Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Izomeri

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Marauder27

Marauder27

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.01.2021
Bună ziua!
Câți izomeri dihalogenați ( fără izomeri sterici) se obțin prin dihalogenarea tetraizopropilmetanului? Răspunsul corect este 5, dar eu am găsit 6.
Mulțumesc

#2
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,562
  • Înscris: 12.06.2010
Ok, tine unul pentru tine, restul da-i! Cred ca toata lumea e de acord.

#3
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 06.01.2007
Nu ma pricep la chimie, insa dupa capul meu, cand ai un numar impar de izomeri, trebuie sa existe o simetrie pe undeva.
Dihalogenarea asta probabil ca produce (si) un izomer simetric, de aia apar mai putini decat ai numarat tu. In rest.. chestie de chimie la care nu ma pricep.

#4
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 Marauder27, on 12 august 2022 - 10:37, said:

Răspunsul corect este 5, dar eu am găsit 6.
Și vrei premiul Nobel?

#5
Mike1alike

Mike1alike

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 02.08.2020

 Marauder27, on 12 august 2022 - 10:37, said:

Bună ziua!
Câți izomeri dihalogenați ( fără izomeri sterici) se obțin prin dihalogenarea tetraizopropilmetanului? Răspunsul corect este 5, dar eu am găsit 6.
Mulțumesc
Unde i-ai găsit?

#6
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,849
  • Înscris: 13.03.2005
Probabil, in colt, pe dreapta, sus!

#7
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 12.01.2018

 Marauder27, on 12 august 2022 - 10:37, said:

r eu am găsit 6.
Mulțumesc
ești mai norocos

#8
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 07.12.2002
Roteste un pic unul din cele doua capete ale moleculei finale (se pot roti liber in cazul legaturilor simple) si o sa vezi ca o sa-ti dea ceva identic cu una dintre celelalte molecule.
Adica par molecule diferite la prima vedere dar sint identice.

Edited by Ninja, 12 August 2022 - 17:54.


#9
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 06.01.2007
Radicalul izopropil are forma literei Y. De halogenat, se poate halogena in punctul de bifurcatie a catenei sau intr-unul din punctele extreme.
Tetra izopropil metanul are un atom de carbon central(care nu se poate halogena) legat de 4 astfel de izopropili in forma de Y. Banuiesc, din numele compusului.

O halogenare simpla se poate produce in doua moduri. Prin halogenarea intr-unul din carboni de bifurcatie ai lui Y, sau in unul din capete.

Dihalogenarea, are 5 moduri diferite de a halogena 2 pozitii din catena.
1. Halogenarea unui singur izopropil, in ambele extremitati.
2. Halogenarea unui singur izopropil intr-unul din capete si in bifurcatie.
3. Halogenarea a doi izopropili diferiti, fiecare in cate unul dintre capete.
4. Halogenarea a doi izopropili diferiti, ambii in punctele de bifurcatie.
5. Halogenarea a doi izopropili diferiti, unul la unul din capete, celalalt in punctul de bifurcatie.

Presupunand ca molecula are o simetrie de tetraedru(cel mai probabil), mai departe tipurile 3 si 5 se impart apoi in alti izomeri, dar aia sunt stearici (inteleg ca izomerii stearici sunt cei la care difera doar pozitia).

Initial poate te indusesem in eroare deoarece am zis despre simetrie (spatiala) pe care problema o ignora (nu e interesta de izomerii stearici).
In final tot o chestie de simetrie, doar ca nu spatiala ci in modul de combinare. Mai exact, la cazul 5, poti obtine aceasta dihalogenare in doua moduri distincte, rezultand acelasi produs de reactie. Are poate doar importanta in ceea ce priveste procentajul compusului 5 in tot procesul asta de dihalogenare. Asta daca procentajul respectiv se calculeaza din probabilitati cunoscute de halogenare intr-un loc sau altul.

Edited by maccip, 12 August 2022 - 20:34.


#10
Marauder27

Marauder27

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.01.2021
În primul rând, vă mulțumesc mult pentru un răspuns așa detaliat. Așa rezolvasem inițial problema, dar apoi m-am gândit la compusul în care ambii atomi de halogen se leagă de o extremitate a unui radical izopropil, din moment ce nu s-a exclus concret cazul în care atomii de halogen sunt geminali. De ce acesta nu este luat în considerare?

Edited by Dany_Darke, 12 August 2022 - 21:34.


#11
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 06.01.2007
Geminali? Tu ai dreptate. Si eu am omis cazul asta fara un motiv anume, dar e si el posibil.

#12
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 07.12.2002

 Marauder27, on 12 august 2022 - 21:08, said:

În primul rând, vă mulțumesc mult pentru un răspuns așa detaliat. Așa rezolvasem inițial problema, dar apoi m-am gândit la compusul în care ambii atomi de halogen se leagă de o extremitate a unui radical izopropil, din moment ce nu s-a exclus concret cazul în care atomii de halogen sunt geminali. De ce acesta nu este luat în considerare?
Pentru ca iei problema in considerare strict matematic si cauti toate combinatiile posibile.
Nu iei in vedere mecanismul reactiei care e cu formarea de radicali, a caror stabilitate e tertiar>secundar>primar.
Posibil ca o dihalogenare la doi carboni primari sau unul primar deja substituit sa fie extrem de improbabila avind in vedere ca ai deja patru tertiari care stau pe bara.

 maccip, on 13 august 2022 - 09:50, said:

Geminali? Tu ai dreptate. Si eu am omis cazul asta fara un motiv anume, dar e si el posibil.
Ei hai acuma, nu te mai baga la toate problemele stiintifice de pe softpedia. Spune "nu stiu" cind nu stii. Nu trebuie sa ne pricepem la toate domeniile...
Fara sa-ti jignesc origoliul dar te cam crezi chiorul intre orbi.

#13
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 06.01.2007
Te strang chilotii?
Toata lumea raspunde la misto dar pe tine te deranjeaza singurul  care a postat la obiect.
Si am spus ca omul are dreptate, eu am omis cazul respectiv. PISA 2022 40%.

Nu ma deranjeaza cand gresesc si mi se spune, ma deranjeaza sa fiu luat in balon aiurea.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate