Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Tehnica narațiunii

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Saergius

Saergius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 09.09.2014
Am urmărit de-a lungul a ceva vreme creațiile literare ale unor începători, publicate aici sau pe alte platforme online, și, cinstit să fiu, nu am găsit vreuna bună. Nu e vorba de lipsă de talent, talentul e irelevant până la un punct, ci de lipsa oricărei noțiuni de tehnică narativă. Nici măcar autorii români publicați nu au prea multe cunoștințe în domeniu, ci se rezumă, incredibil, la o abordare intuitivă a procesului de concepere și execuție a unei cărți. Dar nu despre ei și despre momentul prost al literaturii românești e vorba acum, ci despre tinerii (sau mai puțin tinerii) amatori care vor să scrie, să împărtășească povești pe care le găsesc interesante și care au impresia greșită, dar deloc inexplicabilă, că tot ce trebuie să facă e să se apuce să apese pe tastele computerului. Un text literar publicabil, fie și pe un forum online, înseamnă mai mult decât să înșiri niște cuvinte pe o foaie sau un ecran. Trebuie să cunoști niște principii și reguli care să te ghideze,  astfel încât textul să fie inteligibil, logic și captivant. Nu există la noi surse de informare asupra acestor reguli ale tehnicii narative, așa încât, ca să vin în ajutorul amatorilor care vor să-și îmbunătățească abilitățile literare, am încercat să scriu câteva articole asupra chestiunii acesteia și să le adun într-un blog.

E abia la început, și e drum lung până la final, dar sper să fie destul de interesant și, mai important, destul de folositor încât să merite atenția și răbdarea cuiva.

Edited by althea, 07 July 2022 - 14:17.
Asa cum ai pus problema e doar reclamă. Dacă userii sunt interesati de subiect îl poti dezvolta pe topic


#2
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Da, pe mine textul de mai sus deja m-a plictisit. Nu m-a atras textul narativ al primei postări nici cum. Este o chestie personală de gust bineînțeles.

#3
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,273
  • Înscris: 11.08.2003
Acum ne trebuie cineva care sa ne invete cum sa scriem?
Deci toti autorii din trecut intai s-au apucat de tehnica narativa si apoi de scris. Pfoaaa, pai daca-i asa, ma apuc si eu de scris. N-am nimic interesant de spus dar, daca tehnica face totul si nu talentul, ma bag, ce sa fac?

#4
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,721
  • Înscris: 18.12.2007
Da, exista si o tehnica narativa.
Pe langa talent si imaginatie mai ai nevoie si de niste tehnici de creatie.

#5
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,335
  • Înscris: 18.12.2019
pai sunt pe dinafara, ei cred ca termenul de blog echivaleaza cu o insiruire de mesaje SMS
si, culmea, nici macar notiunile gramaticale de baza nu le cunosc!
se fac de bacanie...

#6
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,864
  • Înscris: 12.03.2010
Initiator, faceai reclama la ceva?
Intre noi fie vorba, e nevoie de niste cursuri de asa ceva, eu ma uit la traducatorii de-acuma, niste traduceri de te ia cu capu'. Am citit The Wheel of Time (15 volume a ~ 800 de pagini fiecare) in engleza si germana si nu l-am putut citi in romana (ebook-uri, ca n-am atitia bani) ca ma enervam la fiecare a doua fraza, ca la ecranizarea de la Amazon. La facultatile de limbi straine nu sint cursuri de tehnica traducerii?

#7
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,721
  • Înscris: 18.12.2007
Ca sa faci traduceri trebuie sa stapanesti foarte bine atat limba in care traduci cat si cea din care traduci. Aici era vorba despre tehnica naratiunii si nu despre cea a traducerii.

P.S: de ce este postat subiectul la 'Scriitori romani'?

#8
Mike1alike

Mike1alike

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 02.08.2020
Eu apreciez mesajul scris de althea în editarea primului mesaj din acest topic!

#9
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View PostSaergius, on 07 iulie 2022 - 13:23, said:

Am urmărit de-a lungul a ceva vreme creațiile literare ale unor începători, publicate aici sau pe alte platforme online, și, cinstit să fiu, nu am găsit vreuna bună. Nu e vorba de lipsă de talent, talentul e irelevant până la un punct, ci de lipsa oricărei noțiuni de tehnică narativă. Nici măcar autorii români publicați nu au prea multe cunoștințe în domeniu, ci se rezumă, incredibil, la o abordare intuitivă a procesului de concepere și execuție a unei cărți. Dar nu despre ei și despre momentul prost al literaturii românești e vorba acum, ci despre tinerii (sau mai puțin tinerii) amatori care vor să scrie, să împărtășească povești pe care le găsesc interesante și care au impresia greșită, dar deloc inexplicabilă, că tot ce trebuie să facă e să se apuce să apese pe tastele computerului. Un text literar publicabil, fie și pe un forum online, înseamnă mai mult decât să înșiri niște cuvinte pe o foaie sau un ecran. Trebuie să cunoști niște principii și reguli care să te ghideze,  astfel încât textul să fie inteligibil, logic și captivant. Nu există la noi surse de informare asupra acestor reguli ale tehnicii narative, așa încât, ca să vin în ajutorul amatorilor care vor să-și îmbunătățească abilitățile literare, am încercat să scriu câteva articole asupra chestiunii acesteia și să le adun într-un blog.

E abia la început, și e drum lung până la final, dar sper să fie destul de interesant și, mai important, destul de folositor încât să merite atenția și răbdarea cuiva.
Maniera in care scrii, si faptul ca ai fi facut si o aluzie la ceva reclama, ma face sa cred ca tu esti si mai pe langa subiect comparativ cu cei despre care vorbesti.

In mediul online, ca un text sa fie captivant, trebuie urmarite niste reguli foarte simple.

Paragrafele nu trebuie sa aiba mai mult de 2-3 propozitii. Propozitiile sa fie scurte, si concise. Ideal este sa se foloseasca liste unde este posibil.

Apoi desigur, mai este si aspectul de a utiliza mai mult "tu" decat "eu,noi", de a pune cititorul sa isi imagineze(deja face jumate din treaba scriitorului), si alte aspecte.

Nu mai e link-ul in OP sa vad cum scrii, dar daca este la fel ca primul post, sigur ar fi mai bine sa aplici sfaturile intai pe tine, si apoi sa ajuti pe altii.

#10
Saergius

Saergius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 09.09.2014

View Postbritneysbitch, on 07 iulie 2022 - 13:34, said:

Da, pe mine textul de mai sus deja m-a plictisit. Nu m-a atras textul narativ al primei postări nici cum. Este o chestie personală de gust bineînțeles.
Nu e un text narativ.

View Postsorin147, on 07 iulie 2022 - 13:41, said:

Acum ne trebuie cineva care sa ne invete cum sa scriem?
Deci toti autorii din trecut intai s-au apucat de tehnica narativa si apoi de scris. Pfoaaa, pai daca-i asa, ma apuc si eu de scris. N-am nimic interesant de spus dar, daca tehnica face totul si nu talentul, ma bag, ce sa fac?
Dacă vrei să scrii ceva coerent, da, trebuie să ai noțiuni de tehnică. Autorii din trecut aveau astfel de noțiuni, poate depășite azi, dar suficiente la momentul respectiv. Nu trebuie să ,,ai" ceva interesant de spus. Orice subiect poate deveni interesant dacă știi cum să-l expui, iar talentul are puțin de-a face cu asta.

View Posthellmarvel, on 07 iulie 2022 - 14:54, said:

Initiator, faceai reclama la ceva?
Publicarea linkului a fost o eroare regretabilă.

View Postvictor29cr, on 07 iulie 2022 - 16:35, said:


Maniera in care scrii, si faptul ca ai fi facut si o aluzie la ceva reclama, ma face sa cred ca tu esti si mai pe langa subiect comparativ cu cei despre care vorbesti.

In mediul online, ca un text sa fie captivant, trebuie urmarite niste reguli foarte simple.

Paragrafele nu trebuie sa aiba mai mult de 2-3 propozitii. Propozitiile sa fie scurte, si concise. Ideal este sa se foloseasca liste unde este posibil.

Apoi desigur, mai este si aspectul de a utiliza mai mult "tu" decat "eu,noi", de a pune cititorul sa isi imagineze(deja face jumate din treaba scriitorului), si alte aspecte.

Nu mai e link-ul in OP sa vad cum scrii, dar daca este la fel ca primul post, sigur ar fi mai bine sa aplici sfaturile intai pe tine, si apoi sa ajuti pe altii.
Ai înțeles greșit, m-am  referit la creații literare publicate online, nu la postări. Blogul nu conține astfel de creații, ci niște articole despre narațiune și regulile ei.

#11
Shade_Wo

Shade_Wo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 07.09.2006

View PostSaergius, on 07 iulie 2022 - 13:23, said:

Am urmărit de-a lungul a ceva vreme creațiile literare ale unor începători, publicate aici sau pe alte platforme online, și, cinstit să fiu, nu am găsit vreuna bună. Nu e vorba de lipsă de talent, talentul e irelevant până la un punct, ci de lipsa oricărei noțiuni de tehnică narativă. Nici măcar autorii români publicați nu au prea multe cunoștințe în domeniu, ci se rezumă, incredibil, la o abordare intuitivă a procesului de concepere și execuție a unei cărți. Dar nu despre ei și despre momentul prost al literaturii românești e vorba acum, ci despre tinerii (sau mai puțin tinerii) amatori care vor să scrie, să împărtășească povești pe care le găsesc interesante și care au impresia greșită, dar deloc inexplicabilă, că tot ce trebuie să facă e să se apuce să apese pe tastele computerului. Un text literar publicabil, fie și pe un forum online, înseamnă mai mult decât să înșiri niște cuvinte pe o foaie sau un ecran. Trebuie să cunoști niște principii și reguli care să te ghideze,  astfel încât textul să fie inteligibil, logic și captivant. Nu există la noi surse de informare asupra acestor reguli ale tehnicii narative, așa încât, ca să vin în ajutorul amatorilor care vor să-și îmbunătățească abilitățile literare, am încercat să scriu câteva articole asupra chestiunii acesteia și să le adun într-un blog.

E abia la început, și e drum lung până la final, dar sper să fie destul de interesant și, mai important, destul de folositor încât să merite atenția și răbdarea cuiva.

Nu am ambiții de „abilități literare” dar mă interesează să citesc așa ceva.

#12
Saergius

Saergius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 09.09.2014
Nu știu cum să te îndrum către blog fără să încalc din nou regulamentul forumului. Probabil simpla menționare a numelui constituie publicitate. Scopul postării inițiale nu era, evident, să argumenteze că e mai bine să cunoști tehnica narativă decât să n-o cunoști, ci să-i informeze pe cei interesați de existența acestui blog. Motivele nu sunt, însă, unele obscure și sordide, nu vreau să-mi fac reclamă. Adică, e un blog literar, nu cred că-și închipuie cineva că intenționez să ajung faimos sau bogat scriind articole despre tehnica narativă, o nișă în nișa ceva mai mare a literaturii. Pur și simplu, cred că e util în mediul nostru cultural să existe o astfel de resursă, chiar dacă e adresată unui public foarte redus. Cum nu pare să preocupe pe nimeni altcineva, am încercat să o creez eu. Următorul pas era să o aduc la cunoștința publicului, iar un forum despre scriitorii români părea locul potrivit. Din păcate, nu e.

#13
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,864
  • Înscris: 12.03.2010

View PostSaergius, on 07 iulie 2022 - 20:01, said:

Ai înțeles greșit, m-am  referit la creații literare publicate online, nu la postări. Blogul nu conține astfel de creații, ci niște articole despre narațiune și regulile ei.
Aici e forum de discutii, nu de dat lectii, ca asa o sa vin si eu sa te intreb ce autoritate in domeniu esti, si cite bestseller-uri ai la activ (nici nu mai stiu ce inseamna asta in Romania, probabil sa nu fii autor autopublicat). Succesul "online" nu se pune, aplauzele pe internet nu sint tocmai concludente.

Daca ai reguli gindite de tine in ce priveste tehnica naratiunii, le poti pune aici, sa le discutam (asa, mai pe scurt, nu tot blogpostul), daca nu, poti pune link de unde le-ai luat, articole, nu blogposturi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate