Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Simptome prostatita

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
djpadrecito

djpadrecito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 12.02.2010
Buna ziua !

In Mai am facut o ecografie aparat urinar + prostata + rinichi.
Mergeam des la toaleta si ma simteam obosit.
La ecografie au zis ca am 2 calculi de 2 si 3 mm, ca va fi ok si ca sa iau Urisan GR o perioada.
Prostata a fost masurata : 38/46/43 si PSA 1.5 .
Medicul urolog nu a avut rezultatul PSA, dar nu a comentat nimic legat de prostata.
Am facut si ecografie abdominala la alt medic care a scris in raport “prostata conform varstei” .

Ajuns la med de familie, acesta isi da cu parerea ca prostata e cam mare, suna un coleg medic urolog chirurg care ii confirma ca da, e cam mare .
Mi se prescrie Omnic Tocas 0.4 mg, ciprofloxacina 10 Zile si 4 zile doxiciclina.

Am ajuns inapoi UK(unde si locuiesc) am luat leg cu un urolog de la Regina Maria in mediul virtual (ca la urolog ajung aici in 6 luni sau mai mult, de privat nu se poate discuta, pretul e prohobitiv) care a confirmat ca medicatia e ok si ca sa incep sa iau.
Asa incepe telenovela…

Organismul nu a suportat Omnic Tocas, dr de la Regina Maria a recomandat Fokusin sau Tamsulosin de 400 mg care se gaseste in UK…
La farmacie au dat Contiflo XL cu simptome similare Omnic Tocas.
Mi-l schimba cu Tamsulosin 400 mg pana la urma .
Totul e ok o vreme scurta, pe la jumatatea lunii iunie revin durerile si dr din UK da ciprofloxacina iar pt 2 sapt .
Revin la normal, nu mai doare, insa mai aveam 3 pastile de antibiotic cand au inceput iar durerile.

Ma doare in zona abdominala, in zona perineala (ca si cand ai un lemn in fund, scuzati descrierea) si in zona lombara.
Dureri in zona lombara am mai av  dealungul anilor si le-am pus pe seama durerilor de spate.

Acum dr din UK mi-a facut analiza PSA si analize de urina (rezultate pe care le astept).
Mi-a dat Thrimetoprim 200 mg pt 84 de zile 1/zi, tratament pt prostatita cronica si sa iau antiimflamatoare.

Am inceput de ieri, durerile sunt tot acolo, dar se mai amelioareaza, insa nu dispar (ma doare si in partea superioara spate a picioarelor, ca si cand as fi stat mult timp aplecat).
Cand dorm sunt ok, simt nevoia sa ma duc la toaleta mai dea in timpul zilei. Nu ma duc peste noapte, iar daca merg este doar o singura data spre dimineata .
Jetul urinar nu e slab, nu e intrerupt. De cele mai multe ori simt ca nu s-a golit vezica, alteori nu.
Tamsulosin iau in continuare.

Deja ma exaspereaza simptomele astea .
In august ajung in Romania si o sa fac din nou investigatii sa vad ce se intampla.
Acum, citesc , ma informez, ma gandesc ca poate e deja cancer , nici nu stiu ce sa zic.
Parerile sunt impartite si pe internet, dar si intre medici .

A mai avut cineva simptomatologie asemanatoare?
Cum ati rezolvat?
Multumesc


#2
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,335
  • Înscris: 18.12.2019
fa si un rmn sau ct

#3
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,480
  • Înscris: 04.10.2007
Nu e cancer, nu te speria. Daca era ceva in neregula, pana si la DRE iti descoperea.

#4
djpadrecito

djpadrecito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 12.02.2010
Nu mi s-a facut DRE.
S-a mers pe ecografie si simptomatologie

Si dupa valoarea PSA

#5
Sephh

Sephh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 680
  • Înscris: 28.04.2006
Nu ti-a zis doctorul si de la ce ai problemele astea, genetic, stat prea mult pe scaun, alte activitati?

#6
djpadrecito

djpadrecito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 12.02.2010
Ei bine, nu!
Ce iti pot spune eu sigur e ca bunicul pe linie paterna a fost operat de cel mai probabil adenom de prostata (vorbim de acum 40 de ani). Tatal meu nu a avut astfel de probleme.
Sunt agent call  center. Lucrez de 6 ani in domeniul asta si da, 8 -10 ore eu stau pe un scaun… mai recent stau pe canapea, in trambulina, pe jos, in picioare (lucrez de acasa) dar preponderent de pe un scaun

#7
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,765
  • Înscris: 25.06.2007

 djpadrecito, on 07 iulie 2022 - 10:36, said:

...
Simptomatologia e de prostatita cronica si se trateaza cu antiinflamatoare. Pentru usoara hipertrofie dovedita la echo ai primit si inhibitori de 5-alfareductaza / blocanti ai alfareceptorilor.
Conform protocoalelor nu era cazul sa-ti prescrie antbiotice fara rezultat de urocultura care sa recomande acest lucru.
Nu te mai speria, nu ai niciun cancer la valorile alea PSA.

#8
djpadrecito

djpadrecito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 12.02.2010
Multumesc.
Asa a decis dr din UK, dupa ce a consultat NHS Guidelines referitoare la prostatita cronica, ca la englezi se da echivalentul Biseptolului romanesc, 200mg 1/zi timp de 84 zile…

Mi-a facut PSA si probe de urina, vin rezultatele luni (te cautam noi daca e ceva, iar daca vrei la urolog aici, de la 6 luni in sus. O ecografie 350 de lire, un rmn tot atat, o consulatatie in cateva luni, de la vreo 200 lire in sus, nu merita, in august sunt toata luna in Romania).

#9
paul_bh

paul_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 05.03.2006
Pai sanatatea costa si in Romania ca si acolo, vorbesc de sanatatea concretizata in medici si investigatii de calitate. N-ati specificat varsta, dar de la o anumita varsta aproape toti barbatii sufera de hipertrofie de prostata, va trebui sa te obisnuiesti. Simptomele pe care le prezinti cu dureri lombare ce radiaza in posterior pe picioare pana la calcaie sigur nu sunt de prostata, ar trebui sa faci un rmn vertebral ca sa mai descoperi vreo afectiune a coloanei ce vine cu varsta, si care, da, cedeaza la antiinflamatoare ca e o inflamatie. Oricum Marea Britanie cu clima ei nu te ajuta la toate inflamatiile ce le ai, frigul asociat cu umezeala acutizeaza durerea inflamatorie.

#10
djpadrecito

djpadrecito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 12.02.2010
Costa mult in UK comparativ cu Romania.

Ca sa mergi la privat, trebuie trimitere de la medicul de familie, te duci, efectuezi investigatia, platesti, rezultatul e primit tot de med de familie si interpretat de o asistenta cand suni unde ti se spune ca e totul ok.

Daca ceri rezultatul in scris, e un procedeu lung si anevoios.
In Romania e scump, e mai ieftin ca in UK, rezultatul e aproape pe loc, interpretarea la fel, reteta pe loc si ea.

Am 34 ani, da, am si dureri de spate , insa cum ma doare acum m-a durut si in iunie, a cedat de la ciprofloxacina, apoi iar a revenit.
Momentan ibuprofen 600 mg luat dim si seara nu prea isi face efectul (am tot luat si sper sa nu se fi obisnuit organismul cu el).

Nu radiaza pana la calcaie, si doar partea superioara spate se simte ca si cand ar fi febra musculara.
Partea lombara a coloanei ma doare (din ce am citit, e unul din simptomele prostatitei)

Nu ma ajuta deloc clima de aici.
Eu am locuit in Grecia inainte sa vin in UK.
Da, vremea rea e un factor care augmentizeaza durerile de acest gen.
Majoritatea varstnicilor din UK fac artita… iar asta nu poate fi decat vremea asta “buna” (off topic)

#11
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,052
  • Înscris: 02.09.2009

 djpadrecito, on 07 iulie 2022 - 10:36, said:

Buna ziua !

In Mai am facut o ecografie aparat urinar + prostata + rinichi.
Mergeam des la toaleta si ma simteam obosit.
La ecografie au zis ca am 2 calculi de 2 si 3 mm, ca va fi ok si ca sa iau Urisan GR o perioada.
Prostata a fost masurata : 38/46/43 si PSA 1.5 .
Medicul urolog nu a avut rezultatul PSA, dar nu a comentat nimic legat de prostata.
Am facut si ecografie abdominala la alt medic care a scris in raport “prostata conform varstei” .

Ajuns la med de familie, acesta isi da cu parerea ca prostata e cam mare, suna un coleg medic urolog chirurg care ii confirma ca da, e cam mare .
Mi se prescrie Omnic Tocas 0.4 mg, ciprofloxacina 10 Zile si 4 zile doxiciclina.

Am ajuns inapoi UK(unde si locuiesc) am luat leg cu un urolog de la Regina Maria in mediul virtual (ca la urolog ajung aici in 6 luni sau mai mult, de privat nu se poate discuta, pretul e prohobitiv) care a confirmat ca medicatia e ok si ca sa incep sa iau.
Asa incepe telenovela…

Organismul nu a suportat Omnic Tocas, dr de la Regina Maria a recomandat Fokusin sau Tamsulosin de 400 mg care se gaseste in UK…
La farmacie au dat Contiflo XL cu simptome similare Omnic Tocas.
Mi-l schimba cu Tamsulosin 400 mg pana la urma .
Totul e ok o vreme scurta, pe la jumatatea lunii iunie revin durerile si dr din UK da ciprofloxacina iar pt 2 sapt .
Revin la normal, nu mai doare, insa mai aveam 3 pastile de antibiotic cand au inceput iar durerile.

Ma doare in zona abdominala, in zona perineala (ca si cand ai un lemn in fund, scuzati descrierea) si in zona lombara.
Dureri in zona lombara am mai av  dealungul anilor si le-am pus pe seama durerilor de spate.

Acum dr din UK mi-a facut analiza PSA si analize de urina (rezultate pe care le astept).
Mi-a dat Thrimetoprim 200 mg pt 84 de zile 1/zi, tratament pt prostatita cronica si sa iau antiimflamatoare.


Calculii sunt la rinichi banuiesc.
Durerea provocata de calculii renali este foarte ciudata ,radiaza unde nici nu gandesti
Stai linistit ,daca reusesti sa ii elimini, scapi de durere

Edited by florinellll, 08 July 2022 - 19:19.


#12
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.04.2020
In cazul prostaitei PSA poate fi uneori mult marit, insa tranzitor, free PSA este si el mare, alte ori este usor crescut peste norma varstei,

Clinic se poate manifesta cu dificultati la urinare sau durere, eu am avut dificultati la urinare pe fondul unui PSA in jur de 3ng/ml si free PSA de18% din total, dar am vazut Trichomonas in urina sotiei, si atunci m-i s-a aprins alarma.

Am facut cateva ture de terapie Rife pentru trichomonas dar si pentru bacterii si ciuperci care i-si fac veacul acolo, micoplasma, neisseria, gardnerella, candida, dificultatile la urinare au disparut si PSA a revenit la normal.

Cam atit cat spune initiatorul o are tata la 80 de ani cu un PSA 4.7ng/ml, stiam ca are trichomonas desi nu recunoaste, noi de la el am luat, i-am facut si lui Rife s-a desfundat si au inceput sa plece calculii.

Edited by stdalionutpwr, 19 July 2022 - 20:00.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate