Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Ascita caine

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
redsnake74

redsnake74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 18.05.2020
Am o catelusa de 12 ani . Catelusa e foarte mica are 3 kg . Din cauza unei afectiuni la inima ( valva mitrala ) a facut ascita . Abdomenul este umflat si plin cu un lichid . Cardiologul mi-a recomandat diuretic Spironolactona pe langa Furosoral pe care il lua deja . Abdomenul este tot umflat . Ce pot sa-i mai fac catelusei ?

#2
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,084
  • Înscris: 29.06.2005
Din cate stiu eu, medicul veterinar poate drena periodic acel lichid...

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Din experienta mea (nu de medic]), nu exista rezolvare.

#4
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Diuretice si drenaj periodic ! Pe cat posibil sare 0 in toate alimentele !

Edited by Alltrack, 11 August 2022 - 20:24.


#5
redsnake74

redsnake74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 18.05.2020
Sare nu consuma . Medicul de la cabinet mi-a zis ca drenajul i-ar putea fi fatal tinand cont de dimensiunea sa si afectiunea inimii .

#6
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Exista sare si in paine si in mancarea de catei si in toata carnea din comert . E normal ca medicului ii e frica , pentru ca riscuri exista si cu drenaj si fara dar decizia ramane la tine . Sau schimbi medicul !

#7
redsnake74

redsnake74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 18.05.2020

 Alltrack, on 12 august 2022 - 18:29, said:

Exista sare si in paine si in mancarea de catei si in toata carnea din comert . E normal ca medicului ii e frica , pentru ca riscuri exista si cu drenaj si fara dar decizia ramane la tine . Sau schimbi medicul !

Pare sa fie un medic priceput . Mai demult a avut o tumora in bot si i-a operat-o desi catelusa nu rezista nici atunci la anestezie , nu stiu cum a facut a fost doar el si catelusa in sala de operatii . Catelusa din cauza bolii de inima nu rezista la anestezie .

#8
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,899
  • Înscris: 02.02.2007
1. se poate face drenaj partial, daca ii e teama ca se decompenseaza! (50-100ml)
2. ar fi nevoie si de digoxin, dar in doza foarte mica(1/2 cp, de 3ori pe saptamana, sau 1/4 de 5 ori)
3. cardiovat, sau macat l-carnitina. are niste rezultate neasteptate!
4. sa nu uiti ca are o varsta mare, si daca boașa e mai veche si netratata, poate sa moara oricand, orice ai face!
...stiu cazul unui teckel care a trait cam un an intr-o situatie asemanatoare, se mira doctorul de fiecare data!
daca ai posibilitatea, du-l si la un cardiolog veterinar, sunt cativa in tara!

#9
redsnake74

redsnake74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 18.05.2020
Am dus-o la cardiolog . Cardiologul i-a recomandat diuretice Furosoral si Spironolactona .

#10
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,899
  • Înscris: 02.02.2007
si care a fost diagnosticul, banuiesc ca insuficienta cardiaca?
deci raman celelalte: l-carnitina (cardiovet)si digoxinul
l-carnitina e doar un amonoacid, dac care ajuta muschiul cardiac sa arda lipidele. se pare ca unele organisme nu il  pot sintetiza, incusiv oamenii!
iar digoxinul ajuta la cresterea fortei de contractie a ainimii, in varianta simpla.
legat de carnitina: cineva din familie, cu insuficienta cardiaca, dupa ce a luat carnitina vreo 2 luni, a mers la control.
mi-a povestit ca se uita medicul pe ecografie si nu intelegea de unde i-a crescut fractia de contractie :)

#11
redsnake74

redsnake74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 18.05.2020
Dupa drenaj se poate deplasa ? De obicei o transport in brate , cu autobuzul . O pot transporta in brate sau trebuie sa stea nemiscata ?

#12
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,975
  • Înscris: 17.03.2005
Am avut câine cu probleme cardiace grave.
Lichid în pericard, torace, evident ca și in abdomen însă ala era cea mai mica problema, de regula după intervenția din zona superioara(pericard, torace) de ala scăpa cu diuretice.
După intervenție, care evident era mult mai complicata și periculoasa, câinele se comporta aproape ca atunci când era sănătos, niciodată nu au fost probleme cauzate de intervenția în sine.
Nu sunt medic asa ca nu spun ca e bine sau nu.


#13
adiiiiivlad

adiiiiivlad

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.01.2016

View Postredsnake74, on 11 august 2022 - 19:52, said:

Am o catelusa de 12 ani . Catelusa e foarte mica are 3 kg . Din cauza unei afectiuni la inima ( valva mitrala ) a facut ascita . Abdomenul este umflat si plin cu un lichid . Cardiologul mi-a recomandat diuretic Spironolactona pe langa Furosoral pe care il lua deja . Abdomenul este tot umflat . Ce pot sa-i mai fac catelusei ?


#14
adiiiiivlad

adiiiiivlad

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.01.2016

View Postredsnake74, on 11 august 2022 - 19:52, said:

Am o catelusa de 12 ani . Catelusa e foarte mica are 3 kg . Din cauza unei afectiuni la inima ( valva mitrala ) a facut ascita . Abdomenul este umflat si plin cu un lichid . Cardiologul mi-a recomandat diuretic Spironolactona pe langa Furosoral pe care il lua deja . Abdomenul este tot umflat . Ce pot sa-i mai fac catelusei ?

Buna ziua, imi pare rau ca treceti prin aceste momente grele si stiu perfect ce inseamna, (nu vreau sa va sperii,imi pare rau ca nu va pot ajuta cu alte informatii folositoare pentru binele catelusei)bichonul meu maltez “Benji” a avut exact aceeasi problema si azi 27.08.2022 a murit in urma mai multor complicatii, vreau sa ii donez toate medicamentele ramase pentru problema cu valva mitrala pentru ca ii luam pentru perioade mai lungi de timp, disponibil: Cardiovet aproximativ 3/4 din flaconul de 90 de pastile, Vetmedin de 1.25 mg - 1 cutie intreaga de 10 folii, in cursul saptamanii ma pot intalni cu cine le doreste in zona sector 3, imi puteti scrie sms sau apela la zero sapte sapte patru patru doi zero patru opt doi

#15
adiiiiivlad

adiiiiivlad

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.01.2016

View Postadiiiiivlad, on 27 august 2022 - 18:10, said:



Buna ziua, imi pare rau ca treceti prin aceste momente grele si stiu perfect ce inseamna, (nu vreau sa va sperii,imi pare rau ca nu va pot ajuta cu alte informatii folositoare pentru binele catelusei)bichonul meu maltez “Benji” a avut exact aceeasi problema si azi 27.08.2022 a murit in urma mai multor complicatii, vreau sa ii donez toate medicamentele ramase pentru problema cu valva mitrala pentru ca ii luam pentru perioade mai lungi de timp, disponibil: Cardiovet aproximativ 3/4 din flaconul de 90 de pastile, Vetmedin de 1.25 mg - 1 cutie intreaga de 10 folii, in cursul saptamanii ma pot intalni cu cine le doreste in zona sector 3, imi puteti scrie sms sau apela la zero sapte sapte patru patru doi zero patru opt doi
Vetmedinul nu mai este disponibil, maine il donez
Disponibil Cardiovet 3/4 flacon de 90 de pastile

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate