Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...
 

Dulceata fara zahar

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#55
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,529
  • Înscris: 04.05.2006

 petit_christian, pe 07 august 2022 - 00:22, a scris:

Pui pectina sau agar-agar si o faci cit de tare vrei. Eu as merge pe ahar-agar totusi
Pectina e mai potrivită la dulcețuri, ea e prezenta oricum in mod natural in foarte multe fructe.

#56
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,885
  • Înscris: 15.08.2014
Ori una ori alta,oricum minetto n are de gind sa faca

#57
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,529
  • Înscris: 04.05.2006
Agar agar e prea agresiv, schimba textura.
Și știam ca nu va face niciodată, îl știu de mult pe forum 😂😂

#58
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,042
  • Înscris: 04.09.2018

 petit_christian, pe 08 august 2022 - 22:48, a scris:

Pai si de ce ai mai deschis topic?
Am deschis ca in caz ca vreau sa fac, sa fiu informat, nu inseamna ca daca nu fac acum, nu voi face. Maaama ce am patit alaltaieri, mancai inghetata Lido de vanilie cu xilitol si stevia, am mancat o casoleta idn aia de 500 g, si seara numa pe toilet am stat, m-a capiat, nu luasem in calcul ca xilitolul face asta.
Asta apropo de inducitori ce se poate intampla, stiam, dar nu ma gandisem atunci. Trebuia cu fructoza.

Edited by MinettoMatoi, 15 August 2022 - 13:45.


#59
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,885
  • Înscris: 15.08.2014
Doar tu puteai sa maninci atita inghetata

#60
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,042
  • Înscris: 04.09.2018
Corect, doar eu sunt distrus la cap, o recunosc, ce sa fac, trebuie sa ma descurc asa, noroc ca nu e zilnic, cine dracu mai mananca 500 g de inghetata, dar poate or mai fi, naiba stie. Si stii, sa fi bolnav la cap e grav, stii cum simti ? Simti asa ca e bun rau si ca nu te mai saturi.
Iar cand problema dispare, dupa 2-3 lingurite nu-ti mai intra, nu mai percepi asa bun, adica asa cum e si normal, am trecut si prin experienta asta accidental.
Daca luam in seama xilitolul ala, nu mai mancam, alegeam din congelator din aia cu fructoza, adica sa nu urce glicemia.

#61
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Eu cred ca matale nu esti distrus la cap,ci doar nestapinit.Esti ca obezele care cind lumea comenteaza de greutatea lor se scuza ca sunt bolnave de glanda.

#62
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,529
  • Înscris: 04.05.2006
Eu cred ca tu ar trebui sa te abtii de la postat, ca de obicei cam bati câmpii și nu faci altceva decât sa postezi mesaje inflamatorii

#63
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,042
  • Înscris: 04.09.2018

 Melteanu, pe 20 august 2022 - 10:52, a scris:

Eu cred ca matale nu esti distrus la cap,ci doar nestapinit.Esti ca obezele care cind lumea comenteaza de greutatea lor se scuza ca sunt bolnave de glanda.
Eu sunt chiar sub greutatea normala, am 63 Kg la 1,7 m, dar am intrebat tocmai ca sa nu ajung gras dat fiind ca am o problema la mansarda si la o adica mananc si multa dulceata, asa ca macar sa fiu pregatit de o reteta de dulceata low kcalorica.

Obezele alea sunt cu capul, cine le crede ca e de la glanda ? Recunoaste domne, ca eu cand eram gras la 90 Kg am recunoscut "da domne, am mancat mult".

#64
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,318
  • Înscris: 02.09.2014

 MinettoMatoi, pe 20 august 2022 - 10:50, a scris:

Corect, doar eu sunt distrus la cap, o recunosc, ce sa fac, trebuie sa ma descurc asa, noroc ca nu e zilnic, cine dracu mai mananca 500 g de inghetata, dar poate or mai fi, naiba stie. Si stii, sa fi bolnav la cap e grav, stii cum simti ? Simti asa ca e bun rau si ca nu te mai saturi.
Iar cand problema dispare, dupa 2-3 lingurite nu-ti mai intra, nu mai percepi asa bun, adica asa cum e si normal, am trecut si prin experienta asta accidental.
Daca luam in seama xilitolul ala, nu mai mancam, alegeam din congelator din aia cu fructoza, adica sa nu urce glicemia.
Eu, e adevarat destul de rar, dar mai am astfel de "iesiri in decor". Stau in Italia iar aici inghetata e ieftina si buna. Asa ca atunci cand mergem la cumparaturi nevasta-mea trebuie sa ma pazeasca la fel ca pe copii mici sa nu trec pe la raionul cu inghetata si sa iau o caserola de 500 de grame sau chiar un kilogram. Stie ca sunt in stare sa o mananc pe toata intr-o zi. La fel cu ciocolata, pot sa "bag"  cate una in fiecare zi, daca nu m-as supraveghea.
E adevarat ca dulciurile sunt singurul meu viciu: nu fumez, beau foarte rar, nu consum droguri, nu joc la pariuri... cumva trebuie sa ma "descarc" si eu de stres.

Edited by Costel2014, 31 August 2022 - 09:37.


#65
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,885
  • Înscris: 15.08.2014
Ti as recomanda alta metoda mult mai buna atit pt tine cit si pt nevasta,dulciurile sunt pt copii,oameninmarinaul alte placeri

#66
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,318
  • Înscris: 02.09.2014

 petit_christian, pe 31 august 2022 - 15:07, a scris:

Ti as recomanda alta metoda mult mai buna atit pt tine cit si pt nevasta,dulciurile sunt pt copii,oameninmarinaul alte placeri
Eh, avem noi si alte placeri, ca oamenii mari, dulciurile sunt niste placeri nevinovate...Posted image

#67
nicc

nicc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 08.11.2007
Green Sugar premium este buna de ceva sau versi in cafea?

#68
Drumroll

Drumroll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 16.07.2021

 loock, pe 30 iulie 2022 - 22:31, a scris:

Aspartamul, xilitolul si altii sintetici au formule chimice aproape identice cu pesticidele...
Aha.. de aia se gaseste xilitolul in magazinele bio, ca are formula de insecticide!

https://www.biosano....acebook-catalog
https://www.naturesf...produs/xylitol/
https://www.planteea.../xylitol-xilit/
https://drgreen.ro/p...icule-e-santini

Mai verificati si voi informatiile inainte de a tranti astfel de bazaconii pe aici! Posted image

Xilitolul e cel mai similar cu zaharul si poate fi folosit in mod similar, atat ca e cam scump si pare usor mentolat

#69
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,042
  • Înscris: 04.09.2018
Xilotolul are calorii, nu e okey.

Asa si acuma la zi (bine ca s-a sters topucul celalalt, uitasem ca il deschisesem pe asta):

Ieri am vrut optimist fiind sa fac dulceata de afine cu Eritritol (24 Kcal/100 g fata de 400 zaharul).
Am cumparat 1 kg de afine congelate vineri, le-am lasat noaptea la frigider sa se dezghete, nu au lasat apa.
Am facut asa cum am vazut pe youtube ca se face dulceata de afine, doar ca in loc de zahar am pus din asta.

A fost 1 Kg de afine, 897 g Eritritol, aia pusese 1000 g zahar, deci pe acolo.
An facut ca la carte, caaaand se raceste, s-a zaharisit puternic, era beton tata ! Nu beton de legata, ci beton ca zaharul intarit, si daca vroiai sa iei cu lingurita luai cum ar veni zahar criztalizat.
Deja cand am pus putin sirop pe farfuria rece imediat s-a zaharisit, nu era fluid dar mai gros.

Dezamageala mare, mi s-au innecat corabiile, s-a dus visul visurilor mele, am zis ca hai sa incerc marea cu eritritolul, si am pus borcanul in oala cu apa la fiert sa dezaharisim.
Scop atins, dar pe moment, dupa ce se raceste, la fel.

Ce se intampla ? Am gresit eu ceva sau Eritritolull nu e bun ptr dulceata ?
Poate a mai folosit cineva si stie, sau stie proprietatile lui. La altele e bun, de ex prajituri, placinte, etc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate