Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Vor sa ma dea afara de la locul de munca

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#37
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,532
  • Înscris: 16.03.2007
te-au prins baietii prin loguri ca stai si o freci la rece pe softpedia toata ziua in loc sa muncesti?

#38
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007

View PostZnevna, on 14 iulie 2022 - 18:57, said:

Buna aia cu inregistratul convorbirilor, foarte legala Posted Image

Atata timp cat iti inregistrezi propriile convorbiri, discutii, avute cu alte persoane, este legal sa o faci.
Daca se apuci sa plantezi "gandaci" prin alte locuri, care sa "priveasca" la altii ce fac, atunci da, este ilegal si o incurci...

#39
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View Postbaribalu, on 14 iulie 2022 - 18:01, said:

Daca ai lucrate cel putin 12 luni din ultimele 24 luni poti sa obtii somaj, dar ii lasi pe ei sa te dea afara. Sau pleci cu 1-3 salarii compensatorii.

View PostNenea Zap, on 14 iulie 2022 - 18:11, said:

Cere 2-3 salarii compensatorii si dai demisia de comun acord.
Ai apoi timp 1-2 luni sa stai relaxat sa cauti alte joburi.
Daca esti cat de cat OK, nu ar trebui sa ai probleme sa gasesti.

Poate sa ceara si 100 de salarii compensatorii sau 1000. Daca nu este trecuta aceasta clauza in contract degeaba ceri.
In cazul de fata situatia este mai mult decat clara: trebuie plecat de acolo. Indiferent cate tertipuri inventeaza initiatorul, indiferent daca manevrele angajatorului sunt ilegale sau la limita legii, indiferent daca legea este de partea angajatului, in acel colectiv, pardon, organizatie, omul nu mai este dorit si nu va mai avea viata buna nici macar o secunda.
Angajatorul va stii ce si cum sa faca sa-i faca legal zile negre si s-ar putea ajunge la situatia cand din cauza neindeplinirii sau a indeplinirii defectuoase a sarcinilor primite sa fie pus in situatia sa plateasca si despagubiri.
In acest gen de situatii singura miscare inteligenta este despartirea definitiva.

#40
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 07.03.2012

View PostZnevna, on 14 iulie 2022 - 17:57, said:

Sa-ti scrii demisia sau sa inchei amical.

Sau, dacă vrei să rămâi, să soliciți întâlnire cu managerul direct și HR, cu discuție pe ceea ce ai făcut până acum, care sunt nemulțumirile, documentate (nu accepți nedocumentate și fără legătură cu fișa postului. Apoi soliciți să se facă plan de redresare, dacă este cazul de lipsă de performanță, scris și agreat de către tine și managerul direct, cu acțiuni concrete, măsurabile și realiste, pentru 1-3 luni. NU TE POATE OBLIGA NIMENI SĂ ÎȚI DAI DEMISIA!!! dacă alegi să îți dai demisia, care este varianta cea mai ușoară pentru angajator, cere salariul pe următoarele 3-6 luni. lasă-i să te dea afară, dacă sunt nemulțumiți de tine și nu este caz de îmcălcare flagrantă a CIM, ROI și/sau Codul muncii. Am susținut destule discuții din-astea ca să știu că, înn majoritatea situațiilor, angajatorul nu și-a făcut treaba de documentare a lipsei de performanță și de remediere, de aici și acceptând planul de redresare. Mai mult, în perioada asta, dacă chiar ai chef de plecare, îți și cauți de lucru. Succes!

#41
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Daca initiatorul este chiar praf si firma respectiva nu mai vrea sa il tina, a fost nevoie de 8 luni sa isi dea seama ca nu este ceea ce au ei nevoie? In perioada de proba ce au facut? Acum daca vor sa scape rapid de el, ajung la o intelegere, ori reduc postul respectiv. O fii fraier sa isi semneze demisia, fara vre-un avataj...

#42
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View Postalexandersch, on 14 iulie 2022 - 17:52, said:

Salut, sunt angajat pe post de junior in firma asta, am 8 luni de cand sunt aici. Salarul e mult mai mic fata de restul angajatilor, conform junioratului. Acum mi-au reprosat ca am rezultate slabe, ca se asteptau la mai mult din partea mea si ca vor sa imi scriu demisia sau sa incheiam amical. Ce e de facut ?
Indiferent cum abordezi situatia, tot o sa pleci din firma.

Mai bine fara stres, pentru tine in principiu. Fa cerere de reziliere a contractului, nu demisie, si cauti alt job.

Intra pe LinkedIn si spameaza recruiterii :)) ABia asteapta

#43
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 07.03.2012
Cum sună cererea asta de reziliere CIM? Este prima dată când aud de instituția rezilierii CIM și aș vrea să mă lămuresc dacă este ceva specific sau o confuzie. Mulțumesc pentru lămuririle care vor urma!

#44
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007
Exista fie demisie, fie concediere, fie incetare contract de munca cu acordul partilor.

#45
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Exista și încetare cm la inițiativa uneia dintre părți, fără a fi necesara motivația și nici parcurgerea perioadei de preaviz, se aplica în cadrul perioadei de proba.

#46
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013
Eu stiu un caz in care un prieten lucra la Dedeman, tot asa i-a spus sa isi dea demisia ( nu conteaza motivul ) el nu prea a vrut,Atunci firma l'a scos afara sa vopseasca burdurile toata ziua una galbena una neagra dupa 4 ore si'a dat demisia:))), daca vor sa te frece,te freaca stai fara grija. Acum depinde ce scrie in contractul de munca. Angajatorul te poate face lejer sa iti dai demisia, pur si simplu iti da tie sa faci tot ce este greu o sa fii neindreptatit.

#47
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,615
  • Înscris: 12.06.2010
Ce faci efectiv la munca? De ce natura e jobul tau?

#48
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,197
  • Înscris: 12.09.2013
Pai nu vezi?Sta pe forum si o arde cu zguduiala...

#49
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

View Postcorinadaniela, on 15 iulie 2022 - 14:33, said:

Exista și încetare cm la inițiativa uneia dintre părți...
pai daca partea care are initiativa e angajatul se numeste demisie, daca partea care are initiativa e firma se numeste concediere. Posted Image daca amandoua partile sunt de acord se numeste incetarea contractului de munca cu acordul partilor.

Edited by Fane, 15 July 2022 - 18:53.


#50
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020

View Postadisz, on 15 iulie 2022 - 08:23, said:

Poate sa ceara si 100 de salarii compensatorii sau 1000. Daca nu este trecuta aceasta clauza in contract degeaba ceri.
Nu neaparat. Eu as zice sa ceara 6 salarii in cunatumul pe care il are.
In schimb, le-as zice ca imi iau angajament in scris sa nu "vorbesc" firma de urat pe viitor. Ma mir ca nu au oferit ei asta.
Am lucrat 12 ani in US. La firmele medii-mari HR iti dadeau 6 salarii din start cand plecai si te punea sa semnezi documentul de angajament sa nu ataci firma apoi. Aici intra inclusiv darea ei in judecata de tine din X motive.
Daca rad de tine zi-le ca pleci din firma cu toata lista de clienti a firmei si cu toti furnizorii.
Daca stii ca fac ceva ilegal, stai pe post si nu mai fa nimic - ce pot sa iti faca?

Edited by AztecWarrior, 15 July 2022 - 18:58.


#51
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021

View PostAztecWarrior, on 15 iulie 2022 - 18:57, said:

Nu neaparat. Eu as zice sa ceara 6 salarii in cunatumul pe care il are.
In schimb, le-as zice ca imi iau angajament in scris sa nu "vorbesc" firma de urat pe viitor. Ma mir ca nu au oferit ei asta.
Am lucrat 12 ani in US. La firmele medii-mari HR iti dadeau 6 salarii din start cand plecai si te punea sa semnezi documentul de angajament sa nu ataci firma apoi. Aici intra inclusiv darea ei in judecata de tine din X motive.
Daca rad de tine zi-le ca pleci din firma cu toata lista de clienti a firmei si cu toti furnizorii.
Daca stii ca fac ceva ilegal, stai pe post si nu mai fa nimic - ce pot sa iti faca?

Omul nu-i un geniu, se tavalesc aia de ras cand aud ca le ia furnizorii si clientii.

Serios, trebuie canalizat sa performeze, nu sa se agate de chichite!

#52
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

View PostFane, on 15 iulie 2022 - 18:53, said:


pai daca partea care are initiativa e angajatul se numeste demisie, daca partea care are initiativa e firma se numeste concediere. Posted Image daca amandoua partile sunt de acord se numeste incetarea contractului de munca cu acordul partilor.

Nu. Am și specificat în ce condiții are loc aceasta încetare a contractului la inițiativa oricărei părți, fără motivație, fără preaviz - în timpul perioadei de proba. Art 31, alin 3 din codul muncii.
Demisia este prevazuta/definita la art. 81, încetarea cu acordul părților la art. 55 lit. b, iar concedierea la art. 58 alin. 1.

#53
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

View PostAztecWarrior, on 15 iulie 2022 - 18:57, said:

Am lucrat 12 ani in US. La firmele medii-mari HR iti dadeau 6 salarii din start cand plecai

E prima data cand citesc asa ceva
:lol:

View Postvictor29cr, on 15 iulie 2022 - 09:46, said:

Indiferent cum abordezi situatia, tot o sa pleci din firma.

Fara discutie, dar fa-o sa castigi si tu ceva?
Nu renunta din start.

Bah, eu imi dau demisia dar...
1
2
3
4

Si semnez

#54
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,197
  • Înscris: 12.09.2013
Mai vroiai si sa pleci in Grecia si tu nu esti sigur ca mai ai un venit.....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate