Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...
 

Windows 10 nu mai vede HDD-ul "Seagate X-Box". Ce tool am nevoie ca sa incerc sa detectez din nou HDD-ul ca sa fac backup?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 29.04.2007
salut. Windows 10 nu mai vede HDD-ul "Seagate X-Box" legat prin USB. Ce tool am nevoie ca sa incerc sa detectez din nou HDD-ul ca sa fac backup?

Practic, in timp ce copiam circa 11.000 de fisiere, s-a busit dintr-o data, nu a mai mers. Si nu s-a mai vazut partitia.

Stiu ca exista niste placi speciale care pot recunoaste HDD-ul, le folosesc de regula cei de la Centrele de reparatii computere.

Eu am incercat cu un program Disk Drill, care imi zice ca vede HDD-ul, il scaneaza, dar nu-mi apar fisierele nicaieri.

In windows il vede doar in Disc management ca fiind "Not initialized", sau "Unallocated". Daca incerc sa dau "initialize" imi apare eroarea din print screen.

Deci, cred ca am nevoie de ceva care sa detecteze mult mai bine.

Attached Files

  • Attached File  hdd.png   266.92K   33 downloads

Edited by me_suzy, 02 August 2022 - 18:46.


#2
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,603
  • Înscris: 21.12.2006
Incearca sa-l conectezi in alt port USB, direct la placa de baza. Daca ai posibilitatea, conecteaza-l si la alt calculator sau laptop
Daca se poate desface carcasa (fara sa o distrugi) incearca sa conectazi HDD direct la calculator, dar vei pierde garantia daca carcasa este incapsulata

Daca nu este vazut nici asa, este dus. Poti apela la garantie sa-l inlocuiasca, dar nu mai ai sanse sa recuperezi datele.
Mai poti incerca sa initializezi spatiul nealocat, si sa creezi o partitie noua, doar daca te-ai impacat cu ideea ca ai pierdut datele

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,104
  • Înscris: 24.02.2006
conecteaza-l in alt port usb, eventual incearca-l la alt computer. daca nici asa nu-l vede, ai nevoie de unul nou.

#4
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 29.04.2007

View Post_Smiley_, on 02 august 2022 - 18:56, said:

conecteaza-l in alt port usb, eventual incearca-l la alt computer. daca nici asa nu-l vede, ai nevoie de unul nou.

am incercat, nu-l vede nicaieri. Dar am mai avut asemenea problema in trecut, la mine nu l-a vazut, dar la centru de computere a avut un dispozitiv care l-a vazut. Era busit HDD-ul, dar am reusit sa salvez niste date importante in acel moment.

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,104
  • Înscris: 24.02.2006
atunci mergi cu el la centrul de computere. aproape sigur e o problema hardware, nu una software, deci degeaba cauti programe.

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,704
  • Înscris: 15.06.2004
E Seagate - nu WD - il poti desface si conecta pe SATA direct la un PC.

De obicei la astea se buseste controlerul USB sau ocazional contactele dintre el si conectorii SATA ale HDD-ului nu ma ifac contact corect.

#7
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,120
  • Înscris: 30.08.2006
https://www.ifixit.c...Teardown/140722

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,855
  • Înscris: 07.02.2003

View Postme_suzy, on 02 august 2022 - 18:35, said:

salut. Windows 10 nu mai vede HDD-ul "Seagate X-Box" legat prin USB.
Probabil a picat controllerul USB, hdd-ul e posibil sa fie oki. Ia vezi cablurile si tensiunea pe USB ca la multe calculatoare in load cam pica la 4.7-4.8V iar unele dispozitive ar putea sa fie sensibile la asa ceva.

#9
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 29.04.2007

View PostLeo2006, on 02 august 2022 - 20:24, said:


super, thanks. Am ajuns aici:

https://guide-images...xehukA2wNg.huge

Cum ma conectez mai departe la laptop? Am nevoie de un cablu de date, nu? De care anume?

Sata to USB 3.2 Gen 1  ??

Edited by me_suzy, 02 August 2022 - 22:05.


#10
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,120
  • Înscris: 30.08.2006
Se testeaza pe un desktop pc. Daca nu ai unde testa poti achizitiona un rack extern.
https://altex.ro/rac...pd/CSA2189U3BK/
Am asa ceva si e un rack foarte compact si usor.. Poate ai noroc si functioneaza.

#11
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 29.04.2007
am gasit un program care se numeste VICTORIA

https://alternativet...dd-regenerator/

aici gaseste HDD-ul. Dar sa vad daca il pot repara. Nu ma prea pricep.

Attached Files



#12
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,120
  • Înscris: 30.08.2006
Deci pana la urma HDD-ul e buba, interfata usb este ok ?

#13
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,855
  • Înscris: 07.02.2003
Cica e hard SMR... totul e posibil Posted Image

Edited by andreic, 03 August 2022 - 18:29.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate