Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Latimea locurilor de parcare

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
Admiral_Thrawn

Admiral_Thrawn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 29.06.2022

View Postkiario, on 13 august 2022 - 15:35, said:


Iti garantez ca te faci ca nu vezi in caz ca iti fac ceva la masina, nu de alta dar cu siguranta iti dau dauna totala la maxilar si nu cred ca vrei sa mananci cu paiul vreo doua luni de zile.

Alt viteaz de tastatură.

Dar dacă îți iei tu daună totală și la maxilar și mai iei și niște șpițuri in cur de îți mai calibrează rozeta, cam cum ar fi ?

Mai garantezi tu ceva ?

#38
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
51 de ani.. Cu un pic noroc isi aminteste cand i s-a sculat ultima data, ce sa mai sparga maxilare. Poate de porc, la craciun.

#39
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,970
  • Înscris: 06.04.2007

View PostPunter, on 12 august 2022 - 22:51, said:

sigur au toti masini cei care au postat aici? considerand ca o parchezi perfect intre linii, ar trebui sa permita oricarei masini sa deschizi usile pana la primul "stop" al usii, fara sa atingi masina de langa parcata la fel de precis. puteti face asta pe unde parcati intre linii?
Nu exista asa ceva in normativ sa deschizi usa pana la al doilea "stop".
Max la primu " stop" deschizi si cu grija ca si asa poti atinge masina de langa, cu toata parcarea la mm intre marcaje.

Ce e de preferat? O parcare cu locuri stramte de parcare unde ai sanse sa gasesti un loc liber, sau o oarcare cu locuri labartate unde deschizi portiera cum vrei, dar minime sanse sa gasesti un loc de parcare ?


#40
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 24.07.2022
evident as prefera locuri spatioase, sa pot deschide usa la primul stop fara sa transpir. plus ca intotdeauna mai exista grabiti, femei, copii, e buna o marja de eroare. si nu se reduc la jumatate locurile daca le fac rezonabile.

iar in ziua de azi orice carutas are masina si se lipeste de tine si cand e libera parcarea. de-asta nu parchez aproape de intrare nici daca e pustiu..

#41
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,924
  • Înscris: 09.12.2004
Daca s-ar parca oarecum grupat, adica 2 masini cu partea dreapta una linga alta, nu ar mai fi atitea dileme existentiale.
Dar cind toti se asaza cum se nimereste, ce pretentii sa mai ai. Recunosc, uneori risc si ma lipesc asa de cite unul cind nu am incotro.
Nu stiu cit e de prost, iar pe aci sint din abundenta

#42
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View Postkiario, on 12 august 2022 - 04:03, said:

Când găsesc parcări care au marcajele înguste parchez mașina pe două locuri, mai bine zis incadrez pe centru un marcaj în așa fel să rămână spațiu suficient ca să evit orice coate goale cu sh de 15 ani (care nu are nici asigurare valabilă) să-mi lovească mașina cu portiera lui ruginită de care nu-i pasă.

De obicei  loviturile de usi sunt primite pe locurile spatioase / medii, nu pe cele inguste.

Edited by polizei, 15 August 2022 - 18:41.


#43
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005
asta cu latimea locurilor de parcare m-a enervat si pe mine, chiar si cu fiesta care e o masina destul de mica
adica daca vecinii stanga-dreapta nu parcheaza pe centrul locului ci mai aproape de linia de demarcatie deja nu mai am loc sa ies din masina
multi ani n-am avut probleme ptr ca vecinii au inteles si au parcat fiecare cat mai pe centrul locului ca sa poata deschide usile

recent inainte de a veni covid-ul, vecinul din stanga mea a plecat la tara si a renuntat la loc. acel loc a fost preluat de un pustan cu o masina tunata. ca sa aiba loc sa iasa din masina ala mereu parca langa linia de demarcatie, iar eu cand veneam sa parchez nu mai aveam loc sa deschid usa de la sofer sa ies din masina. asta pana intr-o seara cand am venit nervos si obosit de la un drum lung. ca de obicei pustanul si-o parcase lipita de linia de demarcatie iar eu pur si simplu nu mai aveam cum sa ies din masina. asa ca m-am infipt cu umarul in usa si cu toata forta am izbit portiera mea de usa lui, astfel incat i-am facut o indoitura de toata frumusetea in usa. la mine a sarit putina vopsea de pe muchia usii, dar nu se vede.

cred ca respectivul a vazut indoitura. nu a zis niciodata nimic, dar de atunci a parcat corect pe jumatatea locului de parcare.
stiu ca ce am facut nu e legal sau moral, dar a avut efect

ulterior am luat alt loc de parcare unde se parcheaza longitudinal (o masina in spatele alteia) si nu mai am problema cu deschiderea usilor. singura chestie e ca trebuie sa o lipesc de gard cu partea dreapta, dar asta fac dupa ce am terminat de descarcat masina.
in plus eu am primul loc de parcare de langa iesirea din bloc, asa ca atunci cand vreau sa plec dau 2-3 metri cu spatele si apoi plec.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate