Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

achizitie auto nou de la dealer

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
baicristi

baicristi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 13.02.2016
salut, peste cateva zile trebuie sa merg la un dealer in alt oras sa ridic o masina noua si sunt curios care a fost procedura la alti useri pentru a ridica o masina noua de la reprezentanta - ma refer la avans, plata integrala, numere rosii, rca, casco si ce alte detalii si sfaturi imi puteti da.

pentru avans mi-au trimis o factura proforma, urmeaza sa fac plata zilele astea.

legat de numerele rosii - cei de la dealer mi-au spus ca acestea se emit dupa ce se face plata integrala a masinii, cumva pe loc, pentru ca ei ca dealer auto au deja mai multe seturi de numere rosii de la drpciv si pentru a le pune in circulatie au nevoie doar de o declaratie, asigurare, etc. aici am o mica retinere, tinand cont ca ar urma sa platesc toata suma inainte sa vad masina, dupa doar niste emailuri/telefoane schimbate intre mine si agent. exista si optiunea de a achita doar avansul, sa ajung la dealer, sa vad masina si dupa aia sa fac plata integrala, dar e posibil ca procesarea platii sa dureze pana a doua zi (banci diferite). asta ar insemna ca trebuie sa raman peste noapte in orasul respectiv si am nevoie de doua zile pentru drumul dus-intors in loc de una singura.

asigurarea rca pentru inmatriculare o voi face la brokerul de la dealer pe 30/60/90 zile, nu ma complic.

casco - ceata totala, stiu doar ca vreau neaparat sa am casco atunci cand plec cu masina de la ei. il pot face de pe acum sau doar dupa achizitie? (am vin-ul masinii). cu ce fel de fransiza? la ce asigurator? cu ce suma din valoarea totala a masinii ca acoperire?

intrebari extra foarte stupide: cata benzina are de obicei in rezervor o masina noua, cat de aproape trebuie sa fie prima benzinarie in care sa alimentez? cum trebuie condusa in primele sute de km? mai exista acel concept de rodaj, de condus pe o plaja larga de turatii dar fara sa depasesti un anumit rpm?

am incercat sa caut alte topicuri pe acest subiect, n-am gasit, daca or mai fi, scuze, e prima masina noua pe care o cumpar, incerc sa nu fac greseli Posted Image

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Iti faci prea multe griji.
Probabil ca iti poate oferi Casco si dealerul.
Dupa ce o achiti integral, primesti numere rosii. Nu prea inteleg de vrei sa o vezi inainte, daca ai toate datele despre masina.
Daca nu mergi in orele/zilele nebancare, plata se confirma destul de repede.
Nu se mai face rodaj, dar nici nu e bine sa o incarci la maxim si sa o forjezi din prima.
Rezervoarele sunt cam secate, dar sigur ajungi pana la prima benzinarie.

Edited by pasilla, 06 July 2022 - 20:50.


#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,151
  • Înscris: 07.02.2003

View Postbaicristi, on 06 iulie 2022 - 20:36, said:

intrebari extra foarte stupide: cata benzina are de obicei in rezervor o masina noua, cat de aproape trebuie sa fie prima benzinarie in care sa alimentez? cum trebuie condusa in primele sute de km? mai exista acel concept de rodaj, de condus pe o plaja larga de turatii dar fara sa depasesti un anumit rpm?
Zici ca iei o masina inainte de 89... mergi cu ea normal fara excese si gata. Rodajul inseamna drum lung la efort mediu constant, autostrada. Benzina e aia pe care o recomanda, 95 de regula daca nu are vreun motor de fitze. Motoarele moderne nu au nevoie de cine stie ce rogaj, aia era la moda la motoarele de pe vremuri caci erau facute cu multe imperfectiuni din fabrica.
Autorizatiile provizorii se completeaza de dealer... el le ia de la drpciv in volum mare, gata stampilate cu mentiunea a cine trebuie sa le completeze, dealerul scrie cu pixul datele masinii si gata.

Uite cum arata una:
Attached File  autorizatie circulatie c.jpg   667.47K   74 downloads

Autorizatia provizorie o tii la masinia pe post de talon.

Edited by andreic, 06 July 2022 - 22:07.


#4
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 04.07.2007
Salut!
In situatia ta am fost si eu pana saptamana trecuta. Pe scurt:
- Am gasit masina pe stoc in alt oras. Am luat-o prin rabla dar evit sa intru in detalii, vad ca nu este cazul.
- Am mers fizic, am vazut masina si am platiti avansul acolo cu cardul.
- A durat ceva cu rabla dar cand am primit ok-ul am facut prin ordin de plata transferul sumei ramase. Nu am mai mers fizic.
- Dupa vreo doua zile am facut din nou ordin de plata pt rca si casco. De acolo m-au pus in legatura cu un broker, le-am trimis o imputernicire si am mers pe varianta primita de la ei. Stiu ca mi-a spus ca nu poate cere numerele rosii pana nu platesc rca-ul.
- Apoi dupa alte doua zile am mers sa ridic masina si am semnat restul documentelor, cele mai multe legate de rabla.
- Masina trebuie alimentata de la prima statie, sunt la a doua masina de noua si ambele au venit cu becul aprins. De regula sunt in apropierea reprezentantelor auto destule optiuni.
- Am avut o comunicare ok cu reprezentanta si am avut incredere sa fac toti pasii acestia legati de plata.
- Nu stiu care e treaba cu rodajul dar eu evit la inceput turatiile foarte mari.
- Eu zic sa ai inceredere ca doar e reprezentanta, nu sunt samsarii din targ.

Edited by Ditian, 06 July 2022 - 22:01.


#5
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,008
  • Înscris: 29.06.2011
Da, se mai face rodaj, undeva la 1500-2000km. La mine scria undeva in carte. In mare, sa nu fortezi, sa nu tractezi remorca, sa nu mergi multe in rampe foarte inclinate si sa folosesti masina intrun regim mixt(oras-afara) pentru a folosi toate treptele de viteza si a nu merge mult cu aceeasi viteza(nu se recomnda folosirea pilotului automat).

#6
baicristi

baicristi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 13.02.2016
@pasilla - nu mi-e de verificat masina, ci de convins ca nu e scam. sunt in situatia de a plati cateva zeci de mii de euro intr-un cont bancar fara sa fi pus piciorul in reprezentanta, doar in baza unor discutii la telefon si pe email :)

@andreic, Ditian, CGDBZ - multumesc pentru info.

ceva recomandari legate de casco?

#7
MiG29

MiG29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,044
  • Înscris: 16.12.2002
Eu am luat 2 masini exact in acelasi mod. Am achitat avansul si diferenta in cont bancar si apoi am fost in alta localitate (Bucuresti, respectiv Ploiesti) sa ridic masinile.  La Ploiesti pot sa zic ca m-am oprit la showroom si am discutat cu consilierul de vanzari inainte sa ne hotaram ce model luam dar la Bucuresti nu am discutat decat telefonic si pe mail. Absolut nici o problema. Poti sa stai linistit.
Referitor la Casco am prins ceva oferte ok la Uniqa.

#8
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,120
  • Înscris: 05.12.2002
Plateste avansul, du-te dimineata la dealer, vezi masina si fa plata pt. diferenta. Pana la sfarsitul programului ar trebui sa-i intre banii in cont.
RCA nu vad de ce ai face pe mai putin de 1 an, preturile sunt aceleasi indiferent de broker. Nu stiu cum este la perioadele mici, dar diferenta intre 6 luni si 1 an este infima, clar nu merita pe 6 luni.
Eu am RCA cu decontare directa la Allianz si casco la Generali. Fransiza o alegi in functie de pret (la mine diferenta intre "fara fransiza" si "fransiza de 150E" era de 130E sau ceva de genul asta).
De obicei vin cu foarte putin combustibil (3-4 litri), cauta cea mai apropiata benzinarie OK (nu gigi srl) si fa-i plinul.
Incearca sa nu te dai la ea in primele sute de km, poate ca motorul se rodeaza pe banc dar restul ansamblelor care sunt in miscare nu.

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,151
  • Înscris: 07.02.2003

 baicristi, on 07 iulie 2022 - 06:18, said:

ceva recomandari legate de casco?
In general este foarte scump daca e full... daca iei cu franșiză e mai acceptabil, altfel dupa cativa ani de casco deja platesti o parte buna din masina inca odata Posted Image
Eu am avut un an casco cu franșiză si acuma deja am renuntat la el complet, realizez ca nu isi are locul eu avand spatiu asigurat de parcare fara risc de vandalisme si nu fac prostii in general, nu fac daune proprii, cand am vazut cat costa prelungirea si cu "pret redus" am zis pas ca de banii aia fac 2 luni de gaz la iarna Posted Image

Edited by andreic, 07 July 2022 - 11:12.


#10
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
La fel si dupa un accident relativ usor poti avea daune care sa insumeze o parte buna din masina. Si sa ajungi cu masina pe roti acasa.
Niste faruri smechere, radare, camere etc...

Macar cat e mai noua merita daca se poate.

#11
baicristi

baicristi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 13.02.2016
multumesc tuturor pentru informatii si sfaturi.

@Alice - nu mai stiu de unde tineam minte ca rca-ul pentru inmatriculare se face pe 30, 60 sau 90 zile. daca se poate face din prima pe un an, clar asa voi face. legat de rca cu decontare + casco, nu e redundanta decontarea directa? in caz ca te avariaza cineva, repari masina pe casco si apoi asiguratorul tau (generali, in cazul de fata) isi recupereaza banii de la asiguratorul celui care te-a avariat.

@andreic - tot atat intentionez sa fac si eu casco - un an, maxim doi.

#12
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,120
  • Înscris: 05.12.2002
Da, se poate face pe un an RCA fara probleme, pe seria de sasiu.
Am reparat o data masina cu casco cu regres pe RCA-ul vinovatului, in al 2-lea an pretul la casco a ramas la fel (in loc sa scada) din cauza asta.
+ ca am incredere mai mare in Allianz decat in Generali (poate nefondat, nu stiu) dar casco la Allianz era mult mai scump.

#13
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 04.07.2007
Pe un an am facut si eu. E suficient seria de sasiu. Am luat pe un an rca decontare directa + casco groupama aprox 3000 lei la o valoare a masinii de 14.000 euro

Edited by Ditian, 07 July 2022 - 17:50.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate