Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Plinta parchet lata

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Sephh

Sephh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 680
  • Înscris: 28.04.2006
Vreau sa restaurez un parchet vechi din stejar.

Problema este ca in momentul de fata are plinte cu latime de 30mm, vechi.

Exista un spatiu cam maricel intre prima fasie de parchet si perete, in unele locuri mai mica, insa in altele ajunge si la 30mm.

Din ce am cautat, la magazinele noastre se gasesc doar de 24mm, am gasit aici https://www.bricodep...tbc-148135.html

Aveti vreun sfat ce pot sa fac in cazul asta cu spatiul care ar ramane?

Vreun chit, spuma?

Ma gandeam ca se poate cumpara niste parchet normal din dedeman si taiat fasii mici care ar intra in acele margini, insa nu stiu cat de mult ar strica aspectul.

Nu m-ar ajuta sa pun plintele invers cu inaltimea sa vina latime, pentru ca le vreau si inalte.

Edited by Sephh, 11 August 2022 - 21:56.


#2
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,228
  • Înscris: 12.09.2011
Poate daca gasesti un atelier de tamplarie le-ar putea face daca e vorba de lemn masiv.

de pe google: https://www.prestcon...t-din-lemn.html

#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,138
  • Înscris: 13.01.2011
Astea de la Arbiton au 2.6 cm.
Dar dacă le dai puțin mai multă inclinare, te duci pînă în 3 cm.

Dar, nu le prinzi cu dibluri, pui adeziv pe dublură, și le reglezi să stea mai aplecate.

Attached Files



#4
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 23.12.2015

 Sephh, on 11 august 2022 - 21:54, said:

Ma gandeam ca se poate cumpara niste parchet normal din dedeman si taiat fasii mici care ar intra in acele margini, insa nu stiu cat de mult ar strica aspectul.

Daca ca ultima margine ai folosi plinta asta flexibila autoadeziva de 32 mm ( vezi https://www.hornbach...x32-mm/5644085/ ), eventual impreuna cu o alta plinta, crezi ca te-ar ajuta?

PS: uite chiar de 26 mm https://mathaus.ro/p...000000011131030 si au chiar mai multe de 26mm

Edited by vladut01, 12 August 2022 - 01:57.


#5
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,415
  • Înscris: 06.01.2014
În primul rand, ce înseamna " vreau sa restaurez"?
În al doilea,  fiind astfel de parchet, nu (prea) merge plinta de parchet melaminat.
Și, în al treilea rand, un atelier de tâmplărie îmi poate confectiona plinta la dimensiunea dorita.

Spor.

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 07.11.2006
Vezi ca plintele de mai sus, chiar si adaptate, vor arata fix ca dracu pe parchetul de lemn.
Tu ai nevoie de plinte pentru parchet de lemn, nu pentru melaminat, adica sa acopere parchetul, nu peretele.
Adica de asa ceva
https://dennver.ro/s...ar-p-82395.html

#7
Sephh

Sephh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 680
  • Înscris: 28.04.2006

 cristobob, on 12 august 2022 - 05:40, said:

În primul rand, ce înseamna " vreau sa restaurez"?
În al doilea,  fiind astfel de parchet, nu (prea) merge plinta de parchet melaminat.
Și, în al treilea rand, un atelier de tâmplărie îmi poate confectiona plinta la dimensiunea dorita.

Spor.

Injectat, chituit, raschetat, lacuit. E posibil sa gasesc plinte care o sa fie de aceeasi culoare cu rezultatul final.

#8
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,138
  • Înscris: 13.01.2011
Se poartă acum și culoare diferită între plintă și parchet.
Dar, dacă ești super tradiționalist, fă la aceeași culoare și din lemn.
Cît despre că este nu este lemn, unele plinte imită așa bine lemnul, încît poți observa diferența doar dacă ești Sherlock și stai să studiezi cu lupa, de aproape, foarte atent.
Într-un ansamblu arhitectural, deja creat, cu texturi și volume, nu mai observă nimeni din ce este făcută plinta.

#9
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,084
  • Înscris: 04.09.2013
La mine a fost chituit cu silicon de culoare asemănătoare. Nu cred că îl observă nimeni. Mă declar mulțumit.

Attached File  20220812_132626.jpg   294.08K   36 downloads

#10
Sephh

Sephh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 680
  • Înscris: 28.04.2006

 wld-ro, on 12 august 2022 - 12:29, said:

La mine a fost chituit cu silicon de culoare asemănătoare. Nu cred că îl observă nimeni. Mă declar mulțumit.

20220812_132626.jpg

A fost bagat silicon si in adancime sau doar acopera unde venea spatiul acela, doar ca sa mascheze?

#11
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,084
  • Înscris: 04.09.2013
A fost pus parchetul, apoi plinta, apoi s a umplut golul rămas. Implicit și în adâncime, ca să fie adus la nivel cu parchetul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate