Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Cum salvezi un telefon cu condens in interior

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008
Eu am scăpat un telefon mai vechi în cadă, un LG G4. L-am scos imediat și l-am închis, a mai mers după. Ba chiar am reușit să-l vând cu 300 de lei.

Nu același noroc a avut și al meu Amazon Fire HD, care a dat un pic ochii peste cap și a decedat. R.I.P.!

#20
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,512
  • Înscris: 02.09.2006

 maccip, on 19 iulie 2022 - 07:16, said:

Pai prin coroziune galvanica. Nu exista umiditate zero.
Fluxul cu care s-a lipit componentele pe placa e coroziv. Cu cat e mai coroziv, cu atat se lipesc mai usor componentele pe placa. Dupa care e indepartat prin spalare in baia de ultrasunete.
..........................
inca o zi in care n-am trait degeaba si am invatat ceva nou!
desi eu credeam ca nu se mai decapeaza cu apa tare sau tipirig! in rest, fluxul ''no clean'' s-a inventat de decenii! eu n-am vazut in industrie sa se spele pcb-urile plantate in baia de ultrasunete! nu e imposibil, dar nu se uziteaza la scara industriala!
eventuale probleme ar putea sa-i faca sarurile din apa de la robinet care au ramas dupa evaporare!

#21
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007

 marius2k, on 19 iulie 2022 - 08:15, said:

ceas huawei gt2e - dush, sarituri in piscina, mare, munte ...
Telefon samsung s10 plus - filmat in cada, piscina, mare .... se încăpățânează sa functioneze normal. primesc doar mesajul: atentie umiditate detectata la portul de incarcare, uscati inainte de utilizare'

Ultimul p30 lite scapat in apa, a fost uscat cu feonul, eram in CO si nu aveam scule pentru a-l desface. merge si acum, de un an! deci, este la noroc!
P.S. orezu ala este ca aghiasma, nu incurca, dar nici nu ajuta.

La fel si eu Samsung Galaxy S10 Plus, spalat in chiuveta, fara jet de apa, filmat cu el in bazin/piscina, merge perfect.

In schimb ceasul (Watch 4) a fost muuuuult mai maltratat... spalat de zeci de ori, inotat cu el chiar si in mare/ocean... bineinteles dupa ce intram cu el in apa sarata cand ajungeam in camera il faceam o spalare sa dispara sarurile de pe el. In maualul ceasului si scrie ca nu ai voie sa il bagi in apa sarata. Intrat cu ceasul la sauna, s-a incintat de am crezut ca dracii il ia.... nu are nici pe dracu.

Edited by mirel3003, 19 July 2022 - 12:48.


#22
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

 mirel3003, on 19 iulie 2022 - 12:46, said:

...s-a incintat de am crezut ca dracii il ia.... nu are nici pe dracu.
Si al meu se incinge destul de tare cand merg acasa (fac vreo 15-20 de minute prin soare, si ecranul negru atrage soarele cu kilele), dar inca nu a dat semnale ca e prea incins.
Dar nu te ingrijora, cand e prea cald va semnaliza.

Oricum, esti mai curajos decat mine. Eu il voi lasa la apartament sau in rucsac in toamna cand dau o fuga pana in tara lui Καλημέρα si Καλησπέρα.

Edited by Hider141, 19 July 2022 - 13:15.


#23
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 22.04.2013
Per ansamblu imi place mult de voi ca sunteti simpatici.

[...]
De asemenea, apreciez si informatiile foarte interesante despre electronica.

Va tin la curent cu ce se mai intampla cu telefonul, daca cumva o mai ia pe aratura sau merge si dupa 1 an. Pentru ca mai vreau sa l pastrez, n am in plan sa l schimb prea curand.

AH SI INCA CEVA.
Am scris ca e rezistent la apa IP68. Asta inseamna ca e chiar rezistent! Testat sub anumite conditii. Dar dupa cum am zis, desi nu era jet puternic, probabil sapunul a facut sa intre ceva in el. Dar pentru cei care nu stiu ce inseamna IP68, las definitia mai jos.

What does IP68 mean?


An IP68 rated device is also completely dust-tight. It is protected against the effects of long periods of immersion in water, which usually means it will survive in up to 1.5 meters (4.9 feet) of water for 30 minutes.

Pe scurt, 1.5m apa pentru 30min (scufundat complet)

Edited by Ciubex, 19 July 2022 - 22:45.
Sterse afirmatiile legate de postarile sterse deja.


#24
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010
Totusi, de ce ai spala ceva...electronic cu apa si sapun?! :huh:
Cel putin la mine, solutia de spalat geamuri si banala hartie igienica isi fac treaba. Telefonul nu zice nu nici la servetelele pentru monitor/ochelari...

#25
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 megastorm, on 19 iulie 2022 - 20:43, said:

Per ansamblu imi place mult de voi ca sunteti simpatici.
Eu ma bucur ca nu te-ai suparat.
Nu mai spala electronicele sub jet de apa !

#26
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

 megastorm, on 19 iulie 2022 - 20:43, said:

...Dar dupa cum am zis, desi nu era jet puternic, probabil sapunul a facut sa intre ceva in el.
Cum a scris un coleg mai sus, zonele neizolate (grila difuzorului, microfoanele) care totusi au o sita, sunt tratate hidrofob cu o solutie care evident, respinge apa. Dar ca orice solutie bazata pe ulei/whatever, se duce naibii daca speli telefonul cu sapun.
Si anticul Motorola Defy, care era rezistent la apa in ciuda capacului detasabil de pe spate, avea la garnitura un fel de silicon care etansa suplimentar pe langa garnitura de cauciuc.

#27
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018

 megastorm, on 19 iulie 2022 - 20:43, said:

Pe scurt, 1.5m apa pentru 30min (scufundat complet)

O singura data. Adica scufundare accidentala. Nu de 100 de ori pe an.

Si cand toata etansarea e proaspata, materiale abia puse. Nu coapte cativa ani.

Apropo, nu stiu sa existe producator de telefoane care sa acopere in garantie penetrarea de lichide.

Edited by abac, 20 July 2022 - 07:45.


#28
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

 megastorm, on 19 iulie 2022 - 20:43, said:

Pe scurt, 1.5m apa pentru 30min (scufundat complet)
Static. Adica apa nu se misca. Si el dou nout.

De-asta un ceas care e testat la 50m merge doar sa te speli cu el la mana - nu poti sa innoti cu el.
Ptr innot trebuie minim 100m. Ptr scufundari - snorkeling - 500m.
Ptr scafandrii e si mai si...

Si la astea tot cand sunt noi. Odata desfacute ptr schimbat baterie, etc gata. SI fara sa apesi pe butoane cand e in apa.

#29
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,632
  • Înscris: 07.07.2008
Zise producatorul:

IP68
*This product is rated as IP68 for splash, water, and dust resistance under IEC standard 60529 and was tested under controlled laboratory conditions.
**Splash, water, and dust resistance are not permanent conditions and resistance may decrease over time with normal use. Do not charge the phone when it is wet or in moist environments. Refer to the manual for cleaning and drying instructions. Submersion in liquid and the resulting damage is not covered by the warranty.

***IP68 rating means that based on certain defined test conditions, the device is protected against harmful ingress of static water at up to 1.5 meters, for up to 30 minutes, meanwhile the temperature difference between water and device is not more than 5°C.

#30
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 22.04.2013
Am revenit...
Prin urmare  au trecut aproape 2 luni, telefonul e fara probleme!
Din când în când o să mai postez update uri. Dar nu mă aștept să se întâmple altceva.
Probabil o sa mă țină până când mă plictisesc de el și îl schimb. Ah , apropo, în câteva luni face 2 ani și încă se tine foarte bine, nu mă grăbesc să l schimb.

#31
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 22.04.2013
Cum zboară timpul...
Deja a trecut mult mai bine de 1 an, am avut și un accident de mașină în care a fost ușor ciobit ecranul, dar p40 pro se tine bine.
Chiar și bateria e decentă.
Se pare că am avut noroc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate