Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

Efect advers brahiterapie

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
DoarEu099

DoarEu099

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 30.07.2021
Rog răspuns doar de la persoanele care au cunoștințe sau care au trecut.

Mama mea a fost diagnosticata anul trecut cu cancer de col, grad II malignitate histologica si nuclearea. După multe drumuri prin clinici pentru a afla stadiul bolii, așteptat pe la uși, programări, liste de așteptare și restul, abia prin luna Aprilie anul acesta a reușit să înceapă tratamentul.
La Brașov mama a făcut 28 ședințe de radioterapie, in fiecare zi. ( fără S și D). Odată cu începerea acestui tratament mama se afla în concediu medical.
De la clinica de la Brașov am fost trimiși la IOB , in București, unde mama a făcut alte trei ședințe de brahiterapie ( câte o ședință pe săptămână). Ultima ședință de brahiterapie a avut loc in ziua de 11 iulie si totuși mama încă continuă să aibă stări de oboseală, stări de oboseală pe care le-a avut si in timpul tratamentului de radioterapie ( lipsita de putere încât nu putea urca nici scările pentru ca locuim la bloc, fără lift ).
Medicul oncolog cât si medicul de la radioterapie ( din Brașov) a zis ca este ceva normal după acest tratament, dar totuși a trecut aproape 1 luna de la  terminarea tratamentului si mama încă are ( ocazional) stări de oboseală. Iar ca  alt efect advers  la tratament a fost doar radioterapia, o mica cistită care s-a rezolvat prin tratament medicamentos. Dar in schimb ma îngrijorează oboseala.
Va rămâne mereu cu aceste stări? Este doar timpurie?

#2
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 01.12.2017
Oboseala e frecventa dupa radioterapie.
Poate dura 2-3 sapt. sau chiar 2-3 luni.

#3
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.12.2019
eu am terminat Chimio+radio acum 11 luni si tot mai resimt oboseala, dar mult mai scazuta
in schimb, am ramas cu o neuropatie pe coapsa, care ma supara cateodata
am avut un sarcom in coapsa

#4
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Eu in urma chimio am rămas cu nervii periferici praf - hipersensibilitate la frig și cald, câteodată cu inversare de senzație (o înghețată scoasa din congelator poate sa "frigă"). Asta se întâmplă si azi, la 12 ani după eveniment - dar am învățat sa trăiesc cu noile "upgrade-uri".

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate