Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...
 Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 

Dulceata fara zahar

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#19
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

View PostMelteanu, on 31 iulie 2022 - 09:48, said:

Problemele devin grave cind din cauza varstei capacitatea de efort scade dar obiceiurile alimentare raman...

Sau mai rau, cand te lenevesti si timpul in care faceai ceva miscare il inlocuiesti cu gustari intre mese.

#20
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,081
  • Înscris: 06.09.2008

View PostMinettoMatoi, on 30 iulie 2022 - 21:02, said:

Eu beau Fanta zero, ma si bucur de ea, si nici nu ma ingrasa, e mai bine asa decat sa evitam.
Parerea mea, fara intentia sa insult pe cineva, care bea asa porcarii nu doar bea 'zero zahar' dar si gandeste zero .
In loc de zahar contin substante sintetice, unele provenite din petrol, in cazul bauturii tale sunt ciclamati si acesulfam-k
Evident nu exista studii de lunga durata pt ele (iti dai seama ce interese exista pt a NU se face)
Un ingredient cauzeaza tumori iar celalalt dezechilibre hormonale, ambele sunt interzise copiilor mici.

Personal beau f rar asemenea bauturi iar atunci aleg versiuni normale/ cu zahar.

Edited by sirgoofy, 31 July 2022 - 10:24.


#21
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Problema cu indulcitorii, sau mai precis cu aspartamul, nu este ca ingrasa direct, ca nu are cum, are 0 calorii.
De precizat si faptul ca aspartamul este un amino acid, nu este ceva sintetic.

Desi suntem diferiti, i-au administrat unor sobolani de 200 de ori valoarea maxima pe zi si au fost ok.

Problema este insa alta. Aspartamul fiind de 200 de ori mai dulce ca zaharul, iti ramane pofta de lucruri dulci.
Ok, bautura care o bei are 0 calorii, dar dupa 30 de minute, ai chef si de o ciocolata, o inghetata, o gogoasa, etc. Exemplu rudimentar.

Cu alte cuvinte, cateva studii au aratat ca, desi indulcitorii nu ingrasa in mod direct, este pofta care ti-o lasa care te face sa mananci mai multe lucruri dulci.

Si mie imi place dulceata, mai ales de visine.
Stiu cat zahar intra, ma ia capul, dar imi place.

Aici intervine moderatia.
Doua linguri, ti-ai facut pofta, gata.

Poti fenta si ordinea mancarurilor.
Daca mananci intai legume, apoi proteine, apoi carbo, glicemia dupa o ora este cu 30 la suta mai mica decat daca ai fi mancat doar dulceata.
https://news.weill.c...ls-louis-aronne

#22
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 19.05.2005

View Postsirgoofy, on 31 iulie 2022 - 10:17, said:

Parerea mea, fara intentia sa insult pe cineva, care bea asa porcarii nu doar bea 'zero zahar' dar si gandeste zero .
In loc de zahar contin substante sintetice, unele provenite din petrol, in cazul bauturii tale sunt ciclamati si acesulfam-k
Evident nu exista studii de lunga durata pt ele (iti dai seama ce interese exista pt a NU se face)
Un ingredient cauzeaza tumori iar celalalt dezechilibre hormonale, ambele sunt interzise copiilor mici.

Personal beau f rar asemenea bauturi iar atunci aleg versiuni normale/ cu zahar.

Asadar consumi ceva dovedit ca face mult rau si eviti ceva care crezi tu ca este rau, hmm, cum era aia cu ganditul? Speri ca stii ca bauturile cu zahar au in continuare produse sintetice.

View Postvictor29cr, on 31 iulie 2022 - 10:26, said:

Problema cu indulcitorii, sau mai precis cu aspartamul, nu este ca ingrasa direct, ca nu are cum, are 0 calorii.
De precizat si faptul ca aspartamul este un amino acid, nu este ceva sintetic.

Desi suntem diferiti, i-au administrat unor sobolani de 200 de ori valoarea maxima pe zi si au fost ok.

Problema este insa alta. Aspartamul fiind de 200 de ori mai dulce ca zaharul, iti ramane pofta de lucruri dulci.
Ok, bautura care o bei are 0 calorii, dar dupa 30 de minute, ai chef si de o ciocolata, o inghetata, o gogoasa, etc. Exemplu rudimentar.

https://news.weill.c...ls-louis-aronne

Aspartamul o fi mult mai dulce dar nu se pune aceiasi cantitate, mie tot mi se pare aia cu zahar mai dulce. Eu folosesc pepsi max ca sa pacalesc organismul, cand simt nevoie de dulce, beau niste pepsi. Desigur, in acelasi timp incerc sa reduc pentru a elimina "nevoia" de dulce.

Nu pot sa spun cat de sigur este aspartamul,  deocamndata il consider raul cel mai mic, daca ma insel, asta este, aleg pe baza datelor existente.

#23
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,081
  • Înscris: 06.09.2008

View Postcristiandrei, on 31 iulie 2022 - 11:36, said:

Asadar consumi ceva dovedit ca face mult rau si eviti ceva care crezi tu ca este rau, hmm, cum era aia cu ganditul?
Speri ca stii ca bauturile cu zahar au in continuare produse sintetice.
Cati mananca 100% perfect ?
Ideea era sa evitam cat mai mult porcariile, care isi motiveaza alegerile alimentare cu "si altii fac asta" treaba lui.

Mai bag cate o cutie de suc cu zahar cand ies in ture lungi cu bicicleta, sa zicem 2-3/luna, altii baga 1-2litri/zi cand stau pe canapea, e diferenta dpmdv.

Edited by sirgoofy, 31 July 2022 - 12:00.


#24
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,871
  • Înscris: 10.12.2006

View Postsirgoofy, on 31 iulie 2022 - 11:57, said:

Mai bag cate o cutie de suc cu zahar cand ies in ture lungi cu bicicleta, sa zicem 2-3/luna, altii baga 1-2litri/zi cand stau pe canapea, e diferenta dpmdv.
Pentru performanta incearca tabletele astea, o sa ai mult mai multa energie decat la apa cu zahar https://carrefour.ro...ine-stocks-list

#25
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,528
  • Înscris: 04.05.2006

View Postspider8, on 31 iulie 2022 - 06:23, said:



Bănuiesc că nici nu ai citit topicul, pentru că dacă ai fi citit ai fi văzut că inițiatorul spune așa :



Eu îi spun așa :



Și apoi vii tu și spui așa :




Adică inițiatorul întreabă cum să facă gem/dulceață fără zahar și cu calorii puține dar să fie bună - iar tu tu îi răspunzi că trebuie să pună 50 g zahăr la 100 g dulceață.

Ce pot zice decât că da, ai dreptate, nimeni nu s-a gândit încă la asta - poți face dulceață fără zahăr și cu puține calorii cu o singură condiție - să pui zahăr !!!!!!!!!! (doar că atunci dulceața fără zahăr o să aibă zahăr și calorii multe................. stai că m-am încurcat, cred că nu am înțeles eu bine, trebuie să mai citesc o dată...........
Doar ca eu ti-am răspuns tie, nu lui. Pentru ca tu ai spus ca nu contează dacă folosește zahăr sau nu, dulceata tot iese bogata caloric…doar ca nu vorbeai de dulceata ci de gem…..care nu-i deloc același lucru. Eu nu i-am răspuns lui sa pună 50g zahăr la 100g de dulceata, am incercat doar sa îți explic tie de ce nu ai dreptate. El vrea dulceata fără zahăr, adică sa scape de aia 50g zahăr și sa rămână doar cu caloriile din fructe, care in acest caz ar fi mai putine decât in cazul gemului.
Pentru asta, i-am sugerat sa folosească Green Sugar pentru dulceata, care este un produs combinat cu stevia, eritirol și Pectina, oferind aceleași rezultate ca zaharul….doar ca prețul este mult mai mare.

Despre asta vorbeam:

https://greensugar.r...ata-fara-zahar/

#26
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,200
  • Înscris: 17.01.2012
a zis și @efel-ul, dacă nu pui zahăr și NICI conservanți, atunci dulceața/gemul tău se va acri-n 3 luni :(

prefer oricând o linguriță de zahăr uneia de conservant chimic!!!

și, la fel cum zic alții: cantitatea te ucide!

#27
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022

View Postgushpi, on 01 august 2022 - 13:24, said:

a zis și @efel-ul, dacă nu pui zahăr și NICI conservanți, atunci dulceața/gemul tău se va acri-n 3 luni Posted Image

prefer oricând o linguriță de zahăr uneia de conservant chimic!!!

și, la fel cum zic alții: cantitatea te ucide!
Inseamna ca tu si efel-ul sunteti in eroare.Magiunul fara zahar si conservanti de ce rezista?

#28
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,041
  • Înscris: 04.09.2018

View Postloock, on 30 iulie 2022 - 22:31, said:

Se poate utiliza eritriol cu sau fara adaus de steviol.

Eritrioul arata ca zaharul si are 70% din puterea de indulcire a zaharului.
Pt. ciocolata cu lapte si alune de padure nici nu trebuie mai mult, e chiar absurd sa mai pui si steviol ( de 200X mai dulce), atata timp cat cu zahar iese prea dulce si se pun ingrediente in plus ca sa taie din dulcegarie - praf de zer in general, zeamil rar, si unele firme elvetiene mai puneau faina premium de soia selectionata cu gust neutru.

La cea neagra poti pune si steviol pe langa eritriol
57% cacao premium olandeza din care 40% unt de cacao pur NEdezodorizat e ideal pt. gust, si cu eritriol si steviol nu te mai stresezi ca bagi 43% zahar in tine, nu mai trebuie sa iei de 70, 75, 80, 85 sau aberatii totale de 99-100% care conform definitiei nici nu sunt ciocolata ci xocolatl, pt. ca ciocolata prin definitie e un amestec de masa de cacao cu zahar - se poate creste sfera de inteles si la eritriol cu steviol.

Alti indulcitori nu sunt buni, nici sintetici si nici alti alcooli dulci.
Maltitolul care e cel mai utilizat inclusiv pe multe dulciuri pe care scrie mare stevia si steviol !!!!!, e foarte pacatos la digestie, duce la balonare si alte provleme si mai grave.
Eritriolul e cel mai neutru, nici el nu e perfect dar cu masura e cel mai OK de suportat.
Aspartamul, xilitolul si altii sintetici au formule chimice aproape identice cu pesticidele...

Zaharul e compus din fructuoza si glucoza aproximativ 50:50.
Fructuoza cade mult mai greu la ficat, il omoara, deci dulciurile cu fructuoza sunt chiar mult mai nesanatoase decat cele cu zahar normal; sunt facute de imbecili nenoriciti pt. fraieri ignoranti.
La fel si cu cei care pun maltitol sau alti indulcitori si mai naspa, sintetici, - mai ales daca pe ambalaj mai si scrie mare stevia...
Eu ziceam la ciocolata sa pui doar Stevia si nici un alt indulcitor, sa pui cat trebuie, nu sa iasa prea duce, sa pui ca sa iasa dulce exact cum iese la ciocolata clasica cu zahar, ptr mine e f ok ca dulce asa.

Ai dreptate, fructoza e mai nociva ca zaharul, ptr ca daca glucoza se duce in tot corpul imprastiata in orice celula, fructoza se duce doar in ficat, si cade pe capul lui totul, plus ca s-a scos la iveala ca fructoza incurajeaza obezitatea abdominala, spre deosebire de glucoza care te imbraca uniform in grasime sub piele, citisem un experiment cu sucuri doar cu fructoza, si doar cu glucoza.
Daca esti slab, nu ai diabet si nu sari de kcal permise, glucoza nu face rau, in schimb fructoza da, chiar daca nu sari de kcal permise.

Sa ma vindec de ?! Ai zis ca trebuia sa ma fi vindecat pana acuma, de diabet (daca la el te referi) se pare ca nimeni n-a scapat orice a facut, cel mult l-a tinut pe loc, doar obezii care au slabit unii au scapat, dar io..la 1,7 m si 63 kile, ce draci sa mai fac ?! Faceam si sala ca lumea si tot nu eram in ordine cum ar trebui pe partea asta.

Spider8, am inteles ce a vrut sa zica Richelieu, a vrut sa zica ca nu am multe kcal din faza ca se deshidrateaza fructele, ptr ca la dulceata se pun fructele in sirop doar cu putin timp inainte sa fie dulceata gata, deci nu au timp sa se deshidrateze mult, nu e ca la gem, unde se fierb in sirop de la inceput.
Ca asa magiunul de prune topoloveni e un exemplu unde ai tot multe kcal, ca acolo prunele alea fierb pana se duce dracu apa din ele.

View Postrichelieu, on 31 iulie 2022 - 00:45, said:

Iei Green sugar pentru dulceata și ai rezolvat dilema. Dar te costa



La gem da, la dulceata nu-i așa, pentru ca se fierb fructele doar 10-15 minute in siropul de zahăr. Se și folosește in medie raport 1:1, deci la 100g de dulceata ai 50g zahar
Intrebare ptr tine, si nu doar ptr tine, daca la 100 g ciocolata cu zahar ai 600 kcal, daca scoti zaharul, banui ca scade si greutatea ciocolatei dat fiind ca zaharu ala era cam 50 %.
Asa ca, kcal ramase din proteine si fat, cand imparti la 100 g, impartindu-se la mai putin, nu ies tot multe kcal ?! Sau poate chiar mai multe.
Acuma depine cate kcal scoti din zahar (cam 200), si cate dau in plus dupa scoatere zahar (si pui stevia doar).
Adica la produse cu grasimi nu stiu daca ajuta mult scotere zahar.
De ex la placinta cu mere, mi-a iesit doar cu 40 Kcal mai putin pe 100 g fara zahar si cu stevia. Deci in loc de 270 avea 230 pe 100 g.

View Postsirgoofy, on 31 iulie 2022 - 10:17, said:

Parerea mea, fara intentia sa insult pe cineva, care bea asa porcarii nu doar bea 'zero zahar' dar si gandeste zero .
In loc de zahar contin substante sintetice, unele provenite din petrol, in cazul bauturii tale sunt ciclamati si acesulfam-k
Evident nu exista studii de lunga durata pt ele (iti dai seama ce interese exista pt a NU se face)
Un ingredient cauzeaza tumori iar celalalt dezechilibre hormonale, ambele sunt interzise copiilor mici.

Personal beau f rar asemenea bauturi iar atunci aleg versiuni normale/ cu zahar.
Nu gandesc 0, sunt f constient de ce au in ele panaramele alea de sucuri, dar nu ma intereseaza, nu ca nu stiu si cred ca-s bune, ma int sa nu ingrase, ptr ca ingrasarea apare rapid si sigur, pe cand cancere si altele, apar dupa mult timp sau uneori deloc, si ca mor mai devreme, chiar nu ma deranjeaza, deci am gandit conform a ce ma int pe mine, si imi asum alte consecinte, stiu ca-s dus cu pluta, dar asta sunt din pacate, imi asum orice parere proasta a unora despre mine, si o accept.
Nu e o insulta, tu ti-ai zis parerea, nu e nici o problema.

Aia cu indulcitorii si pofta de dulce, n-am observat la mine, chiar am fost f atent la asta.

Edited by MinettoMatoi, 01 August 2022 - 17:27.


#29
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Problema ta iese mereu in evidenta,pentru ca nu ai opreliste,maninci cu borcanele intregi.Magiunul il faci cum vrei,mai tzapan sau mai apos,dar tot te face varza,pentru ca maninci PREA MULT.Prioritar pentru tine e sa nu mori,adica sa nu maninci hidrati de carbon ce iti afecteaza secretia de insulina,nu unde merge fructoza si cit adipos ai pe plica masurata.Se numeste lista de prioritati.A ta principala e sa tii in friu diabetul,si atit.

#30
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,528
  • Înscris: 04.05.2006

View Postgushpi, on 01 august 2022 - 13:24, said:

a zis și @efel-ul, dacă nu pui zahăr și NICI conservanți, atunci dulceața/gemul tău se va acri-n 3 luni :(

prefer oricând o linguriță de zahăr uneia de conservant chimic!!!

și, la fel cum zic alții: cantitatea te ucide!

Voi nu știți cu cine aveți de-a face aici….nu-l știți prea bine pe minettomatoi 🙈

#31
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,528
  • Înscris: 04.05.2006

Quote

Intrebare ptr tine, si nu doar ptr tine, daca la 100 g ciocolata cu zahar ai 600 kcal, daca scoti zaharul, banui ca scade si greutatea ciocolatei dat fiind ca zaharu ala era cam 50 %.
Asa ca, kcal ramase din proteine si fat, cand imparti la 100 g, impartindu-se la mai putin, nu ies tot multe kcal ?! Sau poate chiar mai multe.
Acuma depine cate kcal scoti din zahar (cam 200), si cate dau in plus dupa scoatere zahar (si pui stevia doar).
Adica la produse cu grasimi nu stiu daca ajuta mult scotere zahar.
De ex la placinta cu mere, mi-a iesit doar cu 40 Kcal mai putin pe 100 g fara zahar si cu stevia. Deci in loc de 270 avea 230 pe 100 g.

E normal. Grăsimea are mult mai multe kcal pe unitatea de masa, data de zahar

#32
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,200
  • Înscris: 17.01.2012

View PostMelteanu, on 01 august 2022 - 17:10, said:

Inseamna ca tu si efel-ul sunteti in eroare.Magiunul fara zahar si conservanti de ce rezista?

doar nu te-om contrazice :P

#33
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,041
  • Înscris: 04.09.2018

View PostMelteanu, on 01 august 2022 - 17:26, said:

Problema ta iese mereu in evidenta,pentru ca nu ai opreliste,maninci cu borcanele intregi.Magiunul il faci cum vrei,mai tzapan sau mai apos,dar tot te face varza,pentru ca maninci PREA MULT.Prioritar pentru tine e sa nu mori,adica sa nu maninci hidrati de carbon ce iti afecteaza secretia de insulina,nu unde merge fructoza si cit adipos ai pe plica masurata.Se numeste lista de prioritati.A ta principala e sa tii in friu diabetul,si atit.
N-am zis dar poate trebuia, ca unii se mira de ce tot vreau dulciuri si altele low calorie in loc sa le evit.
Corect, mananc prea mult, eu am o mare dereglare la creier pe receptorii 5HT2C de serotonina, si asta da o pofta idioata de mancare si dulciuri mai sus decat trebuie, si e o senzatie neagra, nu e asa o foame normala, daca nu o potolesti, nu ai stare.
Medicul psihiatru mi-a dat o foaie cu parafa unde scrie catre diabetolog ca nu pot tine regim, ca am hiperfagie, s-a incercat rezolvarea problemei si nu s-a reusit, deci trebuie ca diabetologul sa rezolve treaba asa.
A dat ptr ca imi era ca se supara diabetologul si nu imi intelege situatia.
S-a inteles, omu rezolva glicemiile cu insulina orice as manca, mi-am asumat ca oricand pot avea un hipo fatal.

Dar problema sunt caloriile.
Faptul ca treaba e de la receptorii aia, s-a pus in evidenta, am luat Peritol care a urcat pofta de mancare si dulciuri foarte mult, ala blocheaza receptorii de serotonina, scrie pe prospect cat risti sa te ingrasi de la el, se da ptr altceva, dar se mai da si ptr lipsa pofta de mancare de unii medici.
Cand luam Valdoxan, care ala doar asta face (e un antidepresiv care n-a mers la mine, dar s-a incercat), blocheaza selectiv acei receptori, iar mancam ca porcu.

Cand stimulam receptorii de serotonina, de ex cu Cipralex, mancam ca tine ! De fapt mai putin, nu mai puteam manca dulciuri deloc, nu mai intrau, nu imi mai placeau, intram in cofetarie si imi venea sa vomit doar de la miros, era ca si cum ai mancat 5 prajituri acum 10 minute.
Am ramas uimit ce face creierul asta.
Dar nu mai merge treaba cu cipralexul.

Daca fac pariu cu 5 colegi de aici, asta asa ca sa vezi ca o sa mananci si tu mult, vei aspira tot frigiderul daca blocam receptorii aia, sau reducem activitatea serotoninica acolo, si nu iti pun un borcan de dulceata pe masa, ci doua, ca ar putea sa ai nevoie, poate dupa alea doua mai bagi si o inghetata, nu stim...
Nu e de joaca, nu te condamn, ca tu zici f bine ca mananc prea mult, dar zic ca idee ca e usor sa vorbim daca nu trecem prin asta.

Si baietii s-au prins, in SUA s-a scos Belviq, ceva ce asta face, stimuleaza receptorii aia ca sa coboare pofta de mancare, eu am aflat dupa ce am constatat pe mine asta.
Fiind f scump neacoperit da casa, f multi nu isi permiteau.
Multi supraponderalii, obezii pot avea aceasta problema, sau daca nu toti, foarte multi, chiar daca nu au depresii, altfel de la sine nu mancau mult si nu se mai ingrasau.
Nu exista "aaa pai mananci de pofta 2 prajituri", nu le mai percepi bune, ai ban la exagerari si daca vrei.
Dar multi au probleme emotionale.

Si astia in loc sa se axeze pe cauza, se axeaza pe evitare, pe abtinere.
Adica de ce sa ocolesc eu cofetaria si sa stau sa aleg daca intru sau nu (si tentatia e f mare si oricand poti alege sa intri si sa iei), cand poti sa intri si sa iesi, ca nu iti place nimic dulce de acolo, iar daca te ambitionezi sa incerci, dupa prima inghititura pleci de acolo, si iti pare rau ca ai luat si inghititura aia care oricum era fada, mai fara gust, sau prea dulce, gretoasa ! Si asa esti protejat 100 % de risc.

Daca nu rezolvi cauza, recidiva e iminenta, si asta se vede, la f multi.
Ce educatie, ce..., nu tati, ii tai placerea din creier si ai rezolvat-o, poti sa-i pui la picioare 10 cofetarii, 11 McDonald-uri, ca nu mai conteaza, nu va mai putea sa se ingrase.

Cam asa, sper ca acum ai inteles.
In 2010 eram jale, am mancat 5 cozonaci de 450 g odata din aia Baloco, patru in Cora ca tremuram de pofta si senzatia aia (ce ori fi zis aia care m-au vazut pe camere...), si unu in statie la metrou, ca nu ma potolisem, acuma e mai bine.

Dar macar eu recunosc, nu ca multi "ieu am probleme ? nuu domne..", nu vede ca mananca anormal.
Noroc ca nu ma ia chiar mereu, de reusesc sa ma mentin slab, ca am avut si 90 de kile la 1,7 m.

Edited by MinettoMatoi, 02 August 2022 - 10:30.


#34
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,700
  • Înscris: 15.06.2004

View PostMelteanu, on 01 august 2022 - 17:10, said:


Inseamna ca tu si efel-ul sunteti in eroare.Magiunul fara zahar si conservanti de ce rezista?
Nicio eroare - aigi e vorba de DULCEATA.
Magiunul ( sau gem-ul fara zahar ) e altceva - se fierb fructele pana cand zaharul din fructe ajunge al o concentratie suficient de mare ca sa devina conservant.

#35
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,041
  • Înscris: 04.09.2018
Pai da, magiunul sau gemu fara zahar, tot are cal multe, ca vorba ta, se fierbe totul pana se concentreaza kcal acolo. Nu ai cum sa le faci low calorie. Dar la dulceata daca poti face siropu low calorie si pui fructele cu 10-15 min inainte sa fiarta in sirop, ca asa am auzit ca se face, iese ceva okey zic eu.
Insa cum am zis, nu prea vad miscari in acest sens pe piata, dar se plang autoritatile public ca nr de obezi creste, pai...daca nu se face nimic, ce sa facem.
Macar la ce se poate. Ptr ca odata ce le pui la botul calului, e cam imposibil sa se abtina.

Ori le scoti de pe piata si noile generatii nu stiu de ele.  Ori faci sa nu mai faca rau, altfel nu merge, realitatea o arata, smecheria mancati sanatos si miscati-va (desi e corect acest lucru si sanatos), nu mai functioneaza, trebuie alta abordare.

Edited by MinettoMatoi, 02 August 2022 - 17:59.


#36
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
obezii sunt in crestere de la junkfood si de la zaharul omniprezent,ascuns in multe,nu de la calorile magiunului...Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate