Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Vacanta Grecia, cu masina, in septembrie cu plaje gen Sunny Beach

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,578
  • Înscris: 05.11.2009
salut. Pentru 2023, ce recomandati cuiva care a stat in nei pori si vrea ceva ca si nei pori dpdv al plajei insa mai la sud, ca sa aiba o baza buna ca sa vada sudul si sud-vestul greciei? De data asta planuiesc sa ajung acolo pe 1 septembrie si sa stau macar o saptamana

Ps. Stiu ca is poate ciudat , insa e foarte important ca plaja si intrarea in apa sa fie nisipoasa. Am vazut la colegul OvidiuNs, ca e prin kefalonia si se vede din poze ca acolo plaja e pietroasa..

Edited by vanitty, 04 July 2023 - 00:08.


#38
honney_bunny

honney_bunny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 23.01.2010

View Postvanitty, on 04 iulie 2023 - 00:01, said:

salut. Pentru 2023, ce recomandati cuiva care a stat in nei pori si vrea ceva ca si nei pori dpdv al plajei insa mai la sud, ca sa aiba o baza buna ca sa vada sudul si sud-vestul greciei? De data asta planuiesc sa ajung acolo pe 1 septembrie si sa stau macar o saptamana

Ps. Stiu ca is poate ciudat , insa e foarte important ca plaja si intrarea in apa sa fie nisipoasa. Am vazut la colegul OvidiuNs, ca e prin kefalonia si se vede din poze ca acolo plaja e pietroasa..

Cred ca nu ti-a răspuns nimeni pentru ca este cam ambigua exprimarea referitor la baza de cazare în "sudul și sud-vestul Greciei"
Dacă te uiți pe harta și ne indici aproximativ o zona, sigur iti putem da câteva sfaturi.
De ex daca vrei o insula, Zakinthos are numeroase plaje cu nisip, la fel Creta.
Dacă preferi sa ajungi cu masina si sa fie mai aproape, atunci în Sithonia găsești plajele Kalamitsi, Lagonissi, care respecta criteriile tale.
În Peloponez ai Tolo sau Divari, cu nisip, ca exemplu, dar ai ceva de mers pana acolo.
Spor la căutări!

#39
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,578
  • Înscris: 05.11.2009
pana la urma a ramas tolo in peloponez (multumesc colegul bozomic, ca el m-a convins cu plajele de acolo). Va fi la https://www.booking....&activeTab=main Amaryllis Hotel Apartments Tolo, 2620 lei pentru 7 zile cu mic dejun inclus, pentru 2 persoane.


Acuma problema e .. cum fac drumul Iasi - Tolo in 2 zile, cu 2 soferi. Cand am fost anul trecut la nei-pori, am facut drumul in 2 zile, cu oprire dupa granita la ruse. Vom pleca duminica 10 septembrie din iasi, cazarea o avem in tolo de pe 11 septembrie.

Unde sa ma opresc in Bulgaria in drum spre Tolo, astfel incat sa ajung totusi in prima zi acolo si de acolo a doua zi in tolo? pe langa sofia?

Edited by vanitty, 29 August 2023 - 22:38.


#40
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008
Mai degraba undeva la intrarea in Grecia [Agnantio Hotel in Sidirokastro?... nu am stat, dar este foarte bine vazut drept cazare intermediara], daca reusesti sa ajungi din Iasi...
Apoi mai ai vreo 700 km pana in Tolo!

Nu stiu, nu stau sa caut sa calculez acum, dar gandeste-te ca a doua zi trebuie sa treci si prin Atena, chiar daca tangential, vei fi destul de obosit.

Nu stiu cu ce te-a convins #bozomic, dar sa nu ratezi sub nici o forma Karathona Beach de langa Nafplio :)
Si nici Palamidi!
Si nici Epidavros si Mycene :)

Edited by BlueKing-69, 30 August 2023 - 18:50.


#41
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,578
  • Înscris: 05.11.2009
multumesc  blueking-69, cu ajutorul tau am ales sa facem oprirea intermediara la Angistron Serres, dupa granita bulgaro-elena, la Hotel Hammam, https://www.booking....fs=1


Vom fi 2 soferi, deci ne vom descurca.., desi cel mai probabil vom ajunge la la 11 noaptea. Am zis ca e mai bine asa, sa am mai mult de condus in prima zi, decat in a doua zi (cea finala), tinand cont ca oboseala va fi mai mare cel mai probabil in a doua zi

#42
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,578
  • Înscris: 05.11.2009
hello, stie cineva un site sau ceva care sa arate la zi, ce drumuri sunt blocate (de exemplu din cauza inundatiilor care am inteles ca au lovit in ultima vreme grecia)? Voi folosi waze , care banuiesc ca stie daca un drum e deviat si/sau inchis din cauze de inundatii (de exemplu) , plus ca politia cu siguranta nu te lasa sa intrii intr-o zona periculoasa, insa macar sa imi fac o idee

#43
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

 vanitty, on 09 septembrie 2023 - 11:31, said:

hello, stie cineva un site sau ceva care sa arate la zi, ce drumuri sunt blocate (de exemplu din cauza inundatiilor care am inteles ca au lovit in ultima vreme grecia)? Voi folosi waze , care banuiesc ca stie daca un drum e deviat si/sau inchis din cauze de inundatii (de exemplu) , plus ca politia cu siguranta nu te lasa sa intrii intr-o zona periculoasa, insa macar sa imi fac o idee
Google Maps mai arata acum ceva timp cateva zone inundate, chiar am trecut saptamana trecuta spre Meteore si era inundata valea de langa Larissa, dar se circula pe autostrada.
Zona orasului Volos e cea mai afectata.

Edited by d-ardeleanu, 04 October 2023 - 13:22.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate