai controleze actele unde nu bate statia si 5Gul si aia e...

Sau cand pica oringiu...

Numere 5G la masini pe cand?

Edited by underb, 14 August 2022 - 18:54.


#67
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 25.01.2007
stati sa vedeti alta natie de inapoiati, nemtii, au amenda pentru neprezentarea actelor la control...
sau altii, italienii, 42euro pe loc, si tot tu mai ai si obligatia sa ajungi la politie cu actele in 15 zile, ca de nu mai primesti un supliment de 430 euro...

chiar, ca tot e plin aici de romani suverani si plini de drepturi, abuzati de autoritatile romane, ce tari cunoasteti in care sa nu prezinti actele la control si e ok???

#68
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,970
  • Înscris: 06.04.2007
Daca pica oringiu si eu ma legitimez cu un CI fals e ok nu ? Pe ce baza de date se mai bazeaza? Merge cu ce-i in mana nu-i  minciuna.
Sau stau acolo pana revine oringiu si ma pot verifica in baza de date ?

Ai CI la tine si ei te verifica in baza de date, asa se procedeaza. N-ai CI la tine, le dai datele si te verifica. Esti ok, la revedere, de ce amenda pt un plastic neavut la tine din moment ce le-ai dat datele de identificare si esti ok ?
Pt ca legea e absolut depasita de vremuri

#69
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Problema e ca nici macar nu-s din aia. Macar cu suveranii stii o treaba.

Sunt oameni normali, cu facebook, cu tot ce trebuie.

Ei, nu suveranii :)

#70
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,543
  • Înscris: 30.07.2007
Imi imaginez dialog la Giurgiu: cum te cheama? zor de zeama. cum te striga? mamaliga
Un te duci? La Tecuci!
Ok, treci.
Vinieta de Bulgaria ai?

#71
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostOctavian___, on 14 august 2022 - 19:14, said:

Daca pica oringiu si eu ma legitimez cu un CI fals e ok nu ? Pe ce baza de date se mai bazeaza? Merge cu ce-i in mana nu-i  minciuna.
Sau stau acolo pana revine oringiu si ma pot verifica in baza de date ?

Ai CI la tine si ei te verifica in baza de date, asa se procedeaza. N-ai CI la tine, le dai datele si te verifica. Esti ok, la revedere, de ce amenda pt un plastic neavut la tine din moment ce le-ai dat datele de identificare si esti ok ?
Pt ca legea e absolut depasita de vremuri

Nu-i exagerat ce zici? Ca pare.
Si explicatia e una singura. Nu mergea altfel argumentul. Ca nu te complicai.

Ca aia ramasa insarcina cand s-a uitat prin gaura cheii. Asa si tu cu buletinul fals cand pica oringiu. Fix atunci. Ca in rest il dai pe ala bun. Ca verifici inainte cate liniute ai.

Deci sa revenim la chestii simple. Ca exagerarile nu ajuta la nimic. Sau ajuta dar nu in directia dorita de dumneata.

Politia nu controleaza actele doar in locurile in care bate statia sau oringiu.
Cam asta e tot.

Si nu va face nimeni legi bazate pe astfel de conditionari. Daca oringi, nu buletin. Daca nu oringi, buletin.

Edited by underb, 14 August 2022 - 19:48.


#72
Admiral_Thrawn

Admiral_Thrawn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 29.06.2022
Nu pică nici un Orange și chiar dacă pică, există back up pe Digi, pe Vodafone...

Ai actele la tine, îți verifică actele și gata, nu te verifică în nici o bază de date, pt că nu au laptop în mașină.

Verificarea in baza de date, pt că n ai actele la tine, e ceva excepțional, o face alt polițist, nu cel de pe.traseu, nu e de dorit și se sancționează.

E logic, pt stabilirea identității ești condus la secție, nu se face în mașina de patrulare.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate