Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Site-uri matrimoniale serioase

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Parintii si cariera copiilor - care mai e atitudinea in ziua de azi?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,458
  • Înscris: 18.10.2011
Dintotdeauna (ma rog, de zeci de ani) au existat multe pareri cum ca parintii au un cuvant greu de spus in orientarea profesionala (viitoarea cariera) a copiilor. Mode au existat mereu (inainte de 90 - medicina, politehnica, acum - calculatoarele etc). Care mai e atitudinea parintilor din ziua de azi?

- isi lasa copiii complet liberi sa aleaga? Daca da, ce s eintampla daca nu au bani sa ii sustina (cariere mai lungi sau cu rata mica de succes, sau putin lucrative, gen medicina, teatru, arte etc)
- isi consiliaza echilibrat
- se baga transant, eventual conditioneaza carierele copiilor, si pe ce baza? (experiente proprii, ale colegilor de munca etc)

De exemplu: multi copii fac astazi cursuri de calculatoare. Sa fie dorinta exclusiva a copiilor? Nu stiu ce sa zic...

#2
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 24.09.2017
purtam azi discutia in masina despre asta. eu recunosc ca nu-mi pasa profesional ce o sa fie. nu mi se pare ca inginer mai smecher ca gunoier. daca maine nu as mai fi inginer si as fi maturator de strazi nu mi s-ar parea vreo problema.

asa ca ce o vrea aia sa se faca. daca am bani sa-l sustin bine, daca nu, nu. ce am observat e ca majoritatea totusi sunt oposul meu. se agita, fac chestii, ca sa nu „ramana” in urma, s.a.m.d.

Edited by bobitad, 06 July 2022 - 21:44.


#3
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 05.06.2002

 aaaa4567, on 06 iulie 2022 - 21:34, said:

Mode au existat mereu .... Care mai e atitudinea parintilor din ziua de azi?
IT

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ii consiliezi, atat cat poti si ii lasi sa decida singuri 100%. E vorba despre viata lor, nu a ta.

Edited by pasilla, 06 July 2022 - 21:56.


#5
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 05.06.2002

 bobitad, on 06 iulie 2022 - 21:38, said:

purtam azi discutia in masina despre asta. eu recunosc ca nu-mi pasa profesional ce o sa fie. nu mi se pare ca inginer mai smecher ca gunoier. daca maine nu as mai fi inginer si as fi maturator de strazi nu mi s-ar parea vreo problema.
nu-i chiar asa. probabil vei simti ceva la venituri si in plus vei simti in calitatea persoanelor cu care te inconjori, vorba ta va avea mai putina greutate, mult mai multe persoane vor vorbi cu tine din varful limbii, copii tai la scoala vor fi tratati ca si copii gunoierului, la evenimente sociale vei descoperi ca multe persoane te evita, sunt multe chestii din viata ta care ar fi fost altfel dar acu nu le constientizezi.

Edited by Fane, 06 July 2022 - 22:00.


#6
radonys

radonys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 04.02.2013

 pasilla, on 06 iulie 2022 - 21:54, said:

ii lasi sa decida singuri 100%. E vorba despre viata lor, nu a ta.
Mai puțin când e vorba de religie, acolo nu mai e viata lor, cum e viata noastră asa e și a copiilor Posted Image) da-o dreacu de alegere, ca au destule oricum...

Edited by radonys, 06 July 2022 - 22:22.


#7
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 17.11.2011
Tema asta ar fi un subiect bun pentru un studiu sociologic. Din câte știu, în ultimul deceniu (de când cu declinul abrupt al calității învățământului) a devenit un trend ca părinții să-și consilieze copiii mai degrabă spre a-și lua Bacalaureatul, sau să plece la muncă în străinătate, pentru a-și face un viitor.
Referitor la cei care urmează studii universitare, părinții lor au o atitudine mult mai puțin rigidă vizavi de domeniul de studiu ales. În schimb, se ia mult mai în serios prestigiul universității, sa fie neapărat una de renume. Se încearcă evitarea ”fabricilor de diplome”, ale căror scandaluri au vuit în presa românească în urmă cu mulți ani.

Edited by glassofwine, 06 July 2022 - 22:27.


#8
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,132
  • Înscris: 30.10.2003

 Fane, on 06 iulie 2022 - 21:53, said:

IT
Sa te fac de ras in cartier. Al meu sigur fotbalist!

#9
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,986
  • Înscris: 30.08.2017
Poate nimerește la FCSB sau, mai rău, la Dinamo :roflmaofast:

Edited by george_alexandru, 06 July 2022 - 22:34.


#10
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,458
  • Înscris: 18.10.2011
Bun, ce-i care nu iau bacul (adica peste jumatate din generatie, nu?) cam ce fac? Cum se pune problema? ii mai tin parintii sa mai invete un an, se duc sa se angajeze (cam ec se mai poarta?) Mai revin sa dea bacul? Pleaca prin Europa? Ce meserii mai prefera tinerii? Ca inteleg ca in horeca e criza de oameni, in constructii la fel... deci?

#11
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 15.01.2014
Mai e bănos să te faci popă la sat în ziua de azi?
Pe vremuri îți făceau sătenii vilă.

Dacă da, ar fi o idee.

 bobitad, on 06 iulie 2022 - 21:38, said:

eu recunosc ca nu-mi pasa profesional ce o sa fie. nu mi se pare ca inginer mai smecher ca gunoier. daca maine nu as mai fi inginer si as fi maturator de strazi nu mi s-ar parea vreo problema.

Da da sigur :)

Edited by pexCom, 06 July 2022 - 23:10.


#12
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,332
  • Înscris: 20.10.2015

 radonys, on 06 iulie 2022 - 22:21, said:

Mai puțin când e vorba de religie, acolo nu mai e viata lor, cum e viata noastră asa e și a copiilor Posted Image) da-o dreacu de alegere, ca au destule oricum...

Eu mi-as pune problema daca copilul meu ar alege religia, e clar ca am gresit EU undeva

 aaaa4567, on 06 iulie 2022 - 22:49, said:

Bun, ce-i care nu iau bacul (adica peste jumatate din generatie, nu?) cam ce fac?

Am un fost coleg de liceu, are un baiat care nici bacul nu si l-a dat.
Fi-su pe la 30 de ani.
Are apartament in Baneasa si se da cu un X6.
Ce zici? Conteaza sau nu "bacul"?
EU zic ca pentru oameni normali, da, pentru genii, pentru oameni cu un scop si tenacitate.. nu are importanta

#13
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
La 18 ani greu sa-ti faci o idee despre piata muncii asa ca are nevoie de putina indrumare... daca are noroc e buna, daca nu, ghinion. Decat sa fii un arheolog pasionat si sa incepi cu salariul minim mai bine un developer mediocru care castiga din start de vreo cinci ori mai mult. Sau daca vrei sa grabesti nitel lucrurile faci o scoala de subofiteri si gata.

#14
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,052
  • Înscris: 02.09.2009

 pasilla, on 06 iulie 2022 - 21:54, said:

Ii consiliezi, atat cat poti si ii lasi sa decida singuri 100%. E vorba despre viata lor, nu a ta.

Te contrazic""putin""....s-ar putea sa sa ii tii in carca pana mori .
Sunt foarte multi care la 30 de" primaveri" nu stiu de capul lor,dar stiu de pensia parintilor

Edited by florinellll, 07 July 2022 - 08:45.


#15
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,030
  • Înscris: 08.01.2021

 aaaa4567, on 06 iulie 2022 - 22:49, said:


Ce meserii mai prefera tinerii?
Influensăr. Vlogăr. N-ai nevoie de BAC.

Deja și la generația anterioara sfaturile și alegerile "sigure" sugerate mai mult sau mai puțin de părinți au fost mai mult sau mai puțin relevante. Cati dintre cei care au acum copii adolescenți lucrează în alte domenii decât cele pe care le-au studiat?
La generația viitoare e greu să-ți dai seama ce meserii vor fi căutate și care vor disparea sau vor deveni munca de negru. Si nu prea are legătură cu cât sunt de grele sau sofisticate dai de bine plătite azi, nu doar alea simple sau ieftine sunt amenințate. Probabil vor trebui să-și schimbe meseria de mai multe ori.

Edited by KiloW, 07 July 2022 - 08:59.


#16
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,644
  • Înscris: 30.11.2021
Pe vremea noastra nu se implica careva in viata noastra, greseala.
Acum ma uit la cunostinte care isi baga copilasi prin politie, armata, penitenciar.

Te uiti la mucosi aia cum sunt trimisi la meditatie platita, repeta probele alea sportive cu profesori care mediteaza pentru politie, armata, penitenciar.

Stiu cunostinte care le-au dat cadou, donat sau le-au cumparat apartament copiilor.
Asa ca atitudinea este ca mamica si taticu sa aiba bani ca copilul sa cheltuiasca.

#17
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,183
  • Înscris: 24.02.2007
Din pacate multi/majoritatea copiilor habar n-au pe ce lume traiesc cand ar trebui sa-si aleaga o cariera. Iar parintii nu-s nici ei departe.

Vezi cati au studii superioare dar lucreaza in alt domeniu decat cel studiat (daca lucreaza...).

Vezi si aria de aici de studii superioare. Multe topicuri se rezuma la "Cum sunt profesorii? Se promoveaza usor?"

#18
mihai_mc

mihai_mc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 31.12.2008

 MindArchitect, on 07 iulie 2022 - 08:58, said:

Pe vremea noastra nu se implica careva in viata noastra, greseala.
Acum ma uit la cunostinte care isi baga copilasi prin politie, armata, penitenciar.

Te uiti la mucosi aia cum sunt trimisi la meditatie platita, repeta probele alea sportive cu profesori care mediteaza pentru politie, armata, penitenciar.

Stiu cunostinte care le-au dat cadou, donat sau le-au cumparat apartament copiilor.
Asa ca atitudinea este ca mamica si taticu sa aiba bani ca copilul sa cheltuiasca.
Corect  Copii de bugetar au  cariera asigurata , mostenesc postul caldut al parintilor
Copii de patron mostenesc imperiul finaciar al parintilor
Copiii de sclavi vor fi in marea majoritate tot sclavi asa ca nu mai conteaza  

Era o vorba  Copii stapanilor nostri o sa fie stapanii copiilor nostri

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate